Přejít na hlavní obsah
EURES (EURopean Employment Services)
Zpráva5. května 2022Evropský orgán pro pracovní záležitosti, Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňováníOdhadovaná doba čtení: 5 min

Jak podporovat správnou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců po pandemii covidu-19

Když se kancelář stane součástí domova, může se stírat rozdíl mezi pracovním a osobním životem. V tomto článku přinášíme nejdůležitější rady pro zaměstnavatele, jak podpořit zdravou rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem zaměstnanců po pandemii covidu-19.

How to promote a good work-life balance for employees post-COVID-19

V důsledku přechodu na hybridní způsob práce a práci na dálku vynuceného pandemií covidu-19 se práce z domova stala novým normálem pro řadu pracovníků. Klady (např. žádné náklady na dojíždění, větší nezávislost a zaměření na produktivní využití pracovní doby) často převažují nad zápory. Díky tomuto způsobu práce bez časových ztrát v dopravní špičce v autě nebo veřejné dopravě mohou zaměstnanci získat další volný čas, aniž by to mělo negativní vliv na jejich produktivitu.

I tak je však třeba mít na paměti, že práce z domova může mít i negativní dopady. Budete-li se řídit našimi radami, můžete pomoci svým zaměstnancům využít přínosy práce na dálku, aniž by došlo k ohrožení rovnováhy mezi jejich pracovním a soukromým životem.

  1. Jděte příkladem

Mnoho zaměstnanců má pocit, že se od nich očekává, že při práci z domova stráví prací více času. Často je tomu tak proto, že není stanoven čas pro „odchod z práce“ jako při práci v kanceláři. Je tedy důležité, abyste jakožto vedoucí pracovníci šli příkladem a přestávali pracovat v rozumnou dobu. Povzbudíte tak další zaměstnance, aby se chovali stejně a na konci pracovního dne skončili s prací. Můžete také stanovit konkrétní časové úseky, kdy by zaměstnanci měli a kdy by naopak neměli posílat e-maily, informovat o nich zaměstnance a navrhnout, aby v případě, že pracují mimo takto vymezenou dobu, používali v zájmu respektování pracovní doby kolegů odložené doručování e-mailů. Pokud jsou stanoveny příslušné hranice a zaměstnanci respektují svůj volný čas i volný čas ostatních, pomůže jim to v dlouhodobém horizontu vyhnout se vyhoření.

  1. Zajistěte vhodné vybavení

Používají-li zaměstnanci k práci svůj soukromý počítač, může být pro ně obtížné oddělit pracovní činnosti od soukromých aktivit (protože například dostávají pracovní zprávy i mimo pracovní dobu). To může mít dopad na jejich schopnost „vypnout“ a odpočinout si. Abyste takovýmto problémům předešli, zajistěte pro všechny zaměstnance notebooky a další nezbytné pracovní vybavení (např. sluchátka, myš a klávesnici).

Podle průzkumu provedeného v roce 2021 organizací Royal Society for Public Health (RSPH) 48 % zaměstnanců, kteří pracují na pohovce nebo v ložnici, trpí muskuloskeletálními poruchami. Zvažte, zda byste v zájmu prevence těchto poruch byli schopni kromě požadovaného technického vybavení poskytnout i další vybavení, například stojan na notebook, aby byla obrazovka na úrovni očí, nebo kancelářskou židli či stůl. Pomůžete tak zaměstnancům, aby při práci z domova udržovali dobré držení těla, čímž se sníží riziko muskuloskeletálních poruch.

  1. Pomozte zaměstnancům oddělit pracovní a domácí prostředí

Mnoho lidí pracujících z domova nemá prostory pro samostatnou pracovnu a vykonává svou práci v ložnici nebo v obývacím pokoji. Nedostatečné oddělení pracovního prostoru může mít skutečné psychologické dopady. Ze zprávy RSPH o provedeném průzkumu vyplývá, že pro 56 % dotázaných zaměstnanců je těžké po práci vypnout.

Abyste zaměstnancům pomohli lépe oddělit pracovní a domácí prostředí, navrhněte jim, aby po skončení práce pokud možno sklidili pracovní vybavení. Pomůže jim to vytvořit fyzický a psychologický prostor, který potřebují k odreagování a „dobití baterek“ na další den. V této souvislosti můžete uspořádat speciální školení o vytvoření zdravého domácího pracovního prostředí a pomoci tak zaměstnancům efektivně se přizpůsobit novému způsobu práce po skončení pandemie covidu-19.

  1. Umožněte pružnou pracovní dobu

Pružná pracovní doba (kombinace základní pracovní doby a možnosti zvolit si začátek a konec celkové denní pracovní doby) může zaměstnancům pomoci zvládat mimopracovní povinnosti, jako jsou péče o děti nebo návštěvy u lékaře. Může rovněž zvýšit produktivitu v nadnárodních společnostech, jelikož zaměstnanci pracující v různých časových pásmech si mohou naplánovat, jak si přizpůsobit pracovní dobu, aby nemuseli neustále pracovat přesčas nebo v noci a riskovat tak vyhoření.

Více informací o tom, jak pomoci zaměstnancům po pandemii covidu-19, naleznete v našem článku Jak podpořit dobré pracovní podmínky zaměstnanců po odeznění pandemie covidu-19.


 

Související odkazy:

Dopady práce z domova na duševní a fyzické zdraví během pandemie covidu-19

Jak podpořit dobré pracovní podmínky zaměstnanců po odeznění pandemie covidu-19

 

Další informace:

Evropské dny pracovních příležitostí

Najděte si svého poradce EURES

Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES

Databáze pracovních míst na portálu EURES

Služby sítě EURES pro zaměstnavatele

Kalendář akcí EURES

Připravované on-line akce

EURES na Facebooku

EURES na Twitteru

EURES na LinkedIn

 

Témata
  • Obchod / Podnikání
  • Rady a tipy
Související sekce
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Agriculture, forestry and fishing
  • Arts, entertainment and recreation
  • Construction
  • Education
  • Electricity, gas, steam and air conditioning supply
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Manufacturing
  • Mining and quarrying
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage
  • Water supply, sewerage, waste management and remediation activities
  • Wholesale and retail trade; repair of motor vehicles and motorcycles

Zřeknutí se odpovědnosti

Články mají uživatelům portálu EURES poskytnout informace o aktuálních tématech a trendech a podnítit diskusi a debatu. Jejich obsah nemusí nutně odrážet názor Evropského úřadu práce (ELA) nebo Evropské komise. EURES a ELA dále nepodporují výše uvedené webové stránky třetích stran.