Ez a szakasz az egyetemekről és a műszaki felsőoktatási intézményekből érkező álláskeresőknek, illetve a felsőfokú végzettséggel rendelkezőknek szól: hallgatóknak és diplomásoknak, tanároknak és kutatóknak egyaránt. Mivel egy-egy uniós tagállamban bizonyos szakmák iránt nagyobb kereslet mutatkozik, a jól képzett álláskeresők jó eséllyel keresnek munkát külföldön.
Ha pályakezdőként szakmai karrierjét tervezi és új munkát vagy képzési lehetőséget keres az Európai Gazdasági Térség (EGT) egy másik országában és/vagy Svájcban, akkor kérjük, olvassa el az alábbi fejezeteket és a kapcsolódó linkeket.
A hallgatói és a szakmai élet közötti átmenet külföldön
Az iskolától a munkahelyig vezető út bizonytalanságokkal teli időszak. Iskolai tanulmányai vége felé jár (vagy már lediplomázott)? Szeretne az EGT egy másik országába költözni és ott munkát vállalni? Ha beszél idegen nyelveket, rugalmas, kitartó és motivációt érez egy új állás elvállalásához, egy új ország megismeréséhez és egy új kulturális környezethez való alkalmazkodáshoz, akkor Önre nemzetközi karrier vár!
6 LÉPÉS A KÜLFÖLDI SZAKMAI KARRIER MEGKEZDÉSÉHEZ
A hallgatói és a külföldi szakmai élet közötti átmenet gyakran elbátortalanítja a fiatalokat. Az állások megpályázása gyakran komoly kihívás és rendkívül időigényes feladat. A zökkenőmentes átmenet érdekében az alábbi 6 lépés mindegyike olyan „hasznos tippeket és ötleteket” tartalmaz, amelyeket külföldre költözés előtt érdemes megfontolnia. Az egyes tippekre kattintva kérjük, tekintse meg a vonatkozó oldalakat.
Tippek és ötletek...
Az európai munkáltatók különböző szolgáltatások és kommunikációs eszközök közül választhatnak megüresedett álláshelyeik meghirdetése során. Az alábbi lista áttekintést ad az európai szinten az Ön rendelkezésére álló információs forrásokról.
AZ ÁLLAMI FOGLALKOZTATÁSI SZOLGÁLATOK ÉS AZ EURES FOGLALKOZTATÁSI MOBILITÁSI PORTÁL
- Tanácsadásért keresse fel a helyi vagy regionális munkaügyi hivatalt. Itt rendelkezésére állhat egy EURES tanácsadó, aki további személyre szabott segítséget nyújthat Önnek.
- Az EURES tanácsadókhoz fordulhat az európai munkaerőpiacon fellelhető állásokkal kapcsolatban, a lehetséges munkaadókhoz irányítják Önt, és részletes tájékoztatást adnak a külföldi élettel és munkával kapcsolatban.
- Vegyen részt a munkáltatók előadásain, a szakmai fórumokon és az Ön országában szervezett EURES állásbörzéken. Az európai események részleteit megtekintheti az EURES portálon elérhető „Rendezvénynaptárban”.
- Az EURES portál „Élet és munka” menüpontja hasznos hivatkozási pont, ahol az EGT többi országának élet- és munkakörülményeiről kaphat részletes tájékoztatást. Ez a szakasz részletes, országonkénti lebontásban szereplő információkkal szolgál.
- Keresse meg az Önnek megfelelő EURES állást bármelyik EGT-tagországban az EURES portál „Álláskeresés” menüpontjának segítségével. E menüpontban 31 európai ország valós időben frissített állásajánlataihoz fér hozzá, amelyek különböző szakmákban állandó és idényjellegű munkalehetőségek széles körét foglalják magukban. A kifejezetten külföldi munkaerő-felvétel számára nyitott EURES állásajánlatok „Európai” megjelölés alatt szerepelnek.
- Az EURES „Álláskeresés” funkciója felhasználóbarát kereső felület. Az álláskeresők megadhatják például az országot, a régiót, a foglalkozást vagy a szerződés típusát, de részletes keresésre is lehetősége nyílik. A szolgáltatás az EGT 25 nyelvén áll rendelkezésre.
- Az EURES portálon közzétett állások nagy része az egyes országok állás-adatbankjaiból származik. Általában csak az állás neve és leírása szerepel a származási ország nyelvén, az állásra vonatkozó egyéb részletek, például a szerződés típusa, az elvárt szakmai tapasztalat és az iskolai végzettség szintje gyakran fordításban szerepel.
- Érdemes tudni, hogy gyakran az egyes munkaadók döntik el, hogy az állásajánlat milyen nyelven jelenik meg az EURES „Álláskeresés” menüpontjában. Amennyiben egy munkáltató fokozottan érdekelt a nemzetközi munkaerő-felvételben, akkor az állást a munkáltató országának nyelvétől eltérő egy vagy több nyelven is megjelenteti.
