Pri traženju odgovarajućih kandidata za radna mjesta uobičajena je praksa usredotočiti se na akademsko obrazovanje i osposobljavanje kandidata koje mora biti u skladu sa zahtjevima radnog mjesta. U posljednje vrijeme osobe koje zapošljavaju novo osoblje i tražitelji posla suočavaju se s činjenicom da, iako je tehničko znanje važno, profesionalni uspjeh ovisi o drugom skupu kompetencija, odnosno o „mekim” vještinama.
Što su to meke vještine?
Za razliku od „tvrdih” vještina, koje se stječu strukturiranim osposobljavanjem i koje su vrlo specifične za opis radnog mjesta (npr. grafički dizajn, pisanje marketinških tekstova, analiza podataka, upravljanje projektima), meke vještine povezane su s karakternim osobinama i međuljudskim vještinama. Primjeri uključuju kritičko razmišljanje, rješavanje problema, timski rad, emocionalnu inteligenciju, pregovaranje, empatiju, upravljanje vremenom i fleksibilnost.
Početkom ove godine LinkedIn je objavio svoj popis najtraženijih vještina za 2024. Ne iznenađuje to što se komunikacija nalazi na vrhu popisa, a slijede je podrška klijentima i vodstvo. Nijedna od tih vještina nije specifična za određeno radno mjesto, već su sve ključne u svakoj djelatnosti. Zbog toga će za vašu karijeru zasigurno biti korisno da odvojite vrijeme za usavršavanje tih vještina.
Zašto su meke vještine važne?
U izvješću o istraživanju koje je proveo Deloitte predviđa se da će se do 2030. na 63 % svih radnih mjesta tražiti meke vještine, što upućuje na sve veću potražnju za njima. Zašto je to tako?
Tržište rada postalo je vrlo konkurentno. U tijeku su brojne tranzicije, primjerice zelena i digitalna tranzicija, a treba se snaći i u novim načinima rada, kao što je hibridni rad ili rad na daljinu. Za uspjeh u tako nestabilnim vremenima potrebna je odgovarajuća ravnoteža između tvrdih i mekih vještina. Budući da je tvrde vještine jednostavno steći formalnim studijem, upravo ćete se s pomoću mekih vještina istaknuti u mnoštvu slično obrazovanih pojedinaca.
Kako možete razviti svoje meke vještine?
Usavršavanje mekih vještina temelji se na proaktivnosti i inicijativi, zbog čega je njihovo stjecanje meka vještina sama po sebi. Evo nekoliko načina na koje možete poboljšati svoj ukupni profil mekih vještina:
- Usavršavajte svoju sposobnost jasnog komuniciranja. Učinkovita komunikacija (verbalna i pisana) temelj je svih mekih vještina.
- Postanite aktivan slušatelj. Pokušajte razumjeti stajalište druge osobe, čak i ako se s njim ne slažete. (Još će biti bolje suzdržite li se od smišljanja odgovora u svojoj glavi dok druga osoba govori.)
- Promijenite svoju perspektivu. Ako ste se oduvijek smatrali introvertom, pokušajte pristati na više društvenih događanja. Smatrate li da niste dobri s riječima, uključite se u izradu pisanog izvješća. Izađite iz svoje zone komfora i preispitajte pretpostavke koje imate o sebi.
- Rješavajte sukobe na profesionalan način. Usredotočite se na pronalaženje zajedničkog stajališta umjesto da krivite druge ili stvari shvaćate osobno.
- Zadržite pozitivan i proaktivan stav. To je posebno važno ako ste dio tima. Usredotočite se na rješavanje problema, a ne na razmišljanje o problemu.
- Posvetite se cjeloživotnom učenju. Na internetu je dostupno mnoštvo resursa, na primjer platforme za osposobljavanje kao što su Udemy i Coursera, pa čak i detaljni videozapisi na platformi YouTube o svakoj mogućoj temi. Usavršavanje je kontinuirani proces, samo nastavite!
Možete pročitati i ovaj članak na portalu EURES-a kako biste saznali više informacija o posebnim mekim vještinama koje će vam unaprijediti karijeru.
Korisne poveznice:
Tražite posao? Europass vam može pomoći doraditi svoj životopis i unaprijediti vještine
Pročitajte više:
Pronađite savjetnike EURES-a
Životni i radni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES
EURES-ova baza poslova
EURES-ove usluge za poslodavce
EURES-ov kalendar događanja
Uskoro na internetu
EURES na Facebooku
EURES na X-u
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Pojedinosti
- Datum objave
- 26. rujna 2024.
- Autorzy
- Europsko nadzorno tijelo za rad | Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanje
- Teme
- Savjeti
- Povezani odjeljak(i)
- Savjeti
- Sektor
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services