Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
  • Novinový článok
  • 29. novembra 2024
  • Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
  • Odhadovaný čas čítania: 4 min

Tri spôsoby, akými zdravotnícke a sociálne organizácie EÚ priťahujú a udržiavajú si zamestnancov

V prvom zo série troch príbehov čerpajúcich zo správy agentúry EÚ sa skúma jej zistenia o tom, ako zdravotnícke organizácie v EÚ úspešne prijímajú a udržiavajú si zamestnancov.

Three ways EU health and social organisations attract and retain staff

Zdravotná a sociálna starostlivosť je jedným zo sektorov EÚ s najvýraznejším štrukturálnym nedostatkom pracovnej sily, uvádza sa v nedávnej správe nadácie Eurofound „Opatrenia na boj proti nedostatku pracovnej sily: Ponaučenia pre budúce politické opatrenia“. Podľa správy sa existujúce tlaky na pracovnú silu vyplývajúce zo starnutia obyvateľstva počas pandémie COVID-19 zhoršili a viedli k tlaku na zlepšenie platov a pracovných podmienok.

Zamýšľame sa nad tým, ako organizácie zdravotnej starostlivosti v rôznych členských štátoch EÚ riešia nedostatok zručností v tomto odvetví. Najvyššia miera voľných pracovných miest je v Rakúsku, Holandsku Nemecku a vo Švédsku. V Bulharsku, Rumunsku a Španielsku je miera voľných pracovných miest vo všetkých sektoroch nad celoštátnym priemerom.

Zvýšenie miezd

  • Rumunsko: presadilo zvýšenie platov. V roku 2018 rumunská vláda zvýšila mzdy lekárov a zdravotných sestier na sumu, ktorá sa pôvodne predpokladala na rok 2022. To znamená, že čistá mzda lekárov vzrástla za jeden rok o 131 % a mzda zdravotných sestier o 65 %. V dôsledku toho, ako aj v dôsledku rozšírenia počtu miest v nemocniciach sa zvýšil počet lekárov pracujúcich v rumunskom verejnom sektore a podiel lekárov, ktorí plánujú pracovať inde v Európe, klesol zo 69 % na 24 %. Pokiaľ však ide o pracovné zaťaženie a sociálne problémy, tie zostali faktorom pre lekárov, ktorí sa plánovali presťahovať. Pre zdravotné sestry to zase boli platy.
  • Lotyšsko: platby na obsadenie regionálnych pracovných miest v zdravotníctve. Jednorazové stimuly v hodnote piatich mesačných platov – plus príplatky pre rodinných príslušníkov a v niektorých prípadoch aj podpora na bývanie poskytovaná obcami – boli ponúknuté odborným zamestnancom, ktorí sa zamestnali mimo lotyšského hlavného mesta Riga na obdobie najmenej piatich rokov. Program ministerstva zdravotníctva prilákal 1 151 lekárov a 184 pohotovostných lekárov na vidiecke pracoviská, čo je v oboch prípadoch menej, ako bol cieľ. Hoci stimuly pomohli, vysoká úroveň byrokracie a nedostatočné regionálne služby vrátane vzdelávania spôsobili, že ponuka bola menej atraktívna.

Zlepšenie pracovných podmienok

  • Nemecko: zlepšené podmienky a platy. Cieľom systému Konzertierte Aktion Pflege (KAP – zosúladené opatrenia v oblasti starostlivosti), ktorý v rokoch 2019 až 2023 realizovali vládne ministerstvá a zainteresované strany, bol nábor a udržanie opatrovateľov zlepšením mzdových a pracovných podmienok vrátane neustáleho väčšieho počtu zamestnancov v zariadeniach starostlivosti a zamerania sa na odbornú prípravu a kvalifikáciu. V oblasti geriatrickej starostlivosti vzrástli mzdy v rokoch 2017 až 2020 v priemere o 15 % a vytvorili sa desaťtisíce nových pracovných miest pre kvalifikovaných pracovníkov a asistentov, ktoré boli podporené financovaním starostlivosti o deti a starších ľudí. Zamestnávatelia sú podporovaní pri nábore zamestnancov z radov utečencov a migrantov prostredníctvom zákona o prisťahovalectve kvalifikovaných pracovníkov. Nedostatky však pretrvávajú a v roku 2021 trvalo obsadenie voľného pracovného miesta v oblasti starostlivosti v priemere 195 dní. Spolkové ministerstvo práce odhaduje, že v rokoch 2020 až 2025 bude potrebných 120 000 pracovníkov na obsadenie 150 000 pracovných miest.

Efektívnejšie využívanie existujúcej pracovnej sily

  • Španielsko: podpora pre lekárov so zdravotnými problémami. Program integrovanej zdravotnej starostlivosti pre chorých lekárov (PAIME) poskytuje dôvernú podporu lekárom s problémami v oblasti zdravia a duševného zdravia. Zamestnancom sú k dispozícii zdravotné, sociálne, právne a iné podporné služby, pričom niektorí z nich dokážu počas celého obdobia naďalej pracovať. Z údajov vyplýva, že 80 % účastníkov sa následne vráti do práce. Od roku 1998, kedy vznikla služba pre zdravotníckych pracovníkov, ktorú poskytovali ich združenia, zostalo v práci viac ako 5 000 osôb. Od roku 2018 sa poskytujú informácie o preventívnej samostatnej starostlivosti.
  • Rakúsko: podpora rekvalifikácie v povolaniach s nedostatkom pracovnej sily. FKS poskytuje odbornú prípravu nezamestnaným, samostatne zárobkovo činným osobám a iným pracovníkom a ponúka príspevok na pokrytie životných nákladov až počas troch rokov odbornej prípravy.
  • Švédsko: integrácia migrantov do pracovnej sily. Systém Fast Track, ktorý prevádzkuje vláda a sociálni partneri, urýchlil akreditáciu kvalifikácií pre nových migrantov. K dispozícii bola odborná príprava vo švédskom jazyku, v systéme zdravotnej starostlivosti a na doplnenie chýbajúcich zručností.

Viac informácií nájdete v úplnom znení správy „Opatrenia na boj proti nedostatku pracovnej sily: Ponaučenia pre budúce politické opatrenia“.

 

Súvisiace odkazy:

Opatrenia na boj proti nedostatku pracovnej sily: Ponaučenia pre budúce politické opatrenia

Nedostatok a nadbytok pracovnej sily v Európe

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES prezamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES naFacebooku

Sieť EURES na X

Sieť EURES na LinkedIne

Sieť EURES na Instagrame

Témy
  • Správy z trhu práce/správy o mobilite
  • Správy/reportáže/štatistiky
  • Trendy náboru
  • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Education
  • Human health and social work activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.