
Преди пандемията от коронавирус дистанционната работа не беше непознато понятие. Това обаче бе изключение от негласното правило, че работата се извършва единствено в среда, предоставена и регламентирана от работодателя, в рамките на предварително уговорени часове, след което в повечето случаи работникът може да се „изключи“ и да се отдаде на други неща и дейности.
Навлизането на дистанционната работа през 2020 г. помогна на фирмите да продължат дейността си, а на служителите им — да запазят работните си места, като в същото време се ориентират в неспокойните времена на пандемията. Макар че това е положителен резултат, работата от разстояние доведе и до размиване на границите между работното и личното време, а посредством цифровите устройства служителите могат да бъдат потърсени извън договореното работно време. Това намалява личното им време и застрашава физическото и психическото им благосъстояние.
Проучване на нанесените щети
Данните от Европейското телефонно проучване на условията на труд за 2021 г. разкриват, че работещите от разстояние често работят допълнително— и то без заплащане — само защото цифровите инструменти правят изключително трудно разграничаването на работата от личния живот.
Освен това според проучване, проведено от Eurofound сред служителите и ръководителите в областта на човешките ресурси, 45 % от участниците заявяват, че работодателят им е въвел политика на „право на откъсване от работната среда“, но почти 80 % заявяват, че редовно получават служебни съобщения в извънработно време.
Създаване на политики за дистанционна работа
С оглед на последиците, ЕС започна да въвежда подходящи регулаторни рамки. В различни директиви на ЕС, най-вече в Директивата за работното време (Директива 2003/88/ЕО), се съдържат разпоредби относно работата от разстояние, например определяне на ограничения на работното време и регулиране на периодите за почивка на работниците.
Освен това държавите — членки на ЕС започнаха да разглеждат въпросите, свързани с дистанционната работа, на държавно равнище. В доклада на EU-OSHA от 2021 г. относно регулирането на дистанционната работа в Европа след COVID-19 се разграничават две групи държави — такива, които са приели специално законодателство относно използването на дистанционна работа, и такива, които не са го направили (или са регламентирали работата от разстояние в различни форми/нормативни актове.
От 2020 г. досега в Белгия, Хърватия, Гърция, Ирландия, Португалия, Словакия и Испания е прието ново законодателство, касаещо конкретно правото на откъсване от работната среда. Това е пряк резултат от необходимостта от подобряване на безопасността и здравето при работа на всички работещи (от разстояние и на място), които използват цифрови инструменти за работа, като се предотвратяват рисковете от това те да са постоянно на разположение.
Прилагане на правото на откъсване от работната среда по правилния начин
Като цяло политиките за „правото на откъсване от работната среда“, приложени в държавите членки и фирмите, оказват положително въздействие върху здравето и благосъстоянието на служителите, като повече работници съобщават за удовлетвореност от работата, отколкото в държавите, в които не са приложени такива политики. Въпреки това, за да се постигне трайна промяна, приложимото законодателство трябва да бъде придружено от повишаване на осведомеността сред работниците относно отрицателните последици от „непрекъснатата връзка“, а на фирмено ниво трябва да се предприемат допълнителни мерки, съобразени с конкретната работна среда.
Прочетете повече за регулирането на работата от разстояние в Европа след пандемията от COVID-19 вактуализирания доклад на EU-OSHA за 2023 г.
Връзки по темата:
Намиране на правилния баланс между работата и личното време
Дистанционна работа: Ръководство за новопостъпили на работа
Допълнителна информация:
Намерете съветници на EURES
Условия на живот и труд в държавите от EURES
База данни с работни места на EURES
Услуги на EURES за работодателите
Календар на събитията на EURES
Предстоящи онлайн събития
EURES във Facebook
EURES в X
EURES в LinkedIn
EURES в Instagram
Данни
- Дата на публикуване
- 17 Mай 2024 г.
- Автори
- Европейски орган по труда | Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
- Теми
- Новини от пазара на труда/новини за мобилността
- Свързан раздел(и)
- Сектор
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles