Podľa správy agentúry EÚ Eurofound zo septembra 2024 Podnikové postupy na riešenie nedostatku pracovných síl pri nedostatku uchádzačov na obsadenie dostupných pracovných miest trpí produktivita, spokojnosť zákazníkov a včasný prístup k službám.
Nedostatok požadovaných zručností postihuje zamestnávateľov v mnohých krajinách EÚ, keďže mnohí starší pracovníci odchádzajú do dôchodku a vyžadujú sa nové digitálne a zelené odborné znalosti. V správe sa uvádza, že jedným z faktorov je aj nízka kvalita pracovných miest a niektoré náborové stratégie.
V prvom z dvoch článkov venovaných zisteniam správy poukazujeme na tri spôsoby, ako sa podniky stali atraktívnejšími pre pracovníkov z EÚ, ktorých potrebujú zamestnať.
Plat, výhody a flexibilné pracovné podmienky
- Keď vedenie hotela v Chorvátsku po pandémii COVID-19 zistilo, že vôbec nie je jednoduché nájsť zamestnancov, ktorí poznajú miestne zaujímavosti a dokážu sa profesionálne postarať o zákazníkov vo viacerých jazykoch vrátane chorvátčiny, nemčiny a taliančiny, zvýšili mzdy, nadčasy a prémie, prispeli k nákladom na bývanie a ponúkli flexibilné pracovné podmienky. Takto si dokázali udržať svojich zamestnancov a prilákať študentov a iných pracovníkov – a nemuseli znižovať kapacitu. V súčasnosti plánujú prehodnotiť systémy odbornej prípravy a odmeňovania s cieľom uspokojiť budúce potreby v oblasti digitálnych a zelených zručností.
- Francúzsky nadnárodný koncern zameraný na výrobu stavebnín Saint-Gobain zvýšil mzdy pre nových zamestnancov vo svojej rumunskej dcérskej spoločnosti pre sadrokartónové dosky, keďže dopyt stúpol. Jeho zamestnanci môžu získať odmenu, ak odporučia voľné pracovné miesto externým uchádzačom a zamestnávateľ ponúka aj ďalšie výhody, ako je bezplatná verejná doprava, súkromné zdravotné poistenie, životné poistenie, členstvo v posilňovni a pravidelné spoločenské podujatia. Noví zamestnanci prichádzajú zo vzdialenejších krajín, ale starnutie pracovnej sily a vysoká fluktuácia nútia podnik zamestnávať ľudí z tretích krajín.
Cielené náborové stratégie
- Na konkurenčnom trhu s talentmi sa medzinárodná spoločnosť pre výskum trhu Ipsos vo svojej náborovej stratégii zamerala na čerstvých vysokoškolských absolventov pre svoju pobočku v Prahe. Spoločnosť Ipsos pochopila, že mnohí zamestnanci si budú chcieť založiť rodiny, a preto zriadila podnikové jasle a ponúkla možnosť telepráce na dva dni v týždni. K dispozícii je aj odborná príprava, členstvo v posilňovni a služobné vozidlá. Nábor nových zamestnancov je v súčasnosti všeobecne vysoký a miera fluktuácie je nízka.
- Španielska stavebná spoločnosť mala v čase akútneho nedostatku zručností a oživenia po pandémii ťažkosti s náborom technického personálu, najmä odborníkov na výstavbu tunelov. Podnik po konzultácii s odborovými zväzmi najal päť špecialistov na tunely z Peru, pričom im v rámci ich zmlúv na určitý čas hradil cestovné náklady, náklady na bývanie a miestnu odbornú prípravu. Zlepšil aj flexibilitu pracovného času a systém rodičovských dovoleniek s cieľom prilákať ženy a rodičov vo všeobecnosti. Nedostatky v jednotlivých odvetviach však pretrvávajú.
Pružný a skrátený pracovný čas
- Poskytovateľ chatbotov s umelou inteligenciou so sídlom v Maďarsku Talk-A-Bot zistil, že je ťažké zamestnať vývojárov aj špecialistov v oblasti predaja, keďže jeho služby sú stále komplexnejšie. Podniku sa podarilo najať IT odborníkov napriek nedostatku miestnych kvalifikovaných pracovníkov vďaka jeho dobrej povesti a od pandémie ponúka pružný pracovný čas a možnosť telepráce až tri dni v týždni. Pätinu (22 %) zamestnancov tvoria ženy a tento podnik pracuje na vyvrátení myšlienky, že IT je len pre mladých ľudí. Na hľadanie a udržanie zamestnancov využíva profesionálnych náborových pracovníkov a program odmien, aby zamestnanci odporúčali voľné pracovné miesta ďalej.
- Ťažkosti s náborom pracovníkov v rakúskej online marketingovej spoločnosti eMagnetix speli k tomu, že príde o potenciálnych zákazníkov, ak sa rozhodne prejsť na 30-hodinový pracovný týždeň s plnou mzdou. Počas príprav sa posudzoval čas potrebný na splnenie úloh, pracovalo sa na vymedzení časových úsekov na neprerušovanú sústredenú práce a zároveň sa automatizovali iné procesy. Zamestnanci pracujú v kancelárii jeden základný deň v týždni a denne pracujú tri základné hodiny, pričom ostatné hodiny si volia pružne. Mediálna kampaň viedla k väčšiemu počtu uchádzačov o zamestnanie a novému investorovi, čo spoločnosti umožnilo expandovať.
Ak sa chcete dozvedieť viac, stiahnite si správu o podnikových postupoch na riešenie nedostatku pracovných síl.
Súvisiace odkazy:
Podnikové postupy na riešenie nedostatku pracovných síl
Pravý čas na kariéru v stavebníctve
Správa siete EURES o nedostatku a nadbytku pracovnej sily za rok 2023
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby portálu EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce online podujatia
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagrame
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 6. novembra 2024
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Obchod / Podnikanie
- Rady a tipy
- Správy z trhu práce/správy o mobilite
- Správy/reportáže/štatistiky
- Trendy náboru
- Mladosti
- Súvisiace sekcie
- Pomoc a podpora
- Rady a tipy
- Informácie o trhu práce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Administrative and support service activities
- Construction
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities