Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Novinový článok5. mája 2022Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenieOdhadovaný čas čítania: 4 min

Ako podporovať dobrú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom zamestnancov po skončení pandémie COVID-19

Keď sa kancelária stane súčasťou domácnosti, rozdiel medzi pracovným a osobným časom sa môže stať nejasným. V tejto časti uvádzame naše najlepšie rady pre zamestnávateľov týkajúce sa podpory zdravej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom zamestnancov po skončení pandémie COVID-19.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

V dôsledku núteného prechodu na hybridnú prácu a prácu na diaľku, ktorý priniesla pandémia COVID-19, sa práca z domu stala pre mnohých novou normou. Výhody často prevažujú nad negatívami: žiadne náklady na dochádzanie, väčšia nezávislosť a dôraz na produktivitu počas pracovného času. To všetko bez toho, aby ste museli sedieť v dopravných zápchach alebo platiť za verejnú dopravu, môže zamestnancom pridať hodiny voľného času bez toho, aby sa znížila ich produktivita.

Napriek tomu je dôležité mať na pamäti, že práca z domu môže mať aj potenciálne negatívne následky. Ak budete postupovať podľa týchto tipov, môžete svojim zamestnancom pomôcť využívať výhody práce na diaľku bez toho, aby ste ohrozili ich rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.

  1. Choďte príkladom

Mnohí zamestnanci majú pocit, že sa od nich očakáva dlhší pracovný čas, keď pracujú z domu. Často je to preto, že nemajú stanovený čas odchodu, ako by to bolo v kancelárii. Preto je dôležité, aby tí, ktorí zastávajú vedúce pozície, išli príkladom a ukončili prácu vo vhodnom čase. To povzbudí ostatných zamestnancov, aby urobili to isté a ukončili svoje úlohy po skončení pracovného dňa. Môžete tiež stanoviť a oznámiť konkrétne časy, kedy by vaši zamestnanci mali a nemali odosielať e-maily, a navrhnúť im, aby v prípade, že pracujú mimo týchto hodín, používali oneskorené doručovanie, aby rešpektovali pracovný čas svojich kolegov. Stanovenie primeraných hraníc a rešpektovanie vlastného a vzájomného osobného času im z dlhodobého hľadiska pomôže vyhnúť sa vyhoreniu.

  1. Poskytnite vhodné vybavenie

Ak zamestnanec používa na prácu svoj súkromný počítač, môže byť pre neho ťažké oddeliť osobné a pracovné aktivity (napr. prijímanie pracovných oznámení aj mimo pracovného času). To môže ovplyvniť jeho schopnosť „vypnúť“ a relaxovať. Ak chcete predísť takýmto problémom, zabezpečte pre všetkých zamestnancov notebooky a ďalšie kľúčové profesionálne vybavenie (napr. slúchadlá s mikrofónom, myš, klávesnicu).

V roku 2021 Kráľovská spoločnosť pre verejné zdravie (RSPH) zistila, že 48 % opýtaných zamestnancov, ktorí pracovali z pohovky alebo spálne, uviedlo, že mali muskuloskeletálne problémy. Okrem požadovaného technického vybavenia zvážte, či môžete poskytnúť aj ďalšie vybavenie, ktoré pomôže predísť týmto problémom – napríklad stojan na notebook, aby bola obrazovka vo výške očí, stoličku alebo stôl. Pomôže to zamestnancom pri práci z domu zachovať správne držanie tela, čím sa zníži pravdepodobnosť poranenia.

  1. Oddeľte prácu a domov

Mnohí ľudia, ktorí pracujú z domu, nemajú priestor vyhradený na domácu kanceláriu a pracujú zo spálne alebo z obývačky. Tento nedostatok vyhradeného pracovného priestoru môže mať skutočné psychologické následky. Spomedzi zamestnancov, ktorí sa zúčastnili na prieskume určenom pre správu RSPH, 56 % tých, ktorí pracovali z domu, považovalo za ťažké po práci vypnúť.

Na to, aby ste pomohli konkrétnejšie oddeliť prácu a domov, vyzvite zamestnancov, aby po skončení práce odložili svoje pracovné zariadenie (ak je to možné). Vytvoríte im tak fyzický a psychický priestor, ktorý potrebujú na oddych a prípravu na ďalší deň. Na základe toho môžete zorganizovať špecializované školenie o vytváraní zdravého domáceho pracovného prostredia, aby ste im pomohli účinne sa prispôsobiť práci v ére po pandémii COVID-19.

  1. Ponúknite pružný pracovný čas

Pružný pracovný deň (so základným pracovným časom a možnosťou slobodne si vybrať, kedy začať a skončiť) môže zamestnancom pomôcť zosúladiť mimopracovné povinnosti, ako je starostlivosť o deti alebo návšteva lekára. Tento prístup môže zvýšiť produktivitu aj v nadnárodných spoločnostiach, pretože zamestnanci pracujúci v rôznych časových pásmach si môžu naplánovať prekrývanie hodín bez toho, aby neustále pracovali nadčas alebo cez noc a riskovali vyhorenie.

Viac informácií o spôsoboch podpory zamestnancov po skončení pandémie COVID-19 nájdete v našom článku ,Ako podporiť pohodu zamestnancov po pandémii COVID-19‘.

 

Súvisiace odkazy:

Vplyv práce z domu na duševné a fyzické zdravie počas pandémie COVID-19

Ako podporiť pohodu zamestnancov po pandémii COVID-19

 

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Životné a pracovné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce online podujatia

EURES na Facebooku

EURES na Twitteri

EURES na LinkedIn

 

Témy
  • Obchod / Podnikanie
  • Rady a tipy
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.