NEMZETKÖZI SZERVEZETEK
- Az országos vagy nemzetközi közintézmények megüresedett állásaikat saját weboldalukon teszik közzé. Felhívjuk figyelmét, hogy a közigazgatási állások többségénél tesztet kell írnia és vizsgákat kell letennie ahhoz, hogy a jelentkezők listájára kerülhessen. Az EURES portál weboldalának felső sorában található „Linkek” menüpontra kattintva olvasható azon szervezetek és intézmények terjedelmes listája, ahol tájékoztatást és álláslehetőségeket kereshet.
- Az európai intézmények álláslehetőségeivel kapcsolatos információk az EURES portálon keresztül nem elérhetők. Ezeket az Európai Személyzeti Felvételi Hivatal (EPSO) honlapján teszik közzé.
A MAGÁNSZFÉRA MUNKAKÖZVETÍTŐ ÜGYNÖKSÉGEI ÉS A TOBORZÓ ÜGYNÖKSÉGEK
- Számos tagállamban léteznek olyan munkaközvetítő ügynökségek, amelyek kifejezetten arra specializálódtak, hogy ügyfeleik számára időszakos munkát találjanak külföldön. Az Ön országában vagy külföldön található magán munkaközvetítő ügynökségek információk széles körét bocsátják rendelkezésre. Ezek az ügynökségek iránymutatást adnak Önnek a pályázás folyamatának lebonyolításához, és segítséget nyújtanak a költözéssel kapcsolatos jogi követelmények megértésével kapcsolatban. Mielőtt ilyen ügynökséghez fordul, bizonyosodjon meg arról, hogy a céget bejegyezték, és tájékozódjon afelől, hogy szolgáltatásaikért felszámolnak-e valamilyen díjat. Ellenőrizze azt is, hogy milyen munkaszerződéseket kínálnak.
EGYÉB INFORMÁCIÓFORRÁSOK
- Keressen diplomásoknak szóló eseményeket vagy egyéb állásajánlatokat az erre szakosodott weboldalakon vagy internetes keresőmotorokon (mint pl. Google, Yahoo), az országos napilapokban, a szaklapokban (pl. pályatanácsadó magazinok) és egyeteme pályaválasztási tanácsadó szolgálatainak vagy a hallgatói szövetségek/szervezetek segítségével. A nagyobb könyvtárak általában rendszeresen járatnak külföldi napilapokat és kiadványokat. Tekintse meg a „Kapcsolódó linkek” menüpontot is az „Információk és álláslehetőségek diplomásoknak” menüponton belül, ahol számos hasznos weboldalt talál az EGT-országokon belül.
- Ha bizonyos időszakot gyakornokként vagy szakmai gyakorlat keretében tölt el az Ön által kiválasztott országban, az ideális módja annak, hogy megismerje az adott országot és lehetősége nyíljon a helyi álláskeresésre. Számos nagyvállalat szervez ilyen szakmai gyakorlatokat. Keressen a gyakornoki lehetőségek között az „Információk és álláslehetőségek diplomásoknak” menüpontban.
- Mostanáig olyan tanácsokat olvasott, amelyek az alkalmazotti munkalehetőségek keresésére irányultak. Gondolt már arra, milyen lenne újonnan induló saját vállalkozásba fogni egy másik tagállamban? Ismeri az Európai Bizottság ERASMUS Fiatal Vállalkozóknak című kísérleti programját? E mobilitási program célja, hogy megkönnyítse a képzést (1–6 hónapos külföldi tartózkodás), a hálózatépítést és a fiatal vállalkozók közötti tapasztalatcserét az EU más tagállamaiban található kis- és középvállalkozásoknál kínálkozó gyakornoki lehetőségek révén.
- Hogyan tudnám képességeimet egy külföldi állás igényeinek leginkább megfelelővé tenni? A diplomás álláskeresők és a munkaerőpiacon kevesebb lehetőséggel rendelkező diákok általában rugalmasabban alkalmazkodnak az új álláslehetőségekhez. Mérlegelje személyes kompetenciáit és az új készségek elsajátítására való nyitottságát – higgyen magában és bízzon képességeiben! A munkaadók sokszor nem a diplomákra, tanulmányokra kíváncsiak, hanem az érdekli őket, hogy a pályázó képes-e felelősséget vállalni és jól végzi-e a munkáját.
- Elismerik majd egyetemi és szakmai képesítéseimet? Az egyik legfontosabb szempont, hogy hogyan lehet a képesítéseket a fogadó országban elismertetni, illetve a szóban forgó szakma szabályozás hatálya alá esik-e vagy sem. Szabályozott szakmák A szabályozott szakmákat csak bizonyos képesítéssel rendelkezők végezhetik (pl. jogászok, könyvelők, tanárok, egészségügyi szakemberek, orvosok, fogorvosok, állatorvosok, gyógyszerészek és építészmérnökök). E szakmák közül néhányban már létrehozták az elismert és egyenértékű képesítések listáját. Nem szabályozott szakmák Bizonyos szakmák esetében a munkáltató kizárólagos hatáskörébe tartozik annak eldöntése, hogy pályázó alkalmas-e a munkavégzésre. Az egyenértékűséget eseti alapon bírálják el a kurzus időtartamának és tartalmának figyelembevétele mellett. Ebben az esetben az állás elnyerésekor azonnal megkezdheti a munkát, de figyelemmel kell kísérnie a fogadó országban a szakmára vonatkozóan meghatározott szükséges eljárásokat, amelyek eltérhetnek az Ön által megszokottól. Az egész életen át tartó tanulás európai képesítési keretrendszerének (EKKR) létrehozásáról szóló ajánlást hivatalosan 2008 áprilisában írta alá az Európai Parlament és a Tanács. Az európai képesítési keretrendszer (EKKR) olyan fordítási eszköz, amely egész Európában kölcsönösen könnyebben olvashatóvá teszi a nemzeti képesítéseket, így segíti a munkavállalók és tanulók országok közötti mobilitását és megkönnyíti egész életen át tartó tanulásukat. 2012-től minden új képesítésnek tartalmaznia kell az EKKR-re való hivatkozást, hogy a munkavállalók azonosítani tudják a pályázó szakmai tudását, készségeit és kompetenciáit. Tudjon meg többet az egyetemi képesítések elismeréséről – tekintse meg a „Diplomás?” menüponton belüli „Kapcsolódó témák” szakaszban található „NARIC” című linket, valamint az EUROPA-portál EKKR részét.
- A nyelv a probléma? Amikor egy másik országban állást keres, akkor természetesen előnyös, ha ismeri a helyi nyelvet (néha pedig szükség is lehet rá). Az alapszintű angol nyelvtudás gyakran igen hasznos. Az elvárt nyelvismeret állásonként és országonként is változhat, erre vonatkozóan nincs általános szabály. Mindenesetre fontolja meg a nyelvtanfolyamra való beiratkozást, hogy ezzel is fejleszthesse nyelvismeretét és nyelvtudásának szintjét.
- Igényt tarthatok-e a munkanélküli ellátásra országomban, amíg munkakeresés céljából egy másik EGT-tagállamban tartózkodom? Ha jelenleg nem dolgozik és egy másik EGT országban keres állást, akkor a munkanélküli ellátást három hónapra átviheti. Az ellátások átvitelére azonban szigorú szabályok és feltételek vonatkoznak. Mielőtt bármilyen lépést tenne, keresse fel a helyi foglalkoztatási szolgálatot vagy az ellátásokkal foglalkozó illetékes hivatalt. Ha 3 hónap után sem sikerült állást találnia, akkor távozásra szólíthatják fel, bár ha bizonyítani tudja, hogy az adott országban jobb eséllyel keres munkát, a hatóságok elnézőek lehetnek. Az EURES portál „Élet és munka” menüpontjában további hasznos információk találhatók ezzel kapcsolatban.
- Milyen hivatalos dokumentumokra van szükség ahhoz, hogy külföldre költözhessek? Időben ellenőrizze, hogy érvényes személyi igazolvánnyal és útlevéllel rendelkezik az EGT-országokon belüli mozgáshoz. Pontosan nézzen utána a vízummal és/vagy munkavállalási engedélyekkel kapcsolatos tudnivalóknak, ha ... - az Ön országában átmeneti intézkedések vonatkoznak a munkavállalók szabad mozgásához való jogra. További információért tekintse meg az EURES portál „Élet és munka” menüpontját vagy kérdezze meg EURES tanácsadóját; - az EGT területén kívül eső országban szeretne munkát vállalni (a pályázati eljárással kapcsolatban keresse fel az érintett, nem EGT tagország nagykövetségét).
- Mi van akkor, ha nem EU-s tagállam állampolgára vagyok? Az EURES online szolgáltatásai minden, internet-hozzáféréssel rendelkező felhasználó számára ingyenesen rendelkezésre állnak. Ha valamely EGT országban vagy Svájcban él és dolgozik, akkor tanácsért felkeresheti a helyileg vagy területileg illetékes EURES tanácsadót. Ha azonban az EURES portál segítségével talál munkát, nem mentesíti a nem EU-s országok állampolgáraira vonatkozó jogi kötelezettségek és közigazgatási eljárások alól. Ha azt tervezi, hogy egy nem EGT országból (kivéve Svájc) az Európai Gazdasági Térség országába vagy éppen Svájcba költözik, illetve ott fog élni és dolgozni, akkor országának Külügyminisztériuma is tud a külföldre költözéssel kapcsolatos információkkal szolgálni, vagy egy információs központhoz irányíthatja Önt.
Hogyan kell pályázni?
- Készítsen karriertervet! Készítsen világos karriertervet, amely képesítéseire, készségeire és elvárásaira épül: például az állás és a vállalat típusára, a készségekre, az elvégzendő feladatokra, illetve azokra a felelősségi körökre, amelyeket szívesen elvállal. Próbálja ki a portál „EURES álláskeresés” nevű menüpontjában található keresőmotort és/vagy kulcsszavas keresőfunkciót. Ezután hasonlítsa össze személyes képességeit az Ön érdeklődésének megfelelő állások munkaköri leírásaival.
