Šajā sadaļā ievietotas atbildes uz vairākiem visbiežāk uzdotajiem jautājumiem un cita Jums noderīga informācija.
Ja Jūs neatrodiet meklēto informāciju, aicinām Jūs sazināties ar mūsu palīdzības dienestu.
EURES ( EURopean Employment Services - Eiropas nodarbinātības dienesti) ir sadarbības tīkls, ko veido valsts nodarbinātības dienesti. Tajā kā partneri piedalās arī arodbiedrības un darba devēju organizācijas. EURES tīkla mērķis ir veicināt darbaspēka brīvu pārvietošanos Eiropas Ekonomikas zonā (EEZ) (27 Eiropas Savienības dalībvalstīs, kā arī Norvēģijā, Lihtenšteina un Islandē) un Šveicē.
EURES aptver 31 valsti: Austriju, Beļģiju, Bulgāriju, Čehiju, Dāniju, Franciju, Grieķiju, Horvātiju, Igauniju, Islandi, Itāliju, Īriju, Kipru, Latviju, Lietuvu, Lihtenšteinu, Luksemburgu, Maltu, Nīderlandi, Norvēģiju, Poliju, Portugāli, Rumāniju, Slovākiju, Slovēniju, Somiju, Spāniju, Šveici, Ungāriju, Vāciju, Zviedriju.
EURES mērķauditorija ir gan darba meklētāji no EURES valstīm, kuriem interesē izmantot savas tiesības brīvi pārvietoties uz citu valsti darba vai studiju nolūkā, gan darba devēji, kas vēlas pieņemt darbā šādus darbiniekus.
EURES nodrošina padomdevēju tīklu, kas var sniegt informāciju un palīdzību darba meklētājiem un darba devējiem, sazinoties personīgi. EURES padomdevēji ir apmācīti speciālisti, kas sniedz informācijas, ieteikumu un darbā pieņemšanas trīs EURES pamatpakalpojumus darba meklētājiem un darba devējiem, kas ieinteresēti Eiropas darba tirgū.
Visā Eiropā ir vairāk nekā 900 EURES padomdevēju, un šis skaits turpina pieaugt. Viņu kontaktinformācija un adrese ir pieejama lapā "Meklēt EURES padomdevējus" portāla sadaļā "EURES pakalpojumi" vai uzklikšķinot uz taustiņu "Sazināties ar EURES padomdevēju", kas atrodas daudzās portāla lapās.
EURES ir bezmaksas pakalpojums gan darba meklētājiem, gan darba devējiem atbilstīgi atsevišķu EURES dalībnieku izvirzītajiem priekšnosacījumiem.
EURES darba vakanču datubāzi atjaunina katru dienu. Informāciju par tendencēm darba tirgū un dzīves un darba apstākļiem regulāri atjaunina EURES valstu korespondenti.
EURES portāls piedāvā informāciju ne tikai par darba vakancēm Eiropas Ekonomikas zonā un Šveicē, bet arī informāciju par visu EEZ valstu un apgabalu darba tirgus tendencēm, praktisku informāciju par dzīves un darba apstākļiem Eiropā, kā arī tiešsaistes datubāzi, kurā ir apkopoti darba meklētāju CV.
Portāla dzīves un darba apstākļu sadaļā ir ietverta informācija par daudziem svarīgiem jautājumiem, tādiem kā mājokļa sameklēšana, skolas izvēle, nodokļi, dzīvošanas izmaksas, veselības aprūpe, sociālā likumdošana, kvalifikācijas salīdzināmība, utt.
EURES darba mobilitātes portāls ir pieejams divdesmit seši Eiropas Savienības oficiālajās valodās, kas ir: spāņu, dāņu, vācu, igauņu, grieķu, angļu, franču, itāļu, latviešu, lietuviešu, ungāru, maltiešu, holandiešu, poļu, portugāļu, slovaku, slovēņu, somu, zviedru un čehu.
Mūsu mērķis ir sniegt pēc iespējas vairāk informācijas visās divdesmit seši Kopienas valodās, taču kā minimums angļu, franču un vācu valodā.
Patlaban informācija sadaļā "Dzīvošana un darbs" ir pieejama angļu, franču, vācu un lielākoties attiecīgās valsts valodā.
Ikvienam ES pilsonim ir tiesības strādāt un dzīvot jebkurā dalībvalstī bez diskriminācijas pilsonības dēļ.Personu brīva pārvietošanās ir viena no pamatbrīvībām, ko garantē Līgums par Eiropas Savienību (3., 39., 40. pants) un Kopienas tiesību akti.
Kopienas noteikumus par strādnieku brīvu pārvietošanos piemēro arī Eiropas Ekonomikas Zonas dalībvalstīm (Islande, Lihtenšteina un Norvēģija). Šveice ir noslēgusi divpusēju nolīgumu ar ES par personu brīvu pārvietošanos.
Ir svarīgi atzīmēt, ka pēc ES paplašināšanās 2004. un 2007. gadā, pastāv maksimums septiņus gadus ilgs pārejas periods, kā laikā Kopienas tiesību aktus par strādnieku brīvu pārvietošanos nepiemēros pilnībā visā paplašinātajā ES. Papildu informācija ir pieejama sadaļā "Dzīvošana un darbs", "Strādnieku brīva pārvietošanās".
Pastāv uzskats, ka lielāka darbaspēka mobilitāte, gan mainot darba vietas (profesionālā mobilitāte), gan mainot valstis, kurās strādā (ģeogrāfiskā mobilitāte), veicina ekonomisko un sociālo izaugsmi, augstu nodarbinātības līmeni, kā arī līdzsvarotu un noturīgu attīstību. Tā ļauj Eiropas tautsaimniecībai, darba devējiem un darbaspēkam vieglāk un efektīvāk pielāgoties mainīgajiem apstākļiem un dod impulsu izmaiņām konkurējošā pasaules tautsaimniecībā. Lielāka mobilitātes pakāpe starp dalībvalstīm veicinās arī ciešāku ES politisko integrāciju.
Miljoniem darbvietu ES nav aizpildītas, savukārt bezdarba līmenis ir mēreni augsts (pēdējos gados tas ir 7–10 %). Turklāt vairāk nekā puse no tiem, kuri pārceļas, esot bez darba, faktiski atrod darbu gada laikā vai īsākā laikā salīdzinājumā ar tiem, kuri paliek savā valstī bez darba.
Eiropa piedāvā milzīgas iespējas ikvienam, kurš vēlas pārcelties, lai gūtu panākumus. Lai gan tendence pārcelties uz ārvalstīm pieaug, eiropieši mēdz būt kūtri.
Mācības vai darbs ārzemēs sniedz daudz iespēju: patiesu vides maiņu, plašāku skatījumu uz dzīvi, saskarsmi ar atšķirīgu kultūru diendienā, ideālu izdevību apgūt jaunu valodu, iespēju strādāt vai mācīties līdzās cilvēkiem ar dažādu izcelsmi, apmainoties ar idejām un salīdzinot pieredzi.
„EURES Meklēt darbu” vakanču datubāze aptver plašu darba piedāvājumu diapazonu dažādās profesijās un ietver pastāvīga darba un sezonāla darba iespējas.
Klāt katrai vakancei sniegta informācija par to, kā pieteikties un ar ko sazināties. Kontaktpersona ir vai nu EURES padomdevējs, kas apstrādās pieteikumu, vai citos gadījumos ir iespējams sazināties tieši ar darba devēju.
EURES portālā sludinātos darba piedāvājumus nodrošina EURES dalībnieki un partneri, jo īpaši Eiropas valsts nodarbinātības dienesti. Tie lieto EURES, lai ievietotu darba piedāvājumus, ar kuriem darba devējs jo īpaši ir ieinteresēts piesaistīt darbiniekus no citām Eiropas valstīm. Šiem „EURES darba piedāvājumiem” norāda, ka darba devējs ir jo īpaši ieinteresēts pieņemt darbiniekus no citām Eiropas valstīm.
Lai uzlabotu Eiropas darba tirgus pārskatāmību visiem darba piedāvājumiem, ko izsludina Eiropas valsts nodarbinātības dienesti, gandrīz visi ir atrodami mūsu tīmekļa vietnē.
Nē. Paziņojumi par Eiropas iestāžu vakancēm tiek publicēti Eiropas Kopienu personāla atlases biroja (EPSO) tīmekļa vietnē: http://epso.europa.eu
Sadaļā „EURES Meklēt darbu” ir lietotājam viegli pieejama meklēšanas saskarne. Darba meklētāji var izvēlēties, piemēram, valsti, apgabalu, profesiju, līguma veidu vai apvienot vairākus darba meklēšanas kritērijus.
EURES darba meklēšanas datubāzi katru dienu atjaunina Eiropas nodarbinātības dienesti, un paziņojumi par vakancēm saglabājas sistēmā tikai, kamēr tie ir aktuāli.
Lietas, ko iegaumēt izmantojot EURES darba meklēšanas iespēju:
Lai arī lielākā daļa ar darbu saistītās informācijas, kā piemēram, līguma tips, prasītā pieredze un izglītības līmenis u.tml. ir tulkota visās ES valodās, darba sludinājuma nosaukums un teksts ir atstāts netulkots. Tāpēc, meklējot ar atslēgvārdiem vienā valodā, netiks uzrādītas visas datubāzē pieejamās vakances. Piemēram, ja Jūs meklējat, kā atslēgvārdu izmantojot angļu valodas vārdu „waiter”, Jūs iespējams neatradīsiet tos pašus sludinājumus, kādus Jūs atrastu meklējot ar franču valodas atslēgvārdu „serveur”. Taču iepriekš noteiktās kategorijas sadaļās „profesija”, „ prasītā pieredze”, „atrašanās vieta” utt. aptver visas pieejamās valodu versijas.
„EURES Meklēt darbu” sadaļa ir pieejama ES/EEZ 26 oficiālajās valodās, un lietotāji var veikt meklēšanu jebkurā valodā. Tomēr, ņemiet vērā, ka tā kā EURES portālā pieejamie darba piedāvājumi lielākoties ir tieši iesūtīti no valstu darba piedāvājumu datubāzēm, vakances teksta saturs (darba nosaukums un apraksts) ir parasti sastādīts attiecīgās valsts valodā. Cita informācija par attiecīgo amata vietu, piemēram, līguma veidu, vajadzīgo pieredzi un izglītības līmeni ir tulkota visās valodās.
Tāpēc, meklējot vakances pēc „atslēgvārdiem” vienā valodā, ne vienmēr tiks atrastas visas datubāzē esošās vakances. Ja, piemēram, Jūs meklēsiet pēc atslēgvārda "waiter" angļu valodā, Jūs visticamāk neatradīsiet līdzīgus sludinājumus, meklējot pēc franču vārda "serveur". Taču noteiktās kategorijas, kā "profesija", "vajadzīgā pieredze", "atrašanās vieta" utt. ir tulkotas visās valodās.
Ņemiet vērā, ka tas ir atkarīgs no katra darba devēja, kādā valodā darba piedāvājums ir iesniegts mūsu sadaļā „EURES Meklēt darbu”. Ja darba devējs ir īpaši ieinteresēts pieņemt darbā strādniekus no dažādām valstīm, darba piedāvājumu viņš publicē vienā vai vairākās svešvalodās.
Katrā vakancē ir informācija par to, kā pieteikties darbam un ar ko sazināties. Kontaktpersona var būt gan EURES padomdevējs, kas veiks Jūsu pieteikuma apstrādi, vai, dažos gadījumos, tieši darba devējs.
Vairāki EURES tiešsaistes pakalpojumi ir brīvi pieejami bez reģistrācijas. Jūs varat reģistrēties “Mans EURES” un meklēt darbu. Tomēr EURES ir rīks, kas atvieglo darba piemeklēšanu darba devējiem un darbiniekiem, kuriem ir tiesības brīvi pārvietoties Eiropas iekšējā tirgū. Darba atrašana EURES sistēmā neietekmē valstu prasības attiecībā uz trešo valstu valstspiederīgo piekļuvi darba tirgum (t. i., darba un/vai uzturēšanās atļauju režīmu). Lai iegūtu plašāku informāciju trešo valstu valstspiederīgajiem, lūdzam apmeklēt ES Imigrācijas portālu (europa.eu).
Stažēšanās un māceklību iespējas ir atrodamas EURES portāla sadaļā “Dzīves un darba apstākļi”. Šeit katra valsts izklāsta stažēšanās un māceklību valsts tiesisko regulējumu, kā arī sniedz vispārīgu informāciju par to, kur atrast iespējas, atbalstu un finansējumu.
Vairākas valstis arī nodrošina stažēšanās un māceklību iespējas ar EURES darba meklēšanas pakalpojumu. Tāpat kā visi EURES pakalpojumi, arī šis pakalpojums ir pieejams bez maksas. Reģistrējieties EURES, lai piekļūtu papildu funkcijām, piemēram, meklēšanas profila un atbilstību saglabāšanai!
Sadaļa „EURES Meklēt darbu” ir pieejama visiem lietotājiem pat, ja viņi nav reģistrējuši „Mans EURES” kontu. Tomēr, reģistrējoties „Mans EURES”, Jums paveras plašākas iespējas:
- Jūs varat ievietot savu CV, saņemot piedāvājumus no potenciāliem darba devējiem;
- Jūs varat sastādīt savu CV jebkurā ES valodā un to var viegli pārtulkot citās valodās;
- Jūs varat noteikt un saglabāt profilu sadaļā „Meklēt darbu” un saņemt e-pasta ziņojumus, kad kļūst pieejami Jūsu profilam atbilstoši darba piedāvājumi.
Vispirms Jums ir jāizveido „Mans EURES” konts. Pēc reģistrācijas sekojiet norādījumiem, kas doti procedūras secības aprakstā un aizpildiet visas obligātās ailes. Pakalpojums ir bez maksas.
Jūs varat veikt izmaiņas savā CV jebkurā laikā. Pēc pieteikšanās ar lietotāja ID un paroli, dodieties uz sadaļu “Mans CV” zem “Darba meklētājs”.
Darba meklētājiem ir regulāri jāapmeklē savs EURES konts, lai viņu profils joprojām būtu pieejams darba devējiem. Ja darba meklētājs 26 nedēļas nav apmeklējis savu EURES kontu, viņa dzīves apraksts vairs nav pieejams darba devējiem. Ja darba meklētājs gadu nav apmeklējis savu EURES kontu, viņa EURES dzīves apraksts tiek dzēsts. Konti, kas netiek apmeklēti, pēc diviem gadiem tiek automātiski dzēsti.
Pilnīga pieeja Jūsu CV ir atļauta EURES padomdevējiem un darba devējiem, kas ir reģistrējušies datubāzē „EURES CV - tiešsaistē”. Jūs varat izvēlēties, vai vēlaties, ka ir redzami atsevišķi Jūsu personas dati, piemēram, Jūsu vārds, adrese u.c.
Ja Jūs savā „EURES CV- tiešsaistē ” izvēlaties iespēju „anonīms ”, darba devēji tik un tā varēs ar Jums sazināties caur EURES dienestu, un tiem nebūs zināmi Jūsu personas dati.
Ja esat pazaudējis savu EURES paroli vai lietotājvārdu, jūs varat to saņemt uz e-pastu. Noklikšķiniet uz “Mans EURES” sākumlapā, nākamajā lapā ievadiet savu e-pasta adresi, ja jūs pašlaik neesat autentificēts, un noklikšķiniet uz ”Tālāk”. Tad noklikšķiniet uz “Esat pazaudējis savu paroli?” (jūs varat lūgt ievadīt attēlā paslēpto cilvēktesta kodu) un noklikšķiniet uz “Saņemt paroli”. Saite uz paroles atiestatīšanu jums tiks automātiski nosūtīta uz e-pastu, un šī saite jums ir jāizmanto 24 stundu laikā. Pēc tam, kad esat noklikšķinājis uz saites, jūs saņemsiet jaunu paroli un jūs lūgs to apstiprināt. Process tiek pabeigts, kad jūs noklikšķināt uz “Iesniegt”.
Ja esat pazaudējis gan lietotājvārdu/e-pasta adresi, gan paroli, tad jums ir jāsazinās ar EURES palīdzības dienestu. Kontaktinformācija ir pieejama sadaļā “EURES pakalpojumi – Sazinieties ar EURES Palīdzības dienestu” portālā.
Jūs jebkurā laikā varat mainīt savu personisko informāciju. Vienkārši pieslēdzieties EURES, izmantojot savu lietotāja ID un paroli, ejiet uz sadaļu “Mans profils” un veiciet izmaiņas savos datos.
Pēc pieteikšanās EURES portālā dodieties uz sadaļu “Mans profils” un izvēlieties “dzēst kontu”. Visa informācija par jums tiks dzēsta no datubāzes. Ja vēlāk jūs gribēsies piekļūt “EURES CV tiešsaistē”, jums būs atkal jāreģistrējas.
EURES tiešsaistes pakalpojumi ir brīvi pieejami jebkuram lietotājam ar piekļuvi tīmeklim. Jūs varat reģistrēties „Mans EURES” un meklēt darba piedāvājumus. Tomēr darba meklēšana, izmantojot EURES datubāzi, nemaina tiesiskās prasības un administratīvās procedūras, ko piemēro cilvēkiem, kas nav ES pilsoņi
Lai darba devējam būtu pieejama „EURES CV-tiešsaistē” datubāze, tam jābūt reģistrētam kādā no 30Eiropas Ekonomikas zonas valstīm (EEZ) vai Šveicē , un jābūt derīgam PVN maksātāja reģistrācijas numuram vai valsts reģistrācijas numuram. Tiklīdz Jūsu reģistrācija tiks apstiprināta, Jums bez maksas būs pieejami darba devējiem sniedzamie EURES pakalpojumi.
Pēc reģistrēšanās EURES portālā jums ir piekļuve darba meklētāju CV EURES datu bāzei. Turklāt jūs varat veikt meklēšanu pēc jūsu prasībām atbilstošiem kritērijiem. Jūs varat saņemt e-pasta paziņojumus, tiklīdz portālā tiek reģistrēti darba meklētāji, kuri atbilst jūsu noradītajiem kritērijiem, un jūs varat ar viņiem sazināties, nosūtot personalizētus ziņojumus, tieši EURES portālā.
Darba devējiem, kas vēlas izsludināt darba piedāvājumu EURES portālā, jāseko norādījumiem lapā „Ievietot darba piedāvājumu”, sadaļā „Darba devēji”. Procedūras katrā valstī atšķiras. Dažās valstīs ir iespējama „pašapkalpošanās”, kas ļauj darba devējiem publicēt vakances tiešsaistē. Jebkurā gadījumā Jūs vienmēr varat sazināties ar EURES padomdevējiem un lūgt viņu palīdzību.
„EURES Meklēt darbu” datubāzi katru dienu atjaunina Eiropas nodarbinātības dienesti, un paziņojumi par darba vakancēm atrodas sistēmā tik ilgi, kamēr tie ir aktuāli.
Personu brīva pārvietošanās Eiropas Ekonomikas zonā (EEZ) ietilpst pamattiesību skaitā un ļauj EEZ pilsoņiem strādāt citā EEZ valstī bez darba atļaujas. Darbaspēka brīva pārvietošanās attieksies uz jauno dalībvalstu pilsoņiem, kas pakļauti pārejas pasākumiem, kuri ir paredzēti pievienošanās līgumos. Sadaļa "Jaunajām dalībvalstīm paredzētie pārejas pasākumi" īpaši veltīta jautājumiem, kas attiecas uz jaunajām dalībvalstīm
Dzīvošana un strādāšana citā Eiropas valstī var radīt zināmas grūtības, tādas kā pielāgošanās jaunai kultūrai, strādāšana, lietojot svešvalodu, atšķirīgu nodokļu un sociālās drošības sistēmu iepazīšana. Vislabākais veids, kā sagatavoties šīm pārmaiņām, ir iegūt informāciju par Jūsu izvēlēto valsti. Meklējot darbu, liela nozīme ir arī Jūsu personīgajām īpašībām un mērķtiecībai un, neapšaubāmi, izglītībai un svešvalodu zināšanām.
Pirms sākat meklēt darbu, ir svarīgi, lai Jūs apzinātos, ka atrast darbu ārzemēs ne vienmēr ir vieglāk kā Jūsu dzimtajā valstī (kopējais bezdarba līmenis Eiropā joprojām ir augsts). Neraugoties uz to, daži Eiropas darba tirgus sektori var piedāvāt vērā ņemamas iespējas, piemēram, tūrisma jomā un pakalpojumu jomā (finanšu pakalpojumi, vadības konsultāciju pakalpojumi, būvniecība, IT un atsevišķas veselības aprūpes jomas), kā arī sezonālu lauksaimniecības darbu jomā. Jums jāatceras arī tas, ka pastāv lielas darba iespēju atšķirības starp Eiropas Ekonomikas zonas apgabaliem, un situācija var strauji mainīties. Sīkāka informācija par šiem jautājumiem ir atrodama sadaļā "Dzīvošana un darbs".
Lai atrastu darbu pirms došanās projām Jums vajadzētu:
- apmeklēt EURES darba mobilitātes tīmekļa portālu, kur Jūs atradīsiet informāciju par darba vakancēm, darba tirgu, kā arī saites uz citu noderīgu informāciju. Jūs varat ievietot portālā savu CV, lai tas būtu pieejams potenciāliem darba devējiem visā Eiropā;
- vērsties vietējā vai reģionālajā nodarbinātības dienestā pēc padoma. Šiem dienestiem, iespējams, ir EURES padomdevējs, kas var sniegt Jums individuālu padomu. Šī persona var apskatīties darba piedāvājumus EURES sistēmā un pie EURES padomdevējiem tajā valstī, uz kuru Jūs vēlaties doties;
- sekot darba sludinājumiem Jūsu izvēlētās valsts laikrakstos (lielākās sabiedriskās bibliotēkas parasti regulāri saņem avīzes). Atcerieties, ka daudzi specializēti žurnāli publicē darba sludinājumus attiecīgajā profesionālajā jomā;
- sazināties ar Jūsu izvēlētās valsts nodarbinātības dienestu, kam jāspēj sniegt Jums padomu. Atcerieties, ka Jums ir tādas pašas tiesības kā attiecīgās valsts pilsoņiem, ja esat EEZ pilsonis. Palūdziet pie telefona EURES padomdevēju, kuram ir pieredze palīdzībā ārvalstu pilsoņiem.
Atcerieties, ka vispopulārākais veids informācijas iegūšanai par darba vakancēm ir caur valsts nodarbinātības dienestu.
Tomēr, ir vērts izmēģināt arī šo:
- daudzās dalībvalstīs ir privātas aģentūras, kas ir īpaši vērstas uz pagaidu darba atrašanu. Jums būtu iepriekš jānoskaidro, vai tās ņem maksu par saviem pakalpojumiem, un jāuzzina, kādus darba līgumus tās piedāvā;
- pastāv arī privātas darbinieku atlases aģentūras, taču tās parasti meklē darbiniekus vadošajiem amatiem konkrētās jomās, tādās kā informācijas tehnoloģijas vai finanses;
- studentiem darba meklējumos ļoti svarīgi izmantot nodarbinātības dienas un karjeras plānošanas centrus;
- arvien populārāka kļūst pieteikumu sūtīšana konkrētām firmām. Jums būtu jāuzzina pēc iespējas vairāk informācijas par firmu; Jūsu panākumi ir atkarīgi no tā, cik labi parādīsit, ka spēsit iekļauties šīs firmas struktūrā un piemēroties prasībām. Jums ir jānosūta pieteikums pa pastu, norādot savu izglītību, pieredzi un iemeslus, kādēļ Jūs interesē darbs konkrētajā uzņēmumā. Daudzām firmām ir savas darbinieku atlases tīmekļa vietnes, kur dažkārt Jūs varat iesniegt elektronisku pieteikumu;
- lielākajā daļā valstu sakaru dibināšana ir ļoti svarīga, jo pirmā informācija par daudzām vakancēm izplatās mutiski;
- prakse vai stažēšanās Jūsu izvēlētajā valstī ir ideāls veids kā iepazīt šo valsti un dod iespēju meklēt darbu uz vietas. Daudzi lieli uzņēmumi nodrošina šādas prakses iespējas.
Viens no svarīgākajiem jautājumiem ir noskaidrot, kā panākt Jūsu kvalifikācijas atzīšanu Jūsu izvēlētajā valstī. Tiem, kam ir profesionāla kvalifikācija, pats svarīgākais ir, vai šī profesija ir starp regulētajām profesijām, vai nē. Regulētās profesijas ir tās, kurās var strādāt tikai cilvēki ar attiecīgo izglītību (piemēram, juristi, grāmatveži, skolotāji, inženieri, feldšeri, ārsti, zobārsti, veterinārķirurgi, farmaceiti un arhitekti). Dažām no minētajām profesijām ir izveidots līdzvērtīgu kvalifikāciju saraksts, bet citām to nosaka, katru gadījumu izskatot atsevišķi, ņemot vērā mācību ilgumu un saturu. Ja Jūsu profesija neietilpst regulēto profesiju skaitā, Jūs varēsit sākt praksi tiklīdz dabūsit darbu, taču Jums ir jāievēro visas obligātās procedūras, kas tiek piemērotas attiecīgajai profesijai Jūsu izvēlētajā valstī un kas var atšķirties no tā, pie kā Jūs esat pieradis (-usi).
Jums jācenšas sagatavot skaidru, labi strukturētu CV, kas ir paredzēts konkrētajam darbam. CV, kā arī izglītību apliecinošos dokumentus (skat. iepriekš), Jums jādod iztulkot Jūsu izvēlētās valsts valodā. Lielākajā daļā dalībvalstu sagaida, ka Jūsu grāds vai diploms ir tieši saistīts ar darbu, kuram piesakāties, bet dažās valstīs tam nepievērš lielu uzmanību. ES ir pieņēmusi Eiropas CV standarta paraugu. Šāds EUROPASS CV ir piemērots gan profesionālās izglītības iestāžu, gan universitāšu beidzējiem, un tas skaidri atspoguļo kandidāta spējas un iemaņas visā ES. Šis CV paraugs patlaban ir pieejams 20 ES valodās un ir pieejams sadaļā „EURES CV-tiešsaistē”.
Tāpat kā Jūsu dzimtajā valstī, Jums ir rūpīgi jāsagatavojas darba intervijai. Pārliecinieties, ka Jums ir pamatinformācija par firmu un esat gatavs (-a) uzdot jautājumus gan par firmu, gan par konkrētā darba aspektiem. Jums būs jāpierāda Jūsu izvēlētās valsts valodas zināšanas un būs jādemonstrē, kā Jūsu galvenās iemaņas un īpašības atbildīs darba devēja prasībām konkrētajam darbam. Daudzi lieli uzņēmumi visā Eiropā izmanto darbinieku vērtēšanas centrus, lai izsecinātu, kā potenciālie darbinieki rīkotos reālajā dzīvē.
Kādi dokumenti jāņem līdzi uz interviju?
Parasti Jums vajadzēs:
- vairākus Jūsu CV eksemplārus attiecīgajā valodā;
- oficiāli apstiprinātu Jūsu diploma tulkojumu (to parasti izsniedz augstskolas vai attiecīgās iestādes);
- skolas atestāta, universitātes diploma vai cita izglītību apliecinoša dokumenta kopijas;
- pasi vai derīgu personas apliecību;
- dzimšanas apliecības kopiju;
- attiecīga E-veidlapa par veselības apdrošināšanas izdevumu segšanu (piem. E111); un
- dažas pases fotogrāfijas.
Ja Jums patlaban nav darba un Jūs vēlaties meklēt darbu citā EEZ valstī, Jūs varat pāradresēt bezdarbnieka pabalstu trīs mēnešus. Tomēr, pastāv stingri pabalstu pāradresēšanas noteikumi un nosacījumi, tādēļ iesakām Jums vispirms sazināties ar Jūsu vietējo nodarbinātības dienestu vai ar attiecīgo pabalstus izsniedzošo iestādi. Ja pēc 3 mēnešiem Jūs nebūsiet atradis (-usi) darbu, Jūs palūgs atstāt valsti, lai gan varas iestādes var būt piekāpīgas, ja spēsit pierādīt, ka Jums ir labas izredzes dabūt darbu. Cita noderīga informācija par šo tēmu ir atrodama sadaļā "Dzīvošana un darbs".
Vairāk ieteikumu un padomu, ekspertu padomus, kā arī iedvesmojošus stāstus Jūs varat atrast EURES portāla sadaļā "Jaunumi". Lai saņemtu jaunāko informāciju e-pastā, reģistrējieties biļetenam "EURES un es".
ES valstu — arī Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas — pilsoņiem ir zināmas tiesības, kuras ir spēkā arī citās Eiropas valstīs. Šīs tiesības skar, piemēram, ceļošanu, dzīvošanu, studēšanu un darījumdarbību.
Ja Jums nepieciešama plašāka informācija par ES jautājumiem, personalizēts atbalsts vai konsultācija par īpašu ar ES saistītu jautājumu vai problēmas risinājums ES līmenī, šī tīmekļa lapa sniegs ātru un vienkāršu piekļuvi pakalpojumiem, kas palīdzēs atrisināt Jūsu jautājumu.
ES kontaktpunkts pilsoņiem un uzņēmumiem
Pirmdiena – Piektdiena 08:30-18:00 ( Cerntrāleiropas laika)
Atbildes uz Jūsu jautājumiem saņemsiet angļu, franču, vācu, itāļu vai spāņu valodā.
Es pārceļos uz citu Eiropas Savienības valsti; kā varu iegūt uzturēšanās atļauju? Kad lietoju mobilo tālruni ārzemēs, vai ir noteikumi, kas ierobežo papildu cenas? Mans avioreiss tika atcelts; kādas ir manas tiesības? Vai organizācija, kuru pārstāvu, var saņemt ES finansējumu? Lai saņemtu atbildes uz šiem un daudziem citiem jautājumiem, sazinieties ar galveno informatīvo dienestu "Europe Direct".
Sazinieties ar EURES konsultantu