Dział ten jest skierowany do absolwentów uniwersytetów i politechnik oraz ogólnie do osób z wyższymi kwalifikacjami, tj. studentów, absolwentów, nauczycieli i naukowców. Ze względu na to, że niektóre sektory cieszą się dużą popularnością w poszczególnych państwach UE, osoby o wysokich kwalifikacjach mają duże szanse na znalezienie pracy zagranicą.
Jeżeli planujesz rozpoczęcie kariery zawodowej, znalezienie nowej pracy lub jeżeli masz okazję odbyć staż w innym kraju Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub w Szwajcarii, odwiedź poniższe działy i zamieszczone tam linki.
Zmiana życia studenckiego na życie zawodowe zagranicą
Okres przejściowy między szkołą a życiem zawodowym to okres niepewności. Czy wkrótce ukończysz (albo już ukończyłeś(-aś)) studia i chcesz przenieść się do innego kraju EOG i w nim pracować? Jeżeli znasz języki obce, jesteś elastyczny(-a), wytrwały(-a) i zmotywowany(-a) do podjęcia nowej pracy i przeniesienia do nowego kraju i środowiska, to jesteś idealnym kandydatem do zrobienia międzynarodowej kariery!
6 KROKÓW POMOCNYCH W OSIĄGNIĘCIU MIĘDZYNARODOWEJ KARIERY
Zamiana życia studenckiego na zawodowe może być trudna. Ponadto szukanie pracy jest nie tylko wyzwaniem, lecz pochłania również wiele czasu! Aby ułatwić ten okres przejściowy, poniżej przedstawiono 6 kroków zawierających „wskazówki i porady”, które warto wziąć pod uwagę przed podjęciem decyzji o wyjeździe za granicę. Aby dowiedzieć się więcej, kliknij na dowolną pozycję i przeczytaj interesujący Cię fragment.
Praktyczne wskazówki i porady:
Europejscy pracodawcy mogą korzystać z różnych usług i narzędzi komunikacji w celu ogłaszania swych ofert pracy. Poniższa lista zawiera przegląd źródeł dostępnych informacji na szczeblu europejskim.
PUBLICZNE SŁUŻBY ZATRUDNIENIA I PORTAL MOBILNOŚCI ZAWODOWEJ EURES
- Aby dowiedzieć się więcej, zachęcamy do odwiedzenia lokalnego lub regionalnego urzędu pracy. Niektóre takie urzędy zatrudniają doradców EURES, którzy świadczą dodatkowe zindywidualizowane usługi.
- Doradcy EURES mogą udzielać porad dotyczących możliwości zatrudnienia na europejskim rynku pracy, kierować Cię do potencjalnych pracodawców i udzielać szczegółowych informacji na temat życia i pracy za granicą.
- Weź udział w prezentacjach pracodawców, warsztatach szkoleniowych i targach pracy organizowanych przez EURES w Twoim kraju. Więcej informacji na temat wydarzeń na szczeblu europejskim znajduje się w „Kalendarzu wydarzeń” na stronie głównej portalu EURES.
- Kolejnym pożytecznym punktem referencyjnym dotyczącym sytuacji na rynku pracy oraz warunków życia i pracy w innym kraju EOG jest dział portalu EURES „Życie i praca”. Przedstawione tam szczegółowe informacje usystematyzowane są według państw.
- Znajdź interesujące Cię oferty pracy w dowolnym kraju EOG przy pomocy funkcji „Szukaj pracy" na portalu EURES. Funkcja umożliwia dostęp do ofert pracy z 31 państw Europy, aktualizowanych w czasie rzeczywistym i obejmujących szeroką gamę zawodów, w tym oferty pracy stałej i sezonowej. Oferty EURES wyraźnie otwarte na rekrutację przekraczającą granicę jednego państwa są oznaczone jako „europejskie".
- Funkcja „EURES Szukaj pracy” posiada interfejs przyjazny dla użytkownika. W celu znalezienia pracy poszukujący mogą na przykład wybierać między państwem, regionem, zawodem, typem umowy lub połączyć kilka kryteriów. Serwis dostępny jest w 25 językach EOG.
- Oferty pracy umieszczone na portalu EURES w przeważającej części pochodzą bezpośrednio z krajowych baz danych ofert pracy. W zasadzie tylko tytuł i opis oferty pracy przedstawione są w języku kraju, z którego oferta pochodzi. Pozostałe szczegóły dotyczące oferty pracy, takie jak rodzaj umowy, wymagane doświadczenie i poziom wykształcenia, są często przetłumaczone.
- Warto wiedzieć, że każdy pracodawca sam decyduje o tym, w jakim języku przedstawi ofertę pracy w dziale „EURES Szukaj pracy". Jeżeli dany pracodawca jest szczególnie zainteresowany międzynarodową rekrutacją, dana oferta może zostać opublikowana w jednym lub w kilku językach różnych od ojczystego języka pracodawcy.
ORGANIZACJE MIĘDZYNARODOWE
- Oferty pracy z krajowych i międzynarodowych instytucji publicznych są publikowane na odpowiednich stronach internetowych. Należy zwrócić uwagę, że w przypadku większości ofert pracy w administracji publicznej, trzeba zdać test lub egzamin, aby móc znaleźć się na liście osób ubiegających się o pracę. Po kliknięciu na „Linki” znajdujące się w górnym pasku strony głównej portalu EURES pojawi się wyczerpująca lista organizacji i instytucji, gdzie możesz również zasięgnąć informacji o możliwościach zatrudnienia.
- Oferty pracy instytucji europejskich nie są dostępne na portalu EURES. Są one dostępne na stronie internetowej Europejskiego Urzędu Doboru Kadr (EPSO).
PRYWATNE AGENCJE POŚREDNICTWA PRACY I AGENCJE REKRUTACJI
- W wielu państwach członkowskich działają prywatne agencje pośrednictwa pracy wyspecjalizowane w szukaniu pracy czasowej za granicą. Prywatne agencje pośrednictwa pracy w Twoim kraju lub za granicą również oferują szeroki wachlarz informacji. Instytucje te pokierują Cię przez procedurę zgłoszeniową i pomogą Ci zrozumieć wymogi prawne związane ze zmianą miejsca pobytu. Zanim skorzystasz z ich usług, upewnij się, czy agencje te działają legalnie i czy pobierają opłaty za swoje usługi. Sprawdź również charakter umów o pracę znajdujących się w ich ofercie.
INNE ŹRÓDŁA INFORMACJI
- Odpowiednich wydarzeń lub ofert pracy dla absolwentów szukaj na specjalistycznych stronach internetowych lub za pomocą wyszukiwarek internetowych (np. Google, Yahoo itp.), w krajowych gazetach i publikacjach specjalistycznych (np. czasopismach poświęconych karierze zawodowej), ale nie zapomnij odwiedzić też centrum kariery zawodowej lub stowarzyszeń studentów działających przy Twoim uniwersytecie. Większość bibliotek przeważnie regularnie otrzymuje zagraniczne gazety i publikacje. Możesz również skorzystać z linku „Informacje i możliwości zatrudnienia dla absolwentów” pod „Linkami pokrewnymi”, gdzie znajdziesz wiele przydatnych adresów stron internetowych w EOG.
- Pobyt w państwie Twojego wyboru na stażu lub praktyki zawodowej jest doskonałym sposobem poznania kraju i daje okazję do szukania pracy na miejscu. Wiele dużych firm organizuje takie praktyki. Poszukaj ofert stażu pod linkiem „Informacje i możliwości zatrudnienia dla absolwentów”.
- Do tej pory zasięgnąłeś porad, jak znaleźć ofertę pracy jako pracownik. A czy zastanawiałeś(-aś) się nad możliwością rozpoczęcia działalności gospodarczej w innym państwie członkowskim? Czy słyszałeś(-aś) o nowym projekcie pilotażowym Komisji Europejskiej „ERASMUS for young entrepreneurs”? Ten dotyczący mobilności projekt ma na celu ułatwienie szkolenia (pobyt za granicą trwający 1-6 miesięcy), tworzenie sieci kontaktów i wymianę doświadczenia między młodymi przedsiębiorcami, poprzez odbycie praktyki w małych i średnich przedsiębiorstwach w innym państwie członkowskim UE.
- Jak najlepiej dopasować moje kwalifikacje do oferty pracy Poszukujący pracy absolwenci, a w szczególności studenci z mniejszymi szansami na zatrudnienie, powinni wykazać większą elastyczność przy wyborze ofert. Weź pod uwagę swoje własne kwalifikacje i swoje chęci do zdobywania nowych umiejętności – uwierz w siebie i w swoje możliwości! Dosyć często zdarza się, że pracodawcy bardziej zainteresowani są zdolnością kandydata do objęcia obowiązków i odpowiedniego ich wykonania niż jego dyplomem czy kierunkiem studiów.
- Czy moje kwalifikacje akademickie i zawodowe zostaną uznane? Po pierwsze, musisz dowiedzieć się, jakie są procedury uznawania Twoich kwalifikacji w państwie przyjmującym i czy dany zawód jest zawodem regulowanym. Zawody regulowane Do zawodów regulowanych zaliczają się te zawody, które są zarezerwowane dla osób posiadających specyficzne kwalifikacje (np. prawników, księgowych, nauczycieli, inżynierów, personelu paramedycznego, lekarzy, dentystów, weterynarzy, aptekarzy i architektów). W przypadku niektórych zawodów ustanowiona została lista uznawanych i równoważnych kwalifikacji. Zawody nieregulowane W przypadku niektórych zawodów tylko pracodawca decyduje o przydatności pracownika do pracy. Równoważność ocenia się indywidualnie, biorąc pod uwagę czas trwania studiów i ich program. W takim przypadku możesz zacząć praktykę z chwilą uzyskania zatrudnienia, ale musisz również przestrzegać niezbędnych procedur mających zastosowanie w danym zawodzie w państwie przyjmującym, które mogą różnić się od procedur, z którymi miałeś styczność do tej pory. Zalecenie w sprawie ustanowienia europejskich ram kwalifikacji dla uczenia się przez całe życie (EQF) zostało formalnie podpisane przez Parlament Europejski i Radę w kwietniu 2008 r. Europejskie ramy kwalifikacji (EQF) stanowią instrument przełożenia kwalifikacji mający na celu zwiększenia czytelności kwalifikacji krajowych w Europie, promowanie mobilności pracowników i uczniów między państwami oraz ułatwianie im uczenia się przez całe życie. Od 2012 r. wszystkie nowe kwalifikacje powinny zawierać odniesienie do europejskich ram kwalifikacji, aby pracodawcy i instytucje mogły identyfikować wiedzę, umiejętności i kompetencje kandydata. Więcej informacji na temat uznawania kwalifikacji akademickich można znaleźć korzystając z linku „NARIC” w „Tematach pokrewnych” w dziale „Jesteś absolwentem?” oraz w dziale „Europejskie ramy kwalifikacji” na portalu Europa.