- Célzott álláspályázat Küldje el pályázatát az ezen a portálon vagy más weboldalakon, napilapokban, magazinokban stb. közzétett álláshelyekre. Ezek a hirdetések tartalmazzák a pályázat menetével kapcsolatos információkat és a kapcsolattartó személy elérhetőségét . Számos vállalatnak saját online munkaerő-felvételi oldala van, ahol pályázatát elektronikus formátumban is benyújthatja.
- EURES online önéletrajz Az álláskeresőknek szóló „My Eures” oldalon való ingyenes regisztrációkor elkészítheti önéletrajzát, amit a regisztrált munkáltatók, illetve a legalkalmasabb jelöltek kiválasztásában a munkáltatókat segítő EURES tanácsadók rendelkezésére bocsáthat. A pályázat továbbítását intéző EURES tanácsadóval, egyes esetekben pedig a munkáltatóval közvetlenül is felveheti a kapcsolatot.
- Saját kezdeményezésre benyújtott álláspályázat Természetesen saját kezdeményezésre is készíthet, illetve küldhet álláspályázatokat (számos olyan álláshely van, amit a munkáltatók nem tesznek közzé). Rengeteg olyan diplomásoknak szóló weboldal létezik, amelyek tanácsokat és iránymutatást adnak az önéletrajzzal és a saját kezdeményezésre benyújtott álláspályázatokkal kapcsolatban. A leginkább bevett gyakorlat az, hogy a pályázók egy célzott (igényeknek megfelelően elkészített) önéletrajzot és kísérőlevelet küldenek az előre kiválasztott munkáltatónak.
Hogyan készítsem el az önéletrajzomat?
- Europass önéletrajz A képesítések és munkatapasztalatok EGT országokon belüli könnyebb összehasonlítása érdekében az európai önéletrajzminta használata ajánlott. Ez a formanyomtatvány az EURES online önéletrajz oldalon az EGT országok hivatalos nyelvein elérhető; az önéletrajz a szakképesítéssel rendelkezők, valamint egyetemi végzettségűek számára egyaránt megfelelő. Az Europass önéletrajz az EGT országok mindegyikében pontos képet ad a jelölt alkalmasságáról és készségeiről. További információkért látogasson el az „Europass” weboldalára az EURES portál „Kapcsolódó témák” című menüpontján keresztül.
- Egyszerűség A kiválasztás előtt a felvételért felelős személyek általában csak néhány másodpercet szánnak az önéletrajzok átolvasására. Az önéletrajza ezért legyen könnyen olvasható, használjon rövid mondatokat és pozitív jelzőket, illetve ahol szükséges, szakkifejezéseket. Kerülje a felesleges és ismétlődő információkat.
- Az eredmények Emelje ki korábbi felelősségi köreit, amelyek a kívánt állás szempontjából fontosak lehetnek, még akkor is, ha csak kevés tapasztalattal rendelkezik. Próbáljon meg „cselekvő” igéket használni, teljesített feladatai leírásakor világítson rá az ok–okozati összefüggésekre, és emelje ki eredményekben mérhető vívmányait.
- Tényeken alapuló, összefoglaló leírás Bizonyosodjon meg arról, hogy a leírt adatok megfelelnek a valóságnak, pontosak és a tárgyhoz tartoznak (pl. a munkáltató igényeire összpontosítanak). Érdemes figyelembe venni, hogy bizonyos személyes jellemzők vagy tapasztalatok – olyan korábbi diákmunkák, szakmai gyakorlatok, önkéntes vagy nyári idénymunkák, amelyek hozzájárultak személyes képességei fejlesztéséhez – további értékekkel gazdagítják önéletrajzát. Ezért az ilyen tevékenységeket illetve az így megszerzett készségeket helyezze előtérbe.
- Tanulmányok Helyezzen külön hangsúlyt tudományos eredményeire és egyéb szaktudására, különösen akkor, ha nincsen (vagy csak nagyon kevés a) tapasztalata. Kérdezze meg magától: „Mi az, amit elértem tanulmányaim során, és amivel ők nem büszkélkedhetnek országukban?”
- Terjedelem Önéletrajza ne legyen 2 oldalnál hosszabb (a munkáltató ideje drága!). Önéletrajza mellé mellékeljen kísérőlevelet, amelyben bemutatkozik és az állással kapcsolatos érdeklődéséről tesz tanúbizonyságot. Utaljon arra, hogy igény esetén további adatokkal tud szolgálni.
- Pontosság Önéletrajzát saját maga készítse el és ellenőriztesse valakivel, mielőtt feltölti az EURES portálra vagy elküldi a munkáltatónak.
- Referenciák Sok országban bevett gyakorlat a referencia alkalmazása – azaz azon személyek nevei és elérhetőségei, akik információval szolgálhatnak a munkáltatónak a jelölttel kapcsolatban.. A referenciákat mindig kétszer ellenőrizze és említésükhöz kérjen engedélyt.
- A célzott önéletrajz változatai Fontos: általános önéletrajzát alakítsa át az Ön érdeklődését kiváltó állás munkaköri leírásának megfelelően. Eszerint azokat a speciális képesítéseket, készségeket, képzéseket és tapasztalatokat emelje ki, amelyek a kiválasztott állás szempontjából lényegesek.
- Jó tudni: - a munkáltatók weboldalain találhat a vállalat céljaival és érdekeivel kapcsolatos információkat; - az önéletrajz elkészítésével kapcsolatban bizonyos, diplomásoknak szóló weboldalak és karrierközpontok is adhatnak tájékoztatást és iránymutatást.
Hogyan készítsem el a pályázati levelet?
- A cél A pályázat általában egy kísérőlevélből és egy önéletrajzból (lehetőleg Europass önéletrajz) áll, kivéve, ha az állás leírásában eltérő utasítás szerepel vagy speciális jelentkezési lapot kell kitölteni. A kísérőlevélben bemutatkozik a munkáltatónak, és jelzi érdeklődését a megüresedett állás iránt.
- Jellemzők Csakúgy, mint az önéletrajznak, a pályázati levélnek is rövidnek (1 oldal) és egyértelműnek kell lennie. Törekedjen arra, hogy a szöveg egyszerű és tárgyilagos legyen. Három vagy négy lényeges elemre koncentráljon (lásd lentebb).
- Tartalom A szövegben körülbelül 4 bekezdés legyen, amelyek mindegyike más és más témakörre összpontosít. Például: 1) Jelezze érdeklődését az állás iránt és írja le, honnan szerzett tudomást róla; 2) Ismertesse, miért érdekli az állás, és miért gondolja azt, hogy Ön a megfelelő az állás betöltésére; 3) Emeljen ki önéletrajzából egy-két olyan személyes vagy szakmai készséget, amelyek véleménye szerint értékesebbé teszik a pályázatát; 4) A levél záró formulája előtt (pl.: Üdvözlettel) jelezze , hogy rendelkezésre áll egy személyes megbeszélésre, illetve igény esetén további információkkal és dokumentumokkal tud szolgálni.
Milyen nyelvet használjak?
- Ha az álláshirdetés másképpen nem rendelkezik, akkor lehetőleg a munkaadó vagy az állásajánlat nyelvén írjon. A korábbiakban említettekkel összhangban külföldi állások esetén az angolt gyakran elfogadják, mint a kommunikáció fő nyelvét (ez a francia és a német követi). Lépjen kapcsolatba EURES tanácsadójával, ha további útmutatásra van szüksége.
- Ha beszéli annak az országnak a nyelvét, ahová költözni szeretne, akkor a levelet és az önéletrajzot saját kezűleg készítse el. Amennyiben az állás betöltéséhez speciális nyelvtudásra van szükség, akkor az esetleges interjú előtt itt bizonyosságot adhat nyelvtudásáról. Elküldés előtt mindig kérjen meg valakit pályázatának átolvasására.
- Ha a pályázatot idegen nyelven írja, ügyeljen arra, hogy pontosan elmagyarázza, hogy a tanulmányokra és képesítésekre vonatkozó specifikus kifejezéseket a munkáltató nyelvén is elmagyarázza . Amennyiben lehetősége van rá, hozzon a munkáltató országában jellemző, összehasonlításra alkalmas példákat a leíráskor. Lépjen kapcsolatba EURES tanácsadójával, ha további segítségre van szüksége.
Felvételi vizsga vagy hivatalos versenyvizsga
- Számos nagyvállalat, nemzetközi cég vagy intézmény kéri a jelentkezőket arra, hogy az interjú előtt pszichológiai alkalmasságot (pszichometriás) és szakmai tudást mérő teszteken vegyenek részt. Sok munkáltató értékelő központokra hagyatkozik annak megítélésekor, hogy a potenciális munkavállalók hogyan teljesítenének valós élethelyzetben. Csak a vizsga első fordulóját sikerrel teljesítő jelöltek vehetnek részt a második fordulóban, ami általában egy interjú. A felvételi tesztre való felkészüléskor tájékozódjon az intézmény által alkalmazott teszttípusokról és gyakorlati feladatokról. Egyes, diplomásoknak szóló weboldalakon és szaklapokban is találhatók elterjedt segédeszközök és módszerek.
Felkészülés az interjúra
- Háttér-információk Tájékozódjon alaposan a vállalatról és legyenek kész kérdései a vállalattal és az állás konkrét jellemzőivel kapcsolatban. Hasonlítsa össze az Ön képesítéseit a munkáltató országában ismert egyenértékű képesítésekkel. Készüljön fel a felelősségvállalással/szakmai/vezetői/döntéshozói készségeivel kapcsolatos kérdések megválaszolására és arra, hogy ezek mennyiben felelnek meg a munkaköri leírásnak.
