Glavni sadržaj
EURES (EURopean Employment Services)
Novinski članak5. svibnja 2022.Europsko nadzorno tijelo za rad, Glavna uprava za zapošljavanje, socijalna pitanja i uključivanjePredviđeno vrijeme čitanja: 4 min

Kako poticati dobru ravnotežu između poslovnog i privatnog života zaposlenika nakon bolesti COVID-19

Kad vam ured postane dio doma, razlika između radnog i slobodnog vremena može postati nejasnom. U nastavku donosimo svoje najbolje savjete za poslodavce o poticanju zdrave ravnoteže između poslovnog i privatnog života zaposlenika nakon bolesti COVID-19.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

Nakon prisilnog prelaska na hibridni način rada i rad na daljinu zbog bolesti COVID-19 rad od kuće postao je novo normalno za brojne ljude. Prednosti je često više nego mana: nema troškova putovanja na posao, neovisnost je veća, a fokus je na produktivnosti tijekom radnog vremena. Osim toga, nema troškova za javni prijevoz ni zastoja u prometu, što zaposlenicima može pružiti dodatne slobodne sate, a da pritom ne ugrozi njihovu produktivnost.

Unatoč tome, važno je imati na umu da rad od kuće može imati i potencijalno negativne učinke. Slijedeći naše savjete možete pomoći svojim zaposlenicima da uživaju u prednostima rada na daljinu, a da pritom ne ugrozite ravnotežu između njihova poslovnog i privatnog života.

  1. Budite primjer

Brojni zaposlenici smatraju da se, dok rade od kuće, od njih očekuje da rade dulje. To je često tako zato što nemaju točno određeno vrijeme za „odlazak s posla” kao u uredu. Stoga je važno da osobe na vodećim položajima budu primjer i završe s poslom u odgovarajuće vrijeme. To će potaknuti i druge zaposlenike da učine isto i završe sa svojim zadatcima na kraju radnog dana. Usto, možete odrediti točno vrijeme kad bi vaši zaposlenici trebali i kad ne bi smjeli slati e-poruke te ih obavijestiti o tome, kao i predložiti da, ako rade izvan točno određenog vremena, upotrebljavaju odgodu isporuke kako bi poštovali radno vrijeme svojih kolega. Postavljanje odgovarajućih granica i poštovanje vlastitog i tuđeg slobodnog vremena na taj način pomoći će im da dugoročno izbjegnu iscrpljenost.

  1. Osiguravanje odgovarajuće opreme

Ako zaposlenici upotrebljavaju svoja privatna računala za posao, možda će im biti teže razdvojiti osobne i radne aktivnosti (npr. možda će nastaviti primati poslovne obavijesti izvan radnog vremena). To može negativno utjecati na njihovu sposobnost da se „isključe” i opuste. Kako biste izbjegli takve probleme, osigurajte prijenosna računala i drugu osnovnu profesionalnu opremu (npr. slušalice, miš, tipkovnicu) za sve zaposlenike.

Kraljevsko društvo za javno zdravstvo (RSPH) utvrdilo je 2021. da je 48 % ispitanih zaposlenika koji su radili na kauču ili u spavaćoj sobi reklo da imaju mišićno-koštane probleme. Uz osiguravanje potrebne tehničke opreme, razmislite možete li zaposlenicima osigurati i drugu opremu koja će im pomoći da izbjegnu takve probleme, primjerice stalak za prijenosno računalo kako bi im zaslon bio u visini očiju, stolac ili radni stol. To će zaposlenicima pomoći očuvati dobro držanje tijekom rada od kuće te tako smanjiti mogućnost ozljeda.

  1. Razdvajanje posla od doma

Brojni ljudi koji rade od kuće nemaju prostora za odvojeni kućni ured, pa rade iz svojih spavaćih ili dnevnih soba. Nepostojanje posebnog radnog prostora može imati stvarne psihološke posljedice. Od zaposlenika koji su ispitani za izvješće RSPH-a, 56 % zaposlenika koji su radili od kuće imalo je poteškoća s „isključivanjem” nakon posla.

Kako biste im pomogli da bolje razdvoje posao od doma, predložite zaposlenicima da negdje spreme svoju radnu opremu (ako je to moguće) nakon što završe s poslom. Time će stvoriti fizički i psihološki prostor koji im je potreban za opuštanje i pripremu za sljedeći dan. Nadovezujući se na to, također možete organizirati posebnu obuku o stvaranju zdravog radnog okruženja kod kuće kako biste im pomogli da se uspješno prilagode radu u razdoblju nakon bolesti COVID-19.

  1. Ponudite fleksibilno radno vrijeme

Fleksibilan radni dan (s osnovnim radnim vremenom i slobodom izbora kad će ono početi i završiti) može pomoći zaposlenicima da pronađu ravnotežu između posla i privatnih obveza, kao što su briga o djeci ili liječnički pregledi. Osim toga, taj pristup može potaknuti produktivnost u međunarodnim poduzećima jer zaposlenici koji rade u različitim vremenskim zonama mogu planirati da im se radno vrijeme preklopi bez stalnog prekovremenog ili noćnog rada uz opasnost od iscrpljenosti.

Za više informacija o načinima pružanja podrške zaposlenicima nakon bolesti COVID-19 pogledajte naš članak „Kako poticati dobrobit među zaposlenicima nakon pandemije bolesti COVID-19”.

 

Korisne poveznice:

Utjecaj rada od kuće na mentalno i fizičko zdravlje tijekom bolesti COVID-19

Kako poticati dobrobit među zaposlenicima nakon pandemije bolesti COVID-19

 

Pročitajte više:

Europski dani poslova

Pronađite EURES-ove savjetnike  ​

Radni i životni uvjeti u zemljama u kojima djeluje EURES

EURES-ova baza poslova

EURES-ove usluge za poslodavce

EURES-ov kalendar događanja

Uskoro na internetu

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedInu

Teme
  • Posao /Poduzetništvo
  • Savjeti
Povezani odjeljak(i)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Odricanje

Članci su namijenjeni korisnicima portala EURES pružiti informacije o aktualnim temama i trendovima te potaknuti raspravu i debatu. Njihov sadržaj ne odražava nužno stav Europske uprave za rad (ELA) ili Europske komisije. Nadalje, EURES i ELA ne podržavaju gore navedene web stranice trećih strana.