V najnovejšem poročilu mreže EURES o pomanjkanju in presežkih delovne sile je jasno navedeno, da je skoraj polovica deficitarnih poklicev v gradbeništvu. To so na primer varilci, vodovodarji, električarji, betonerji, polagalci podov, keramičarji, štukaterji in fasaderji ter slikopleskarji.
Zakaj je gradbeništvo tako nizko na seznamu možnih poklicnih poti?
Eden od najpomembnejših razlogov, ki je poudarjen tudi v tem poročilu, je neprivlačnost te gospodarske panoge, zlasti z vidika mladih. Delo v gradbeništvu je pogosto predstavljeno kot naporno in tudi nevarno, z velikimi fizičnimi obremenitvami, ki so sestavni del narave dela.
To bi lahko pojasnilo tudi, zakaj je v gradbeništvu zastopanih tako malo žensk v primerjavi z drugimi panogami, saj je ta delež le 15 %.
Poleg tega gradbeništvo pogosto velja za nestanovitno, saj večino del opravljajo podizvajalci ali samostojni podjetniki, kar pogosto pomeni veliko število začasnih in mobilnih oblik zaposlitve. To lahko odvrne tiste, ki si želijo stabilno delovno mesto.
Gradbeništvo je ena najpametnejših poklicnih poti, ki jih lahko izberete
Naj na začetku omenimo, da se ta panoga zaradi digitalnega in zelenega prehoda spreminja. Potrebe po novi infrastrukturi, npr. sončnih in vetrnih elektrarnah, ter renoviranju obstoječega stavbnega fonda glede na nove energetske zahteve nenehno ustvarjajo nove specializirane poklice. Zaradi tega postaja trga dela v gradbeništvu vse močnejši, z neštetimi možnostmi in zelo konkurenčnim plačilom.
Večina delovnih mest v tej panogi ima večjo stopnjo varnosti zaposlitve tudi iz drugega razloga. Verjetnost, da jih bosta umetna inteligenca in avtomatizacija izpodrinili, je manjša, saj je potrebno veliko iznajdljivosti, prilagodljivosti ter spodobnosti odločanja in reševanja problemov, katerim umetna inteligenca preprosto ni kos.
Prav tako se pojavlja vprašanje uravnotežene zastopanosti spolov v tem sektorju. S pobudami, kot je projekt „Ženske lahko gradijo“, ki ga financira EU, je bil dosežen velik napredek pri opredelitvi pristopov za uravnoteženo zastopanje spolov, in odpravi napačne predstave, da gradbeništvo ne more biti „ženskam prijazno“.
Gradbeno delo je lahko zelo koristno tudi na druge načine. Timsko delo je izrednega pomena, saj so različne faze gradbenih projektov večinoma medsebojno odvisne, s čimer se vzpostavijo močne mreže, ki krepijo občutek pripadnosti.
Nenazadnje pa je narava gradbenih del takšna, da so rezultati dela vidni takoj, kar je lahko izjemno spodbudno in razveseljivo.
Več o tem, zakaj bi morali razmisliti o poklicni poti v obrtništvu, preberite tukaj.
Sorodne povezave:
Zakaj bi morali razmisliti o poklicu obrtnika?
Utiranje poklicne poti:kako dobiti prvo zaposlitev v gradbeništvu
Pakt za znanja in spretnosti v gradbeništvu
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar dogodkov
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na omrežju X
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Več informacij
- Datum objave
- 21. junij 2024
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Mladina
- Povezani razdelki
- Sektor
- Construction