- Személyes készségek Valószínűleg megkérik arra, hogy bizonyítsa, mennyire beszéli jól a fogadó ország nyelvét és mutassa be, hogy készségei és képesítései mennyiben illeszkednek az állás követelményeihez. Ha nem ismeri jól a fogadó ország nyelvét, akkor mutasson hajlandóságot a tanulásra (lehetőleg járjon nyelvtanfolyamra). Vegyen erőt magán és használja szókincsét – még ha szegényes is; mutassa meg, hogy képes rá és nem adja fel egykönnyen!
- Valós élethelyzetek Az interjú előtt gyűjtsön példákat olyan kihívást rejtő helyzetekre, amelyeket megoldott, és készüljön fel ezek részletes kifejtésére. Írjon egy „marketing szöveget”, amellyel meggyőzi a munkáltatót arról, Ön az, akit keresnek. Telefonos interjú esetében ez a papír mindig legyen kéznél, és gyakorolja be az abban felsorolt érvek világos bemutatását.
- Váratlan kérdések Ne ijedjen meg, ha fogós vagy váratlan kérdésekre kell válaszolnia. Legyen nyugodt, gondolja át a válaszait, és mindenekelőtt legyen őszinte. Ha nem tud válaszolni egy kérdésre, ezt jelezze a kérdezőnek, és magyarázza el, hogyan találná meg a választ vagy a megoldást.
- Csapatmunka Emelje ki, hogy miként járult hozzá a csapatban korábban elért eredményekhez. Vezetői, irányítói készségeit és az emberi kapcsolatokra való képességét szintén említse meg és példákkal támassza alá.
- A fizetés és a szerződésben foglalt feltételek Tájékozódjon arról, hogy a költözésének céljául megjelölt országban hasonló képesítéseket igénylő munkakörben milyen átlagfizetések vannak (bruttó és/vagy nettó). Ehhez hasonlóan érdeklődjön a szerződéskötésre vonatkozó rendelkezések és a hatályos munkajog felől is. További információkért tekintse meg az EURES portálon található „Élet és munka” menüpontot, de az EURES tanácsadók is szívesen segítenek Önnek.
Milyen dokumentumokat érdemes az interjúra vinni?
- Önéletrajz A munkáltató nyelvén, de lehetőleg angolul is elkészített önéletrajza több példányban.
- Bizonyítványok Oklevelek, valamint az elvégzett nyelvtanfolyamokat vagy egyéb képesítéseket igazoló dokumentumok másolatai.
- A diploma vagy a diplomák fordításai Bizonyos munkák esetében – például a közigazgatásban – képesítései hitelesített fordítására lesz szüksége, amelyet az oktatási intézménytől vagy a minisztériumtól szerezhet be. Érdeklődjön az oktatásért felelős illetékes nemzeti hatóságnál.
- Személyazonosságot igazoló okmányok Vigye magával útlevelét vagy személyi igazolványát és lehetőleg születési anyakönyvi kivonatának másolatát.
- Egészségbiztosítási kártya Az Európai Egészségbiztosítási Kártya (különösen nem EU-s országok állampolgárok esetében más egészségbiztosítást igazoló dokumentum) megléte hasznos lehet külföldön, ha a munkáltató azonnal állást ajánl, vagy váratlanul felmerülő egészségügyi kiadásokat kell fedeznie.
- Igazolványkép Vigyen magával igazolványképeket önéletrajzának könnyebb beazonosítása vagy egyéb formalitások érdekében.
- Ajánlólevelek Az ajánlólevelek kiemelhetik a többi jelölt közül. Ha nem rendelkezik szakmai tapasztalattal, hozzon az iskolája/egyeteme által készített ajánlást.
Az összecsomagolás előtt gondoljon a következőkre:
- Munkaszerződés Bizonyosodjon meg arról, hogy még az indulás előtt megkapja munkaszerződését (vagy a megfelelő aláírással ellátott megbízólevelet) és a fizetésről szóló igazolást. Vigye magával a szerződéses munkáról szóló megállapodások másolatait.
- Iratok Készítsen másolatot a fontos iratokról, köztük a biztosításról, az útlevélről, a munkaszerződésről, a születési anyakönyvi kivonatról, a bankkártyákról stb. Ellenőrizze jogosítványa érvényességét.
- Nyelvtanfolyamok Vegyen részt nyelvtanfolyamon, lehetőség szerint a fogadó ország hivatalos nyelvén vagy a mindennapi tevékenységek során használt nyelven.
- Egyéb tanulmányi lehetőségek Tájékozódjon és lehetőség szerint jelentkezzen posztgraduális kurzusokra/átképzésekre és képzési programokra az EGT-országokon belül (pl. szociális munka, tanítás, közszolgálat, jog stb.). A diplomásoknak szóló weboldalak többsége és a helyi egyetemi pályaválasztási tanácsadók (vagy hallgatói szövetségek) megfelelő információkkal rendelkeznek. További információkat az EURES portál „Oktatás és képzés” menüpontjában talál.