- Czy język stanowi problem? W trakcie poszukiwania pracy w innym państwie znajomość lokalnego języka jest oczywistym atutem (a czasem koniecznością). Podstawowa znajomość angielskiego jest często bardzo przydatna. Wymagania językowe mogą się jednak różnić w zależności od rodzaju pracy i państwa i w związku z tym nie istnieje tu żadna ogólna zasada. Mimo wszystko zalecamy zapisanie się na kurs językowy w celu podniesienia poziomu znajomości języka państwa przyjmującego.
- Czy mogę zachować prawo do zasiłku dla bezrobotnych w moim państwie pochodzenia szukając jednocześnie pracy w innym państwie członkowskim EOG? Jeżeli jesteś obecnie bezrobotny(-a) i chcesz poszukać pracy w innym kraju EOG, to możesz na trzy miesiące przenieść prawo do zasiłku dla bezrobotnych. Kwestię przeniesienia prawa do zasiłku regulują surowe przepisy i ograniczenia. Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy skontaktować się z lokalną agencją pośrednictwa pracy lub odpowiednią instytucją wypłacającą zasiłek. Jeżeli w ciągu 3 miesięcy nie uda Ci się znaleźć pracy, władze kraju pobytu mogą Cię poprosić o opuszczenie kraju, ale mogą też okazać wyrozumiałość, jeżeli będziesz w stanie udowodnić, że masz spore szanse na znalezienia zatrudnienia. Dalsze przydatne informacje na ten temat możesz znaleźć w dziale „Życie i praca” na portalu EURES.
- Jakie dokumenty prawne są zwykle wymagane przy wyjeździe za granicę? Zanim udasz się do któregokolwiek z krajów EOG sprawdź wcześniej ważność dowodu tożsamości lub paszportu. Poszukaj jednoznacznych informacji na temat wymagań dotyczących wizy lub pozwolenia na pracę, jeżeli... - przepisy przejściowe dotyczące swobodnego przepływu pracowników mają zastosowanie do Twojego państwa. W celu uzyskania dodatkowych informacji odwiedź dział „Życie i praca” na portalu EURES lub skontaktuj się z lokalnym doradcą EURES; - chciałbyś (chciałabyś) pracować poza obszarem EOG (skontaktuj się z ambasadą właściwego państwa nienależącego do EOG w Twoim kraju w celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących składania wniosków).
- A jeżeli nie jestem obywatelem UE? Usługi online EURES są ogólnie dostępne dla wszystkich użytkowników posiadających dostęp do internetu. Jeżeli mieszkasz i pracujesz już na terytorium EOG lub w Szwajcarii, skontaktuj się z lokalnym lub regionalnym doradcą EURES w celu uzyskania porady. Niemniej jednak fakt znalezienia pracy przez EURES nie wpływa na zmianę wymogów prawnych i procedur administracyjnych, które mogą mieć zastosowanie do obywateli państw spoza UE. Jeżeli masz zamiar przenieść się z państwa nienależącego do EOG (z wyjątkiem Szwajcarii) w celu osiedlenia się i pracy w Europejskim Obszarze Gospodarczym lub w Szwajcarii, warto zwrócić się do własnego ministerstwa spraw zagranicznych, które często posiada informacje dotyczące wymogów prawnych związanych z osiedleniem się za granicą lub które skieruje Cię do właściwego centrum informacyjnego.
Jak się ubiegać?
- Określ wyraźnie plan przebiegu swojej kariery zawodowej Jasno określ plan swojej kariery zawodowej w oparciu o swoje kwalifikacje, zdolności i preferencje: rodzaj pracy i przedsiębiorstwa, umiejętności, zadania oraz obowiązki, jakie jesteś gotowy wziąć na siebie. W tym celu spróbuj dopasować swój plan do oferty pracy za pomocą wyszukiwarki lub funkcji wyszukiwania słów kluczowych w dziale „EURES szukaj pracy" znajdującym się na tym portalu. Porównaj swój profil z opisami pracy w obszarach, którymi jesteś zainteresowany.
