Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
  • Artikkel
  • 29. november 2024
  • Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
  • 3 min lugemist

Kolm viisi, kuidas ELi tervishoiu- ja sotsiaalvaldkonna organisatsioonid meelitavad ligi ja hoiavad oma töötajaid

ELi sihtasutuse Eurofoundi aruandele tuginevast kolmest artiklis esimeses käsitletakse järeldusi selle kohta, kuidas ELi tervishoiuorganisatsioonid edukalt töötajaid värbavad ja hoiavad.

Three ways EU health and social organisations attract and retain staff

Tervishoiu- ja sotsiaalhoolekanne on üks ELi sektoritest, kus on kõige suurem struktuurne tööjõupuudus, selgus hiljutisest Eurofoundi aruandest „Meetmed tööjõupuuduse vähendamiseks: õppetunnid tulevase poliitika jaoks“. Aruande kohaselt süvenes COVID-19 pandeemia ajal elanikkonna vananemisest tulenev olemasolev tööjõusurve, millega kaasnes töötasu ja töötingimuste parandamise surve.

Vaatleme, kuidas erinevate ELi liikmesriikide tervishoiuorganisatsioonid on tulnud toime oskuste nappusega selles sektoris. Kõige kõrgemad vabade ametikohtade määrad on Austrias, Madalmaades, Rootsis ja Saksamaal. Bulgaarias, Hispaanias ja Rumeenias on vabade ametikohtade määrad kõigis sektorites riigi keskmisest kõrgemad.

Töötasu tõstmine

  • Rumeenia: kavandatust varasem palgatõus. 2018. aastal suurendas Rumeenia valitsus arstide ja meditsiiniõdede palku varasemalt 2022. aastaks prognoositud summa võrra. See tähendas, et arstide netopalk kasvas aastaga 131% ja õdede palk 65%. Selle tulemusel ja haiglate residentuurikohtade suurendamise tagajärjel kasvas Rumeenia avalikus sektoris töötavate arstide arv ning mujal Euroopas töötada kavatsevate arstide osakaal vähenes 69%-lt 24%-le. Töökoormus ja sotsiaalküsimused olid aga endiselt probleemiks kolimist plaanivatele arstidele, samuti tekitas küsimusi õdede palk.
  • Läti: stiimulid meditsiinisektori piirkondlike ametikohtade täitmiseks. Spetsialistidele, kes otsustasid töötada väljaspool Läti pealinna Riiat vähemalt viie aasta jooksul, pakuti ühekordseid stiimuleid viie kuupalga ulatuses, millele lisandusid lisamaksed pereliikmetele ja mõnel juhul omavalitsuse eluasemetoetus. Tervishoiuministeeriumi kava tõi maapiirkondadesse tööle 1151 meditsiinitöötajat ja 184 erakorralise meditsiini töötajat, mis mõlemal juhul jäi allapoole seatud eesmärki. Kuigi stiimulid parandasid olukorda, muutsid suur bürokraatia ja halvad piirkondlikud teenused, sealhulgas haridus, pakkumise vähem atraktiivseks.

Töötingimuste parandamine

  • Saksamaa: paremad töötingimused ja töötasu. Aastatel 2019–2023 ministeeriumide ja sidusrühmade poolt rakendatud kava Konzertierte Aktion Pflege (KAP – kooskõlastatud hooldusmeede) eesmärk oli värvata ja hoida hooldustöötajaid, parandades töötasu ja töötingimusi, sealhulgas tagades hooldustöötajate arvu pideva kasvu ning keskendudes koolitusele ja kvalifikatsioonile. Geriaatrilise hoolduse valdkonnas kasvasid palgad aastatel 2017–2020 keskmiselt 15% ning kvalifitseeritud töötajatele ja assistentidele loodi kümneid tuhandeid uusi ametikohti, mida toetati lastehoiu ja eakate hoolduse rahastamise kaudu. Tööandjaid toetatakse pagulaste ja sisserännanud töötajate värbamisel kvalifitseeritud tööjõu sisserändeseaduse alusel. Tööjõunappus on siiski säilinud ning 2021. aastal kulus hooldustöötaja ametikoha täitmiseks hinnanguliselt keskmiselt 195 päeva. Föderaalse tööministeeriumi hinnangul on aastatel 2020–2025 vaja 150 000 ametikoha täitmiseks 120 000 töötajat.

Olemasoleva tööjõu tõhusam kasutamine

  • Hispaania: terviseprobleemidega arstide toetamine. Integreeritud tervishoiuprogramm haigetele arstidele (PAIME) pakub konfidentsiaalset tuge arstidele, kellel esineb füüsilise ja vaimse tervise probleeme. Meditsiinitöötajatele pakutakse meditsiinilisi, sotsiaalseid, õiguslikke ja muid tugiteenuseid, kusjuures mõni saab jätkata tööd täies mahus. Andmed näitavad, et 80% programmis osalenutest naaseb pärast selle läbimist tööle. Enam kui 5000 meditsiinitöötajat on säilitanud oma ametikoha pärast seda, kui 1998. aastal asutati meditsiinitöötajatele suunatud teenus, mida osutavad asjakohased ühendused. Alates 2018. aastast pakutakse ennetuslikku enesehoiuteavet.
  • Austria: ümberõppe soodustamine kutsealadel, kus esineb tööjõunappus. FKS pakub töötutele, füüsilisest isikust ettevõtjatele ja muudele töötajatele koolitust ning kuni kolme aasta pikkuse koolituse jooksul elamiskulude katmiseks toetust.
  • Rootsi: rändajate kaasamine tööhõivesse. Valitsuse ja sotsiaalpartnerite hallatav Fast Tracki süsteem kiirendas uute rändajate kvalifikatsioonide akrediteerimist. Oskuste nappuse kõrvaldamiseks tervishoiusüsteemis oli ette nähtud rootsikeelne koolitus.

Lisateave on aruandes „Meetmed tööjõupuuduse vähendamiseks: õppetunnid tulevase poliitika jaoks“.

 

Seotud lingid

Meetmed tööjõupuuduse vähendamiseks: õppetunnid tulevase poliitika jaoks

Tööjõupuudus ja -ülejääk Euroopas

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elu- ja töötingimused EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES X-is

EURES LinkedInis

EURES Instagramis

Teemad
  • Tööturuuudised/liikumisuudised
  • Uudised/aruanded/statistika
  • Värbamistrendid
  • Noorus
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Education
  • Human health and social work activities

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.