Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
Raksts par jaunumiem2022. gada 5. maijsEiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorātsLasīšanas ilgums: 4 min

Kā veicināt labu darba un privātās dzīves līdzsvaru darbiniekiem pēc Covid-19

Kad birojs kļūst par mājas daļu, atšķirība starp darba un personisko laiku var kļūt neskaidra. Te mēs sniedzam mūsu galvenos ieteikumus darba devējiem par veselīga darba un privātās dzīves līdzsvara veicināšanu darbiniekiem pēc Covid-19.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

Covid-19 izraisītās piespiedu pārejas uz hibrīddarbu un tāldarbu rezultātā darbs no mājām daudziem ir kļuvis par jaunu normu. Ieguvumi bieži atsver negatīvos aspektus, jo nav izdevumu par ceļu uz darbu, ir lielāka neatkarība un uzsvars uz ražīgumu darba laikā. Atrēķinot satiksmei atvēlēto laiku un maksu par sabiedrisko transportu, tas viss var papildināt darbinieku brīvo laiku, nepazeminot viņu ražīgumu.                          

Tomēr jāpatur prātā, ka darbam no mājām var būt arī potenciāli negatīva ietekme. Sekojot šiem ieteikumiem, jūs varat palīdzēt saviem darbiniekiem izmantot tāldarba priekšrocības, neapdraudot viņu darba un privātās dzīves līdzsvaru.

  1. Labi piemēri

Daudziem darbiniekiem liekas, ka, strādājot no mājām, viņi strādā ilgāk. Tas bieži ir tāpēc, ka viņi noteiktā laikā nedodas mājās no darba, kā tas būtu birojā. Tāpēc ir svarīgi, ka vadošos amatos strādājošie rāda piemēru un beidz darbu attiecīgā laikā. Tas mudinās citus darbiniekus rīkoties līdzīgi un pabeigt savus uzdevumus darbadienas beigās. Jūs varat arī noteikt un izziņot konkrētus laikposmus, kad jūsu darbiniekiem vajadzētu un nevajadzētu sūtīt e-pastus, un ieviest novēlotu e-pastu izsūtīšanu, ja viņi strādā ārpus šīm stundām, lai respektētu viņu kolēģu darbalaiku. Attiecīgu robežu ieviešana, kā arī sava un citu darbinieku laika respektēšana palīdzēs viņiem izvairīties no izdegšanas ilgtermiņā.

  1. Piemērota aprīkojuma nodrošināšana

Ja darbinieks darbam izmanto savu privāto datoru, viņam var būt grūti nošķirt personiskās un darba aktivitātes (piemēram, ar darbu saistītu paziņojumu saņemšanu ārpus darba laika). Tas var ietekmēt viņu spēju atslēgties un atpūsties. Lai izvairītos no šādām problēmām, pārliecinieties, ka visiem darbiniekiem ir nodrošināti klēpjdatori un citas galvenās profesionālās iekārtas (piemēram, austiņas, pele, tastatūra).

Karaliskā Sabiedrības veselības biedrība (RSPH) 2021. gadā konstatēja, ka 48 % apsekoto darbinieku, kuri strādā no dīvāna vai guļamistabas, sūdzas par balsta un kustību aparāta slimībām. Papildus vajadzīgā tehniskā aprīkojuma nodrošināšanai apsveriet, vai varat nodrošināt citu aprīkojumu, lai palīdzētu izvairīties no šīm problēmām, piemēram, klēpjdatora statīvu, lai ekrāns būtu acu līmenī, krēslu vai galdu. Tas palīdzēs tāldarbiniekiem saglabāt labu ķermeņa pozīciju, samazinot traumu varbūtību.

  1. Darba/mājas nodalījuma radīšana

Daudziem cilvēkiem, kuri strādā no mājām, nav telpas īpašam mājas birojam, un viņi strādā no savām guļamistabām vai dzīvojamām istabām. Nodalītas darba telpas trūkumam var būt reāla psiholoģiska ietekme. No darbiniekiem, kurus apsekoja RSPH ziņojuma nolūkiem, 56 % uzskatīja, ka ir grūti pēc darba atslēgties.

Lai palīdzētu radīt konkrētāku darba/mājas nodalījumu, mudiniet darbiniekus pēc darba pabeigšanas atslēgt darba aprīkojumu (ja tas ir iespējams). Tas radīs fizisko un psiholoģisko telpu, kas viņiem vajadzīga, lai atslēgtos un gatavotos nākamajai dienai. Pamatojoties uz to, jūs varat arī organizēt īpašu apmācību par veselīgas darba vides izveidi mājās, lai palīdzētu viņiem efektīvi pielāgoties darbam pēc Covid-19.

  1. Elastīga darbalaika piedāvājums

Elastīga darba diena (ar galveno pamatstundu skaitu un izvēles brīvību, kad sākt un pabeigt darbu) var palīdzēt darbiniekiem līdzsvarot ārpusdarba saistības, piemēram, bērnu aprūpi vai ārsta apmeklējumus. Šāda pieeja var arī palielināt ražīgumu starptautiskos uzņēmumos, jo darbinieki, kuri strādā dažādās laika zonās, var plānot darba laika pārklāšanos, pastāvīgi nestrādājot virsstundas vai pa nakti, kā arī neriskējot izdegt.

Plašākai informācijai par veidiem, kā atbalstīti darbiniekus pēc Covid-19, skatīti mūsu rakstu “Kā sekmēt darbinieku labbūtību pēc Covid-19”.

 

Saistītās saites:

Darba no mājām ietekme uz garīgo un fizisko veselību Covid-19 laikā

Kā sekmēt darbinieku labbūtību pēc Covid-19

 

Plašāka informācija:

Eiropas Darba dienas

Atrast EURES padomdevējus

Dzīves un darba apstākļi EURES valstīs

EURES Darbavietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Gaidāmie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES sociālajā tīklā Twitter

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

 

Sīkāka informācija

Temati
  • Uzņēmējdarbība
  • Ieteikumi un padomi
Saistītā(s) sadaļa(s)
Nozare
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.