ES agentūros EUROFOUND 2024 m. rugsėjo mėn. ataskaitoje „Įmonių metodai spręsti darbo jėgos trūkumo problemą“ teigiama, kad trūkstant darbuotojų laisvoms darbo vietoms užimti, nukenčia našumas, klientų pasitenkinimas ir galimybė laiku gauti paslaugas.
Daugelyje ES šalių darbdaviai susiduria su įgūdžių trūkumu, nes daug vyresnio amžiaus darbuotojų išeina į pensiją ir reikia naujas skaitmenines technologijas ir ekologiją išmanančių darbuotojų. Ataskaitoje teigiama, kad tam įtakos turi ir nekokybiškos darbo vietos bei kai kurios įdarbinimo strategijos, naudojamos joms užpildyti.
Pirmojoje iš dviejų istorijų, kuriose apžvelgiame ataskaitos išvadas, aprašome tris būdus, kaip įmonės siekia tapti patrauklesnės ES darbuotojams.
Darbo užmokestis, lengvatos ir lanksčios darbo sąlygos
- Kai po COVID-19 pandemijos vienam Kroatijos viešbučiui buvo sunku rasti darbuotojų, išmanančių vietos lankytinas vietas ir gebančių tinkamai aptarnauti klientus keliomis kalbomis, įskaitant kroatų, vokiečių ir italų, jis padidino darbo užmokestį, atlygį už viršvalandžius ir priemokas, prisidėjo prie būsto išlaidų ir pasiūlė lanksčias darbo sąlygas. Jam pavyko išlaikyti esamus darbuotojus, pritraukti studentų ir aptarnavimo darbuotojų ir nereikėjo mažinti pajėgumų. Būsimiems skaitmeninių ir žaliųjų įgūdžių poreikiams patenkinti viešbutis planuoja peržiūrėti savo mokymo ir atlygio sistemas.
- Išaugus paklausai tarptautinė Prancūzijos statybinių medžiagų įmonė „Saint-Gobain“ padidino naujų darbuotojų darbo užmokestį savo gipso plokščių dukterinėje įmonėje Rumunijoje. Esamiems darbuotojams mokamos premijos už rekomenduotus naujus darbuotojus, be to, teikiamos kitos lengvatos, įskaitant nemokamas keliones autobusu, privatų sveikatos draudimą, gyvybės draudimą, narystę sporto klube ir reguliarius socialinius renginius. Įmonei pavyko rasti darbuotojų iš tolimesnių vietų, nors dėl darbo jėgos senėjimo ir didelės darbuotojų kaitos įmonei dabar tenka ieškoti darbuotojų trečiosiose šalyse.
Tikslinės įdarbinimo strategijos
- Konkurencingoje talentų rinkoje tarptautinė rinkos tyrimų bendrovė „Ipsos“ savo Prahos biuro įdarbinimo strategijas nukreipė į naujus absolventus. Atsižvelgdama į tai, kad daugelis įdarbintųjų norės sukurti šeimas, „Ipsos“ siūlo darbovietėje esantį vaikų darželį mažesniems vaikams ir galimybę dvi dienas per savaitę dirbti nuotoliniu būdu. Darbuotojai taip pat gali gauti mokymus, narystę sporto klube ir įmonės automobilį. Dabar įmonė paprastai greitai randa darbuotojų ir darbuotojų kaita yra nedidelė.
- Kai po pandemijos įsibėgėjus ekonomikai labai trūko kvalifikuotų darbuotojų, vienai Ispanijos statybos bendrovei buvo sunku rasti techninių darbuotojų, ypač turinčių tunelių statybos patirties. Pasikonsultavusi su profesinėmis sąjungomis, įmonė įdarbino penkis tunelių specialistus iš Peru, apmokėjo jų keliones, apgyvendinimą ir vietos mokymus pagal terminuotas sutartis. Siekdama pritraukti darbuotojų moterų ir apskritai tėvų, ji taip pat padidino darbo grafiko lankstumą ir pasiūlė vaiko priežiūros atostogas. Vis dėlto sektoriuje vis dar trūksta darbuotojų.
Lankstus ir sutrumpintas darbo laikas
- Vengrijoje įsikūrusiai dirbtinio intelekto pokalbių robotų teikėjai „Talk-A-Bot“, teikiančiai vis sudėtingesnes paslaugas, sunku rasti tiek programuotojų, tiek pardavimo specialistų. Vietoje trūkstant kvalifikuotų darbuotojų, įmonei pavyko įdarbinti IT specialistus, nes ji yra gerai žinoma ir nuo pandemijos taiko lanksčias darbo sąlygas ir galimybę dirbti nuotoliniu būdu – iki trijų dienų per savaitę. Penktadalis (22 proc.) jos darbuotojų yra moterys ir ji siekia paneigti nuomonę, kad IT yra jaunų žmonių sritis. Ieškodama darbuotojų ir siekdama jų neprarasti įmonė naudojasi profesionalių įdarbinimo specialistų paslaugomis ir rekomendacijų programa.
- Dėl įdarbinimo sunkumų praradusi potencialius klientus Austrijos internetinės rinkodaros įmonė „eMagnetix“ nusprendė pereiti prie 30 valandų darbo savaitės, už kurią mokamas visas darbo užmokestis. Ruošdamasi tam, ji įvertino, kiek laiko užtrunka atlikti užduotis, įvedė nepertraukiamo sutelkto darbo laikotarpius, o kitus procesus automatizavo. Darbuotojai biure būna vieną pagrindinę dieną per savaitę ir dirba tris pagrindines valandas per dieną, o kitas valandas renkasi lanksčiai. Apie tai informavo žiniasklaida, todėl atsirado daugiau kandidatų į darbo vietas ir naujas investuotojas ir įmonė galėjo plėstis.
Jei norite sužinoti daugiau, atsisiųskite ataskaitą „Įmonių metodai spręsti darbo jėgos trūkumo problemą“.
Susijusios nuorodos
Įmonių metodai spręsti darbo jėgos trūkumo problemą
Geresnio meto vystyti karjerą statybų sektoriuje nebus
EURES ataskaita apie darbo jėgos trūkumą ir perteklių 2023 m.
Išsamesnė informacija
EURES konsultantų paieška
Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse
EURES darbo vietų duomenų bazė
EURES paslaugos darbdaviams
EURES renginių kalendorius
Būsimi internetiniai renginiai
EURES tinkle „Facebook“
EURES tinkle X
EURES tinkle „LinkedIn“
EURES tinkle „Instagram“
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2024 m. lapkričio 6 d.
- Autoriai
- Europos darbo institucija | Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
- Temos
- Verslas / Verslumas
- Nurodymai ir patarimai
- Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
- Naujienos/pranešimai/statistika
- Įdarbinimo tendencijos
- Jaunimas
- Susijusios skiltys
- Pagalba ir aptarnavimas
- Nurodymai ir patarimai
- Informacija apie darbo rinką
- Sektorius
- Accomodation and food service activities
- Administrative and support service activities
- Construction
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities