Allpool on lingid EURESe andmetega andmekuvaritele, mis annavad teavet tööturu, ametite ja oskuste kohta. Soovitame nende andmekuvaritega tutvuda.
(Linkidele klõpsates jõuate Euroopa Kutseõppe Arenduskeskuse (Cedefop) veebilehele SkillsOVATE. Cedefop on ELi amet.) Kui soovite hoida seda EURESe portaali lehekülge avatuna, klõpsake lingil paremal ja valige „open in a new tab“ (ava uus vahekaart)).
Andmekuvarid
Sellel andmekuvaril on teave viimase nelja kvartali jooksul EURESe vabade töökohtade teadetes nõutud ametikohtade kohta. Need on jagatud üldisemateks makrorühmadeks ja üksikasjalikumateks kutsealarühmadeks, mis on esitatud allpool.
See andmekuvar näitab, et nõudlus kutsealade järele on riigiti erinev. See näitab valitud kutsealade EURESe vabade töökohtade osakaalu EURESe vabade töökohtade koguarvust konkreetses riigis.
See andmekuvar näitab kutsealarühmade (kahekohaline ISCO-kood) osakaalu sektorite ja riikide lõikes võrreldes EURESe vabade töökohtade kogunõudlusega. Kaardil on esitatud nõudlus sektori/kutseala kombinatsioonide järele eri riikides. See näitab EURESe vabade ametikohtade osakaalu valitud kutsealal avaldatud EURESe vabade töökohtade koguarvust konkreetses riigis.
See andmekuvar näitab sektorites nõutavaid kutsealasid ja oskusi vastavalt EURESe vabade töökohtade teadetele. Teavet saab kuvada kutsealarühmade (kahekohaline ISCO-kood) ja oskuste klassifikatsiooni kahe taseme kohta.
See andmekuvar näitab EURESe vabade töökohtade teadetes nõutud oskusi ja kogemusi kutsealadel. Teavet saab kuvada kutsealarühmade (kahekohaline ISCO-kood), konkreetsete oskuste ja nõutava kogemuse kohta.
Sõnastik – mõisted
- OJA
Veebipõhised töökuulutused
- LMI
Tööturuteave
- ISCO
Rahvusvaheline kutsealade standardklassifikatsioon (ISCO) on rahvusvaheline klassifikaator, mida haldab Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO), koondades töökohad selgelt määratletud rühmadeks vastavalt töökohal täidetavatele ülesannetele ja kohustustele.
- ESCO
ESCO (oskuste, pädevuste, kvalifikatsioonide ja ametite Euroopa klassifikaator) on oskuste, pädevuste ja ametite mitmekeelne Euroopa klassifikatsioon.
ESCO toimib sõnaraamatuna, kirjeldades, määratledes ja liigitades ELi tööturu jaoks olulisi kutsealasid ja oskusi ning haridust ja koolitust. Neid mõisteid ja nendevahelisi suhteid oskavad mõista elektroonilised süsteemid, mis võimaldavad erinevatel digiplatvormidel kasutada ESCO-t selliste teenustega nagu tööotsijate sobitamine töökohtadega nende oskuste alusel või koolituste pakkumine inimestele, kes soovivad ümber- või täiendõpet jne.
- NACE
NACE on akronüüm, millega tähistatakse alates 1970. aastast Euroopa Liidus välja töötatud majandustegevuste erinevaid statistilisi klassifikaatoreid. NACE pakub raamistikku suure hulga statistiliste andmete kogumiseks ja esitamiseks majandustegevuste kaupa majandusstatistika eri valdkondades (nt ettevõtlusstatistika, tööturustatistika, rahvamajanduse arvepidamine) ja muudes statistikavaldkondades.
NACE alusel koostatud statistika on võrreldav Euroopa ja üldisemalt ka maailma tasandil. NACE kasutamine on Euroopa statistikasüsteemis kohustuslik.
ELA ja Cedefopi koostöö
Jaanuaris 2023 allkirjastasid Euroopa Tööjõuamet (ELA, EURESe portaali süsteemi omanik) ja Euroopa Kutseõppe Arenduskeskus (Cedefop) vastastikuse mõistmise memorandumi. Selles lepiti kokku kahe organisatsiooni vahelises koostöös, et anda kasutajatele sisulist ja selget teavet veebis leiduvate töökuulutuste kohta.
Veebipõhiste töökuulutuste andmed on paljutõotav teabeallikas värbamise ja tööandjate oskusvajaduste kohta. Alates 2016. aastast on Cedefop välja töötanud süsteemi veebipõhiste töökuulutuste andmete kogumiseks ja analüüsimiseks ning loonud ka veebivahendi nende kuulutuste andmete levitamiseks (SkillsOVATE). EURES-t loetakse veebipõhiste töökuulutuste andmete oluliseks lisaallikaks.