- Ukierunkowane podanie o pracę Odpowiedz na oferty pracy ogłoszone na tym portalu i na innych stronach internetowych, w gazetach, czasopismach itp. Tam znajdziesz informacje o tym, jak ubiegać się o pracę i z kim się kontaktować. Wiele firm posiada własne internetowe strony rekrutacji, gdzie niekiedy można wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną.
- EURES CV online Rejestrując się bezpłatnie na stronie „Mój EURES” przeznaczonej dla osób poszukujących pracy możesz stworzyć swoje CV i udostępnić je zarejestrowanym pracodawcom i doradcom EURES, pomagając w ten sposób pracodawcom znaleźć odpowiednich kandydatów Można się również skontaktować z doradcą EURES, który przetworzy dane z Twojego podania, a w niektórych przypadkach, zgłosić się bezpośrednio do pracodawcy.
- Wysłanie podania o pracę z własnej inicjatywy Możesz oczywiście przygotować i wysłać również zgłoszenia z własnej inicjatywy (pamiętaj, że wiele ofert nie jest ogłaszanych przez pracodawców). Większość portali dla absolwentów oferuje porady i wskazówki dotyczące CV i podań o pracę sporządzanych z własnej inicjatywy. Najpowszechniejszą praktyką jest wysyłanie CV z listem motywacyjnym do konkretnego pracodawcy.
Jak napisać CV?
- Europass CV Zaleca się stosowanie formatu europejskiego CV w celu łatwiejszego porównywania kwalifikacji i doświadczenia na tle różnych krajów EOG. W EURES CV online, format CV jest obecnie dostępny we wszystkich językach EOG i przydatny mogą z niego korzystać zarówno profesjonaliści, jak i absolwenci wyższych uczelni. Europass CV daje jasny obraz umiejętności i kompetencji kandydata w całym obszarze EOG. W celu uzyskania dalszych informacji zalecamy skorzystanie z linku „Europass" znajdującego się w dziale „Tematy pokrewne” na portalu EURES.
- Prostota Przed dokonaniem wyboru osoby odpowiedzialne za rekrutację zazwyczaj poświęcają kilka sekund na przejrzenie CV. Pisząc swoje CV pamiętaj o tym, żeby było ono przyjazne dla czytelnika, tak więc używaj krótkich zdań, pozytywnego języka i w odpowiednich przypadkach fachowej terminologii. Usuń zbędne lub powtarzające się informacje.
- Dokonania Połóż nacisk na wcześniejsze obowiązki, które mogą dotyczyć szukanej przez Ciebie pracy, nawet jeżeli masz ograniczone doświadczenie. Staraj się używać „aktywnych” czasowników w celu wykazania związku przyczynowo-skutkowego przy opisywaniu swoich osiągnięć i zawsze podkreślaj wymierne dokonania.
- Oparte na faktach i wyczerpujące Upewnij się, czy informacje, jakich udzielasz są oparte na faktach, są dokładne i istotne (tzn. dotyczą dokładnie zapotrzebowania pracodawcy). Pamiętaj, że niektóre aspekty lub doświadczenia osobiste mogą zwiększyć wartość Twojego CV – poprzednie prace studenckie, praktyki, prace społeczne lub wakacyjne na pewno pomogły udoskonalić Twoje umiejętności osobiste. Upewnij się więc, czy w skrócie przedstawiasz swoje dokonania i umiejętności, jakie nabyłeś.
- Edukacja Podkreśl swoje osiągnięcia akademickie, a także inne umiejętności, zwłaszcza jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego albo jest ono bardzo małe. Zadaj sobie pytanie: „Jakie mam osiągnięcia naukowe, których brak jest w innych państwach?”.
- Długość Postaraj się ograniczyć swoje CV do maksimum 2 stron (czas pracodawcy jest cenny!). Dołącz do CV list motywacyjny przedstawiający Twoją osobę i zainteresowanie pracą. Podkreśl, że na żądanie możesz dostarczyć dodatkowe informacje.
- Przejrzystość Napisz CV sam(-a) i daj je komuś do sprawdzenia, zanim umieścisz je na portalu EURES lub wyślesz do pracodawcy.
- Referencje W wielu państwach dostarczenie referencji uważa się za normalną praktykę; zawierają one nazwiska i dane kontaktowe osób mogących udzielić pracodawcy informacji na temat kandydatów. Zawsze sprawdź referencje przed ich wysłaniem i uzyskaj pozwolenie na ich przekazanie.
- CV skierowane do konkretnego pracodawcy Ważne: dostosuj swoje standardowe CV do profilu zatrudnienia, jakim jesteś zainteresowany(-a). Oznacza to, że należy podkreślić konkretne kwalifikacje, umiejętności, szkolenia lub doświadczenia mające związek z wybraną ofertą pracy.
- Dobrze wiedzieć: - strony internetowe pracodawcy często zawierają istotne informacje o celach i zainteresowaniach pracodawcy. - niektóre strony internetowe dla absolwentów i uniwersyteckie centra kariery także oferują porady i wskazówki dotyczące tworzenia CV.
