Šiame skyriuje rasite atsakymus į atrinktus dažniausiai užduodamus klausimus bei kitą informaciją, kurios gali prireikti.
Jei nerandate ieškomos informacijos, prašome kreiptis į mūsų pagalbos tarnybą.
EURES (Europos užimtumo tarnyba) - tai bendradarbiavimo tinklas, kurį įkūrė viešosios užimtumo tarnybos. Jo partnerės yra profesinės sąjungos ir darbdavių asociacijos. EURES tinklo tikslas yra užtikrinti laisvą darbuotojų judėjimą Europos ekonominėje erdvėje (EEE) (tai 27 Europos Sąjungos valstybės bei Norvegija, Lichtenšteinas ir Islandija) ir Šveicarija.
EURES priklauso 31 valstybės: Airija, Austrija, Belgija, Bulgarija, Čekija, Danija, Estija, Graikija, Islandija, Ispanija, Italija, Kipras, Kroatija, Latvija, Lenkija, Lichtenšteinas, Lietuva, Liuksemburgas, Malta, Nyderlandai, Norvegija, Portugalija, Prancūzija, Rumunija, Slovakija, Slovėnija, Suomija, Švedija, Šveicarija, Vengrija ir Vokietija.
EURES skirtas tiek darbo ieškantiems asmenims iš EURES šalių, norintiems pasinaudoti savo teise persikelti į kitą šalį dirbti arba studijuoti, tiek darbdaviams, pageidaujantiems įdarbinti tokius darbuotojus.
EURES sukūrė konsultantų, kurie gali asmeniškai teikti informaciją, paramą ir pagalbą darbo ieškantiems asmenims bei darbdaviams, tinklą. EURES konsultantai yra šiam darbui pasirengę specialistai, teikiantys tris pagrindines EURES paslaugas - informavimą, pagalbą ir įdarbinimą - tiek darbo ieškantiems asmenims, tiek darbdaviams, besidomintiems Europos darbo rinka.
Šiuo metu visoje Europoje yra daugiau kaip 900 EURES konsultantų, ir jų skaičius vis didėja. Informaciją ryšiams ir adresus rasite portalo skyriaus „EURES tarnybos“ puslapyje „EURES konsultantų paieška“ arba spustelėję pele nuorodą „Susisiekti su EURES konsultantu“, kurią rasite daugelyje portalo puslapių.
EURES paslaugos yra nemokamos tiek darbo ieškantiems asmenims, tiek darbdaviams, kurioms taikomos kiekvieno EURES nario nustatytos sąlygos.
EURES duomenų bazė, kurioje galima rasti skelbimų apie laisvas darbo vietas, yra atnaujinama kasdien. Informaciją apie darbo rinkos pokyčius bei gyvenimo ir darbo sąlygas reguliariai atnaujina nacionaliniai EURES korespondentai.
EURES portalas informuoja ne tik apie laisvas darbo vietas Europos ekonominėje erdvėje ir Šveicarijoje, tačiau ir skelbia informaciją apie visų EEE šalių ir regionų darbo rinkų tendencijas, teikia praktinę informaciją apie gyvenimo ir darbo sąlygas Europoje ir siūlo naudotis internetine duomenų baze, kurioje galima rasti ieškančių darbo asmenų gyvenimo aprašymus.
Portalo skiltyje „Gyvenimo ir darbo sąlygos“ pateikiami atsakymai į daugelį svarbių klausimų, pavyzdžiui, apie būsto ar mokyklos paiešką, mokesčius, gyvenimo išlaidas, sveikatos apsaugą, socialinę apsaugą, kvalifikacijos suderinamumą ir kt.
EURES darbo mobilumo portale informacija pateikiama dvidešimt šešiomis Europos Sąjungos (EEE) šalių kalbomis: bulgarų, čekų, danų, vokiečių, estų, graikų, anglų, ispanų, prancūzų, galų, islandų, italų, kroatas, latvių, lietuvių, vengrų, olandų, maltiečių, norvegų, lenkų, portugalų, rumunų, slovakų, slovėnų, suomių ir švedų.
Siekiame pateikti kuo daugiau informacijos visomis dvidešimt šešiomis kalbomis arba bent jau anglų, vokiečių ir prancūzų kalbomis.
Šiuo metu informacija skyriuje „Gyvenimas ir darbas“ pateikiama angliškai, vokiškai ir prancūziškai, taip pat ir (daugeliu atvejų) valstybės, apie kurią teiraujamasi, valstybine kalba.
