
A munkaerőhiányról és -többletről szóló legfrissebb EURES-jelentés egyértelműen megállapítja, hogy azon foglalkozások közel fele, amelyek esetén munkaerőhiány mutatkozik, az építőiparhoz tartozik. Ilyenek például, de nem kizárólagosan, a hegesztők, a vízvezeték-szerelők, a villanyszerelők, a betonozók, a padlóburkolók, a csempézők, a vakolók és a festők.
Miért szerepel az építőipar a lehetséges karrierlehetőségek listájának végén?
Az egyik legjelentősebb ok, amelyre ez a jelentés is rámutat, az ágazat nem kielégítő vonzerejében rejlik, különösen a fiatalok szempontjából. Az építőipari munkákat gyakran fárasztónak és potenciálisan veszélyesnek, valamint a munka jellegének szerves részét képező, megnövekedett fizikai igényeket támasztónak tüntetik fel.
Ez magyarázatot adhat arra is, hogy az építőiparban miért marad viszonylag alacsony a nők foglalkoztatásának aránya más ágazatokhoz képest: a munkavállalóknak csupán 15%-a nő.
Ráadásul az építőipart gyakran instabil ágazatnak tekintik, ahol a legtöbb munkát alvállalkozó vagy szabadúszó alapon végzik, ami gyakran az ideiglenes, illetve mobil foglalkoztatás magas arányát jelenti. Ez eltántoríthatja azokat, akik számára fontos a munkahelyi stabilitás.
Az építőipar az egyik legokosabb választás a szakmai pályafutáshoz
Először is, a digitális és a zöld átállás átalakítja az ágazatot. Az új infrastruktúra – pl. nap- és szélerőműparkok – iránti igény, valamint a meglévő épületállománynak az energiával kapcsolatos új szükségletek kielégítése érdekében történő átalakítása folyamatosan új szakterületeket hoz létre. Ez erős építőipari munkaerőpiacot eredményez, ahol bőséges lehetőségek állnak rendelkezésre, és ahol a fizetés nagyon versenyképes lehet.
Az ágazat álláshelyeinek többsége más okból is magasabb szintű munkahelyi biztonságot élvez. Kevésbé valószínű, hogy a mesterséges intelligencia és az automatizálás felváltaná a munkavállalókat, mivel ezek az álláshelyek nagyfokú gyakorlati ügyességet, alkalmazkodóképességet, valamint döntéshozatali és problémamegoldó készségeket igényelnek, amelyeket a mesterséges intelligencia egyszerűen nem képes átvenni.
A nemek közötti egyensúly megteremtésével is foglalkoznak az ágazatban. Az olyan kezdeményezések, mint az EU által finanszírozott „Women Can Build” (A nők is tudnak építeni) projekt, komoly előrelépést jelentenek a nemek közötti egyenlőség szempontját érvényesítő megközelítések feltérképezésében és azon tévhit felszámolásában, hogy az építőipar nem lehet „nőbarát”.
Az építőipari munka más szempontból is nagyon kifizetődő lehet. A csapatmunka ezen a területen a legerősebb, mivel az építési projektek különböző szakaszai nagyban függenek egymástól. Erős hálózatok alakulnak ki, ami elősegíti az összetartozás érzését.
Végül, de nem utolsósorban, az építőipari munka jellegénél fogva azonnal láthatja munkája eredményeit, ami rendkívül motiváló és örömteli lehet.
Ittolvashat többet arról, hogy miért érdemes fontolóra vennie a szakképesítéshez kötött szakmák ágazatában történő elhelyezkedést.
Kapcsolódó linkek:
Miért érdemes valamilyen szakmát fontolóra venni?
Karrierépítés: Hogyan szerezheti meg első építőipari állását?
Készségfejlesztési paktum az építőiparban
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
EURES rendezvénynaptár
Közelgő online események
EURES a Facebookon
EURES az X-en
EURES a LinkedInen
EURES az Instagramon
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. június 21.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Üzlet / Vállalkozás
- Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
- Ifjúság
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Ágazat
- Construction