Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
Sajtócikk2022. május 5.Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás FőigazgatóságaOlvasási idő: 5 perc

Hogyan lehet elősegíteni a munka és a magánélet egyensúlyát a munkavállalók számára aCOVID19 utáni időszakban?

Amikor az iroda az otthon részévé válik, a munkaidő és a magánélet közötti határvonal elmosódhat. Az alábbiakban összefoglaljuk a munkáltatóknak szóló legfontosabb tanácsainkat arra vonatkozóan, hogyan segíthetik elő a munka és a magánélet egészséges egyensúlyát a munkavállalók számára aCOVID-19 utáni időszakban.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

A COVID19 által előidézett, a hibrid és távmunka irányába történő kényszerű elmozdulás nyomán sokak számára az otthonról történő munkavégzés vált az új normává. Az előnyök gyakran meghaladják a hátrányokat: nincsenek ingázási költségek, nagyobb a függetlenség és a munkaidő helyett a hatékonyság áll a középpontban. Mindezt úgy, hogy nem kell a dugóban ülni vagy fizetni a tömegközlekedésért, ami órákkal növelheti a dolgozók szabadidejét anélkül, hogy ez a hatékonyságukat veszélyeztetné.

Ennek ellenére fontos megjegyezni, hogy az otthoni munkavégzés lehetséges negatív hatásokkal is járhat. Az alábbi tanácsok betartásával segítheti alkalmazottait abban, hogy élvezhessék a távmunka előnyeit anélkül, hogy az veszélyeztetné a munka és a magánélet egyensúlyát.

  1. Példamutatás

Sok munkavállaló úgy érzi, hogy hosszabb munkaidőt kell ledolgoznia, ha otthonról dolgozik. Ennek oka gyakran az, hogy nincs meghatározott idő, amikor „távozhatnak”, mint az irodában. Ezért fontos, hogy a vezetői pozícióban lévők példát mutassanak, és megfelelő időben fejezzék be a munkát. Ez arra ösztönzi a többi alkalmazottat, hogy ugyanezt tegyék, és a nap végén hagyják abba a feladataikat. Meghatározott idősávokat is bevezethet és közzétehet, amikor az alkalmazottak e-maileket küldhetnek, illetve nem küldhetnek, és javasolhatja, hogy ha ezeken az idősávokon kívül dolgoznak, akkor késleltetett kézbesítést alkalmazzanak, hogy tiszteletben tartsák a kollégák munkaidejét. A megfelelő határok megállapítása és a saját és egymás személyes idejének tiszteletben tartása hosszú távon segít elkerülni a kiégést.

  1. Megfelelő felszerelés biztosítása

Ha egy munkavállaló a saját számítógépét használja a munkájához, előfordulhat, hogy nehezen tudja elkülöníteni a személyes és a munkahelyi tevékenységeket (pl. munkaidőn kívül továbbra is kap munkahelyi értesítéseket). Ez hatással lehet a kikapcsolódás és ellazulás lehetőségére is. Az ilyen problémák elkerülése érdekében gondoskodjon arról, hogy minden alkalmazott számára biztosított legyen a laptop és más kulcsfontosságú szakmai felszerelés (pl. headset, egér, billentyűzet).

2021-ben a Királyi Közegészségügyi Társaság (RSPH) megállapította, hogy a megkérdezett, kanapéról vagy hálószobából dolgozó munkavállalók 48%-a  mozgásszervi problémákról számolt be. A szükséges technikai eszközök biztosítása mellett fontolja meg, hogy tud-e más eszközöket is biztosítani, amelyek segítenek elkerülni ezeket a problémákat - például egy laptopállványt, hogy a képernyő szemmagasságban maradjon, egy széket vagy egy íróasztalt. Ez segít a munkavállalóknak, hogy otthoni munkavégzés közben is megőrizzék helyes testtartásukat, csökkentve ezzel a sérülések esélyét.

  1. Teremtse meg a munka és az otthon közötti határvonalat

Sokan, akik otthonról dolgoznak, nem rendelkeznek megfelelő helyiséggel egy külön otthoni irodához, és hálószobájukból vagy nappalijukból dolgoznak. A különálló munkaterület hiánya valódi pszichológiai hatásokkal járhat. Az RSPH jelentése keretében megkérdezett otthonról dolgozó munkavállalók 56%-a nehezen tudott kikapcsolódni munka után.

A munka és az otthon közötti hangsúlyosabb határvonal kialakítása érdekében ösztönözze a munkavállalókat, hogy a munka befejeztével (ahol lehetséges) tegyék el a munkaeszközöket. Ez megteremti azt a fizikai és pszichológiai teret, amelyre szükségük van ahhoz, hogy kikapcsolódjanak és felkészüljenek a következő napra. Erre építve külön képzést is szervezhet az egészséges otthoni munkakörnyezet kialakításáról, hogy segítsen alkalmazottainak hatékonyan alkalmazkodni a COVID-19 utáni munkavégzéshez.

  1. Rugalmas munkaidő biztosítása

A rugalmas munkanap (a fő munkaidőkeret és a kezdés és befejezés időpontjának szabad megválasztása) segíthet a munkavállalóknak abban, hogy a munkán kívüli kötelezettségeket, például a gyermekgondozást vagy az egészségügyi időpontokat összeegyeztethessék. Ez a megközelítés a multinacionális vállalatok termelékenységét is növelheti, mivel a különböző időzónákban dolgozó alkalmazottak megtervezhetik munkaidejük átfedését anélkül, hogy folyamatosan túlóráznának vagy éjszakáznának, és ezzel a kiégést kockáztatnák.

A munkavállalók COVID19 utáni támogatásának módjairól bővebben a „Hogyan segíthető elő az alkalmazottak jólléte a COVID19-világjárvány után?” című cikkünkben olvashat.

 

Kapcsolódó linkek:

Az otthoni munkavégzés mentális és fizikai egészségügyi hatásai a COVID19-világjárvány során

Hogyan lehet elősegíteni a munkavállalók jólétét a COVID19után?

 

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Az Ön EURES-tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

EURES rendezvénynaptár

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES a Twitteren

Az EURES a LinkedInen

 

Témák
  • Üzlet / Vállalkozás
  • Javaslatok és tippek
Kapcsolódó szakasz(ok)
Ágazat
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.