Saskaņojot darba vietas ar piemērotiem kandidātiem, parasti tiek pievērsta uzmanība tam, kā personas akadēmiskā un profesionālā izglītība atbilst amata prasībām. Pēdējā laikā gan personāla atlases speciālisti, gan darba meklētāji ir sapratuši, ka, lai gan tehniskās zināšanas ir svarīgas, profesionālie panākumi ir atkarīgi no cita kompetenču kopuma, proti, vispārīgajām prasmēm.
Kas ir vispārīgās prasmes?
Atšķirībā no speciālajām prasmēm, kuras tiek iegūtas strukturētā apmācībā un ir ļoti specifiskas darba aprakstam (piemēram, grafiskais dizains, tekstu rakstīšana, datu analīze, projektu vadība), vispārīgās prasmes ir saistītas ar rakstura iezīmēm un saskarsmes prasmēm. Piemēram, kritiskā domāšana, problēmu risināšana, komandas darbs, emocionālā inteliģence, sarunas, empātija, laika pārvaldība un elastīgums.
Šī gada sākumā LinkedIn publicēja Vispieprasītāko prasmju sarakstu 2024. gadam. Nav pārsteigums, ka komunikācija bija īpaši izcelta saraksta augšdaļā, kam sekoja klientu apkalpošana un vadība. Neviena no šīm prasmēm nav raksturīga tikai konkrētam amatam, taču tās visas ir ļoti svarīgas jebkurā nozarē. Tāpēc tās noteikti būs noderīgas jūsu karjerai, ja veltīsiet laiku to pilnveidošanai.
Kāpēc vispārīgāss prasmes ir svarīgas?
Deloitte veiktā pētījumā prognozēts, ka līdz 2030. gadam 63 % no visām darbavietām veidos vispārīgo prasmju amati, tādējādi uzsverot arvien pieaugošo pieprasījumu pēc tām. Kāpēc tas tā ir?
Darba tirgus ir kļuvis ļoti konkurētspējīgs. Notiek daudzas pārejas, piemēram, zaļā un digitālā pāreja, un ir jauni izplatīšanās ceļi, piemēram, hibrīddarbs vai attālināts darbs. Lai gūtu panākumus šādos nestabilajos laikos, ir nepieciešams pareizs līdzsvars starp speciālajām un vispārīgajām prasmēm. Tā kā pirmās ir viegli apgūstamas, izmantojot formālo izglītību, tieši otrās ir tās, kas ļaus jums izcelties līdzīgi izglītotu cilvēku vidū.
Kā jūs varat attīstīt savas vispārīgās prasmes?
Vispārīgo prasmju "apmācība" ir balstīta uz proaktivitāti un iniciatīvu, padarot tās īstenošanu par vispārīgu prasmi kā tādu. Tālāk ir minēti daži veidi, kā varat uzlabot savu kopējo vispārējo prasmju profilu:
- Praktizējiet savu spēju skaidri sazināties. Efektīva saziņa (mutiskā un rakstiskā) ir visu vispārīgo prasmju stūrakmens.
- Kļūstiet par aktīvu klausītāju. Mēģiniet saprast otras personas viedokli, pat ja tam nepiekrītat. (Bonusa punkts, ja jūs atturēsieties no atbildes formulēšanas, kamēr citi runā.)
- "Pārrakstiet" savu stāstu. Ja vienmēr esat uzskatījis sevi par introveru, mēģiniet teikt “jā” vairāk sociāliem pasākumiem. Ja domājat, ka jums neveicas ar vārdiem, palūdziet, lai jums palīdz sagatavot rakstisku ziņojumu. Izkāpiet no savas komforta zonas un apšaubiet pieņēmumus par sevi.
- Atrisiniet konfliktus profesionālā veidā. Koncentrējieties uz kopsaucēja meklēšanu, nevis uz vainas piedēvēšanu vai personisku attieksmi pret lietām.
- Uzturiet pozitīvu, darboties spējīgu attieksmi. Tas ir īpaši svarīgi, ja strādājat komandā. Koncentrējieties uz risinājumu, nevis uz problēmu.
- Apņemieties iesaistīties mūžizglītībā. Tiešsaistē ir pieejami daudzi resursi, piemēram, mācību platformas, piemēram, Udemy un Coursera, vai pat soli pa solim veidoti videoklipi vietnē YouTube par visām iespējamām tēmām. Pilnveidošanās ir nepārtraukts process; turpiniet!
Varat izlasīt arī šo EURES rakstu, lai iegūtu vairāk informācijas par konkrētajām vispārīgajām prasmēm, kas veicinās jūsu karjeru.
Saistītās saites:
Vai meklējat darbu? Europass palīdz jums pilnveidot CV un uzlabot savas prasmes
MI prasmes nākotnei: Rokasgrāmata prasmju pilnveidei digitālajā laikmetā
Plašāka informācija:
Atrodiet EURES padomdevējus
Dzīvošana un darbs EURES valstīs
EURES darbu datubāze
EURES pakalpojumi darba devējiem
EURES pasākumu kalendārs
Gaidāmie pasākumi tiešsaistē
EURES sociālajā tīklā Facebook
EURES platformā X
EURES sociālajā tīklā LinkedIn
EURES sociālajā tīklā Instagram
Sīkāka informācija
- Publikācijas datums
- 2024. gada 26. septembris
- Autori
- Eiropas Darba iestāde | Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
- Temati
- Ieteikumi un padomi
- Saistītā(s) sadaļa(s)
- Ieteikumi un padomi
- Nozare
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services