
A demográfiai változások, valamint a digitális és zöld technológiákra való átállás időszakában a szakemberhiány Európa-szerte fenyegeti a gazdaságokat. Az alábbiakban megvizsgáljuk, hogy mely munkaköröket nehéz betölteni Európában, és javaslatot teszünk néhány olyan taktikára, amelyekkel a munkáltatók fellendíthetik a munkaerő-felvételt.
Melyek a munkáltatók nehezen betölthető álláshelyei?
Az Európai Bizottság 42 hiányszakmát azonosított az egészségügyi, a műszaki, az építőipari, az idegenforgalmi és a közlekedési ágazatban. A teherautó-, villamos- és buszvezetők mellett ápolók, orvosok, mérnökök, szoftverfejlesztők és rendszerelemzők, kőművesek, szakácsok, pincérek és mások is szerepelnek a listán.
A munkaerőhiány egyre nő, mivel a meglévő munkavállalók nyugdíjba vonulnak, az új növekedési területek pedig – köztük a digitális és a zöld iparágak – egyre nagyobb keresletet támasztanak. Az Eurobarométer 2023-as tanulmánya szerint a kkv-k 78%-a – amelyek az európai vállalkozások 99%-át teszik ki – azt állította, hogy nehézségekbe ütköznek a szakképzett munkaerő felvétele során.
A munkáltatóknak nyújtott uniós támogatás magában foglalja a készségfejlesztési paktumot, amely 2020 óta az európai készségfejlesztési program részét képezi, és amelynek célja az európai munkaerő továbbképzése. A tagvállalatok (2023-ban 7500 ilyen vállalat volt) számára biztosított előnyök közé tartozik a hálózatépítés, a tudás- és útmutató központok, valamint a képzéshez és rendezvényekhez biztosított hozzáférés. 2023-ra már több mint kétmillió ember részesült továbbképzésben.
Taktikák a sikeres munkaerő-felvételhez
Az új munkavállalók bevonása, a korábban nem dolgozók munkába állásának elősegítése, valamint képzések útján a meglévő munkavállalók új készségekkel való felruházása mind-mind segíthet a szakemberhiány kezelésében, ahogy arra a 2024-es jelentés is rámutat. Az alábbiakban a jelentés alapján bemutatunk néhány kulcsfontosságú taktikát és példát arra, hogy a vállalkozások hogyan ültethetik át ezeket a gyakorlatba.
Új munkavállalók vonzása az ágazatba: a munkahelyek minőségének és az ágazat vonzerejének javítása, valamint a más uniós országokból és Unión kívüli országokból érkező mobilitás lehetőségeinek feltárása mind segíthet a vállalatoknak az új tehetségforrások megtalálásában. Egy horvát szálloda sikeresen elkerülte a szezonális munkaerőhiányt azzal, hogy kifizette a túlórákat, hűségbónuszokat adott, részmunkaidős és rugalmas munkalehetőségeket biztosított, valamint támogatást nyújtott a lakhatási költségekhez, és kihasználta a regionális kereskedelmi támogatást a helyi, nemzeti és nemzetközi marketinghez.
A nem megfelelően felhasznált munkaerő aktivizálása: az egészségügyi problémákkal küzdő vagy gondozási feladatokat ellátó munkavállalók munkahelyi távolmaradását kiváltó akadályok csökkentése segíthet abban, hogy több embert ösztönözzünk a munkába állásra, csakúgy, mint a migránsok és menekültek integrációját célzó intézkedések támogatása. Az Ipsos piackutató cég csehországi kirendeltsége szülési és apasági szabadságot, rugalmas munkavégzést és helyi bölcsődét kínált a gondozási feladatokat ellátó munkavállalók toborzása és megtartása érdekében. Svédországban az Ukrán Szakmai Támogató Központ hálózatépítő rendezvényeket és állásbörzéket szervezett, önéletrajz-adatbázisokat hozott létre, és képzést szervezett, hogy szakképzett menekülteket vonzzon olyan különböző munkakörökbe, mint az egészségügyi és szociális ellátás, valamint az ikt.
A helyi munkavállalók továbbképzése: a munkatapasztalatra építő és képzési programok segíthetnek a meglévő alkalmazottak és a helyi álláskeresők továbbképzésében. A munkáltatók arra is rájöhetnek, hogy a munkaerő-felvételi stratégiák és eszközök (pl. a közösségi média) javítása segíthet a szükséges tehetségek bevonzásában. A ciprusi tömegközlekedés saját buszvezetői gyakornoki programot hozott létre, amely hat hónap után fedezi a sikeres felvételizők tanfolyamainak költségeit. A holland Aurai informatikai vállalat az adatfeldolgozástól a gépi tanulásig terjedő területeket felölelő, haladó szintű gyakornoki programot kínált, Helsinki városa pedig rugalmas munkaalapú képzési programot indított, hogy a munkanélküliek, menekültek, migránsok és mások egészségügyi asszisztenssé váljanak.
Hogyan tud segíteni az EURES?
Az EURES segíteni tud a munkáltatóknak abban, hogy más európai piacokról vegyenek fel munkavállalókat. Az EURES tanácsadói hálózata az EU 27 tagállamában, valamint Svájcban, Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában tanácsokat ad és gyakorlati segítséget nyújt a munkaerő-felvételhez mind a munkáltatóknak, mind az ajánlataikat elfogadó álláskeresőknek. A hálózat segíteni tud annak azonosításában, hogy más piacokon hol áll rendelkezésre munkaerő-felesleg a nehezen betölthető állásokra.
Kattintson ide, ha kapcsolatba kíván lépni egy EURES tanácsadóval
Kapcsolódó linkek:
Chatbeszélgetés egy EURES-tanácsadóval
A munkaerőhiány kezelésére irányuló vállalati gyakorlatok
Élet- és munkakörülmények más uniós országokban
További információ:
Az Ön EURES tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak
Az EURES rendezvénynaptára
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES az X-en
Az EURES a LinkedInen
Az EURES az Instagramon
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2025. április 11.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Üzlet / Vállalkozás
- EU mobilitási eszköztár
- EURES képzés
- Javaslatok és tippek
- Belső EURES hírek
- Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
- Hírek/jelentések/statisztika
- Toborzási trendek
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Az EURES szolgáltatásai
- Súgó és támogatás
- Javaslatok és tippek
- Munkaerő-piaci információk
- Ágazat
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Education
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Transportation and storage