Jak napisać list motywacyjny?
- Cel Podanie o pracę składa się przeważnie z listu motywacyjnego i CV (preferowany jest format Europass), chyba że ogłoszenie o pracę wymaga złożenia innych dokumentów lub konkretnego formularza zgłoszeniowego. List motywacyjny jest dokumentem, w którym dokonuje się prezentacji swojej osoby pracodawcy i wyraża zainteresowanie ofertą pracy.
- Charakterystyka W przypadku CV pismo przewodnie powinno być krótkie (1 strona) i zwięzłe. Postaraj się, aby Twój tekst był prosty, lecz obiektywny. Skoncentruj się na trzech lub czterech istotnych elementach (patrz poniżej).
- Treść Twój tekst powinien składać się z około czterech akapitów, a każdy z nich powinien skupiać się na innym temacie. Przykład: 1) Wyraź swoje zainteresowanie pracą i wyjaśnij, skąd dowiedziałeś(-aś) się o ofercie pracy; 2) Wytłumacz, dlaczego interesuje Cię dana praca i dlaczego uważasz, że akurat Ty nadajesz się na to stanowisko; 3) Podkreśl jedną lub dwie umiejętności osobiste i kompetencje zawodowe, które zamieściłeś(-aś) w CV i wyjaśnij, w jaki sposób mogłyby one zwiększyć wartość Twojego podania ; 4) Zanim zakończysz list (np. używając zwrotu „Z poważaniem") wyraź gotowość stawienia się na rozmowę kwalifikacyjną oraz przedstawienia na żądanie dodatkowych informacji lub dokumentów.
Jakiej wersji językowej używać?
- Zaleca się używać języka ojczystego pracodawcy lub języka, w którym sporządzono ofertę pracy, chyba że w ofercie pracy napisano inaczej. Jak już wspomniano powyżej, w przypadku transnarodowych ofert pracy, język angielski jest często głównym językiem porozumiewania się (a w dalszej kolejności francuskim i niemieckim). W przypadku dalszych pytań radzimy skontaktować się z doradcą EURES.
- Zakładając, że znasz język państwa, do którego chcesz się przeprowadzić, zarówno list motywacyjny, jak i CV powinny być napisane przez Ciebie samego. Jeżeli do wykonywania danej pracy konieczna jest znajomość konkretnego języka, jest to dla Ciebie okazja do zaprezentowania swoich zdolności językowych zanim jeszcze dojdzie do ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Przed wysłaniem zawsze poproś kogoś o ponowne przeczytanie Twojego podania.
- Jeżeli wysyłasz podanie w obcym języku, upewnij się, że w zrozumiały sposób przetłumaczysz na język pracodawcy znaczenie specyficznych terminów z zakresu edukacji i kwalifikacji. Jeżeli masz taką możliwość, dokonaj porównań z przykładami z państwa pracodawcy. W razie potrzeby skontaktuj się z doradcą EURES.
Testy selekcyjne lub oficjalne konkursy
- Wiele dużych przedsiębiorstw, firm lub instytucji międzynarodowych, zanim przeprowadzi z kandydatami rozmowę kwalifikacyjną wymaga od nich poddania się badaniom psychometrycznym lub testom oceniającym ich zdolności techniczne. Wielu pracodawców korzysta również z pomocy centrów oceny w celu sprawdzenia potencjalnych kandydatów w autentycznych sytuacjach. Jedynie kandydaci, którzy pomyślnie przeszli pierwszy etap konkursu są dopuszczani do drugiego etapu (przeważnie jest to rozmowa kwalifikacyjna). Zasięgnij informacji w odpowiednich organizacjach, co do rodzaju stosowanych przez nie testów i ćwiczeń praktycznych. Niektóre strony internetowe i specjalistyczne publikacje dla absolwentów zawierają wykaz popularnych narzędzi i metod.
Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej
- Informacje ogólne Upewnij się, że jesteś dobrze poinformowany o firmie oraz przygotuj się na zadawanie pytań dotyczących firmy i konkretnych aspektów związanych z pracą. Porównaj równoważne kwalifikacje w państwie pracodawcy z Twoimi własnymi. Bądź gotowy(-a) również odpowiedzieć na pytania dotyczące zakresu Twojej odpowiedzialności, kwestii technicznych, umiejętności zarządzania, umiejętności w zakresie podejmowania decyzji oraz w jaki sposób pasują one do Twojego profilu.
- Umiejętności osobiste Jest bardzo prawdopodobne, że zostaniesz poproszony o potwierdzenie znajomości języka państwa przyjmującego i pokazanie, jak Twoje zdolności i atrybuty pasują do wymogów związanych z danym stanowiskiem. Jeżeli Twoja znajomość języka danego państwa jest słaba, powinieneś/powinnaś wykazać wolę do nauki (np. zapisanie się na kurs językowy). Przyłóż się i postaraj się używać słownictwa, które znasz, nawet jeżeli jest ono ograniczone – pokaż, że Cię na to stać i nie poddawaj się łatwo!
- Sytuacje z życia wzięte Przed rozmową kwalifikacyjną przypomnij sobie sytuacje, z którymi musiałeś (musiałaś) sobie poradzić i bądź gotowy(-a) je szerzej opisać. Przygotuj pisemną wersję „rozmowy na pokaz", z której skorzystasz, aby przekonać pracodawcę o Twojej przydatności. W przypadku telefonicznej rozmowy kwalifikacyjnej zawsze miej ten dokument przy sobie i poćwicz prezentację tych argumentów w przekonywujący sposób.
- Nieoczekiwane pytania Nie panikuj, gdy zostanie zadane podchwytliwe albo nieoczekiwane pytanie. Zachowaj spokój, poświęć chwilę na odpowiedź, a przede wszystkim bądź szczery(-a). Jeżeli nie znasz odpowiedzi na pytanie to się przyznaj, ale wyjaśnij, w jaki sposób znalazłbyś/znalazłabyś odpowiedź lub rozwiązanie.
- Praca zespołowa Podkreśl wkład, jaki wniosłeś w poprzednie osiągnięcia zespołowe. Sugerujemy, aby podkreślić również umiejętności przywódcze, w zakresie zarządzania lub kontaktów towarzyskich i dostarczyć materiały na ich poparcie.
- Wynagrodzenie i postanowienia umowne Zdobądź informacje dotyczące średniego wynagrodzenia (brutto lub netto) na podobnym stanowisku oraz na temat wymaganych kwalifikacji w państwie, do którego zamierzasz się przenieść. Zwróć również szczególną uwagę na postanowienia umowy i obowiązujące prawo pracy. Więcej informacji znajduje się w dziale „Życie i praca" na portalu EURES. Doradca EURES jest do Twojej dyspozycji.
Dokumenty, które należy mieć przy sobie na rozmowie kwalifikacyjnej
- CV Kilka egzemplarzy Twojego CV w języku ojczystym pracodawcy i ewentualnie również w języku angielskim.
- Świadectwa Kserokopie świadectw szkolnych i akademickich, kursów językowych i innych kwalifikacji.
- Tłumaczenia dyplomów. W przypadku niektórych stanowisk, np. w sektorze publicznym, może okazać się konieczne przedstawienie tłumaczenia przysięgłego potwierdzenia Twoich kwalifikacji, które przeważnie można uzyskać w odpowiedniej instytucji oświatowej lub we właściwym ministerstwie. W tym celu skontaktuj się z właściwym organem oświatowym w Twoim kraju.
- Dokumenty tożsamości Na rozmowę zabierz ze sobą paszport lub dokument tożsamości i ewentualnie kopię aktu urodzenia.
- Ubezpieczenie zdrowotne Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego (lub inny rodzaj ubezpieczenia zdrowotnego, w szczególności w przypadku obywateli spoza UE) może przydać się za granicą, jeżeli pracodawca od razu zaoferuje ci pracę, lub w celu pokrycia nieprzewidzianych kosztów leczenia.
- Zdjęcia paszportowe Zabierz ze sobą zdjęcia paszportowe do łatwiejszej identyfikacji Twojego CV lub do załatwiania innych wymaganych formalności.
- Listy polecające Listy polecające mogą wyróżnić Cię spośród innych kandydatów. Jeżeli nie posiadasz doświadczenia zawodowego, poproś o referencje ze szkoły lub uniwersytetu.
Zanim zaczniesz się pakować, pomyśl o następujących rzeczach:
- Umowa o pracę Zanim opuścisz swój kraj, upewnij się, że otrzymasz umowę o pracę (lub podpisane przez właściwą osobę zobowiązanie), jak również potwierdzenie wysokości wynagrodzenia. Zabierz ze sobą kopie wszelkich umów o zatrudnienie.
- Dokumentacja Zabierz ze sobą po dwie kserokopie ważnych dokumentów np. polisy ubezpieczeniowej, paszportu, umów o pracę, aktu urodzenia, kart bankowych itp. Sprawdź ważność swojego prawa jazdy.
- Kursy językowe Zapisz się na kurs językowy, najlepiej języka urzędowego państwa, w którym będziesz pracował(-a), lub języka, który będziesz najczęściej stosował(-a) na codzień.
- Inne możliwości nauki Zdobądź informacje i ewentualnie zapisz się na odpowiedni kierunek studiów podyplomowych/konwersji zawodowej lub program szkoleniowy na terenie EOG (np. w zakresie pracy społecznej, nauczania, służby cywilnej, prawa itp.). Stosowne informacje można uzyskać na większości stron internetowych dla absolwentów i w lokalnych akademickich centrach kariery (lub stowarzyszeń studentów). Więcej informacji na ten temat znajduje się na portalu EURES w dziale „Nauka".
- Konta bankowe Sprawdź, ile pieniędzy będziesz potrzebować na koncie w państwie, do którego się przeprowadzasz. Zapisz dane Twojego obecnego rachunku bankowego. Za granicą będziesz potrzebować tych informacji przy dokonywaniu przelewu.
- Ubezpieczenie Pamiętaj o zabraniu ze sobą ważnego ubezpieczenia zdrowotnego. Weź również pod uwagę ewentualne wykupienie ubezpieczenia na czas podróży.
- Zakwaterowanie Zorientuj się w możliwościach zakwaterowania i cenach w zależności od lokalizacji zakwaterowania w przyszłym państwie pobytu (np. wyszukiwanie w internecie, stowarzyszenia schronisk młodzieżowych oferujące tymczasowe zakwaterowanie itp.). Sprawdź również obowiązujące wymagania i szacunkowy koszt przeprowadzki.
- Ubezpieczenie społeczne W celu uzyskania niezbędnych informacji, wymaganych formularzy UE lub Europejskiej karty ubezpieczenia zdrowotnego (dla Ciebie i w razie potrzeby dla Twojej rodziny), przed wyjazdem za granicę skontaktuj się ze swoim zakładem ubezpieczeń społecznych. Zdobądź informacje na temat umów międzypaństwowych i dodatkowych formalności związanych z przeniesieniem uprawnień do ubezpieczenia społecznego (świadczenia społeczne, zasiłki dla bezrobotnych).
- Podatki Skontaktuj się z właściwymi organami w państwie Twojego pochodzenia, żeby uzyskać osobiście informację, czy została podpisana umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania z Twoim państwem docelowym.
- Rodzina Jako pracownikowi mobilnemu przysługują Ci i Twojej rodzinie takie same prawa, jak pracownikom krajowym. Członkowie Twojej rodziny mogą Ci towarzyszyć podczas Twojego pobytu oraz posiadają prawo dostępu do rynku pracy i szkolnictwa w nowym państwie pobytu. EURES może również pomóc znaleźć pracę Twojemu małżonkowi lub partnerowi. W celu uzyskania dalszych informacji skontaktuj się z doradcą EURES.
- Szkoła dla dzieci Najlepszym sposobem zdobycia informacji o szkołach i systemie edukacji w wybranym przez Ciebie państwie docelowym jest skontaktowanie się z doradcą EURES. Szukaj informacji na stronie internetowej właściwych organów oświatowych. Możesz także skontaktować się z krajowymi organami oświatowymi lub ambasadą kraju docelowego, aby dowiedzieć się więcej na temat systemu kształcenia i równoważnych wymagań kształcenia na wyższych uczelniach
Tuż przed wyjazdem…
- Zadbaj, aby w sposób zgodny z prawem i należyty rozwiązać wszelkie umowy z dostawcami usług, tj. umowa najmu, umowa z dostawcą wody i gazu, z dostawcą usług telefonicznych, internetu, telewizji itp. Możesz również rozwiązać umowę z bankiem i ubezpieczycielem (na ogół w przypadku bardzo długiego lub stałego pobytu w państwie docelowym).
- Jeżeli istnieje taki wymóg, należy powiadomić właściwy miejscowy organ o swoim wyjeździe za granicę.
- Zawiadom o zmianie adresu wszystkie instytucje i podmioty, z którymi zwykle utrzymujesz kontakt.
- Zawiadom również o swoim wyjeździe urząd podatkowy i zakład ubezpieczeń społecznych w Twoim państwie pochodzenia.
Pamiętaj również o…
- ważnym paszporcie lub dowodzie tożsamości dla Ciebie i całej Twojej rodziny,
- wizie dla Ciebie lub członków Twojej rodziny, jeżeli nie jesteś obywatelem EOG (albo jeżeli masz zamiar przenieść się do innego państwa spoza EOG).
- Zakwaterowanie Nawet jeżeli przeprowadziłeś(-aś) wstępne rozpoznanie przed wyjazdem, znalezienie odpowiedniego zakwaterowania przed przybyciem na miejsce może okazać się trudne. Jeżeli pracodawca nie jest w stanie Ci pomóc, rozpocznij od tymczasowego rozwiązania i zacznij szukać stałego zakwaterowania po przybyciu na miejsce. Zorientuj się w przepisach prawnych oraz prawach i obowiązkach lokatora i wynajmującego w nowym państwie pobytu.
- Formalności administracyjno-prawne W większości przypadków nowy pracodawca pomoże Ci w załatwieniu niektórych formalności prawnych związanych z rejestracją w nowym państwie (np. rejestracja w zakładzie ubezpieczeń społecznych i urzędzie podatkowym itp.). W każdym razie musisz zdawać sobie sprawę, że masz zarówno prawa, jak i obowiązki. Więcej informacji uzyskasz, kontaktując się z doradcą EURES lub miejscowymi organami.
- Ubezpieczenie społeczne Wszystkie świadczenia z tytułu ubezpieczenia społecznego związane z umową o pracę są przyznawane na jednakowych zasadach obywatelom wszystkich państwach UE/EOG. Świadczenia społeczne obejmują zwolnienia chorobowe i urlop macierzyński, zasiłek dla bezrobotnych, świadczenia rodzinne, świadczenia z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych oraz renty inwalidzkie i emerytury.