Kiekvienas ES pilietis turi teisę dirbti ir gyventi bet kurioje valstybėje narėje ir nebūti diskriminuojamas dėl savo pilietybės. Laisvas asmenų judėjimas yra viena iš pagrindinių laisvių, kurias užtikrina Europos Sąjungos sutartis (3, 39, 40 str.) ir Bendrijos teisė.
Bendrijos laisvo darbuotojų judėjimo taisyklės taip pat galioja Europos ekonominės erdvės šalyse (Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje). Šveicarija yra sudariusi su ES dvišalį susitarimą dėl laisvo asmenų judėjimo.
Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad po 2004 ir 2007 m. ES plėtros taikomas daugiausiai 7 metus truksiantis pereinamasis laikotarpis, kuriuo Bendrijos teisės aktai dėl laisvo darbuotojų judėjimo nebus visapusiškai taikomi išsiplėtusioje ES. Daugiau informacijos šiuo klausimu rasite skyriuje „Gyvenimas ir darbas“, „Laisvas darbuotojų judėjimas“.
Didesnis darbo jėgos mobilumas, tiek keičiant darbą (profesinis mobilumas), tiek tarp šalių ar vienos šalies viduje (geografinis mobilumas), prisideda prie ekonominės ir socialinės pažangos, aukšto užimtumo lygio ir subalansuoto tvaraus vystymosi. Be to, jos sudaro sąlygas Europos ekonomikai, užimtumo sistemai ir darbo jėgai sklandžiau ir veiksmingiau prisitaikyti prie pokyčių ir tapti šių pokyčių varomąja jėga konkurencingoje pasaulio ekonomikoje. Aukštesnis mobilumo lygis valstybėse narėse taip pat skatina politinę integraciją į ES.
ES yra milijonai laisvų darbo vietų, o nedarbo lygis yra gana aukštas (7–10 proc. per pastaruosius keletą metų). Be to, daugiau nei pusė nedirbančių asmenų, kurie persikelia gyventi kitur, susiranda darbą per metus ar mažiau, palyginti su tais, kurie lieka bedarbiai savo šalyse.
Europa siūlo didžiules galimybes visiems, norintiems judėti į priekį. Nors persikėlimo į užsienį tendencija auga, europiečiai linkę likti nejudūs.
Studijos ar darbas užsienyje suteikia daug privalumų: pasikeičia aplinka, prasiplečia akiratis, sudaromos sąlygos susipažinti su kita kultūra, yra puiki galimybė išmokti naują kalbą, dirbti ar studijuoti su kitos tautybės žmonėmis, keistis mintimis ir patirtimi.
Darbo skelbimuose, kuriuos galima rasti „EURES darbo paieškoje“, yra siūloma gausybė nuolatinio ar laikino darbo vietų įvairių profesijų atstovams.
Prie kiekvienos laisvos darbo vietos nurodoma, kaip ir į ką reikia kreiptis. Kreiptis galima arba į EURES konsultantą, kuris pasirūpins prašymo eiga, arba, kitais atvejais, tiesiai į darbdavį.
EURES portale laisvas darbo vietas skelbia EURES nariai ir partneriai, visų pirma Europos valstybinės įdarbinimo tarnybos. Šiame portale jie skelbia darbo vietas, į kurias darbdavys norėtų pasamdyti darbuotojus iš kitų Europos šalių. Tokie „EURES darbai“ kuri rodo, kad darbdavys ypač suinteresuotas samdyti darbuotojus iš kitų Europos šalių.
Siekiant padidinti darbo rinkos Europoje skaidrumą, bus stengiamasi į mūsų tinklalapį po truputį įtraukti visus Europos valstybinių įdarbinimo tarnybų skelbiamus darbus, išskyrus kai kuriuos atvejus.
Ne. Laisvos darbo vietos Europos institucijose yra skelbiamos Europos Bendrijų personalo atrankos tarnybos (EPSO) tinklavietėje: http://epso.europa.eu
„EURES darbo paieška“ yra puikiai pritaikyta kiekvienam interneto vartotojui. Ieškantys darbo asmenys gali, pavyzdžiui, pasirinkti šalį, regioną, profesiją, darbo sutarties rūšį arba iš karto keletą kriterijų.
