Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)

Vpogledi v prosta delovna mesta

V nadaljevanju so navedene povezave do nadzornih plošč, vključno s podatki s portala EURES, ki zagotavljajo informacije o trgu dela, poklicih ter znanjih in spretnostih. Vabimo vas, da si interaktivne nadzorne plošče sami ogledate.

(S klikom na povezave boste preusmerjeni na spletno stran SkillsOVATE Cedefopa, Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja, ki je agencija EU). Če želite ohraniti odprto tudi trenutno stran portala EURES, kliknite z desno tipko miške na povezavo in izberite „Odpri v novem zavihku“.)

Nadzorne plošče

Na tej nadzorni plošči so na voljo informacije o poklicih, ki so jih v zadnjih štirih četrtletjih objavili v razpisih za prosta delovna mesta na portalu EURES. Razdeljeni so na krovne skupine poklicev in podrobnejše skupine poklicev, ki so navedene spodaj.

Na tej nadzorni plošči so prikazane razlike v povpraševanju po poklicih po državah. Prikazuje delež prostih delovnih mest na portalu EURES za izbrane poklice glede na skupno število prostih delovnih mest na portalu EURES v določeni državi.

Na tej nadzorni plošči je prikazan delež skupin poklicev (dvomestna številka ISCO) po gospodarskih panogah in državah v primerjavi s skupnim povpraševanjem po prostih delovnih mestih na portalu EURES. Zemljevid prikazuje povpraševanje po kombinacijah gospodarskih panog/poklicev v različnih državah. Prikazuje delež prostih delovnih mest na portalu EURES za izbrani poklic glede na skupno število prostih delovnih mest na portalu EURES, objavljenih v določeni državi.

Na tej nadzorni plošči so prikazani poklici ter zahtevana znanja in spretnosti v gospodarskih panogah, ki so navedeni v prostih delovnih mestih na portalu EURES. Informacije je mogoče prikazati za skupine poklicev (dvomestna številka ISCO) in dve ravni klasifikacije znanj in spretnosti.

Na tej nadzorni plošči so prikazana zahtevana znanja in izkušnje v poklicih, ki so navedeni v prostih delovnih mestih na portalu EURES. Informacije je mogoče prikazati za skupine poklicev (dvomestna številka ISCO), podrobnosti o znanju in spretnostih ter zahtevanih izkušnjah.

Glosar – Opredelitve pojmov

OJA

Spletni oglasi za prosta delovna mesta

LMI

Informacije o trgu dela

ISCO

Mednarodna standardna klasifikacija poklicev (ISCO) je mednarodna klasifikacija, za katero je odgovorna Mednarodna organizacija dela (MOD) in katere namen je organiziranje delovnih mest v jasno opredeljene skupine v skladu z nalogami in dolžnostmi na delovnem mestu.

ESCO

ESCO (evropske spretnosti/kompetence, kvalifikacije in poklici) je evropska večjezična klasifikacija spretnosti, kompetenc in poklicev. 

ESCO deluje kot slovar, ki opisuje, opredeljuje in razvršča poklice ter znanja in spretnosti, ki so pomembni za trg dela EU, ter izobraževanje in usposabljanje. Te koncepte in odnose med njimi je mogoče razumeti z elektronskimi sistemi, ki različnim spletnim platformam omogočajo uporabo te klasifikacije za storitve, kot so usklajevanje iskalcev zaposlitve z delovnimi mesti na podlagi njihovega znanja in spretnosti, predlaganje usposabljanj ljudem, ki se želijo prekvalificirati ali izpopolniti, itd.

NACE

NACE je kratica, ki se uporablja za označevanje različnih statističnih klasifikacij gospodarskih dejavnosti, razvitih od leta 1970 v Evropski uniji (EU). NACE je okvir za zbiranje in predstavitev najrazličnejših statističnih podatkov glede na gospodarske dejavnosti na področjih ekonomske statistike (npr. poslovna statistika, statistika trg dela, nacionalni računi) in na drugih statističnih področjih.

Statistični podatki, pripravljeni na podlagi klasifikacije NACE, so primerljivi na evropski in na splošno tudi svetovni ravni. Uporaba klasifikacije NACE je obvezna v okviru evropskega statističnega sistema.

Sodelovanje Evropskega organa za delo in Evropskega centra za razvoj poklicnega usposabljanja

Evropski organ za delo (ELA, sistemski lastnik portala EURES) in Evropski center za razvoj poklicnega usposabljanja (Cedefop) sta januarja 2023 podpisala memorandum o soglasju. Cilj tega je doseči dogovor o sodelovanju med organizacijama, da bi uporabnikom zagotovili smiselne in jasne informacije o oglasih za delovna mesta, ki jih je mogoče najti na spletu.

Podatki o spletno objavljenih prostih delovnih mestih so zelo koristen vir informacij o zaposlovanju ter potrebah delodajalcev po znanjih in spretnostih. Cedefop je od leta 2016 dalje razvil in vzpostavil sistem za zbiranje in analizo podatkov o spletno objavljenih prostih delovnih mestih ter spletno orodje za razširjanje podatkov o njih (SkillsOVATE). Glavni dopolnilni vir podatkov o spletnih oglasih za prosta delovna mesta je tudi portal EURES.