Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
Artikkel5. Mai 2022Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat3 min lugemist

Kuidas edendada töötajate töö- ja eraelu tasakaalu pärast COVID-19 pandeemiat

Kui kontor asub kodus, võib tööaja ja isikliku aja vahel olla raske piiri tõmmata. Anname selles artiklis tööandjatele head nõu, kuidas edendada COVID-19 pandeemia järel töö- ja eraelu tervislikku tasakaalu.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

Sestpeale kui COVID-19 sundis meid hübriid- ja kaugtööle, on kodus töötamine muutunud paljude jaoks nn uueks normaalsuseks. Kodus töötamise eelised kaaluvad sageli üles miinused: puuduvad töölesõidu kulud, sõltumatus on suurem ning rõhk on tööviljakusel, mitte töötatud tundidel. Liikluses aega kaotamata ja ühistranspordile raha kulutamata pikeneb töötaja vaba aeg, ilma et kannataks tema tööviljakus.                    

Siiski tuleb meeles pidada, et kodus töötamisel võib olla ka negatiivne mõju. Meie nõuandeid järgides saate aidata oma töötajatel kasutada kaugtöö eeliseid, seadmata ohtu nende töö- ja eraelu tasakaalu.

  1. Näidake eeskuju

Paljud töötajad tunnevad, et peaksid töötama kodus kauem. See on sageli tingitud asjaolust, et nad ei ole kehtestanud endale kindlat aega, millal tuleks töö lõpetada, nagu teeksid kontoris töötades. Seetõttu on peaks juhid näitama eeskuju ja lõpetama töö sobival ajal. See julgustab teisi töötajaid tegema sama ja lõpetama tööülesanded tööpäeva lõppedes. Võite ka kehtestada ja töötajatele teatavaks teha konkreetsed ajavahemikud, millal nad tohivad ja ei tohi saata e-kirju, ja soovitada neil kasutada väljaspool tööaega töötamisel e-kirjade hilisema kättetoimetamise võimalust, et arvestada kolleegide tööajaga. Sobivate piiride seadmine ja seeläbi enda ja teiste isikliku ajaga arvestamine aitab pikas perspektiivis ennetada töötajate läbipõlemist.

  1. Andke töötajatele sobivad vahendid

Kui töötaja kasutab töötamiseks isiklikku arvutit, võib tal olla raske hoida isiklikke ja töötoiminguid lahus (nt ta saab tööalaseid teateid ka pärast tööpäeva). See võib mõjutada tema võimet tööst välja lülituda ja puhata. Sellise probleemi vältimiseks tagage kõigile töötajatele sülearvutid ja muud töövahendid (nt peakomplekt, hiir, klaviatuur).

Ühingu Royal Society for Public Health (RSPH) 2021. aastal tehtud uuringus teatas 48% küsitletud töötajatest, kes töötasid diivanil või magamistoas, luu- ja lihaskonna vaevustest. Kaaluge, kas saate pakkuda lisaks vajalikele tehnilistele seadmetele ka muid vahendeid, et aidata neid vaevusi vältida – näiteks sülearvuti alus, mis hoiab ekraani silmade kõrgusel, tool või laud. See aitab töötajatel hoida kodus töötamisel head kehaasendit, vähendades vigastuste tõenäosust.

  1. Hoidke töö ja kodu lahus

Paljudel kodus töötajatel ei ole kodukontori jaoks ruumi ja nad töötavad magamis- või elutoas. Eraldiseisva tööruumi puudumisel võib olla reaalne psühholoogiline mõju. 56% RSPH aruande jaoks küsitletud kodutöötajatest vastas, et neil on pärast tööd keeruline tööst välja lülituda.

Töö ja kodu tõhusamaks lahus hoidmiseks julgustage töötajaid panema töövahendid (võimalusel) ära mujale, kui nad on töö lõpetanud. See aitab luua füüsilise ja psühholoogilise ruumi, mis aitab lõdvestuda ja järgmiseks päevaks valmistuda. Eelöeldu põhjal võite korraldada ka tervisliku kodutöökeskkonna loomise erikoolitusi, et aidata töötajatel COVID-19 ajastu järel tõhusalt tööga kohaneda.

  1. Võimaldage paindlikku tööaega

Paindlik tööpäev (põhitöötunnid, kusjuures töötaja võib valida, millal ta tööd alustab ja lõpetab) aitab töötajatel tööga ühitada tööväliseid kohustusi, nt lastehoidu või tervisekontrolle. Selline lähenemisviis võib suurendada ka rahvusvaheliste ettevõtete tootlikkust, sest eri ajavööndites töötavad töötajad saavad ühitada oma tööaega, ilma et teeksid pidevalt ületunde või öötööd ja riskiksid läbi põleda.

Lisateave, kuidas toetada töötajaid pärast COVID-19 kriisi, on meie artiklisKuidas toetada töötajate heaolu pärast COVID-19 pandeemiat“.

 

Seotud lingid

COVID-19-aegse kodutöö mõju vaimsele ja füüsilisele tervisele

Kuidas toetada töötajate heaolu pärast COVID-19 pandeemiat

 

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES Twitteris

EURES LinkedInis

 

Teemad
  • Ettevõtlus
  • Nõuanded ja soovitused
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.