V najnovšej správe EURES o nedostatku a prebytku pracovnej sily sa jasne uvádza: takmer polovica povolaní, v ktorých sa identifikoval nedostatok pracovníkov, sa zaraďuje do odvetvia stavebníctva. Patria medzi ne napríklad zvárači, inštalatéri, elektrikári, betonári, podlahári, obkladači, štukatéri a maliari.
Prečo je stavebníctvo v zozname potenciálnych kariérnych možností na konci?
Jeden z najvýznamnejších dôvodov, na ktorý upozornila aj táto správa, spočíva v neatraktívnosti tohto odvetvia, najmä z pohľadu mladých ľudí. Práca v stavebníctve je často opisovaná ako únavná a potenciálne nebezpečná a ako činnosť zahŕňajúca zvýšené fyzické zaťaženie, ktoré je neoddeliteľnou súčasťou charakteru práce.
To by mohlo tiež vysvetľovať skutočnosť, prečo ostáva miera zamestnanosti žien v stavebníctve relatívne nízka v porovnaní s inými odvetviami – len 15 % pracovníkov tvoria ženy.
Stavebníctvo sa okrem toho často považuje za nestabilné odvetvie, v ktorom sa väčšina prác zadáva externým dodávateľom alebo sa vykonáva s využitím samostatne zárobkovo činných pracovníkov, čo často vedie k vysokej miere dočasného alebo mobilného zamestnávania. Pre tých, ktorí sa zameriavajú na stabilitu zamestnania, to môže byť odrádzajúce.
Stavebníctvo ponúka jednu z najinteligentnejších kariérnych ciest, ktorou sa môžete vydať
Na začiatok treba uviesť, že prechod na digitálnu technológiu a zelená transformácia menia toto odvetvie. Potreba novej infraštruktúry, napr. solárnych a veterných elektrární, a modernizácia existujúcich fondov budov na uspokojenie nových energetických požiadaviek vedú k vytváraniu nových špecializácií. Vedie to k silnému trhu práce v stavebníctve, kde existujú rozsiahle možnosti a mzdy môžu byť veľmi konkurencieschopné.
Väčšina pracovných miest v tomto odvetví je spojená s vyššou mierou istoty zamestnania aj z iného dôvodu. Je menej pravdepodobné, že ich vytlačí umelá inteligencia a automatizácia, pretože sa pri ich vykonávaní vyžaduje vysoká miera obratnosti, prispôsobivosti, ako aj schopnosti rozhodovať a riešiť problémy, ktoré umelá inteligencia jednoducho nie je schopná prevziať.
Otázka rodovej rovnováhy sa takisto rieši v tomto odvetví. Iniciatívy, ako napríklad projekt s názvom Women Can Build (Aj ženy dokážu stavať), ktorý je financovaný EÚ, urobili veľký pokrok pri mapovaní rodovo inkluzívnych prístupov a odstraňovaní mylnej predstavy, že stavebníctvo nemôže byť „priateľské k ženám“.
Práca v stavebníctve môže byť veľmi prínosná aj z iných hľadísk. Tímová práca je v tomto odvetví najsilnejšia, pretože jednotlivé fázy stavebných projektov sú vo veľkej miere vzájomne prepojené. Vytvárajú sa stabilné siete, ktoré podporujú pocit spolupatričnosti.
V neposlednom rade treba zdôrazniť, že vďaka samotnej povahe stavebných prác vidíte výsledky svojej činnosti okamžite, čo môže byť mimoriadne motivujúce a potešujúce.
Viac informácií o tom, prečo by ste mali zvážiť kariéru v odvetví kvalifikovaných remeselníkov, nájdete tu.
Súvisiace odkazy:
Prečo majú manuálne povolania budúcnosť
Budovanie kariéry: ako získať prvé zamestnanie v stavebníctve
Pakt pre zručnosti v stavebníctve
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby siete EURES prezamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce podujatia online
Sieť EURES na Facebooku
EURES na X
Sieť EURES na LinkedIne
Sieť EURES na Instagrame
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 21. júna 2024
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Obchod / Podnikanie
- Správy z trhu práce/správy o mobilite
- Mladosti
- Súvisiace sekcie
- Sektor
- Construction