Przejdź do treści głównej
EURES (EURopean Employment Services)
Artykuł prasowy5 maja 2022Europejski Urząd ds. Pracy, Dyrekcja Generalna ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Włączenia SpołecznegoCzas na przeczytanie: 4 min

Jak promować odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników w czasie po pandemii COVID-19

Kiedy biuro staje się częścią domu, rozróżnienie między czasem pracy a czasem prywatnym może stać się niejasne. W niniejszym artykule udzielamy pracodawcom najważniejszych porad, jak promować zdrową równowagę między życiem zawodowym a prywatnym pracowników w czasie po pandemii COVID-19.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

W następstwie przymusowego przejścia na pracę hybrydową i zdalną z powodu COVID-19, praca z domu stała się dla wielu nową normalnością. Często ma to więcej korzyści niż wad: brak kosztów dojazdów do pracy, większa niezależność i skupienie się na wydajności, a nie na godzinach pracy. Wszystko to bez tracenia czasu w korkach, czy płacenia za transport publiczny może zwiększyć ilość wolnego czasu pracowników, bez uszczerbku dla ich wydajności.

Należy jednak pamiętać, że praca z domu może mieć również potencjalnie negatywne skutki. Korzystając z poniższych wskazówek, możesz pomóc swoim pracownikom w czerpaniu korzyści z pracy zdalnej, nie narażając na szwank ich równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

  1. Świeć przykładem

Wielu pracowników czuje, że oczekuje się od nich, iż będą pracować dłużej, gdy pracują z domu. Często dzieje się tak dlatego, że nie mają oni określonego czasu na „wyjście”, jak miałoby to miejsce w biurze. Ważne jest zatem, aby osoby na stanowiskach kierowniczych dawały przykład i kończyły pracę w odpowiednim czasie. Zachęci to innych pracowników, aby robić tak samo i kończyć pracę wraz z końcem dnia. Można również określić i podać konkretne godziny, w których pracownicy powinni i nie powinni wysyłać e-maili oraz zasugerować, aby – jeżeli jednak pracują poza tymi godzinami – korzystali z opcji opóźnionego doręczenia, w celu uszanowania godzin pracy swoich kolegów. Ustanowienie odpowiednich granic i poszanowanie w ten sposób czasu prywatnego, własnego i innych pomoże pracownikom uniknąć wypalenia w perspektywie długoterminowej.

  1. Zapewnij odpowiedni sprzęt

Jeżeli pracownik używa do pracy prywatnego komputera, może mieć trudności z oddzieleniem czynności osobistych i zawodowych (np. gdy otrzymuje powiadomienia dotyczące pracy poza godzinami pracy). Może to zaburzyć zdolność do „wyłączenia się” i zrelaksowania. Aby uniknąć takich problemów, należy zapewnić wszystkim pracownikom laptopy i inne podstawowe elementy sprzętu zawodowego (np. słuchawki, mysz, klawiatura).

W 2021 r. Królewskie Towarzystwo Zdrowia Publicznego (Royal Society for Public Health, RSPH) stwierdziło, że 48% badanych pracowników, którzy pracowali siedząc na kanapie lub w sypialni, cierpi z powodu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Oprócz zapewnienia wymaganego sprzętu technicznego należy rozważyć, czy można udostępnić inne wyposażenie, które pomoże uniknąć tych problemów – na przykład stojak do laptopa, umożliwiający utrzymanie ekranu na poziomie oczu, krzesła lub biurka. Pomoże to pracownikom utrzymać dobrą postawę podczas pracy w domu, zmniejszając ryzyko urazu.

  1. Oddziel przestrzeń biurową i domową

Wiele osób pracujących z domu nie ma specjalnego miejsca na biuro domowe i pracuje w swoich sypialniach lub pokojach dziennych. Ten brak odrębnej przestrzeni roboczej może wywierać rzeczywiste skutki psychologiczne. Spośród pracowników objętych badaniem RSPH 56% osób pracujących z domu miało trudności z „wyłączeniem się” po pracy.

W ustanowieniu bardziej konkretnych podziałów między pracą a domem pomocne może być zachęcanie pracowników do chowania sprzętu roboczego (w miarę możliwości) po zakończeniu pracy. Stworzy to przestrzeń fizyczną i psychiczną potrzebną do relaksu i przygotowania się na następny dzień. W tym kontekście warto również zorganizować specjalne szkolenie na temat budowania zdrowego środowiska pracy w domu, aby pomóc pracownikom skutecznie przystosować się do pracy po pandemii COVID-19.

  1. Zaoferuj elastyczny czas pracy

Elastyczny dzień pracy (w którym określa się godziny obowiązkowe oraz zapewnia swobodny wybór momentu rozpoczęcia i zakończenia pracy) może pomóc pracownikom w organizowaniu zobowiązań poza pracą, takich jak opieka nad dziećmi, czy wizyty lekarskie. Takie podejście może również zwiększyć produktywność w przedsiębiorstwach wielonarodowych, ponieważ pracownicy pracujący w różnych strefach czasowych mogą planować ciągłość pracy bez konieczności nieustannej pracy w godzinach nadliczbowych lub nocnych i narażania się na wypalenie.

Więcej informacji na temat sposobów wspierania pracowników po pandemii COVID-19 można znaleźć w artykule Jak dbać o dobrostan pracowników po pandemii COVID-19.
 

Powiązane linki:

The mental and physical health impacts of home working during COVID-19(Wpływ pracy z domu podczas pandemii COVID-19 na zdrowie psychiczne i fizyczne)

Jak dbać o dobrostan pracowników po pandemii COVID-19

 

Więcej informacji:

Europejskie Dni Pracy

Znajdź doradców EURES

Warunki życia i pracy w państwach EURES

Baza ofert pracy EURES

Usługi EURES adresowane do pracodawców

Kalendarz wydarzeń EURES

Nadchodzące wydarzenia online

EURES na Facebooku

EURES na Twitterze

EURES na LinkedIn

 

Tematy
  • Biznes/Przedsiębiorczość
  • Porady i wskazówki
Powiązane sekcje
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zastrzeżenie

Artykuły mają na celu dostarczenie użytkownikom portalu EURES informacji na temat aktualnych tematów i trendów oraz stymulowanie dyskusji i debaty. Ich treść niekoniecznie odzwierciedla pogląd Europejskiego Urzędu ds. Pracy (ELA) lub Komisji Europejskiej. Ponadto EURES i ELA nie promują wymienionych powyżej stron internetowych osób trzecich.