Pereiti prie pagrindinio turinio
EURES (EURopean Employment Services)
  • Naujienų straipsnis
  • 2024 m. lapkričio 29 d.
  • Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
  • Skaitymo laikas: 3 min

Trys būdai, kaip ES sveikatos ir socialinės srities organizacijos pritraukia ir išlaiko darbuotojus

Pirmajame iš trijų pasakojimų, parengtų remiantis ES agentūros ataskaita, nagrinėjamos jos išvados, kaip ES sveikatos priežiūros organizacijos sėkmingai įdarbina ir išlaiko darbuotojus.

Three ways EU health and social organisations attract and retain staff

Sveikatos ir socialinės rūpybos sektorius yra vienas iš tų ES sektorių, kuriuose labiausiai trūksta struktūrinės darbo jėgos, teigiama naujausioje EUROFOUND ataskaitoje „Priemonės darbo jėgos trūkumo problemai spręsti. Pamokos ateities politikai“. Ataskaitoje teigiama, kad dėl visuomenės senėjimo atsiradęs spaudimas darbo jėgai dar labiau sustiprėjo per COVID-19 pandemiją ir paskatino reikalauti geresnių darbo užmokesčio ir darbo sąlygų.

Nagrinėjame, kaip sveikatos priežiūros organizacijos įvairiose ES valstybėse narėse sprendžia kvalifikuotų darbuotojų trūkumo problemą šiame sektoriuje. Didžiausias laisvų darbo vietų lygis yra Austrijoje, Vokietijoje, Nyderlanduose ir Švedijoje. Bulgarijoje, Rumunijoje ir Ispanijoje laisvų darbo vietų lygis visuose sektoriuose viršija nacionalinį vidurkį.

Didinti darbo užmokestį

  • Rumunija: padidintas darbo užmokestis. 2018 m. Rumunijos vyriausybė padidino gydytojų ir slaugytojų darbo užmokestį iki anksčiau numatyto 2022 m. dydžio. Tai reiškė, kad gydytojų grynasis darbo užmokestis per metus padidėjo 131 proc., o slaugytojų– 65 proc. Dėl šios priežasties ir dėl padidėjusio vietų skaičiaus ligoninėse padaugėjo Rumunijos viešajame sektoriuje dirbančių gydytojų, o gydytojų, planuojančių dirbti kitur Europoje, dalis sumažėjo nuo 69 proc. iki 24 proc. Vis dėlto, į kitą šalį ketinantiems išvykti gydytojams darbo krūvis ir socialinės problemos, o slaugytojams – darbo užmokestis, išliko svarbūs.
  • Latvija: išmokos už medikų darbus regionuose. Specialistams, kurie bent penkerius metus dirbo ne Latvijos sostinėje Rygoje, buvo pasiūlytos vienkartinės penkių mėnesių darbo užmokesčio dydžio paskatos, papildomos išmokos šeimos nariams ir kai kuriais atvejais savivaldybės parama būstui. Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos programą į kaimo vietoves buvo priimtas 1 151 praktikuojantis gydytojas ir 184 greitosios medicinos pagalbos darbuotojai – abiem atvejais šis skaičius buvo mažesnis už planuotą. Nors paskatos padėjo, dėl didelio biurokratizmo ir prastų regioninių paslaugų, įskaitant švietimą, pasiūlymas tapo mažiau patrauklus.

Gerinti darbo sąlygas

  • Vokietija: pagerintos sąlygos ir padidintas darbo užmokestis.Konzertierte Aktion Pflege“(KAP – suderinti veiksmai priežiūros srityje) programa, kurią 2019–2023 m. vykdė vyriausybės ministerijos ir suinteresuotieji subjektai, buvo siekiama įdarbinti ir išlaikyti priežiūros darbuotojus gerinant darbo užmokestį ir darbo sąlygas, be kita ko, nuolat priimant daugiau priežiūros įstaigų darbuotojų ir daugiausia dėmesio skiriant mokymui ir kvalifikacijai. Geriatrinės priežiūros srityje 2017–2020 m. darbo užmokestis vidutiniškai išaugo 15 proc., sukurta dešimtys tūkstančių naujų darbo vietų kvalifikuotiems darbuotojams ir padėjėjams, taip pat skirtas finansavimas vaikų priežiūrai ir pagyvenusių žmonių priežiūrai. Darbdaviams padedama įdarbinti pabėgėlius ir migrantus pagal Kvalifikuotų darbuotojų imigracijos įstatymą. Tačiau darbuotojų vis dar trūksta, o 2021 m. vidutiniškai prireikė 195 dienų, kad būtų užpildyta laisva slaugytojo darbo vieta. Federalinė darbo ministerija apskaičiavo, kad 2020–2025 m. bus 120 000 darbuotojų 150 000 darbo vietų užimti.

Veiksmingiau naudoti esamą darbo jėgą

  • Ispanija: parama sveikatos problemų turintiems gydytojams. Integruota sveikatos priežiūros programa sergantiems gydytojams (PAIME) siūlo konfidencialią pagalbą gydytojams, turintiems sveikatos ir psichikos sveikatos problemų. Darbuotojams teikiamos medicininės, socialinės, teisinės ir kitos paramos paslaugos, o kai kurie iš jų gali ir toliau dirbti visą laiką. Duomenys rodo, kad 80 proc. dalyvių baigę programą grįžta į darbą. Nuo 1998 m., kai buvo sukurta ši medicinos specialistams skirta ir jų asociacijų teikiama paslauga, daugiau kaip 5 000 žmonių liko dirbti. Nuo 2018 m. teikiama prevencinė informacija apie rūpinimąsi savimi.
  • Austrija: skatinti perkvalifikavimą trūkstamose profesijose. FKS rengia mokymus bedarbiams, savarankiškai dirbantiems asmenims ir kitiems darbuotojams ir siūlo pašalpą pragyvenimo išlaidoms padengti iki trejų metų trunkančių mokymų metu.
  • Švedija: integruoti migrantus į darbo jėgą. Vykdant vyriausybės ir socialinių partnerių administruojamą programą „Fast Track“, buvo paspartintas naujų migrantų kvalifikacijų akreditavimas. Buvo galima mokytis švedų kalbos, apie sveikatos priežiūros sistemą ir įgyti trūkstamus įgūdžius.

Daugiau informacijos rasite išsamioje ataskaitoje „Priemonės darbo jėgos trūkumo problemai spręsti. Pamokos ateities politikai“.

 

Susijusios nuorodos

Priemonės darbo jėgos trūkumo problemai spręsti. Pamokos ateities politikai

Darbuotojų trūkumas ir perteklius Europoje

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

EURES konsultantų paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

Sekite EURES naujienas „Facebook“ tinkle

EURES tinkle X

EURES tinkle „LinkedIn“

EURES tinkle „Instagram“

Išsamūs duomenys

Temos
  • Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
  • Naujienos/pranešimai/statistika
  • Įdarbinimo tendencijos
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Education
  • Human health and social work activities

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.