
Pred pandémiou koronavírusu nebola telepráca neznámym pojmom. Išlo však o výnimku z nepísaného pravidla, že práca sa má vykonávať výlučne v prostredí, ktoré poskytuje a reguluje zamestnávateľ, počas vopred dohodnutého pracovného času, po ktorom môže zamestnanec väčšinou „vypnúť“ a venovať sa nepracovnému životu a povinnostiam.
Rozšírením práce na diaľku v roku 2020 sa spoločnostiam podarilo udržať sa nad vodou a pracovníkom zachovať si pracovné miesta, pričom museli čeliť rozbúreným vodám pandémie. Napriek pozitívnym výsledkom bola telepráca aj príčinou toho, že sa zotreli hranice medzi pracovným a osobným časom, keďže digitálne zariadenia umožňovali zamestnancom kontakt mimo zmluvného pracovného času, zasahovali do ich osobného času a ohrozovali ich fyzickú a duševnú pohodu.
Zisťovanie škôd
Z údajov z Európskeho telefonického prieskumu pracovných podmienok z roku 2021 vyplynulo, že zamestnanci pracujúci na diaľku často odpracovali ďalšie – a neplatené – hodiny len preto, že digitálne nástroje veľmi sťažujú stanovenie hraníc medzi pracovným a osobným životom.
Okrem toho podľa prieskumu, ktorý uskutočnila nadácia Eurofound o zamestnancoch a manažéroch ľudských zdrojov, 45 % subjektov uviedlo, že ich zamestnávateľ má zavedenú politiku „práva na odpojenie“, ale takmer 80 % uviedlo, že pravidelne dostávajú komunikáciu súvisiacu s prácou mimo svojho pracovného času.
Zavedenie politík telepráce
EÚ si uvedomila dôsledky a začala zavádzať príslušné regulačné rámce. Rôzne smernice EÚ, najmä Smernica o pracovnom čase (smernica 2003/88/ES), obsahujú ustanovenia o telepráci, napríklad stanovenie obmedzení pracovného času a regulovanie času odpočinku zamestnancov.
Okrem toho sa členské štáty EÚ začali zaoberať otázkami telepráce na vnútroštátnej úrovni. V správe agentúry EU-OSHA z roku 2021 s názvom Úprava práce na diaľku v Európe po pandémii COVID-19 sa rozlišovalo medzi dvoma skupinami krajín. Tými, ktoré prijali osobitné právne predpisy o využívaní telepráce a krajinami, ktoré tak neurobili (alebo sa zaoberali teleprácou v rôznych právnych predpisoch/kontextoch).
Od roku 2020 boli v Belgicku, Chorvátsku, Grécku, Írsku, Portugalsku, na Slovensku a v Španielsku prijaté nové právne predpisy týkajúce sa osobitne práva na odpojenie sa. Bol to priamy dôsledok potreby zlepšiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci všetkých pracovníkov (na diaľku a na mieste), ktorí používajú digitálne nástroje na prácu, a to predchádzaním rizikám ich trvalého pripojenia.
Uplatňovanie práva na odpojenie sa, správny spôsob
Celkovo majú politiky týkajúce sa práva na odpojenie sa, ktoré sú zavedené vo všetkých členských štátoch a v spoločnostiach, pozitívny vplyv na zdravie a pohodu zamestnancov, pričom počet zamestnancov, ktorí uvádzajú spokojnosť s prácou, je väčší v krajinách, v ktorých takéto politiky existujú, ako v tých, kde takéto politiky nie sú zavedené. Na zabezpečenie trvalej zmeny je však potrebné, aby príslušné právne predpisy sprevádzalo zvyšovanie informovanosti zamestnancov o negatívnych účinkoch „neustáleho pripojenia“ a aby sa na úrovni podnikov prijali ďalšie opatrenia prispôsobené každému osobitnému pracovnému prostrediu.
Prečítajte si viac o regulácii telepráce v Európe po pandémii COVID-19 v aktualizovanej správe agentúry EU-OSHA za rok 2023.
Súvisiace odkazy:
Ako dosiahnuť správnu rovnováhu medzi pracovným a osobným životom
Práca na diaľku:príručka pre nových zamestnancov
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby portálu EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce online podujatia
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagrame
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 17. mája 2024
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Správy z trhu práce/správy o mobilite
- Súvisiace sekcie
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles