Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)

Prehľady týkajúce sa voľných pracovných miest

Ďalej nájdete odkazy na prehľady vrátane údajov siete EURES, ktoré poskytujú informácie o trhu práce, povolaniach a zručnostiach. Interaktívne prehľady si môžete prezrieť sami.

(Kliknutím na uvedené odkazy prejdete na webovú stránku SkillsOVATE strediska Cedefop, Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania (agentúry EÚ). Ak chcete mať otvorenú aj aktuálnu stránku portálu EURES, kliknite pravým tlačidlom myši na odkaz a vyberte možnosť „otvoriť na novej karte“.)

Prehľady

Tento prehľad poskytuje informácie o povolaniach požadovaných v rámci voľných pracovných miest siete EURES za posledné štyri štvrťroky. Sú rozdelené na makroskupiny a podskupiny povolaní, ktoré sú uvedené ďalej.

V tomto prehľade sú uvedené rozdiely v dopyte po povolaniach v jednotlivých krajinách. Uvádza sa v ňom podiel voľných pracovných miest siete EURES pre vybrané povolania na celkovom počte voľných pracovných miest siete EURES v danej krajine.

V tomto prehľade sa uvádza podiel skupín povolaní (2-miestny kód ISCO) vo všetkých odvetviach a krajinách v porovnaní s celkovým dopytom v rámci voľných pracovných miest siete EURES. Mapa znázorňuje dopyt po kombináciách odvetví a povolaní v rôznych krajinách. Zobrazuje podiel voľných pracovných miest siete EURES vo vybranom povolaní z celkového počtu voľných pracovných miest siete EURES uverejnených v danej krajine.

V tomto prehľade sú zobrazené požadované povolania a zručnosti v rámci odvetví, ako sa vyžadujú v oznámeniach o voľných pracovných miestach siete EURES. Informácie možno zobraziť pre skupiny povolaní (2-miestny kód ISCO) a dve úrovne klasifikácie zručností.

Tento prehľad zobrazuje zručnosti a skúsenosti požadované v rámci povolaní, ako sa vyžadujú v oznámeniach o voľných pracovných miestach siete EURES. Informácie možno zobraziť pre skupiny povolaní (2-miestny kód ISCO), podrobnosti o zručnostiach a požadované skúsenosti.

Slovník pojmov – vymedzenia pojmov

OJA

Online pracovné ponuky (Online Job Advertisements)

LMI

Informácie o trhu práce (Labour Market Information)

ISCO

Medzinárodná štandardná klasifikácia zamestnaní (ISCO) je medzinárodná klasifikácia, za ktorú zodpovedá Medzinárodná organizácia práce (ILO) a ktorá slúži na usporiadanie pracovných miest do jasne definovaných skupín podľa úloh a povinností vykonávaných v rámci daného pracovného miesta.

ESCO

ESCO (Európska klasifikácia zručností, kompetencií, kvalifikácií a povolaní) je európska viacjazyčná klasifikácia zručností, kompetencií a povolaní. 

ESCO funguje ako slovník, ktorý popisuje, identifikuje a klasifikuje odborné povolania a zručnosti relevantné pre trh práce v EÚ, ako aj vzdelávanie a odbornú prípravu. Tieto pojmy a vzťahy medzi nimi možno chápať pomocou elektronických systémov, ktoré umožňujú rôznym online platformám využívať ESCO na služby, ako je napríklad priraďovanie uchádzačov o zamestnanie k pracovným miestam na základe ich zručností, navrhovanie školení ľuďom, ktorí si chcú zmeniť alebo zvýšiť kvalifikáciu, atď.

NACE

NACE je skratka používaná na označenie rôznych štatistických klasifikácií ekonomických činností vyvinutých od roku 1970 v Európskej únii (EÚ). NACE poskytuje rámec na zber a prezentáciu rozsiahlych štatistických údajov podľa ekonomickej činnosti v oblastiach ekonomickej štatistiky (napr. podniková štatistika, trh práce, národné účty) a v iných oblastiach štatistiky.

Štatistiky vypracované na základe NACE sú porovnateľné na európskej a vo všeobecnosti aj na svetovej úrovni. Používanie NACE je povinné v rámci európskeho štatistického systému.

Spolupráca medzi ELA a Cedefop

Európsky orgán práce (ELA, vlastník systému portálu EURES) a Európske stredisko pre rozvoj odborného vzdelávania (Cedefop) podpísali v januári 2023 memorandum o porozumení. Cieľom je dohodnúť sa na spolupráci medzi týmito dvomi organizáciami, s cieľom poskytnúť používateľom zmysluplné a jasné informácie o pracovných ponukách, ktoré možno nájsť online.

Údaje z online pracovných ponúk (OJA) sú veľmi sľubným zdrojom informácií o nábore a potrebách zamestnávateľov v oblasti zručností. Od roku 2016 stredisko Cedefop vyvinulo a vybudovalo systém na zhromažďovanie a analýzu údajov z OJA, ako aj online webový nástroj na šírenie údajov z OJA (SkillsOVATE). Sieť EURES sa považuje za základný doplňujúci zdroj údajov z OJA.