
Ako nema dovoljno radnika da popune dostupna radna mjesta, to negativno utječe na produktivnost, zadovoljstvo korisnika i pravodoban pristup uslugama prema izvješću agencije EU-a Eurofound iz rujna 2024. „Prakse poduzeća za rješavanje problema u pogledu manjka radne snage”.
Nedostatak kvalificirane radne snage utječe na poslodavce u mnogim zemljama EU-a jer velike skupine starijih radnika odlaze u mirovinu te je potrebno novo digitalno i zeleno stručno znanje. Radna mjesta loše kvalitete i neke od strategija zapošljavanja koje se upotrebljavaju za njihovo popunjavanje također su jedan od čimbenika, navodi se u izvješću.
U prvoj od dviju priča koje se odnose na rezultate izvješća navodimo tri načina na koja su poduzeća postala privlačnija za radnike koje žele zaposliti.
Plaća, pogodnosti i fleksibilne mogućnosti rada
- Kad je hrvatski hotel zbog pandemije bolesti COVID-19 imao poteškoća sa zapošljavanjem radnika koji su poznavali lokalne znamenitosti i mogli učinkovito posluživati klijente na različitim jezicima, uključujući hrvatski, njemački i talijanski, povećao je plaću, prekovremene sate i bonuse, pomogao u troškovima stanovanja i ponudio fleksibilne mogućnosti rada. Zadržao je postojeće osoblje, privukao studente i radnike s obvezama skrbi te nije trebao smanjiti kapacitete. Planira ponovno ocijeniti sustave osposobljavanja i nagrađivanja kako bi se zadovoljile buduće potrebe za digitalnim i zelenim vještinama.
- Francusko multinacionalno građevinsko poduzeće Saint-Gobain povećalo je plaću za nova radna mjesta u svojem rumunjskom društvu kćeri za gipsane ploče jer je potražnja porasla. Postojeći radnici mogli su iskoristiti bonuse za preporučivanje, dok poduzeće nudi i pogodnosti kao što su besplatni autobusi, privatna zdravstvena zaštita, životno osiguranje, članstva u teretani i redovita društvena događanja. Novo osoblje pridružilo se iz drugih područja, iako starenje radne snage i velika fluktuacija radnika znači da poduzeće sada želi zaposliti radnike iz trećih zemalja.
Ciljane strategije zapošljavanja
- Na konkurentnom tržištu talenata međunarodno poduzeće za istraživanje tržišta Ipsos u svojem je uredu u Pragu usmjerilo svoje strategije zapošljavanja na osobe koje su nedavno diplomirale. Uviđajući da će mnogi zaposlenici htjeti započeti obitelji, Ipsos nudi jaslice na licu mjesta za mlađu djecu, uz rad na daljinu dva dana tjedno. Dostupni su i osposobljavanje, članstvo u teretani i službeni automobili. Zapošljavanje je sada općenito snažno, a stope fluktuacije su niske.
- Španjolska građevinska tvrtka imala je poteškoća s zapošljavanjem tehničkog osoblja, posebno onog sa stručnim znanjem u području gradnje tunela, u vrijeme akutnog nedostatka kvalificirane radne snage i naglog rasta nakon pandemije. Tvrtka je zaposlila pet stručnjaka za tunele iz Perua nakon savjetovanja sa sindikatima, koji su im plaćali putovanje, smještaj i lokalno osposobljavanje tijekom vremenski ograničenih ugovora. Također je poboljšala fleksibilnost radnog vremena i politike roditeljskog dopusta kako bi privukla žene i roditelje općenito. Međutim, i dalje postoji manjak radne snage u sektoru.
Fleksibilno i skraćeno radno vrijeme
- Pružatelj usluga chatbota za umjetnu inteligenciju sa sjedištem u Mađarskoj Talk-A-Bot imao je poteškoća pri zapošljavanju razvojnih inženjera i stručnjaka za prodaju s obzirom na to da se složenost njegovih usluga povećava. Poduzeće je uspješno zapošljavalo informatičke stručnjake unatoč nedostatku kvalificirane radne snage na lokalnoj razini jer je dobro poznato i nudi fleksibilan rad na daljinu, i to do tri dana u tjednu, od pandemije. Petina (22 %) zaposlenika poduzeća su žene i rade na tome da promijene ustaljeno mišljenje o tome da je IT područje za mlade osobe. Za pronalaženje i zadržavanje osoblja poduzeće se služi profesionalnim posrednicima za zapošljavanje i programom preporuka.
- Poteškoće u zapošljavanju značile su da je austrijsko internetsko marketinško poduzeće eMagnetix izgubilo potencijalne kupce i tada je odlučilo prijeći na 30-satni radni tjedan uz punu plaću. Tijekom pripreme procjenjivalo se koliko su dugo trajali zadatci, stvorilo se razdoblje neprekinutog koncentriranog rada uz automatizaciju drugih postupaka. Osoblje radi u uredu jedan dan u tjednu i radi tri ključna sata dnevno, fleksibilno birajući svoje ostale sate. Medijska pokrivenost koja je iz toga proizašla dovela je do većeg broja kandidata za posao i novog ulagača, što je poduzeću omogućilo širenje poslovanja.
Kako biste saznali više, preuzmite izvješće Prakse poduzeća za rješavanje problema u pogledu manjka radne snage.
Korisne poveznice:
Prakse poduzeća za rješavanje problema u pogledu manjka radne snage
Ovo je najbolji trenutak za ostvarivanje karijere u građevinskom sektoru
EURES-ovo izvješće o manjkovima i viškovima radne snage za 2023
Pročitajte više:
Pronađite EURES-ove savjetnike
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na X-u
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Pojedinosti
- Datum objave
- 6. studenoga 2024.
- Autori
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Posao /Poduzetništvo
- Savjeti
- Vijesti o tržištu rada/vijesti o mobilnosti
- Vijesti/izvješća/statistike
- Trendovi zapošljavanja
- Mladost
- Povezani odjeljak(i)
- Pomoć i podrška
- Savjeti
- Podaci o tržištu rada
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Administrative and support service activities
- Construction
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities