Töökohti sobivate kandidaatidega sobitades keskendutakse tavaliselt sellele, kuidas isiku akadeemiline ja koolitustaust on kooskõlas ametikoha nõudmistega. Viimasel ajal mõistavad nii värbajad kui ka tööotsijad, et kuigi tehnilised teadmised on olulised, sõltub tööalane edu teistest pädevustest, nimelt pehmetest oskustest.
Mis on pehmed oskused?
Erinevalt tehnilistest oskustest, mis omandatakse struktureeritud koolituse kaudu ja põhinevad ametikirjeldusel (nt graafiline disain, tekstikirjutamine, andmeanalüüs, projektijuhtimine), on nn pehmed oskused seotud iseloomuomaduste ja inimestevaheliste suhetega. Näiteks kriitiline mõtlemine, probleemide lahendamine, meeskonnatöö, emotsionaalne intelligentsus, läbirääkimised, empaatia, ajajuhtimine ja paindlikkus.
Aasta alguses avaldas LinkedIn oma kõige nõutumate oskuste nimekirja 2024. aastaks. Ei ole üllatav, et esikohal oli kommunikatsioon, millele järgnesid klienditeenindus ja juhtimine. Ükski neist oskustest ei ole ametikohale spetsiifiline, kuid need kõik on igas sektoris üliolulised. Seetõttu on sinu karjäärile kindlasti kasulik, kui varud aega nende oskuste täiendamiseks.
Miks on pehmed oskused olulised?
Deloitte’i uuringuaruandes prognoositi, et 2030. aastaks on 63% kõigist töökohtadest seotud pehmete oskustega, mis näitab üha kasvavat nõudlust nende järele. Miks see nii on?
Tööturul on väga suur konkurents. Toimub palju muutusi, näiteks rohe- ja digipööre, ning on uusi töövõimalusi, näiteks hübriid- või kaugtöö. Et olla edukas ebastabiilsetel aegadel, on vaja õiget tasakaalu tehniliste ja pehmete oskuste vahel. Kui esimesi on lihtne omandada formaalse õppimise kaudu, siis panevad just viimased sind sarnase haridusega inimeste seas silma paistma.
Kuidas arendada oma pehmeid oskusi?
Pehmete oskuste „koolitus“ põhineb proaktiivsusel ja algatusvõimel, mistõttu on nende omandamine juba iseenesest pehme oskus. Siin on mõned viisid, kuidas parandada oma pehmete oskuste üldist profiili:
- Harjuta oma oskust selgelt suhelda. Tõhus suhtlemine (suuline ja kirjalik) on kõigi pehmete oskuste nurgakivi.
- Hakka aktiivseks kuulajaks. Püüa mõista teise inimese vaatenurka, isegi kui sa ei nõustu temaga. (Saad boonuspunkti, kui hoidud vestluse ajal vastuse sõnastamisest.)
- Muuda suhtumist iseendasse. Kui oled alati pidanud end introverdiks, osale rohkematel seltskonnaüritustel. Kui arvad, et ei oska sõnu kasutada, võta kaasa kirjalikud märkmed. Astu välja oma mugavustsoonist ja sea kahtluse alla arvamused, mis sul endast on.
- Lahenda konflikte professionaalselt. Keskendu ühise keele leidmisele, selle asemel et teisi süüdistada või võtta asju isiklikult.
- Hoia positiivset ja teotahtelist suhtumist. See on eriti oluline, kui kuulud meeskonda. Keskendu lahendusele probleemi asemel.
- Pühendu elukestvale õppele. Internetis on hulgaliselt ressursse, näiteks sellised koolitusplatvormid nagu Udemy ja Coursera või isegi etapiviisilised videod YouTube’is kõikvõimalikel teemadel. Täiustamine on pidev protsess, jätka tööd!
Võid lugeda ka siit EURESe artiklist rohkem konkreetsete pehmete oskuste kohta, mis toetaksid sinu karjääri.
Seotud lingid
Kas otsid tööd?Europas aitab sul viimistleda CVd ja täiustada oskusi
Homsed tehisintellektioskused:digiajastu täiendõppe juhend
Lisateave
Elamine ja töötamine EURESe riikides
EURESe töökohtade andmebaas
EURESe teenused tööandjatele
EURESe ürituste kalender
Eelseisvad veebiüritused
EURES Facebookis
EURES X-is
EURES LinkedInis
EURES Instagramis
Üksikasjad
- Avaldamiskuupäev
- 26. september 2024
- Autorid
- Euroopa Tööjõuamet | Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
- Teemad
- Nõuanded ja soovitused
- Seotud jaotis(ed)
- Nõuanded ja soovitused
- Sektor
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services