Kaugtöö ei olnud enne koronaviiruse pandeemiat tundmatu mõiste. See oli siiski erand kirjutamata reeglist, mille kohaselt tuli tööd teha üksnes tööandja poolt ette nähtud ja reguleeritud kohas eelnevalt kokkulepitud tööaja jooksul, mille järel võis töötaja olla mittekättesaadav ja tegeleda ülejäänud elu ja kohustustega.
Kaugtöö levik 2020. aastal aitas ettevõtetel püsima jääda ja töötajatel säilitada oma töökohad pandeemia rasketes tingimustes. Kuigi see lahendus oli positiivne, tõi kaugtöö kaasa ka töö ja isikliku aja piiride ähmastumise, sest digiseadmete abil saavad töötajad olla ühenduses ka väljaspool lepingulist tööaega, mis piirab nende isiklikku aega ja ohustab nende füüsilist ja vaimset heaolu.
Kahju uurimine
Euroopa töötingimuste telefoniuuringu (European Working Conditions Telephone Survey 2021 ) andmed näitasid, et kaugtöötajad teevad sageli täiendavaid – ja tasustamata – töötunde üksnes seetõttu, et digivahendite abil töötades on äärmiselt raske tõmmata piiri töö ja eraelu vahele.
Lisaks väitis Eurofoundi töötajate ja personalijuhtide uuringus 45% osalejatest, et nende tööandja on kehtestanud õiguse olla mittekättesaadav, kuid peaaegu 80% ütles, et nad said pärast tööaega regulaarselt tööga seotud teavet.
Kaugtööpoliitika kehtestamine
Eelneva mõju tunnistades asus EL kehtestama asjakohast reguleerivat raamistikku. Mitmed ELi direktiivid, eelkõige tööaja direktiiv (direktiiv 2003/88/EÜ), sisaldavad sätteid kaugtöö kohta, näiteks tööaja piirangute kehtestamine ja töötajate puhkeperioodide reguleerimine.
Lisaks hakkasid ELi liikmesriigid tegelema kaugtööga seotud küsimustega riiklikul tasandil. 2021. aasta EU-OSHA aruandes „Kaugtöö reguleerimine COVID-19-järgses Euroopas“ eristatakse kahte riikide rühma: need, kes on võtnud vastu konkreetsed õigusaktid kaugtöö kasutamise kohta, ja need, kes ei ole seda teinud (või on käsitlenud kaugtööd erinevates seadustes/kontekstides).
Alates 2020. aastast on Belgias, Hispaanias, Horvaatias, Iirimaal, Kreekas, Portugalis ja Slovakkias vastu võetud uued õigusaktid, mis käsitlevad konkreetselt õigust olla mittekättesaadav. See tuleneb otseselt vajadusest parandada kõigi (kaug- ja kohapealsete) töötamiseks digivahendeid kasutavate töötajate tööohutust ja töötervishoidu, ennetades püsiühendusest tulenevaid riske.
Kuidas rakendada õigesti õigust olla mittekättesaadav
Üldiselt on liikmesriikides ja ettevõtetes rakendatud õigusel olla mittekättesaadav positiivne mõju töötajate tervisele ja heaolule, kusjuures tööga rahulolust teatab rohkem töötajaid võrreldes riikidega, kus sellist poliitikat ei ole. Püsiva muutuse tagamiseks peab õigusaktidega kaasnema töötajate teadlikkuse suurendamine püsiühenduse negatiivsetest mõjudest ning ettevõtte tasandil tuleb võtta lisameetmeid, mis on kohandatud konkreetsele töökeskkonnale.
Lisateave kaugtöö reguleerimise kohta COVID-19-järgses Euroopas EU-OSHA ajakohastatud 2023. aasta aruandes.
Seotud lingid
Töö ja isikliku aja õige tasakaalu saavutamine
Kaugtöö: juhend uutele töötajatele
Kuidas edendada töötajate töö- ja eraelu tasakaalu pärast COVID-19 pandeemiat
Lisateave
Elamine ja töötamine EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES X-is
EURES LinkedInis
EURES Instagramis
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 17. Mai 2024
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- Tööturuuudised/liikumisuudised
- Seotud jaotis(ed)
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Agriculture, forestry and fishing
- Arts, entertainment and recreation
- Construction
- Education
- Electricity, gas, steam and air conditioning supply
- Financial and insurance activities
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Manufacturing
- Mining and quarrying
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Public administration and defence; compulsory social security
- Real estate activities
- Transportation and storage
- Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
- Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles