IEbben a részben a gyakran feltett kérdésekre talál válaszokat, valamint további hasznos információkat.
Ha itt nem találja a keresett információt, kérjük vegye fel a kapcsolatot ügyfélszolgálatunkkal.
Az EURES (EURopean Employment Services - Európai Foglalkoztatási Szolgálat) egy olyan együttműködési szolgálat, melyet országos szintű foglalkoztatási szolgálatok alkotnak. Szakszervezetek és munkáltatói szervezetek ugyancsak részt vesznek benne mint partnerek. Az EURES hálózat célkitűzése, hogy az Európai Gazdasági Térségen (EGT) (az Európai Unió 27 tagállama, valamint Norvégia, Liechtenstein és Izland) és Svájc belül elősegítse a munkavállalók szabad áramlását.
Az EURES 31 országot foglal magában: Ausztria, Belgium, Bulgária, Ciprus, a Cseh Köztársaság, Dánia, Észtország, Finnország, Franciaország, Görögország, Hollandia, Horvátország, Izland, Írország, Lengyelország, Lettország, Liechtenstein, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Norvégia, Olaszország, Portugália, Románia, Spanyolország, Svájc, Svédország, a Szlovák Köztársaság, Szlovénia.
Az EURES egyrészt az EURES-országokból származó azon álláskeresők számára nyújtja szolgáltatásait, akik a szabad mozgáshoz való jogukkal élve egy másik országba szeretnének menni tanulni vagy dolgozni, másrészt azoknak a munkáltatóknak áll a rendelkezésére, akik ilyen munkavállalókat kívánnak foglalkoztatni.
Az EURES tanácsadói hálózata révén személyes kapcsolatokon keresztül biztosít tájékoztatást, segítségnyújtást és támogatást a munkakeresők és a munkaadók részére. Az EURES tanácsadók olyan képzett szakemberek, akik az európai munkaerőpiacon érdekelt álláskeresők és munkáltatók számára a három alapvető EURES szolgáltatást biztosítják: a tájékoztatást, útmutatást és állásközvetítést.
Jelenleg Európa-szerte több mint 900 EURES tanácsadó dolgozik, és számuk egyre nő. Elérhetőségük és címük megtalálható a portál „EURES szolgáltatásai” részében az „EURES tanácsadó keresése” oldalon, illetve a portál több oldalán megjelenő „Kapcsolatfelvétel egy EURES tanácsadóval” gombra kattintva.
Az EURES szolgáltatás az álláskeresők és a munkáltatók számára egyaránt ingyenes, tiszteletben tartva az egyéni EURES tagok által meghatározott feltételeket.
Az EURES álláslehetőségek adatbázist naponta frissítik. A munkaerő-piaci trendekkel, valamint az élet- és munkakörülményekkel kapcsolatos információkat az EURES nemzeti tudósítói rendszeresen frissítik.
Az EURES portál nemcsak az Európai Gazdasági Térségben és Svájcban, meghirdetett állásokról ad tájékoztatást, hanem tájékoztat a munkaerő-piaci tendenciákról az EGT-országok és régiók mindegyike esetében, valamint gyakorlati információkat is tartalmaz az európai élet- és munkakörülményekről. Emellett egy on-line adatbázisban gyűjti össze az álláskeresők önéletrajzait.
Az internetes portál élet- és munkakörülmények részénél sokféle fontos témában talál részletes tájékoztatást, mint például a szállás- és iskolakeresés, adófajták, a megélhetés költségei, egészség, szociális jogszabályok, a képzettségek megfeleltetése stb.
Az EURES, a foglalkoztatási mobilitás portálja az Európai Unió/EGT 26 hivatalos nyelvén (angol, bolgár, cseh, dán, észt, finn, francia, görög, holland, hotvát, ír (gael), izlandi, lett, lengyel, litván, magyar, máltai, német, norvég, olasz, portugál, román, spanyol, svéd, szlovák és szlovén) érhető el.
Célunk, hogy a lehető legtöbb információt tudjuk rendelkezésére bocsátani a 26 közösségi nyelv mindegyikén, de legalább angolul, franciául és németül.
Az "Élet és munka" részben található információ átmenetileg csak angolul, franciául és németül érhető el, valamint az esetek többségében a szóban forgó ország nemzeti nyelvén is.
Az EU valamennyi polgárának joga van bármely tagállamban dolgozni és élni, anélkül hogy állampolgárság alapján történő megkülönböztetésben lenne része. A személyek szabad mozgása az Európai Unióról szóló szerződésben (3., 39., 40. cikk) és a közösségi jogban garantált alapvető szabadságok egyike.
A munkavállalók szabad mozgásáról szóló közösségi szabályok az Európai Gazdasági Térség tagállamaira (Izland, Norvégia és Liechtenstein) is vonatkoznak. Svájc kétoldalú egyezményt kötött az EU-val a személyek szabad áramlását illetően.
Fontos megjegyezni, hogy az EU 2004-es és 2007-es bővítését követően egy legfeljebb hétéves átmeneti időszak kezdődik, amelynek során a munkavállalók szabad mozgására vonatkozó közösségi jog nem alkalmazandó teljes mértékben a kibővített EU egész területén. Erről bővebb tájékoztatást az „Élet és munka” részben a „Szabad munkaerő-áramlás” címszó alatt talál.
A nagyobb munkaerő-mobilitás, mind az állások (foglalkozási mobilitás), mind az országok között (földrajzi mobilitás) jelentősen hozzájárul a gazdasági és szociális előrelépéshez, a foglalkoztatottság szintjének emeléséhez, valamint a kiegyensúlyozott és fenntartható fejlődéshez. A mobilitás egyrészt segíti az európai gazdaság, a foglalkoztatás és munkaerő könnyebb és hatékonyabb alkalmazkodását a változó körülményekhez, másrészt a versenyképes globális gazdaságban végbemenő változás hajtóereje. A tagállamok közötti magasabb szintű mobilitás hatására szorosabbá válik az EU politikai integrációja is.
Az EU-ban több millió betöltetlen állás van, ugyanakkor a munkanélküliségi ráta mérsékelten magas (az utóbbi években 7–10% körül alakult). Ráadásul a munkanélküliségük alatt külföldön munkát keresőknek több mint a fele egy éven belül ténylegesen talál is állást, ami a munkanélküliségük alatt saját országukban maradókról nem mondható el.
Európa óriási előrelépési lehetőségeket kínál mindazok számára, akik ezért költözni is hajlandóak. Bár erősödik a külföldre költözés tendenciája, az európaiak mégis erősen kötődnek otthonukhoz.
Sok előny származik abból, ha valaki bizonyos ideig külföldön tanulmányokat folytat vagy munkát végez: igazi környezetváltozásban lehet része, személyes látóköre kitágul, napi kapcsolatban lehet egy másik kultúrával, ezenkívül ideális lehetősége nyílik nyelvet tanulni, illetve különböző háttérrel érkező emberekkel közösen dolgozni, tanulni, gondolatokat vagy tapasztalatokat cserélni.
Az „EURES Álláskeresés” részében megjelenített álláshirdetések a foglalkozások széles tárházát tartalmazzák, ezen belül állandó és szezonális lehetőségeket is kínálnak.
Valamennyi álláshirdetés tájékoztatást nyújt arra vonatkozóan, hogy hogyan kell jelentkezni, és kivel kell kapcsolatba lépni. A kapcsolattartó személy lehet az EURES-tanácsadó, aki feldolgozza a jelentkezést, illetve más esetekben a munkáltatóval történő közvetlen kapcsolatfelvételre is lehetőség van.
EURES-portálon közzétett álláshirdetések az EURES-tagoktól és -partnerektől, ezen belül is elsősorban az európai állami foglalkoztatási szolgálatoktól származnak. Az említett szervezetek olyan állások meghirdetésére használják az EURES-t, melyekre a munkáltatók más európai országok munkavállalóit szeretnék felvenni. Az ilyen „EURES-állásokat” hogy a munkáltató az adott állásra elsősorban más európai országokból érkező munkavállalókat keres.
Az európai munkaerőpiac átláthatóságának javítása érdekében weblapunkra 2005-re fokozatosan az európai állami foglalkoztatási szolgálatok által meghirdetett csaknem összes állás (néhány kivétellel) felkerül majd.
Nem. Az európai intézményekben meghirdetett álláslehetőségeket az Európai Közösségek Személyzeti Felvételi Hivatalának (ESzFH, angol röv. EPSO) weboldalán teszik közzé: http://epso.europa.eu
Az „EURES Álláskeresés” szolgáltatás felhasználóbarát keresőfelülettel áll a 25 EU/EGT nyelven keresők részére. Az álláskeresők kiválaszthatják pl. az országot, a régiót, a foglalkozást, a szerződéstípust vagy több kritériumot is kombinálhatnak álláskeresésükhöz.
Az Európai Foglalkoztatási Szolgálat naponta frissíti az EURES Álláskeresés adatbázist, és az álláshirdetések csak addig maradnak a rendszerben, ameddig érvényesek.
Mire kell figyelnünk az EURES álláskeresés használatakor:
Az állással kapcsolatos részletek nagy része, pl. a szerződés típusa, tapasztalat és a szükséges végzettség szintje stb. minden hivatalos EU-nyelvre le van fordítva, a cím és a hirdetés szövegét illetően ez nem mindig érvényes. Ezért a kulcsszavas keresés egy adott nyelven nem szükségszerűen jeleníti meg az adatbázisban szereplő összes álláshirdetést. Ha pl. az angol "waiter" szóra keres rá a kulcsszavas keresésben, valószínűleg nem fog ugyanazokra a hirdetésekre találni, mint ha a francia kulcsszót, "serveur" írná be. A "foglalkozás", "szükséges tapasztalat", "hely" stb. alatt található előre meghatározott kategóriák viszont minden nyelvi verzióban elérhetőek.
Az „EURES Álláskeresés” az EU 26 hivatalos nyelvén érhető el, és a felhasználók bármely nyelven kereshetnek az adatbázisban. Arra azonban fel kell hívnunk a figyelmet, hogy mivel az EURES portálon megjelenített álláshirdetések legnagyobb részben közvetlenül az országos álláshirdetési adatbázisokból vannak feltöltve, a hirdetés szöveges tartalma (az állás megnevezése és leírása) általában a forrásország nemzeti nyelvén szerepel. Az állással kapcsolatos egyéb részletek viszont, pl. a szerződés típusa, a szükséges tapasztalat és iskolai végzettség stb. valamennyi nyelvre le vannak fordítva.
Ezért a „Kulcsszó” segítségével történő keresés egy adott nyelven nem szükségszerűen jeleníti meg az adatbázisban szereplő összes álláshirdetést. Ha pl. az angol „waiter” szóra keres rá a kulcsszavas keresésben, valószínűleg nem fog ugyanazokra a hirdetésekre találni, mint ha a francia kulcsszót, „serveur” írná be. A „foglalkozás”, „szükséges tapasztalat”, „hely” stb. alatt található előre meghatározott kategóriák viszont mindegyik nyelvi verzióban elérhetőek.
Meg kell jegyeznünk, hogy azt minden esetben az egyes munkaadók döntik el, hogy hirdetésük milyen nyelven jelenjen meg az „EURES Álláskeresés” rovatban. Ha a munkáltató kifejezetten érdekelt a nemzetközi toborzásban, a hirdetést a munkáltató nemzeti nyelvén kívül egy vagy több más nyelven is meg lehet jelentetni.
Valamennyi álláshirdetés tájékoztatást nyújt arról, hogy hogyan kell jelentkezni, és kivel kell kapcsolatba lépni. A kapcsolattartó személy általában az az EURES-tanácsadó, aki feldolgozza a jelentkezést, de bizonyos esetekben közvetlenül is kapcsolatba lehet lépni a munkáltatóval.
Az EURES számos online szolgáltatása regisztráció nélkül is szabadon hozzáférhető. Regisztrálhat a „My EURES” portálon, és kereshet az álláshirdetések között. Az EURES azonban a munkáltatók és az európai belső piacon a szabad mozgás jogával rendelkező munkavállalók egymásra találásának megkönnyítését szolgáló eszköz. Az EURES-en keresztül történő álláskeresés nem érinti a harmadik országbeli állampolgároknak az uniós munkaerőpiacra való belépésére vonatkozó nemzeti követelményeket (azaz a munkavállalási és/vagy tartózkodási engedélyek rendszerét). A nem uniós állampolgároknak szóló további információkért látogasson el az uniós bevándorlási portálra (europa.eu).
Az EURES-portál Élet- és munkakörülmények rovatában számos szakmai gyakornoki lehetőséget és tanulószerződéses gyakorlati képzést talál. Itt találhat részleteket valamennyi ország esetében a szakmai gyakorlatok és a tanulószerződéses gyakorlati képzések nemzeti jogi keretéhez kapcsolódóan, valamint általános információkat nyújt arra vonatkozóan, hogy hol lehet lehetőségeket találni, és miként lehet támogatást és finanszírozást igényelni.
Számos ország az EURES Álláskeresési szolgáltatáson keresztül is kínál szakmai gyakorlati lehetőségeket és tanulószerződéses gyakorlati képzéseket. Ez a szolgáltatás az EURES-portál valamennyi szolgáltatásához hasonlóan ingyenes. Iratkozzon fel az EURES portálon keresztül az extra funkciók (például keresési profiljának mentése, valamint a profiljához illő lehetőségek felkutatása) igénybevételéhez.
Az „EURES Álláskeresés” valamennyi felhasználó számára elérhető, függetlenül attól, hogy nyitottak-e már „My EURES” fiókot. Ugyanakkor a „My EURES”-be való regisztráció révén több szolgáltatáshoz juthat hozzá:
- bemutathatja az önéletrajzát, ezáltal lehetőséget kap arra, hogy az esetleges jövőbeni munkáltatói megkeressék;
- bármely EU-s nyelven létrehozhatja saját önéletrajzát, amelyet azután könnyedén le lehet fordítani más nyelvekre;
- meghatározhatja és eltárolhatja saját „Álláskeresés” profilját, így ezután e-mailben értesítést kap, ha az Ön profiljának megfelelő álláshirdetések jelennek meg a rendszerben.
Először létre kell hoznia egy „Én EURES-em” fiókot. Miután regisztrálta magát, kövesse lépésről lépésre a képernyőn megjelenő utasításokat és töltse ki az összes kötelező mezőt. Ez a szolgáltatás ingyenes.
Önéletrajzát bármikor módosíthatja, ehhez a felhasználónévvel és jelszóval való bejelentkezés után válassza az „Álláskeresők” menüpont alatt a „Saját önéletrajz” opciót
Az álláskeresőknek rendszeresen be kell jelentkezniük EURES-fiókjukba annak érdekében, hogy profiljuk elérhető maradjon a munkáltatók számára. Ha egy álláskereső huszonhat hete nem jelentkezett be EURES-fiókjába, önéletrajza nem lesz többé elérhető a munkáltatók számára. Ha egy álláskereső egy éve nem jelentkezett be EURES-fiókjába, EURES önéletrajzát törlik. A nem látogatott fiókok 2 év elteltével automatikusan törlődnek.
Teljes önéletrajzához az EURES tanácsadók, valamint az „EURES on-line önéletrajz” szolgáltatásban regisztrált munkáltatók férhetnek hozzá. Ön döntheti el, hogy bizonyos személyes adatai, például a neve, címe stb. láthatóak legyenek-e.
