Najemanje delavcev iz drugih držav Evropskega gospodarskega prostora (EGP) lahko podjetjem omogoči, da poiščejo motivirane in usposobljene delavce, zlasti če v določenih gospodarskih panogah primanjkuje domače delovne sile. Prispeva lahko tudi k povečanju inovativnosti in konkurenčnosti podjetij.
Če še niste iskali delavcev v drugi evropski državi, je to lahko težka naloga. Kako začeti? Kaj je treba upoštevati? Pri kom je mogoče poiskati pomoč in podporo?
Iskanje delavcev iz druge evropske države je lahko težka naloga, če tega še niste storili. Kako začeti? Kaj je treba upoštevati? Pri kom je mogoče poiskati pomoč in podporo?
Želite zaposliti delavce s posebnim profilom, ki jih težko najdete v svoji državi? Ali menite, da lahko večkulturna evropska skupina sodelavcev vašemu podjetju doprinese dodano vrednost?
Zadnje novice EURES za delodajalce
Laura Sáez Martínez in Johanny Rodriguez sta imeli koristi od projekta, s katerim so šolam in vrtcem po vsej Irski pomagali zaposliti več kot 100 španskih predšolskih učiteljev in strokovnjakov na področju varstva otrok.
Tehnologije umetne inteligence so prodrle v naše življenje in obljubljajo izboljšane izkušnje na vseh področjih, od zdravstva in financ do gospodinjstva in nakupovanja. Toda kako se umetna inteligenca uporablja pri pridobivanju talentov?
Prosto gibanje delavcev med državami članicami je ena od temeljnih svoboščin, ki jih uživajo državljani EU. Čezmejna partnerstva mreže EURES spodbujajo pretok delavcev z zagotavljanjem okvira za nemoteno mobilnost delovne sile znotraj EU.