Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak21. lipnja 2024.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanjePredviđeno vrijeme čitanja: 2 min

Ovo je najbolji trenutak za ostvarivanje karijere u građevinskom sektoru

Građevinarstvo se kontinuirano svrstava među sektore koji se suočavaju s najvećim nedostatkom radne snage u EU-u. Sustavno se zanemaruje kao izbor karijere, no došlo je vrijeme za velike promjene.

There’s no better time to pursue a career in the construction sector

najnovijem izvješću EURES-a o nedostatcima i viškovima radne snage jasno se navodi: gotovo polovica deficitarnih zanimanja pripada građevinskom sektoru. Primjeri uključuju, ali nisu ograničeni na, zavarivače, vodoinstalatere, električare, armirače, postavljače podnih obloga, postavljače pločica, fasadere i soboslikare.

Zašto je građevinarstvo nisko na popisu potencijalnih izbora karijere?

Jedan od najvažnijih razloga, koji je istaknut i u ovom izvješću, jest neprivlačnost sektora, posebno iz perspektive mladih ljudi. Rad u građevinarstvu često se opisuje kao dosadan i potencijalno opasan, uz povećane fizičke napore koji su sastavni dio opisa posla.

To bi moglo objasniti i zašto je razina zaposlenih žena u građevinarstvu i dalje relativno niska u usporedbi s drugim sektorima, sa samo 15 % ženskih radnika.

Osim toga, građevinarstvo se često smatra nestabilnim sektorom u kojem se većina poslova obavlja na temelju podizvođača ili vanjskih samostalnih djelatnosti, što često znači visoku razinu privremenog i mobilnog zapošljavanja. To može obeshrabriti osobe koje su usmjerene na stabilnost radnog mjesta.

Građevinarstvo je jedan od najpametnijih načina za razvoj karijere kojima se možete baviti

Za početak, digitalna i zelena tranzicija mijenjaju sektor. Potreba za novom infrastrukturom, npr. solarnim i vjetroelektranama, te naknadno opremanje postojećeg fonda zgrada kako bi se odgovorilo na nove energetske potrebe neprestano stvaraju nove specijalizirane profesije. To dovodi do snažnog tržišta rada u građevinarstvu, na kojem su mogućnosti brojne, a plaće mogu biti vrlo konkurentne.

Većina radnih mjesta u tom sektoru ima viši stupanj sigurnosti radnih mjesta i iz drugog razloga. Manja je vjerojatnost da će ih umjetna inteligencija i automatizacija zamijeniti jer zahtijevaju visoku razinu spretnosti, prilagodljivosti te vještina donošenja odluka i rješavanja problema, što umjetna inteligencija jednostavno nije sposobna preuzeti.

Rješava se i uspostavljanje rodne ravnoteže u tom sektoru. Inicijative kao što je projekt „Žene mogu graditi” koji financira EU uvelike su napredovale kad je riječ o mapiranju rodno uključivih pristupa i uklanjanju pogrešne predodžbe da građevinarstvo ne može biti „pogodno za žene”.

Posao u građevinarstvu može biti vrlo koristan i na druge načine. Timski rad je u njemu najjači jer su različite faze građevinskih projekata u velikoj mjeri međuovisne. Stvaraju se snažne mreže kojima se potiče osjećaj pripadnosti.

Posljednje, ali ne i najmanje važno, priroda građevinskih radova znači da odmah možete vidjeti rezultate svojeg rada, a to može biti iznimno motivirajuće i zadovoljavajuće.

Više o tome zašto biste trebali razmisliti o karijeri u obrtničkom sektoru pročitajte ovdje.

 

Korisne poveznice:

Zašto biste trebali razmotriti zanatski posao

Razvoj karijere:kako dobiti prvi posao u građevinarstvu

Pakt za vještine u građevinarstvu

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Pronađite savjetnike EURES-a

Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događanja

Predstojeća događanja na internetu

EURES na Facebooku

EURES na X-u

EURES na LinkedInu

EURES na Instagramu

Teme
  • Posao /Poduzetništvo
  • Vijesti o tržištu rada/vijesti o mobilnosti
  • Mladost
Povezani odjeljak(i)
Sektor
  • Construction

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.