EURES darbo paieškos duomenų bazę kasdien atnaujina Europos įdarbinimo tarnybos, o pranešimai apie laisvas darbo vietas sistemoje saugomi tik tol, kol jie aktualūs.
Naudodamiesi EURES duomenų baze „Darbo paieška“, atkreipkite dėmesį į šiuos dalykus:
Daugelis informacijos apie darbą (kontrakto rūšis, profesinė patirtis, išsilavinimo lygis ir kt.) yra verčiama į visas ES kalbas, tačiau skelbimo antraštę ir tekstą neretai galima rasti tik originalo kalba. Todėl paieška, naudojant reikšminius žodžius viena kalba, nebūtinai parodys visus darbą siūlančius skelbimus, esančius duomenų bazėje. Jei, pavyzdžiui, jūs ieškote naudodami anglišką reikšminį žodį „waiter“, jūs tikriausiai nerasite tų pačių skelbimų, kuriuos rastumėte, naudodami prancūzišką reikšminį žodį „serveur“. Beje, iš anksto nustatytos kategorijos „Profesija“, „Reikalaujama patirtis“, „Sritis“ ir kt. egzistuoja visomis kalbomis.
„EURES darbo paieška“ yra išversta į 26 oficialias ES (EEE) kalbas, ir vartotojai gali ieškoti informacijos bet kuria iš jų.
Tačiau prašome atkreipti dėmesį į tai, kad, kadangi EURES portale skelbiamos laisvos darbo vietos dažnai yra perkeliamos į portalą iš nacionalinių laisvų darbo vietų duomenų bazių, pranešimo apie laisvą darbo vietą tekstas (antraštė ir darbo aprašymas) paprastai būna užrašytas šalies, kurioje yra toji darbo vieta, nacionaline kalba. Kita informacija apie šią darbo vietą, pvz., darbo sutarties rūšis, reikalaujama patirtis ir išsilavinimo lygis, verčiama į visas kalbas.
Paieška naudojant „Reikšminius žodžius“ viena kalba, nebūtinai parodys visus duomenų bazėje esančius darbo skelbimus. Jei, pavyzdžiui, jūs įvedėte anglišką reikšminį žodį „waiter“, tikriausiai nerasite tų pačių skelbimų, kuriuos rastumėte, įvedę prancūzišką reikšminį žodį „serveur“. Beje, rubrikose „Profesija“, „Reikalaujama patirtis“, „Sritis“ ir kt. apibrėžtos kategorijos pateikiamos visomis kalbomis.
Prašome atkreipti dėmesį į tai, kad tik nuo darbdavio priklauso, kokia kalba pranešimas apie laisvą darbo vietą bus paskelbtas „EURES darbo paieškoje“. Jeigu darbdavys ypač nori susirasti darbuotojų iš kitų šalių, tuomet laisva darbo vieta gali būti skelbiama viena arba keliomis kalbomis, kurios nėra darbdavio šalies valstybine kalba.
Kiekviename darbo skelbime galite rasti informacijos apie paraiškos pateikimo procedūrą ir kontaktinius asmenis. Tokiu kontaktiniu asmeniu gali būti EURES konsultantas, peržiūrintis šias paraiškas, arba kai kuriais atvejais netgi pats darbdavys.
Neužsiregistravus nemokamai galima pasinaudoti keletu EURES internetinių paslaugų. Galite užsiregistruoti „Mano EURES“ ir ieškoti darbo pasiūlymų. Tačiau EURES yra priemonė, padedanti rasti tinkamą darbuotoją arba darbą asmenims, turintiems teisę laisvai judėti Europos vidaus rinkoje. Darbą radus per EURES, nacionaliniai reikalavimai, taikomi ne ES piliečių galimybėms patekti į darbo rinką (t. y. darbo ir (arba) leidimų gyventi šalyje tvarka), nesikeičia. Daugiau ne ES piliečiams skirtos informacijos prašome ieškoti ES imigracijos portale (europa.eu).
Informacija apie stažuotes ir pameistrystes skelbiama EURES portalo Gyvenimo ir darbo sąlygų skiltyje. Čia kiekviena šalis nurodo nacionalinę stažuočių ir pameistrystės teisinę sistemą, taip pat bendrą informaciją apie tai, kur rasti galimybių, gauti paramą ir finansavimą.