Ha az „EURES on-line önéletrajz”-ánál az „anonim” opciót választja, a munkáltatók továbbra is el tudják érni, de nem közvetlenül, hanem az EURES szolgáltatáson keresztül, így személyes adatait nem fogják ismerni.
Ha elfelejti EURES jelszavát vagy felhasználónevét, a rendszer e-mailben elküldi azt Önnek. Kattintson a kezdőlapon a “My EURES” (saját EURES) gombra, a következő oldalon adja meg e-mail-címét, ha éppen nincs belépése hitelesítve, és kattintson a ”Next” (tovább) gombra. Ezután kattintson a “Lost your password?” (elfelejtette a jelszavát?) opcióra.(Kérjük, adja meg a képen elrejtett captcha-kódot), és kattintson a “get a password” (jelszó létrehozása) gombra. A jelszó visszaállítására szolgáló linket a rendszer automatikusan elküldi Önnek e-mailben. A linket 24 órán belül használhatja fel. A linkre kattintva új jelszót adhat meg, amelyet meg kell erősítenie. A folyamat a “Submit” (elküldés) gombra kattintva fejeződik be.
Amennyiben a felhasználónevét/e-mail-címét és a jelszavát is elfelejtette, kérjük, vegye fel a kapcsolatot az EURES ügyfélszolgálatával. Az elérhetőségek a portál ”Az EURES szolgáltatásai –Forduljon az EURES ügyfélszolgálathoz” menüpontjában találhatók.
Személyes adatait bármikor megváltoztathatja, ehhez felhasználónevével és jelszavával jelentkezzen be az EURES-portálra, majd navigáljon a „Saját profil” menüpontra és végezze el a kívánt módosításokat.
Az EURES-portálra való bejelentkezés után navigáljon a „Saját profil” menüpontra és válassza a „Fiók törlése” opciót. Az Önre vonatkozó valamennyi információ törlődik az adatbázisból. Ha egy későbbi időpontban hozzá szeretne férni az „EURES online önéletrajzhoz”, újból regisztrálnia kell.
Az EURES on-line szolgáltatásait bármely, internet-hozzáféréssel rendelkező felhasználó igénybe veheti. Regisztrálhatja magát a My EURES-ben, és állást is kereshet. Az EURES-en keresztül történő állástalálás mindazonáltal nem változtat a nem EU-s állampolgárokra vonatkozó esetleges jogi kötelezettségeken és közigazgatási eljárásokon.
Annak a feltétele, hogy egy munkáltató számára elérhető legyen az „EURES on-line önéletrajz” szolgáltatás, a következő: a vállalkozásnak az Európai Gazdasági Térség (EGT) 30 tagországának egyikében vagy az Svájcban kell bejelentve lennie, és érvényes adószámmal vagy nemzeti cégjegyzékszámmal kell rendelkeznie. Amint a regisztráció jóváhagyást nyer, ingyenesen hozzáférhet azokhoz a szolgáltatásokhoz, amelyeket az EURES a munkáltatók számára kínál.
Miután regisztrálta magát az EURES-portálon, hozzáférést kap az EURES-adatbázisban található álláskeresői önéletrajzokhoz, továbbá lehetősége lesz a kívánalmainak megfelelő keresési kritériumok tárolására, e-mailben értesítést kap, ha a kritériumainak megfelelő álláskeresők regisztrálnak az oldalon, akikkel közvetlenül az EURES-en keresztül, személyesen veheti fel a kapcsolatot.
Az EURES-en álláshirdetéseket megjelentetni kívánó munkáltatóknak a „Munkaadók” részen belül az „Álláshirdetés feladása” oldalon megjelenő utasítások szerint kell eljárniuk. Az eljárások országonként változnak. Néhány országban „önkiszolgáló” rendszer működik, amelynek segítségével a munkáltatók on-line megjelentethetik hirdetéseiket. Mindenesetre az EURES tanácsadóval bármikor felveheti a kapcsolatot, ha segítségre van szüksége.
Az európai foglalkoztatási szolgálatok naponta frissítik az „EURES Álláskeresés” adatbázist, és az álláshirdetések csak addig maradnak a rendszerben, ameddig aktuálisak.
Az Európai Gazdasági Térség (EGT) országain belül alapvető jog a személyek szabad áramlása, mely lehetővé teszi, hogy az EGT polgárai munkavállalási engedély nélkül végezzenek munkát egy másik EGT-országban. A munkavállalók szabad áramlásának elvét az új tagállamok állampolgáraira is alkalmazni kell az új tagállamok Európai Unióhoz történő csatlakozásáról szóló Csatlakozási Szerződésben foglalt átmeneti intézkedések alapján. Az „Átmeneti intézkedések új tagállamok számára" kifejezetten az új tagállamokat illető kérdésekkel foglalkozik.
Egy másik európai országban történő letelepedés és munkavégzés okozhat olyan nehézséget, mint pl. alkalmazkodás egy új kultúrához, megismerkedés egy ismeretlen adó- és társadalombiztosítási rendszerrel. Úgy készülhet fel legjobban, ha jól tájékozódik a választott országról. Személyes tulajdonságai és eltökéltsége is szerepet játszik az álláskeresésben, továbbá természetesen végzettsége és idegennyelvtudása.
Mielőtt elkezdi az álláskeresést, fontos, hogy tisztában legyen azzal, hogy az embernek nem feltétlenül könnyebb állást találni külföldön, mint saját otthonában (az EU-ban a munkanélküliség átlagos mértéke még mindig magas). Ugyanakkor az európai munkaerőpiac bizonyos szektorai, pl. a turizmus és a szolgáltatások (pénzügyi szolgáltatások, igazgatási tanácsadás, építőipar, információtechnológia és az egészségügy bizonyos ágazatai), valamint idényjellegű munkavégzésre a mezőgazdasági ágazat is figyelemre méltó lehetőségeket kínálnak. Ne felejtse el, hogy az álláslehetőségeket illetően jelentős különbség van az Európai Gazdasági Térség régiói között, illetve hogy helyzet nagyon gyorsan megváltozhat. További információt talál az „Élet és munka" részben.
Annak érdekében, hogy segítsen munkát találni indulás előtt, tegye a következőket:
- Látogassa meg az EURES állásmobilitási webportált, ahol az állásajánlatokról, az élet- és munkakörülményekről, a munkaerő -piaci információkról, valamint egyéb hasznos információkra mutató hivatkozásokról tájékozódhat. Ott ön is elérhetővé teheti önéletrajzát a potenciális munkaadók számára Európa -szerte.
- Forduljon tanácsért a helyi vagy regionális munkaügyi hivatalhoz. Lehet, hogy van EURES tanácsadójuk, aki személyre szabottabb tanácsokkal látja el Önt. Ellenőrizheti az állásajánlatokat az EURES rendszerben és az EURES tanácsadóinál abban az országban, ahová menni szeretne.
- Ellenőrizze az üresedési hirdetéseket a "fogadó" ország újságjaiban (a nagy nyilvános könyvtárak általában rendszeresen megkapják őket). Ne feledje, hogy sok szakmagazin bizonyos szakmai területek üresedéseit hirdeti.
- Lépjen kapcsolatba a fogadó ország közfoglalkoztatási szolgálatával, aki tanácsot adhat arra, hogy emlékezzen arra, hogy EGT -állampolgárként ugyanazok a jogok illetik meg egy másik tagállamban, mint az adott állam polgárait. Kérje meg, hogy beszéljen egy EURES tanácsadóval, aki tapasztalt külföldi állampolgárok segítésében.
Ne feledje, az álláshirdetésekről való tájékozódás legszokványosabb módja a foglalkoztatási szolgálatokon keresztül történő tájékozódás.
