Pri zosúlaďovaní pracovných miest s vhodnými uchádzačmi je bežnou praxou zamerať sa na to, ako sú akademické vzdelanie a odborná príprava konkrétnej osoby v súlade s požiadavkami tejto úlohy. V poslednom čase si náboroví pracovníci aj uchádzači o zamestnanie uvedomujú, že hoci sú technické znalosti dôležité, profesionálny úspech závisí od iného súboru kompetencií, a to od mäkkých zručností.
Čo sú mäkké zručnosti?
Na rozdiel od tvrdých zručností, ktoré sa získavajú prostredníctvom štruktúrovanej odbornej prípravy a sú veľmi špecifické pre pracovnú náplň (napr. grafický dizajn, copywriting, analýza údajov, riadenie projektov), mäkké zručnosti súvisia s charakterovými vlastnosťami a medziľudskými zručnosťami. Príklady zahŕňajú kritické myslenie, riešenie problémov, tímovú prácu, emocionálnu inteligenciu, vyjednávanie, empatiu, riadenie času a flexibilitu.
Začiatkom tohto roka LinkedIn uverejnil zoznam Najžiadanejších zručností na rok 2024. Nie je prekvapením, že na popredných miestach sa umiestnila komunikácia, po ktorej nasledovali zákaznícke služby a vedenie. Žiadna z týchto zručností nie je špecifická pre konkrétnu pracovnú pozíciu, ale všetky sú kľúčové v každom odvetví. Z tohto dôvodu budú určite prínosom pre vašu kariéru, ak si nájdete čas na ich zdokonaľovanie.
Prečo sú mäkké zručnosti dôležité?
Vo výskumnej správe spoločnosti Deloitte sa predpokladalo, že do roku 2030 bude 63 % všetkých pracovných miest zahŕňať úlohy v oblasti mäkkých zručností, čo poukazuje na rastúci dopyt po nich. Prečo je to tak?
Trh práce sa stal veľmi konkurenčným. Dochádza k mnohým transformáciám, napríklad zelenej a digitálnej transformácii, a existujú nové spôsoby fungovania, ako napríklad hybridná práca alebo práca na diaľku. Na dosiahnutie úspechu v takýchto nestabilných časoch je nevyhnutná správna rovnováha medzi tvrdými a mäkkými zručnosťami. A keďže tie prvé sa dajú ľahko získať formálnym štúdiom, práve tie druhé vám pomôžu vyniknúť v mori podobne vzdelaných ľudí.
Ako môžete rozvíjať svoje mäkké zručnosti?
„Odborná príprava“ v oblasti mäkkých zručností je založená na aktívnosti a iniciatíve, vďaka čomu je jej vykonávanie samo osebe mäkkou zručnosťou. Ponúkame vám niekoľko spôsobov, ako môžete zlepšiť svoj celkový profil mäkkých zručností:
- Precvičujte si schopnosť zrozumiteľne komunikovať. Účinná komunikácia (verbálna a písomná) je základným kameňom všetkých mäkkých zručností.
- Staňte sa aktívnym poslucháčom. Snažte sa pochopiť názory inej osoby, aj keď s ňou nesúhlasíte. (Bod navyše, ak si v duchu nebudete pripravovať odpoveď, kým hovoria.)
- „Prepíšte“ svoj príbeh. Ak ste sa vždy považovali za introverta, skúste navštevovať viac spoločenských podujatí. Ak si myslíte, že vám to so slovami nejde, požiadajte o možnosť prispieť do písomnej správy. Vyjdite zo svojej komfortnej zóny a postavte sa čelom pochybnostiam, ktoré o sebe máte.
- Riešte konflikty profesionálne. Zamerajte sa na hľadanie spoločného základu namiesto toho, aby ste niekomu pripisovali vinu alebo brali veci osobne.
- Zachovávajte pozitívny a aktívny postoj. Toto je mimoriadne dôležité, ak ste súčasťou tímu. Zamerajte sa na riešenie problému, nie na problém samotný.
- Vzdelávajte sa počas celého života. K dispozícii online je množstvo zdrojov, napríklad vzdelávacie platformy, ako sú Udemy a Coursera, alebo dokonca inštruktážne videá na YouTube na všetky možné témy. Zlepšovanie je nepretržitý proces; pokračujte!
Viac informácií o konkrétnych mäkkých zručnostiach, ktoré podporia vašu kariéru, si môžete prečítať aj v tomto článku EURES.
Súvisiace odkazy:
Hľadáte prácu?Europass vám pomôže doladiť životopis a zdokonaliť zručnosti
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadať poradcov siete EURES
Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby portálu EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce online podujatia
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagrame
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 26. septembra 2024
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Rady a tipy
- Súvisiace sekcie
- Rady a tipy
- Sektor
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services