- Podatki Państwa europejskie zawarły umowy dwustronne zapobiegające podwójnemu opodatkowaniu dochodów swoich obywateli z tytułu działalności lub pracy w innym państwie.
- Rejestracja w wydziale spraw obywatelskich miejscowego urzędu gminy Zarejestruj się i uzyskaj dowód tożsamości w Twojej nowej ojczyźnie.
- Konto bankowe Otwórz nowe konto bankowe i powiadom o tym fakcie swojego pracodawcę (w celu przekazywania wynagrodzenia).
- Ubezpieczenie Jeżeli wynajmiesz albo kupisz dom lub kupisz samochód, obowiązkowe jest wykupienie ubezpieczenia od pożaru i innych zdarzeń losowych. Dowiedz się, jakie są polecane firmy ubezpieczeniowe.
- Edukacja i szkolnictwo podstawowe Zasięgnij informacji na temat szkół i formalności związanych z zapisaniem dzieci do szkoły. Krajowe strony internetowe, lokalne organy, a nawet Twój pracodawca, mogą Ci pomóc w znalezieniu najodpowiedniejszej szkoły dla Twoich dzieci.
- Język lub szkolenie zawodowe Czy to z własnej inicjatywy czy też za zgodą Twojego nowego pracodawcy, korzystne wydaje się zapisanie się na kursy językowe lub zawodowe dostosowane do Twoich potrzeb.
- Lokalny transport Po Twoim przyjeździe – w zależności od odległości między Twoim miejscem zamieszkania a pracą – poszukaj najbardziej ekonomicznego i efektywnego dostępnego środka transportu. Sprawdź ceny biletów i wysokość opłat za bilety miesięczne.
- Kultura i rozrywka Twój pracodawca, lokalna administracja, nowi sąsiedzi i współpracownicy mogą pomóc Ci w znalezieniu najbardziej interesujących miejsc i wydarzeń w Twoim nowym miejscu zamieszkania. Informacje na ten temat możesz również znaleźć na krajowych stronach internetowych.
Pomyśl również o… powrocie do ojczyzny
- Podtrzymuj kontakt z osobami z Twojego kraju i kręgu zawodowego. Udaj się do doradcy EURES, aby Ci doradził, jak najlepiej wyeksponować Twoje zagraniczne doświadczenie i rozpocznij poszukiwanie pracy na długo przed powrotem. EURES pomoże ci również zaplanować karierę zawodową w państwie Twojego pochodzenia.
- Przed wyjazdem z państwa pobytu nie zapomnij zwrócić się ze znacznym wyprzedzeniem o europejskie formularze (E205 – emerytura; E301/E303 – zasiłek dla bezrobotnych, Europejską kartę ubezpieczenia społecznego itp.).
Uwaga: procedura szukania pracy w Twojej ojczyźnie podczas Twojego pobytu i pracy za granicą w dużej mierze podobna do tej, która obowiązywała, gdy przenosiłeś się za granicę!
Więcej informacji i porad mogących pomóc w dostosowaniu się do życia zawodowego za granicą znajduje się na innych stronach internetowych, które dostępne są poprzez kliknięcie na „Linki pokrewne”.
Ponadto: przeszło 1000 doradców EURES chętnie udzieli informacji i pomoże Ci we wszelkich kwestiach związanych z europejskim rynkiem pracy. Poszukiwanie należy rozpocząć od skontaktowania się z doradcą EURES w państwie zamieszkania. Dane kontaktowe wszystkich doradców EURES znajdziesz klikając na „Skontaktuj się z doradcą EURES”.
Kariera dla naukowców
Naukowcy mogą korzystać z możliwości nauki lub pracy w innym państwie członkowskim i korzystać z Europejskiego Portalu dla Mobilnych Naukowców. Obecnie dostępna jest nowa strona internetowa – „EURAXESS – Researchers in motion” rozszerzona o dodatkowe usługi. Strona ta jest punktem kompleksowej obsługi dla naukowców poszukujących nowych bodźców w swojej karierze zawodowej i rozwoju osobistym za granicą. Ta bezpłatna zindywidualizowana usługa ma na celu dostarczenie wyczerpujących i aktualnych informacji z rynku pracy oraz informacji na temat możliwości finansowania w dowolnej dziedzinie naukowej w całej Europie. Strona ta jest również pierwszym punktem referencyjnym w temacie przysługujących Ci praw oraz instytucji naukowych i fundacji, a także zawiera linki pomocne przy przeprowadzce i pobycie za granicą. W celu uzyskania dalszych informacji należy przejść do „Tematów pokrewnych”.
UWAGA
Należy mieć na uwadze, że dział „Życie i praca” portalu EURES zawiera dalsze specyfikacje dotyczące państw członkowskich EURES w dziale zestawień „Wskazówki i rady”.
Odpowiedzi na inne pytania dotyczące Unii Europejskiej i swobodnego przepływu obywateli z zamiarem osiedlania się, studiowania i pracy w innym państwie członkowskim, znajdują się na portalu EUROPA.