Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
  • Artykuł prasowy
  • 6 listopada 2024
  • Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia Społecznego
  • Czas na przeczytanie: 4 min

Walka z niedoborem siły roboczej – trzy sposoby na przyciągnięcie nowych pracowników z UE

Według danych z najnowszego raportu Eurofoundu niedobory pracowników mogą okazać się bardzo dotkliwe dla przedsiębiorstw. W niniejszym dokumencie zbadaliśmy, w jaki sposób przedsiębiorstwa dostosowały swoje strategie zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. 

Tackling labour shortages: three ways to attract new EU recruits

Gdy brakuje pracowników do obsadzenia wolnych miejsc pracy, cierpi na tym wydajność, zadowolenie klientów i terminowy dostęp do usług – takie wnioski płyną z opublikowanego we wrześniu 2024 r. raportu „Praktyki stosowane przez przedsiębiorstwa w celu rozwiązania problemu niedoboru pracowników” sporządzonego przez unijną agencję Eurofound.

Brak odpowiednich umiejętności pracowników stanowi problem dla pracodawców w wielu krajach Unii, ponieważ duże grupy starszych pracowników przechodzą na emeryturę, a dodatkowo potrzeba nowych umiejętności cyfrowych i ekologicznych. W raporcie podkreślono, że innym czynnikiem są również kiepskie warunki pracy oraz niektóre strategie rekrutacyjne.

W pierwszej z dwóch historii poświęconych wynikom raportu przedstawiamy trzy sposoby, dzięki którym firmy stały się bardziej atrakcyjne dla unijnych pracowników, których chcą zatrudnić.

Wynagrodzenie, dodatki i elastyczne formy pracy

  • Kiedy po pandemii COVID-19 chorwacki hotel miał trudności z rekrutacją pracowników znających lokalne atrakcje i umiejących obsługiwać klientów w różnych językach, w tym po chorwacku, niemiecku i włosku, postanowiono podwyższyć poziom wynagrodzenia, nadgodzin i premii oraz zaoferowano częściowe pokrycie kosztów mieszkaniowych i elastyczne formy pracy. Firma utrzymała istniejący personel i przyciągnęła studentów oraz osoby mające obowiązki opiekuńcze wobec innych – i nie musiała zmniejszać zakresu swych usług. Hotel planuje przeprowadzić ponowną ocenę systemów szkoleń i wynagradzania, aby w przyszłości sprostać potrzebom w zakresie umiejętności cyfrowych i ekologicznych.
  • Francuska międzynarodowa firma produkująca materiały budowlane Saint-Gobain, w związku ze wzrostem popytu na swoje towary, zwiększyła wynagrodzenia dla nowych pracowników zatrudnionych w swojej rumuńskiej spółce produkującej płyty gipsowo-kartonowe. Obecni pracownicy mogą skorzystać z premii za polecenie nowego pracownika, a ponadto firma oferuje również dodatki, w tym bezpłatne autobusy, prywatną opiekę zdrowotną, ubezpieczenie na życie, członkostwo w klubach sportowych i regularne imprezy towarzyskie. Nowi pracownicy przyjechali nawet z odległych regionów kraju, chociaż starzejąca się siła robocza i wysoka rotacja pracowników oznaczają, że obecnie firma poszukuje pracowników z państw trzecich.

Przemyślane strategie rekrutacyjne

  • W związku z dużą konkurencją panującą na rynku pracy nowych talentów, międzynarodowa firma badawcza Ipsos, szukająca pracowników do swojego biura w Pradze, postanowiła w swojej strategii zatrudnienia skupić się na nowych absolwentach. Zdając sobie sprawę z tego, że wielu nowych pracowników będzie chciało założyć rodziny, Ipsos oferuje na miejscu żłobek dla młodszych dzieci, a także telepracę przez dwa dni w tygodniu. Dostępne są również szkolenia, członkostwo w klubach sportowych i samochody służbowe. Ogólnie rekrutacja przebiega obecnie intensywnie, a wskaźniki rotacji pracowników są na niskim poziomie.
  • W sytuacji braku odpowiednich umiejętności i gwałtownego wzrostu zamówień po pandemii hiszpańska firma budowlana miała trudności z rekrutacją pracowników technicznych, zwłaszcza tych z doświadczeniem w budowie tuneli. Po konsultacjach ze związkami zawodowymi firma zatrudniła pięciu specjalistów od tuneli z Peru, opłacając im podróż, zakwaterowanie i lokalne szkolenia w ramach umów na czas określony. Firma poprawiła również elastyczność czasu pracy i politykę urlopów rodzicielskich w celu ogólnego przyciągnięcia kobiet i rodziców. Niedobory w tym sektorze nadal jednak się utrzymują.

Elastyczne i skrócone godziny pracy

  • Węgierska firma dostarczająca chatboty AI Talk-A-Bot miała trudności z rekrutacją zarówno programistów, jak i specjalistów ds. sprzedaży, w związku z tym, że świadczone usługi są coraz bardziej złożone. Firma odniosła sukces w rekrutacji specjalistów IT pomimo braku lokalnych odpowiednich umiejętności, ponieważ jest dobrze znana i od czasu pandemii oferuje elastyczny i zdalny harmonogram pracy – do trzech dni w tygodniu pracy z domu. Jedna piąta (22%) pracowników to kobiety, a firma stara się obalić przekonanie, że IT to dziedzina dla młodych ludzi. Aby znaleźć i utrzymać pracowników, korzysta z usług profesjonalnych rekruterów oraz programu poleceń.
  • Z powodu trudności rekrutacyjnych austriacka firma zajmująca się marketingiem internetowym eMagnetix traciła potencjalnych klientów, dlatego zdecydowała się przejść na 30-godzinny tydzień pracy z pełnym wynagrodzeniem. W ramach przygotowań oceniono czas wykonywanych zadań oraz stworzono okresy, gdy pracuje się nieprzerwanie z dużą koncentracją przy jednoczesnej automatyzacji innych procesów. Pracownicy pracują w biurze przez jeden obowiązkowy dzień w tygodniu i muszą pracować trzy obowiązkowe godziny na dobę, a pozostałe godziny dobierają sobie w sposób elastyczny. Gdy napisano o tym w mediach, wzrosła liczba osób ubiegających się o pracę, a ponadto pozyskano nowego inwestora, co umożliwiło rozwój firmy.

Więcej informacji można znaleźć w raporcie „Praktyki stosowane przez przedsiębiorstwa w celu rozwiązania problemu niedoboru pracowników”.

 

Powiązane linki:

Praktyki stosowane przez przedsiębiorstwa w celu rozwiązania problemu niedoboru pracowników

Jest to idealny czas na realizowanie kariery zawodowej w sektorze budowlanym

Sprawozdanie EURES dotyczące niedoborów i nadwyżek siły roboczej w Europie w 2023 r.

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na X

EURES na LinkedIn

EURES na Instagramie

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Porady i wskazówki
  • Wiadomości z rynku pracy/wiadomości dotyczące mobilności
  • Wiadomości/raporty/statystyki
  • Trendy rekrutacyjne
  • Młodzież
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Administrative and support service activities
  • Construction
  • Information and communication
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.