Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
Novice5. maj 2022Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanjePredviden čas branja: 3 min

Kako spodbujati dobro usklajevanje poklicnega in zasebnega življenja zaposlenih po pandemiji bolezni COVID-19

Ko pisarna postane del doma, lahko ločnica med službenim in zasebnim časom postane zabrisana. Zato delodajalcem ponujamo nekaj pomembnih nasvetov, kako spodbujati zdravo ravnovesje med poklicnim in zasebnim življenjem zaposlenih po pandemiji bolezni COVID-19.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

Po prisilnem prehodu na hibridno delo in delo na daljavo, ki ga je povzročila bolezen COVID-19, je delo od doma za mnoge postalo nova normalnost. Večinoma prednosti odtehtajo slabosti: ni stroškov prevoza na delo, neodvisnost in osredotočenost na produktivnost v delovnem času pa sta večji. Ure, ki bi bile sicer preživete na cesti ali plačljivem javnem prevozu, povečajo prosti čas zaposlenih, ne da bi bila pri tem ogrožena njihova produktivnost.           

Kljub temu se je treba zavedati, da ima lahko tudi delo od doma negativne učinke. Z naslednjimi nasveti lahko svojim zaposlenim pomagate izkoristiti prednosti dela na daljavo, ne da bi pri tem ogrozili usklajenost med poklicnim in zasebnim življenjem.

  1. Bodite zgled

Mnogi zaposleni menijo, da se od njih pričakuje, da bodo delali dlje, ko delajo od doma. To je pogosto zato, ker nimajo določenega časa za „konec delovnega dne“, kot bi ga imeli v pisarni. Zato je pomembno, da so tisti na vodilnih položajih zgled in delo zaključijo ob primernem času. To bo spodbudilo tudi zaposlene, da storijo enako in zaključijo svoje naloge ob koncu delovnega dneva. Prav tako lahko določite in sporočite čas, ko se e-pošta lahko pošilja in ko se ne sme, ter predlagate, da se v primeru dela zunaj teh ur uporabi funkcija zapoznele dostave, da se spoštuje delovni čas sodelavcev. Vzpostavitev ustreznih meja in spoštovanje lastnega in medsebojnega osebnega časa bosta zaposlenim dolgoročno pomagala, da se izognejo izgorelosti.

  1. Zagotovite ustrezno opremo

Če zaposleni za delo uporabljajo svoj zasebni računalnik, je morda težko ločiti osebne in službene dejavnosti (npr. nadaljnje prejemanje obvestil v zvezi z delom zunaj delovnega časa). To lahko vpliva na njihovo sposobnost „izklopa“ in sprostitve. Tovrstnim težavam se izognete tako, da zagotovite prenosne računalnike in druge ključne dele delovne opreme (npr. slušalke, miške, tipkovnico) za vse zaposlene.

Leta 2021 je Kraljevo društvo za javno zdravje (RSPH) ugotovilo, da je 48 %, anketiranih zaposlenih, ki so delali na kavču ali v spalnici, imelo kostno-mišične težave. Poleg zagotovitve nujne tehnične opreme razmislite, ali bi lahko priskrbeli tudi drugo opremo, ki pripomore k preprečevanju teh težav, kot so na primer prenosno stojalo za ohranjanje zaslona na ravni oči, stol ali miza. Zaposlenim bo tako lažje ohranjati pravilno držo pri delu od doma, s čimer se bodo zmanjšale možnosti za poškodbe.

  1. Vzpostavite ločnico med delom in domom

Številni ljudje, ki delajo od doma, nimajo prostora za namensko domačo pisarno in delajo iz spalnice ali dnevne sobe. To pomanjkanje posebnega delovnega okolja ima lahko dejanske psihološke posledice. Med zaposlenimi, ki so bili anketirani za poročilo RSPH, jih je 56 % tistih, ki so delali od doma, poročalo, da se po delu težko izklopijo.

Da bi pomagali ustvariti konkretnejšo ločnico med delom in domom, spodbudite zaposlene, naj po končanem delu (kjer je to mogoče) pospravijo delovno opremo. To bo ustvarilo fizični in psihološki prostor, ki ga potrebujejo za sprostitev in pripravo na naslednji dan. Na podlagi tega lahko organizirate tudi namensko usposabljanje o vzpostavitvi zdravega delovnega okolja na domu, da bi pomagali pri učinkovitejšem prilagajanju na delo po pandemiji covida-19.

  1. Ponudite prilagodljiv delovni čas

Prilagodljiv delovni dan (z osrednjim nujnim delovnim časom in svobodo izbire, kdaj začeti in končati) lahko zaposlenim pomaga uravnotežiti obveznosti zunaj delovnega časa, kot so varstvo otrok ali obisk zdravnika. Ta pristop lahko tudi poveča produktivnost v multinacionalnih podjetjih, saj lahko zaposleni, ki delajo v različnih časovnih pasovih, načrtujejo prekrivanje svojih ur brez stalnega nadurnega dela ali dela ponoči in tveganja izgorelosti.

Več o tem, kako ponuditi podporo zaposlenim po pandemiji bolezni COVID-19, najdete v članku Kako spodbujati dobro počutje zaposlenih po pandemiji bolezni COVID-19.


 

Sorodne povezave:

Vpliv na duševno in telesno zdravje dela od doma med pandemijo bolezni COVID-19

Kako spodbujati dobro počutje zaposlenih po pandemiji bolezni COVID-19

 

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

Eures na Facebooku

Eures na Twitterju

Eures na LinkedInu

 

Teme
  • Poslovanje/podjetništvo
  • Namigi in nasveti
Povezani razdelki
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.