Mindamellett érdemes kipróbálni az alábbiakat is:
- Számos tagországban vannak olyan ügynökségek, amelyek kifejezetten ideiglenes munkák közvetítésével foglalkoznak. Érdeklődjön, hogy ezek fizetős szolgáltatások-e, és tájékozódjon előre, hogy milyen típusú munkaszerződéseket kötnek.
- Léteznek továbbá magán fejvadászcégek is, de ezek általában vezetői szintű állásokkal foglalkoznak, vagy olyan speciális szektorokat céloznak meg, mint pl. a számítástechnika és pénzügyek.
- A diákok számára az állásbörzék és karrier-tanácsadó központok nagyon fontos szerepet játszhatnak az álláskeresésben.
- Egyre gyakoribbá válnak a cégeknek küldött spontán jelentkezések is. Tájékozódjon a lehető legrészletesebben a cégről, hiszen sikere akár azon is múlhat, hogy el tudja-e hitetni, hogy Ön beleillik a cég szerkezetébe, illetve megfelel a felállított követelményeiknek. Jelentkezését levélben fogalmazza meg végzettségei, tapasztalata feltüntetésével, valamint megjelölve, hogy miért éppen ez iránt a cég iránt érdeklődik. Sok cég szintén rendelkezik on-line „toborzó" oldalakkal, ahol elektronikus formában küldheti el jelentkezését.
- A legtöbb országban nagyon fontos a kapcsolatépítés, mivel gyakran előfordul, hogy az álláshirdetésekről, üresedésekről először szóban lehet hallani.
- A választott országban eltöltött idő (gyakornoki állás vagy munkaközvetítés) ideális alkalom arra, hogy megismerjük az adott országot, lehetőséget ad továbbá a helyszínen történő álláskeresésre. Számos nagyobb cég szervez ilyen jellegű ideiglenes munkákat.
Az egyik legfontosabb tényező annak kiderítése, hogy hogyan lehet végzettségeinket elismertetni a „fogadó” országban. A szakképzettséggel rendelkezők esetében rendkívül fontos utánanézni, hogy a szóban forgó szakma szabályozott-e vagy sem. A szabályozott szakmák azok a szakmák, amelyeket kizárólag olyan személyek végezhetnek, akik bizonyos végzettségekkel rendelkeznek (pl. ügyvédek, könyvelők, tanárok, mérnökök, kórházi dolgozók, orvosok, fogorvosok, állatorvosok, gyógyszerészek és építészek). A fenti szakmák némelyike esetében lista született az elismert és egyenértékű végzettségekről, míg másoknál az egyenértékűséget eseti alapon bírálják el, figyelembe véve a tanulmányi idő hosszát és tartalmát. Ha szakmája nem szabályozott, akkor azt rögtön a munkakezdés után gyakorolhatja, figyelnie kell viszont a fogadó ország adott szakmára vonatkozó szükséges eljárásaira, amelyek különbözhetnek attól, amihez előtte hozzászokott.
Gondoskodjon arról, hogy önéletrajza világos, jól érthető, jól megszerkesztett legyen és az adott állásra összpontosítson. Fordíttassa le önéletrajzát és végzettségeit (lásd fent) a fogadó ország nyelvére. A tagországok többsége elvárja, hogy diplomájának vagy oklevelének tárgya közvetlenül kapcsolódjon ahhoz az álláshoz, amelyre jelentkezett, míg mások ennek kevesebb fontosságot tulajdonítanak. Az EU elfogadott egy szabványos európai önéletrajz-formulát. Ez a szakmunkás végzettséggel vagy diplomával rendelkező személyek számára egyaránt alkalmas EUROPASS önéletrajz-formula a határokon át is világos képet mutat a jelentkező adottságairól és készségeiről. Ez az önéletrajz-formula jelenleg 20 EU-s nyelven érhető el az EURES on-line önéletrajz részében.