- Bankszámlák Gondolja át, mennyi készpénzre van szüksége jövőbeni bankszámláján a célországba való belépéskor. Jegyezze fel jelenlegi bankszámlájának adatait. Ezekre banki átutalások alkalmával szüksége lesz külföldön.
- Biztosítások Ne felejtse el magával vinni érvényes egészségbiztosítását igazoló dokumentumot. Fontolja meg egy esetleges utasbiztosítás megkötését is.
- Szállás /lakhatás Keressen lakhatási lehetőségeket és ellenőrizze a szállások árát (pl. internetes kereséssel, ideiglenes szállást kínáló, diákszállásokkal foglalkozó szövetségeken keresztül) jövőbeni tartózkodási helyén. Tájékozódjon a költöztetés követelményeiről és kérjen árajánlatokat.
- Szociális biztonság Lépjen kapcsolatba az illetékes társadalombiztosítási hatósággal, hogy megkapja a szükséges tájékoztatást és hozzájusson a megfelelő EU-s formanyomtatványokhoz és/vagy az Európai Egészségbiztosítási Kártyához (saját maga és adott esetben családja részére). Tájékozódjon az államközi megállapodásokról és azokról a további formalitásokról, amelyek lehetővé teszik a társadalombiztosítási jogok átvitelét (szociális biztonsági és munkanélküli ellátások).
- Adózás Keresse fel származási országának illetékes hatóságait, hogy a célországgal kötött adózási megállapodásokkal kapcsolatban személyre szabott tájékoztatást kapjon.
- Család Mobilis munkavállalóként Önt és családját az adott ország munkavállalóival megegyező jogok illetik meg. Családtagjai elkísérhetik Önt, és jogukban áll, hogy az új tartózkodási hely szerinti országban dolgozzanak és iskolába járjanak. Az EURES házastársának vagy partnerének is segít munkát találni. További információkért lépjen kapcsolatba EURES tanácsadójával.
- Gyermekek beiskolázása Egy helyi EURES tanácsadó felkeresése a legjobb módja annak, hogy a célország iskoláival vagy oktatási rendszerével kapcsolatban tájékozódjon. Keressen további információkat az illetékes oktatásért felelős hatóság weboldalán. Annak érdekében, hogy még több információhoz jusson az oktatási rendszerrel és a tanulmányi követelményekkel kapcsolatban, keresse fel az Ön országának oktatásért felelős hatóságát és/vagy a befogadó ország nagykövetségét.
Nem sokkal az indulás előtt...
- Győződjön meg arról, hogy jogszerűen és megfelelően felmondta a szolgáltatókkal – albérlet, víz, gáz, telefon, internet, TV stb. – fennálló jogviszonyát. Esetleg értesítse bankját vagy biztosítóját is (általában igen hosszú távú vagy végleges külföldi tartózkodás esetén).
- Tájékoztassa a helyi önkormányzatot arról, hogy külföldre költözik, ha ez követelmény.
- Jelentse be levelezési címének megváltozását minden olyan intézménynél vagy szervezetnél, amellyel kapcsolatban van.
- Tájékoztassa származási országának adó- és szociális juttatásokkal foglalkozó hatóságát az elutazásról.
Ne felejtse el...
- Saját maga és családtagjai érvényes útlevelét és/vagy személyi igazolványát.
- Saját maga és/vagy családtagjai nevére kiállított vízumot, ha Ön nem valamely EGT-tagország állampolgára (illetve, ha az EGT területén kívüli országba kíván költözni).
- Lakhatás Az érkezés előtt még akkor sem könnyű megfelelő lakóhelyet találni, ha a származási ország elhagyása előtt már tájékozódott e témakörben.. Ha munkáltatója nem tud segíteni, először keressen ideiglenes megoldást, majd innen kezdjen állandó lakhelyet keresni. Tájékozódjon a fogadó országban hatályos, albérlettel kapcsolatos jogi rendelkezésekről, valamint a szerződéses felekre vonatkozó és esetükben alkalmazandó kötelezettségekről.
- Jogi és adminisztratív formalitások A fogadó országban történő bejelentéssel kapcsolatos jogi formalitásokat (társadalombiztosítási és adóhivatalnál történő bejelentés) a legtöbb esetben az új munkáltató intézi. Azonban ne feledje: Önnek is vannak jogai és kötelezettségei. További részletekért lépjen kapcsolatba EURES tanácsadójával vagy a helyi hatóságokkal.
- Szociális biztonság Az adott országban a munkaszerződéshez kapcsolódó szociális biztonsági ellátásokra az EU/EGT-országok valamennyi polgára egyformán jogosult. A szociális ellátások betegséggel, szülési szabadsággal, munkanélküli és családi juttatásokkal, munkahelyi balesettel, foglalkozási megbetegedésekkel, rokkantsági és öregségi nyugdíjjal kapcsolatos ellátásokat foglalnak magukban.
- Adózás Az európai országok kétoldalú adózási megállapodásokat kötöttek annak érdekében, hogy állampolgáraiknak ne kelljen egy másik országban végzett tevékenységért vagy bevételért kétszer adót fizetni.