Kai kurios šalys stažuotes ir pameistrystes siūlo per EURES paslaugą „Ieškoti darbo“. Kaip ir visos EURES paslaugos, ši paslauga nemokama. Prisijunkite prie EURES, kad galėtumėte naudotis papildomomis funkcijomis, kaip antai išsaugoti paieškos profilį ir atitikties rezultatus.
„Mano EURES“ paskyros. Tačiau registracija „Mano EURES“ Jums suteikia galimybę naudotis daugiau paslaugų:
- galite pateikti savo gyvenimo aprašymą (CV), kad būsimieji darbdaviai galėtų patys Jus susirasti,
- galite susikurti savo gyvenimo aprašymą bet kuria ES kalba ir lengvai išversti jį į kitas kalbas,
- galite susikurti ir išsaugoti darbo paieškos apibūdinimus ir gauti pranešimus elektroniniu paštu, kai tik atsiras darbo vietų, atitinkančių šį apibūdinimą.
Pirmiausiai turite susikurti „Mano EURES“ paskyrą. Prisiregistravę nuosekliai sekite nurodymus ir užpildykite visus privalomus langelius. Ši paslauga yra nemokama.
Savo gyvenimo aprašymą galite keisti prisijungę su naudotojo vardu ir slaptažodžiu. Eikite į „Mano CV“ skiltyje „Darbo ieškantys asmenys“.
Darbo ieškantys asmenys turi reguliariai lankytis savo EURES paskyroje, jei nori, kad jų profilis liktų prieinamas darbdaviams. Jei darbo ieškantis asmuo savo EURES paskyroje nesilankė 26 savaites, jo gyvenimo aprašymas nebėra prieinamas darbdaviams. Jei darbo ieškantis asmuo savo EURES paskyroje nesilankė metus, jo EURES gyvenimo aprašymas yra pašalinamas. Nelankomos paskyros praėjus dvejiems metams automatiškai pašalinamos.
Su išsamiu jūsų gyvenimo aprašymu gali susipažinti EURES konsultantai ir darbdaviai, užsiregistravę „EURES CV internete“. Galite savo nuožiūra spręsti, ar norite, kad kurie asmens duomenys (pavyzdžiui, pavardė, adresas ir kt.) būtų matomi kitiems vartotojams.
Jei nusprendėte „EURES CV internete“ užsiregistruoti anonimiškai, darbdaviai su jumis galės susisiekti per EURES tarnybą, o jūsų duomenys išliks konfidencialūs.
Jei pamiršote EURES slaptažodį arba naudotojo vardą, juos galite gauti e. paštu. Portalo pradiniame puslapyje spustelėkite „Mano EURES“, kitame puslapyje įrašykite savo e. pašto adresą (jei šiuo metu nesate prisijungęs) ir spauskite „Toliau“. Spustelėkite „Pamiršote slaptažodį?” (gali būti paprašyta įrašyti paveikslėlyje paslėptą saugos kodą). Spauskite „Gauti slaptažodį“. Slaptažodžio atkūrimo nuoroda bus atsiųsta automatiniame e. pašto laiške; šią nuorodą reikia panaudoti per 24 valandas. Spustelėjus nuorodą, jūsų bus paprašyta susikurti naują slaptažodį ir jį patvirtinti. Paskutinis veiksmas – spustelėti mygtuką „Pateikti“.
Jei neprisimenate nei naudotojo vardo (e. pašto adreso), nei slaptažodžio, kreipkitės į EURES pagalbos tarnybą. Kontaktinius duomenis rasite portalo skiltyje „EURES tarnybos. Kreiptis į EURES pagalbos tarnybą“.
Savo asmeninę informaciją visada galite pakeisti, tiesiog prisijunkite prie EURES įrašydami savo naudotojo vardą ir slaptažodį, eikite į skiltį „Mano profilis“ ir pakeiskite duomenis.
Prisijungę prie EURES, eikite į skiltį „Mano profilis“ ir pažymėkite „ištrinti paskyrą“. Iš duomenų bazės bus pašalinta visa informacija apie jus. Jei vėliau vėl norėsite prisijungti prie „EURES CV internete“, turėsite užsiregistruoti iš naujo.
EURES paslaugomis internete gali laisvai naudotis visi vartotojai, turintys galimybę naudotis internetu. Galite užsiregistruoti „Mano EURES“ ir ieškoti laisvų darbo vietų. Tačiau jei susiradote darbą per EURES, tai nekeičia teisinių įpareigojimų ir administracinių procedūrų, kurie gali būti taikomi ne ES piliečiams.
Kad darbdavys galėtų pasinaudoti „EURES CV internete“, jo bendrovė turi būti registruota vienoje iš 30 Europos ekonominės erdvės (EEE) valstybių narių ar Šveicarijoje ir turėti galiojantį PVM mokėtojo kodą arba nacionalinį registracijos numerį. Kai tik Jūsų registracija patvirtinama, turite teisę naudotis paslaugomis, kurias EURES teikia darbdaviams nemokamai.
Užsiregistravę EURES, turėsite prieigą prie darbo ieškančių asmenų gyvenimo aprašymų EURES duomenų bazėje; be to, galėsite išsaugoti jūsų poreikius atitinkančius paieškos kriterijus, gauti įspėjimus e. paštu, kai tik atsiranda jūsų kriterijus atitinkančių registruotų darbo ieškančių asmenų ir tiesiogiai su jais susisiekti tiesiogiai per EURES.
Darbdaviai, pageidaujantys EURES portale pateikti skelbimą apie laisvą darbo vietą, turėtų laikytis nurodymų, esančių skyriaus „Darbdaviai“ puslapyje „Skelbti apie darbą“. Procedūros įvairiose šalyse skiriasi. Kai kuriose šalyse teikiama „savitarnos“ paslauga, leidžianti darbdaviams skelbti savo laisvas darbo vietas internete. Be to, visada galite kreiptis į EURES konsultantus ir prašyti jų pagalbos.
„EURES darbo paieškos“ duomenų bazę kasdien atnaujina Europos užimtumo tarnybos. Todėl sistemoje yra išsaugomi tik aktualūs darbo skelbimai.
Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyse laisvas asmenų judėjimas yra pagrindinė teisė, EEE piliečiams suteikianti galimybę dirbti kitoje EEE šalyje be darbo leidimo. Laisvas darbuotojų judėjimo principas piliečiams iš naujų valstybių narių bus pradėtas taikyti atsižvelgiant į pereinamojo laikotarpio priemones, nustatytas stojimo į Europos Sąjungą sutartyse. Skyrius „Pereinamojo laikotarpio priemonės, nustatytos naujoms valstybėms narėms“ nagrinėja klausimus, susijusius su naujomis valstybėmis narėmis.
Gyvenimas ir darbas kitoje Europos šalyje gali sukelti tokių problemų kaip prisitaikymas prie svetimos kultūros, darbas svetima kalba, nepažįstamos mokesčių ir socialinės apsaugos sistemos. Geriausiai tam galite pasiruošti rinkdami informaciją apie šią konkrečią šalį. Be to, ieškant darbo taip pat svarbūs jūsų asmeniniai privalumai ir požiūris, jūsų kvalifikacija ir užsienio kalbos žinios.
Prieš pradėdami paiešką, turėkite galvoje, kad rasti darbo užsienyje nebus lengviau nei jūsų gimtojoje šalyje (vidutinis Europos Sąjungos nedarbo lygis vis dar yra aukštas). Beje, kai kurie Europos darbo rinkos sektoriai, pavyzdžiui, turizmo ar paslaugų, jums gali pasiūlyti nemažai galimybių (finansų paslaugos, bendrovių konsultacija, statybų, IT sektoriai ir kai kurios sveikatos apsaugos sritys). Be to, laikiną darbą gali pasiūlyti ir žemdirbystės sektorius. Nepamirškite, kad galimybės rasti darbo yra labai skirtingos. Jos priklauso nuo Europos ekonominės erdvės regionų, kuriuose situacija gali pasikeisti labai greitai. Daugiau informacijos šia tema galite rasti skyriuje „Gyvenimo ir darbo sąlygos“.
Šios priemonės jums padės rasti darbą prieš išvykstant į kitą šalį:
- Apsilankykite EURES profesinio mobilumo portale. Čia rasite skelbimų apie laisvas darbo vietas, informacijos apie gyvenimo ir darbo sąlygas, darbo rinką ir kitą naudingą informaciją. Be to, šiame portale galite patalpinti savo gyvenimo aprašymą, kurį galės peržiūrėti potencialūs darbdaviai iš visos Europos.
- Kreipkitės į vietinį ar regioninį įdarbinimo biurą: galbūt ten dirba EURES konsultantas, kuris jums suteiks labiau specializuotą informaciją. EURES sistemoje jis peržiūrės informaciją apie laisvas darbo vietas arba susisieks su EURES konsultantais, dirbančiais toje šalyje.
- Sekite darbo skelbimus tos šalies laikraščiuose (paprastai juos prenumeruoja dauguma viešųjų bibliotekų). Atsiminkite, kad daugelyje specializuotų laikraščių galite rasti skelbimų apie laisvas darbo vietas konkrečioms profesijoms.
- Susisiekite su tos šalies viešąja užimtumo tarnyba, kuri galėtų duoti patarimų. Atsiminkite, kad, būdamas EEE piliečiu, kitoje valstybėje narėje jūs turite tas pačias teises kaip ir tos šalies piliečiai. Paprašykite, kad jums leistų pasikalbėti su EURES konsultantu, kuris turi darbo su užsieniečiais patirties.
Atsiminkite, kad informacijos apie laisvas darbo vietas lengviausiai rasite, kreipęsi į viešąją užimtumo tarnybą.
Tačiau verta išbandyti ir šias galimybes:
- Keliose valstybėse narėse veikia privačios agentūros, kurios specializuojasi laikino darbo paieškose. Pasidomėkite, ar jų paslaugos yra mokamos, ir iš anksto susižinokite jų darbo sutarčių rūšį.
- Yra ir privačių įdarbinimo agentūrų, bet paprastai jos siūlo tik darbą vadovaujančiuose postuose arba tam tikruose sektoriuose, pavyzdžiui, informatikos ar finansų.
- Darbo ieškantys studentai nemažai informacijos gali gauti darbo mugėse ir profesinio orientavimo centruose.
- Bendrovėse daugėja darbo paraiškų, pateiktų ieškančio darbo asmens iniciatyva, skaičius. Sukaupkite kiek galima daugiau informacijos apie bendrovę, nes jūsų sėkmė gali priklausyti ir nuo sugebėjimo įtikinti, kad jūs puikiai atitinkate bendrovės profilį ir reikalavimus. Motyvacijos laiške nurodykite savo kvalifikaciją, profesinę patirtį ir priežastis, kodėl susidomėjote būtent šia bendrove. Kita vertus, daugelis bendrovių turi savo darbo paieškos puslapius, kur kartais galima nusiųsti darbo paraišką elektronine forma.
- Asmeniniai kontaktai daugelyje šalių vaidina labai svarbų vaidmenį, kadangi pirminė informacija apie laisvas darbo vietas labai dažnai yra neoficiali.
- Stažuotė ar laikinas darbas konkrečioje šalyje yra puikus būdas pažinti šią šalį ir sudaro sąlygas ieškotis darbo vietoje. Daugelis didelių bendrovių siūlo tokias stažuotes.
Vienas svarbiausių dalykų, kuriuos reikia išsiaiškinti – kaip pasiekti, kad jūsų kvalifikacija būtų pripažinta svečioje šalyje. Profesionaliems darbuotojams būtina susižinoti, ar jų profesija yra reglamentuojama. Reglamentuojamos profesijos - tai profesijos, reikalaujančios tam tikros kvalifikacijos (pavyzdžiui, advokatai, apskaitininkai, mokytojai, inžinieriai, medicinos seserys, gydytojai, stomatologai, veterinarijos chirurgai, vaistininkai ir architektai). Kai kurioms iš šių profesijų yra sudarytas pripažintų ir lygiaverčių kvalifikacijų sąrašas, tačiau dažnai kvalifikacijų lygiavertiškumas nustatomas kiekvienu konkrečiu atveju, atsižvelgiant į studijų trukmę ir turinį. Jei jūsų profesija nėra reglamentuojama, galite pradėti dirbti vos tik radę darbą, tačiau privalote laikytis tam tikrų konkrečioje šalyje šiai profesijai galiojančių reikalavimų, kurie gali skirtis nuo jūsų šalyje keliamų reikalavimų.
Įsitikinkite, kad jūsų gyvenimo aprašymas yra aiškus, gerai sukurtas ir tiesiogiai susijęs su jūsų norimu darbu. Gyvenimo aprašymas ir jūsų mokslo baigimo pažymėjimai turi būti išversti į tos šalies kalbą, kurioje norite dirbti (žr. pirmiau). Daugelyje valstybių narių tikimasi, kad jūsų specialybė bus tiesiogiai susijusi su pasirinktu darbu, tačiau kitose šalyse tam skiriamas mažiau dėmesio. ES priėmė standartinį europietišką gyvenimo aprašymą, kuris tinka tiek profesinio lavinimo, tiek aukštųjų mokyklų absolventams. Šis EUROPASS gyvenimo aprašymas aiškiai nurodo kandidato privalumus ir kvalifikaciją ES lygmeniu. Šio gyvenimo aprašymo pavyzdį galima rasti 20 ES kalbų „EURES CV paieškoje“.
