
Vykstant demografiniams pokyčiams ir pereinant prie skaitmeninių ir žaliųjų technologijų, visos Europos ekonomikoms gresia įgūdžių trūkumas. Šiame straipsnyje analizuojame, kokias darbo vietas Europoje sunku užpildyti, ir siūlome keletą taktikų, kuriomis pasinaudoję darbdaviai lengviau ras tinkamų darbuotojų.
Kokias darbo vietas darbdaviams sunku užpildyti?
Europos Komisija nustatė 42 trūkstamas profesijas sveikatos priežiūros, inžinerijos, statybos, turizmo ir transporto sektoriuose. Šalia sunkvežimių, tramvajų ir autobusų vairuotojų paminėti slaugytojai, medikai, inžinieriai, programinės įrangos kūrėjai ir sistemų analitikai, mūrininkai, virėjai, padavėjai ir kt.
Darbuotojų trūkumas didėja, nes esami darbuotojai išeina į pensiją, o jų poreikis auga naujose besiplečiančiose srityse, įskaitant skaitmeninę ir žaliąją pramonę. 2023 m. Eurobarometro tyrimo duomenimis, 78 proc. MVĮ, kurios sudaro 99 proc. Europos įmonių, teigė, kad joms sunku rasti kvalifikuotų darbuotojų.
ES parama darbdaviams apima Įgūdžių paktą, kuris nuo 2020 m. yra Europos įgūdžių darbotvarkės dalis ir kurio tikslas – tobulinti Europos dirbančiųjų įgūdžius. Įmonėms narėms (2023 m. jų buvo 7 500) teikiama nauda – galimybė užmegzti ryšius, naudotis žinių ir konsultacijų centrais, gauti mokymus ir dalyvauti renginiuose. Iki 2023 m. specialiais mokymais jau pasinaudojo daugiau kaip du milijonai žmonių.
Sėkmingo įdarbinimo taktika
2024 m. ataskaitoje teigiama, kad naujų darbuotojų pritraukimas, pagalba anksčiau nedirbusiems asmenims įsidarbinti ir esamų darbuotojų mokymas, kad jie įgytų naujų įgūdžių gali padėti spręsti įgūdžių trūkumo problemą. Remiantis ataskaita, pateikiamos kelios pagrindinės taktikos ir pavyzdžiai, kaip įmonės jas taiko praktiškai.
Į savo veiklos sektorių pritraukti naujų darbuotojų: darbo vietų kokybės ir sektoriaus patrauklumo didinimas, kartu ieškant galimybių pritraukti darbuotojus iš kitų ES ir jai nepriklausančių šalių, gali padėti įmonėms rasti naujų specialistų. Vienas Kroatijos viešbutis sėkmingai išvengė sezoninių darbuotojų trūkumo pasiūlęs mokestį už viršvalandžius, lojalumo premijas, darbo ne visą darbo laiką ir lankstaus darbo galimybes, taip pat paramą būsto išlaidoms padengti ir naudodamas regioninę paramą vietos, nacionalinei ir tarptautinei rinkodarai.
Aktyviau pasitelkti nepakankamai išnaudotą darbo jėgą: mažinant kliūtis, dėl kurių sveikatos problemų turintys ar kitus asmenis prižiūrintys asmenys negali dirbti, galima paskatinti daugiau žmonių įsidarbinti, taip pat galima pasitelkti migrantų ir pabėgėlių integracijos priemones. Tyrimų bendrovės „Ipsos“ Čekijos filialas pasiūlė motinystės ir tėvystės atostogas, lankstų darbo grafiką ir lopšelį-darželį, kad įdarbintų ir išlaikytų vaikų turinčius darbuotojus. Švedijoje Ukrainiečių profesinės paramos centras organizavo ryšių plėtros renginius ir darbo muges, kūrė gyvenimo aprašymų duomenų bazes ir rengė mokymus, kad pritrauktų kvalifikuotus pabėgėlius dirbti įvairiose srityse, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros ir socialinės rūpybos bei IRT.
Tobulinti vietos darbuotojų įgūdžius: darbo patirtis ir mokymo programos gali padėti tobulinti esamų darbuotojų ir vietinių darbo ieškančių asmenų įgūdžius. Darbdaviai taip pat gali pamatyti, kad geresnės įdarbinimo strategijos ir priemonės (pvz., socialiniai tinklai) gali padėti pritraukti labai reikalingų specialistų. Kipro viešojo transporto sektoriuje sukurta autobusų vairuotojų mokinių programa, pagal kurią po šešių mėnesių įdarbintiems asmenims padengiamos pamokų išlaidos. Nyderlandų IT bendrovė „Aurai“ pasiūlė pažangiąją praktiką, apimančią įvairias sritis – nuo duomenų inžinerijos iki mašinų mokymosi, o Helsinkio mieste pradėta taikyti lanksti darbo vietoje organizuojamo mokymo programa, pagal kurią bedarbiai, pabėgėliai, migrantai ir kiti asmenys gali tapti sveikatos priežiūros specialistų padėjėjais.
Kaip EURES gali padėti?
EURES gali padėti darbdaviams įdarbinti darbuotojus iš kitų Europos rinkų. EURES konsultantų tinklas 27 ES šalyse, Šveicarijoje, Islandijoje, Lichtenšteine ir Norvegijoje teikia konsultacijas ir praktinę pagalbą, susijusią su įdarbinimu, tiek darbdaviams, tiek darbo ieškantiems asmenims, kurie pasinaudoja jų pasiūlymais. Tinklas gali padėti nustatyti, kur sunkiai užpildomas darbo vietas gali užimti pertekliniai darbuotojai iš kitų rinkų.
Jei norite susisiekti su EURES konsultantu, spustelėkite čia
Susijusios nuorodos
Pabendraukite su EURES konsultantu
Įmonių metodai spręsti darbo jėgos trūkumo problemą
Gyvenimo ir darbo sąlygos kitose ES šalyse
Išsamesnė informacija
EURES konsultantų paieška
Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse
EURES darbo vietų duomenų bazė
EURES paslaugos darbdaviams
EURES renginių kalendorius
Būsimi internetiniai renginiai
EURES tinkle „Facebook“
EURES tinkle X
EURES tinkle „LinkedIn“
EURES tinkle „Instagram“
Išsamūs duomenys
- Paskelbimo data
- 2025 m. balandžio 11 d.
- Autoriai
- Europos darbo institucija | Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
- Temos
- Verslas / Verslumas
- ES mobilumo priemonių rinkinys
- EURES mokymai
- Nurodymai ir patarimai
- Vidinės EURES naujienos
- Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
- Naujienos/pranešimai/statistika
- Įdarbinimo tendencijos
- Susijusios skiltys
- EURES tarnybos
- Pagalba ir aptarnavimas
- Nurodymai ir patarimai
- Informacija apie darbo rinką
- Sektorius
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Education
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Transportation and storage