Ahogyan szülőhazájában is, az interjúra alaposan fel kell készülni. Győződjön meg arról, hogy beszerzett minden lehetséges háttér-információt az adott cégről, és van a tarsolyában néhány kérdés mind a céggel, mind az állás bizonyos részleteivel kapcsolatban. Kérni fogják Öntől, hogy demonstrálja, mennyire jól beszéli a fogadó ország nyelvét, valamint, hogy bemutassa, hogy főbb készségei és tulajdonságai mennyire felelnek meg a munkáltató elvárasainak az adott állást illetően. Európa-szerte sok nagyobb vállalat fordul értékelő központokhoz, hogy megítélje a potenciális alkalmazottak teljesítményét, viselkedését életszerű szituációkban.
Milyen dokumentumokat kell vinni az állásinterjúra?
Általában az alábbiakra van szükség:
- önéletrajzának több példánya a megfelelő nyelven;
- diplomájának hitelesített fordítása (általában beszerezhető az oktatási intézettől vagy a megfelelő minisztériumtól);
- fénymásolatok az iskolai végzettséget igazoló oklevelekről, egyetemi diplomáról és egyéb képzettségről;
- útlevél vagy érvényes személyi igazolvány;
- a születési anyakönyvi kivonat másolata;
- a megfelelő E-formula, amely egészségügyi ellátást biztosít Önnek (pl. E111); és
- néhány igazolványkép.
Ha jelenleg munkanélküli és állást szeretne keresni egy másik EGT-országban, háromhavi munkanélküli segélyét átutaltathatja. Az ellátások átutalását viszont szigorú szabályok és feltételek jellemzik, ezért mielőtt bármit is tenne, tanácsos felvenni a kapcsolatot egy helyi foglalkoztatási szolgálattal és a megfelelő ellátásokkal foglalkozó ügynökséggel. Ha három hónap után sem talált állás, akár távozásra is felszólíthatják, de a hatóságok elnézőek lehetnek, amennyiben bizonyítani tudja, hogy jók az esélyei arra, hogy munkát találjon. Ezzel kapcsolatban további hasznos tájékoztatást talál a többi fejezetben, pl. az „Élet és munka" részben.
Még több tippet, szakértői tanácsot és inspiráló történeteket az EURES portál „Hírek” részében találhat. Ha közvetlenül email-címére szeretne friss információkat kapni, iratkozzon fel „Az EURES és Ön” hírlevére.
Az uniós polgárokat – valamint Izland, Liechtenstein és Norvégia állampolgárait – megilletik bizonyos jogok, amikor más uniós tagállamba, vagy az említett országok valamelyikébe utaznak, illetve munkavégzés, üzleti tevékenység vagy tanulás céljából ott letelepednek
Akár európai uniós ügyekre vonatkozóan keres bővebb információt, akár egy az Európai Unióval kapcsolatos kérdésben van személyes segítségre vagy tanácsra szüksége, illetve európai uniós szinten keresi egy problémája megoldását ez az oldal gyors és közvetlen kapcsolatot biztosít azokhoz a szolgálatokhoz, amelyek kérésére válaszolni tudnak.
Európai uniós kapcsolattartó pontok polgároknak és vállalkozásoknak
Hétfőtől - Péntekig 08:30-18:00 (közép-európai idő).
Kérdéseire angol, francia, német, olasz vagy spanyol nyelven adunk választ.
Egy másik európai országba költözöm – hogyan kaphatok tartózkodási engedélyt? Milyen szabályok vonatkoznak a barangolási (roaming) díjakra? Repülőjáratomat törölték – milyen jogok illetnek meg? Milyen európai uniós támogatást igényelhet a szervezet, ahol dolgozom? Ha választ kíván kapni ezekre a kérdésekre vagy további kérdéseket tenne fel, vegye igénybe a Europe Direct központi információs szolgáltatást!
Kapcsolatfelvétel egy EURES tanácsadóval