Kaip ir savo gimtoje šalyje, kruopščiai pasiruoškite pokalbiui su darbdaviu. Įsitikinkite, kad turite pakankamai informacijos apie bendrovę, ir pasiruoškite pateikti klausimų tiek apie pačią bendrovę, tiek apie konkrečius darbo aspektus. Jums reikės pademonstruoti šios šalies kalbos žinias ir nurodyti, kaip jūsų profesiniai įgūdžiai ir asmeninės savybės atitinka darbdavio keliamus reikalavimus konkrečiam darbui. Daugelis didelių ES bendrovių naudojasi vertinimo centrų pagalba, kurie patikrina, kaip potencialūs darbuotojai elgtųsi konkrečiose situacijose.
Kokius dokumentus reikia atsinešti į pokalbį?
Paprastai jums reikia:
- keleto gyvenimo aprašymo kopijų atitinkama kalba;
- patvirtinto diplomo vertimo (paprastai jį galite gauti savo mokymo įstaigoje ar atitinkamoje ministerijoje);
- brandos atestato, aukštojo mokslo diplomo ar kito, jūsų išsilavinimo lygį įrodančio dokumento, kopijų;
- paso arba galiojančios asmens tapatybės kortelės;
- gimimo liudijimo;
- atitinkamos E formos, liudijančios apie jūsų sveikatos draudimą (pavyzdžiui, E111);
- keleto paso nuotraukų.
Jei šiuo metu esate bedarbis ir ieškote darbo kitoje EEE šalyje, bedarbio pašalpa 3 mėnesius jums gali būti mokama ir kitoje šalyje. Tačiau yra nustatytos griežtos bedarbio pašalpos išmokėjimo taisyklės ir sąlygos, todėl prieš imdamiesi bet kokių veiksmų, pasikonsultuokite su savo šalies užimtumo tarnyba arba atitinkama pašalpų išmokėjimo įstaiga. Jei ir po 3 mėnesių neradote darbo, jums gali tekti palikti šalį, tačiau valdžios institucijos gali į tai žiūrėti nuolaidžiau, jei įrodysite turį gerų galimybių rasti darbą. Daugiau naudingos informacijos šia tema galite rasti kituose skyriuose, pavyzdžiui, „Gyvenimo ir darbo sąlygos“.
Daugiau patarimų, taip pat iš ekspertų, ir įkvepiančių istorijų rasite EURES portalo „Naujienų“ skiltyje. Jei norite gauti naują informaciją tiesiai į savo elektroninio pašto dėžutę, užsisakykite informacinį biuletenį „EURES ir Jūs“.
Kaip ES (arba Islandijos, Lichtenšteino arba Norvegijos) pilietis turite tam tikrų teisių kitose Europos šalyse: į jas persikelti, jose gyventi, mokytis ar užsiimti verslu ir kt
Norite rasti daugiau informacijos ES klausimais arba gauti specializuotos pagalbos ar patarimų konkrečiu jums aktualiu su ES susijusiu klausimu, o gal norėtumėte sužinoti, kaip išspręsti jums iškilusias problemas ES lygiu – šiame puslapyje greitai ir paprastai rasite tarnybų, kurios atsakys į jūsų užklausas, duomenis.
ES kontaktinis centras piliečiams ir verslo įmonėms
Pirmadienis - Penktadienis 08:30-18:00 (Vidurio Europos laiku)
Į jūsų klausimus atsakys anglų, prancūzų, vokiečių, italų ar ispanų kalbomis.
Išsikeliu gyventi į kitą Europos šalį. Kaip gauti leidimą nuolat joje gyventi? Kokios yra tarptinklinio mobiliojo ryšio įkainių taisyklės? Kokios teisės man garantuotos, jeigu atšaukiamas mano skrydis? Kokių ES dotacijų gali prašyti mano organizacija? Šių ir kitų klausimų klauskite centrinės informacijos tarnybos „Europe Direct".
Susisiekite su EURES konsultantu