- Bejelentkezés a helyi népesség-nyilvántartó hivatalnál Jelentkezzen be és kérjen személyazonossági kártyát a fogadó országban.
- Bankszámla Nyisson új bankszámlát (a bérfizetés céljából), és erről értesítse munkáltatóját.
- Biztosítások Amennyiben házat bérel vagy vásárol, vagy éppen gépkocsi-tulajdonossá válik, kötelező tűz- és egyéb károk elleni biztosítást kötnie. Érdeklődjön az ajánlott biztosító társaságok felől.
- Oktatás és a gyermek beiskolázása Tájékozódjon az iskolai létesítményekről és a gyermek felvételi követelményeiről. Az országos weboldalak, a helyi önkormányzatok, de még munkáltatója is tud abban segíteni, hogy megfelelő iskolai elhelyezést találjon gyermekének.
- Nyelvtanfolyam és/vagy szakképzés Saját kezdeményezésre, illetve új munkaadójával egyetértésben előnyére válhat, ha személyre szabott, nyelvtudását és/vagy szakmai készségeit fejlesztő tanfolyamokon vesz részt.
- A helyi közlekedés Megérkezését követően a lakhelye és munkahelye közötti távolság figyelembe vételével keresse meg a leggazdaságosabb és leghatékonyabb közlekedési eszközt. Ellenőrizze a jegyek és a havi bérletek árát.
- Kulturális és szabadidős tevékenységek A munkáltatói szervezet, a helyi közigazgatási hivatal, az új szomszédok, kollégái és az országos weboldalak is segíthetnek Önnek az új lakóhelye közelében található érdekes helyek és szabadidős tevékenységek felkutatásában.
Gondoljon...a származási országba való visszatérésre is
- Maradjon kapcsolatban honfitársaival és/vagy kollégáival. Kérjen tanácsot lehetőleg egy EURES tanácsadótól, hogy miként tudná a leginkább kiemelni külföldön szerzett tapasztalatait, és hogyan tudna a visszatérés előtt időben álláskeresésbe kezdeni. Az EURES segít Önnek abban is, hogy szakmai lehetőségeket találjon származási országában.
- A tartózkodási helye szerinti ország elhagyása előtt ne felejtse el beszerezni az európai formanyomtatványokat (a nyugdíjhoz szükséges E205-ös, a munkanélküli ellátáshoz szükséges E301/E303-as nyomtatványokat, az Európai Egészségbiztosítási Kártyát stb.)
Tartsa szem előtt: azok a lépések, melyeket ahhoz kell megtennie, hogy külföldről származási országában állást találjon, nagyban hasonlítanak azokhoz, amelyeket külföldre költözése előtt kell(ett) megtennie!
A hallgatói és a külföldi szakmai élet közötti átmenet megkönnyítésével kapcsolatos további információkhoz és lehetőségekhez a „Kapcsolódó linkek” menüpontban található „Információk és álláslehetőségek diplomásoknak” című oldalra kattintva más weboldalakon is tájékozódhat.
Végül, de nem utolsó sorban: több mint 1000 EURES tanácsadó áll rendelkezésére ahhoz, hogy tanácsot adjon és segítsen Önnek az európai munkaerőpiaccal kapcsolatos kérdésekben. Mindenekelőtt lépjen kapcsolatba egy EURES tanácsadóval a tartózkodási helye szerinti országban. Az EURES tanácsadók elérhetőségeit az „EURES tanácsadók” menüpontban találja.
Kutatóknak szóló lehetőségek
A kutatók előtt nyitva áll a lehetőség, hogy éljenek a más tagállamokban kínálkozó tanulmányi és álláslehetőségek, valamint az Európai kutatók mobilitási portál adta lehetőségekkel. Egy új weboldal – az EURAXESS – Kutatói mobilitás – mostantól széles körű szolgáltatásokkal áll az érdeklődők rendelkezésére. A weboldal olyan kutatóknak szóló ún. egyablakos rendszer, akik külföldre költözéssel szeretnének karrierjükben és személyes fejlődésükben előre lépni. Ez az ingyenes, személyre szabott szolgáltatás minden tudományterületen átfogó, naprakész információkat nyújt az álláshelyekről és a támogatási lehetőségekről egész Európában. A weboldal amellett, hogy az első olyan hivatkozási pont, amely az Ön, valamint a kutatói és finanszírozó intézmények jogait érintő témákkal foglalkozik, számos olyan linket is tartalmaz, amelyek segítségére lehetnek a költözés előtt és után. További információért tekintse meg a „Kapcsolódó témák” menüpontot.
MEGJEGYZÉS
Felhívjuk figyelmét, hogy az EURES portál „Élet és munka” című fejezetének „Tippek és ötletek” menüpontjában található adatlapokon további információk találhatók az egyes EURES tagállamokról.
Az Európai Unióval, valamint az állampolgároknak egy másik tagállamba letelepedés, tanulás illetve munkavégzés céljából való szabad mozgásával kapcsolatos kérdésekre adott válaszokat megtalálja az EUROPA-portálon.