Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)
  • Sajtócikk
  • 2025. április 11.
  • Európai Munkaügyi Hatóság, A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
  • Olvasási idő: 5 perc

Hogyan vegyünk fel munkaerőt nehezen betölthető álláshelyekre?

A megfelelő személy megtalálása – vagy képzése – segíthet a termelékenység fellendítésében egy olyan időszakban, amikor sok európai munkaadónak nehézséget okoz a munkaerő-felvétel.

How to recruit for hard-to-fill positions

A demográfiai változások, valamint a digitális és zöld technológiákra való átállás időszakában a szakemberhiány Európa-szerte fenyegeti a gazdaságokat. Az alábbiakban megvizsgáljuk, hogy mely munkaköröket nehéz betölteni Európában, és javaslatot teszünk néhány olyan taktikára, amelyekkel a munkáltatók fellendíthetik a munkaerő-felvételt. 

Melyek a munkáltatók nehezen betölthető álláshelyei? 

Az Európai Bizottság 42 hiányszakmát azonosított az egészségügyi, a műszaki, az építőipari, az idegenforgalmi és a közlekedési ágazatban. A teherautó-, villamos- és buszvezetők mellett ápolók, orvosok, mérnökök, szoftverfejlesztők és rendszerelemzők, kőművesek, szakácsok, pincérek és mások is szerepelnek a listán. 

A munkaerőhiány egyre nő, mivel a meglévő munkavállalók nyugdíjba vonulnak, az új növekedési területek pedig – köztük a digitális és a zöld iparágak – egyre nagyobb keresletet támasztanak. Az Eurobarométer 2023-as tanulmánya szerint a kkv-k 78%-a – amelyek az európai vállalkozások 99%-át teszik ki – azt állította, hogy nehézségekbe ütköznek a szakképzett munkaerő felvétele során.

A munkáltatóknak nyújtott uniós támogatás magában foglalja a készségfejlesztési paktumot, amely 2020 óta az európai készségfejlesztési program részét képezi, és amelynek célja az európai munkaerő továbbképzése. A tagvállalatok (2023-ban 7500 ilyen vállalat volt) számára biztosított előnyök közé tartozik a hálózatépítés, a tudás- és útmutató központok, valamint a képzéshez és rendezvényekhez biztosított hozzáférés. 2023-ra már több mint kétmillió ember részesült továbbképzésben. 

Taktikák a sikeres munkaerő-felvételhez

Az új munkavállalók bevonása, a korábban nem dolgozók munkába állásának elősegítése, valamint képzések útján a meglévő munkavállalók új készségekkel való felruházása mind-mind segíthet a szakemberhiány kezelésében, ahogy arra a 2024-es jelentés is rámutat. Az alábbiakban a jelentés alapján bemutatunk néhány kulcsfontosságú taktikát és példát arra, hogy a vállalkozások hogyan ültethetik át ezeket a gyakorlatba.

Új munkavállalók vonzása az ágazatba: a munkahelyek minőségének és az ágazat vonzerejének javítása, valamint a más uniós országokból és Unión kívüli országokból érkező mobilitás lehetőségeinek feltárása mind segíthet a vállalatoknak az új tehetségforrások megtalálásában. Egy horvát szálloda sikeresen elkerülte a szezonális munkaerőhiányt azzal, hogy kifizette a túlórákat, hűségbónuszokat adott, részmunkaidős és rugalmas munkalehetőségeket biztosított, valamint támogatást nyújtott a lakhatási költségekhez, és kihasználta a regionális kereskedelmi támogatást a helyi, nemzeti és nemzetközi marketinghez. 

A nem megfelelően felhasznált munkaerő aktivizálása: az egészségügyi problémákkal küzdő vagy gondozási feladatokat ellátó munkavállalók munkahelyi távolmaradását kiváltó akadályok csökkentése segíthet abban, hogy több embert ösztönözzünk a munkába állásra, csakúgy, mint a migránsok és menekültek integrációját célzó intézkedések támogatása. Az Ipsos piackutató cég csehországi kirendeltsége szülési és apasági szabadságot, rugalmas munkavégzést és helyi bölcsődét kínált a gondozási feladatokat ellátó munkavállalók toborzása és megtartása érdekében. Svédországban az Ukrán Szakmai Támogató Központ hálózatépítő rendezvényeket és állásbörzéket szervezett, önéletrajz-adatbázisokat hozott létre, és képzést szervezett, hogy szakképzett menekülteket vonzzon olyan különböző munkakörökbe, mint az egészségügyi és szociális ellátás, valamint az ikt.

A helyi munkavállalók továbbképzése: a munkatapasztalatra építő és képzési programok segíthetnek a meglévő alkalmazottak és a helyi álláskeresők továbbképzésében. A munkáltatók arra is rájöhetnek, hogy a munkaerő-felvételi stratégiák és eszközök (pl. a közösségi média) javítása segíthet a szükséges tehetségek bevonzásában. A ciprusi tömegközlekedés saját buszvezetői gyakornoki programot hozott létre, amely hat hónap után fedezi a sikeres felvételizők tanfolyamainak költségeit. A holland Aurai informatikai vállalat az adatfeldolgozástól a gépi tanulásig terjedő területeket felölelő, haladó szintű gyakornoki programot kínált, Helsinki városa pedig rugalmas munkaalapú képzési programot indított, hogy a munkanélküliek, menekültek, migránsok és mások egészségügyi asszisztenssé váljanak. 

Hogyan tud segíteni az EURES?

Az EURES segíteni tud a munkáltatóknak abban, hogy más európai piacokról vegyenek fel munkavállalókat. Az EURES tanácsadói hálózata az EU 27 tagállamában, valamint Svájcban, Izlandon, Liechtensteinben és Norvégiában tanácsokat ad és gyakorlati segítséget nyújt a munkaerő-felvételhez mind a munkáltatóknak, mind az ajánlataikat elfogadó álláskeresőknek. A hálózat segíteni tud annak azonosításában, hogy más piacokon hol áll rendelkezésre munkaerő-felesleg a nehezen betölthető állásokra. 

Kattintson ide, ha kapcsolatba kíván lépni egy EURES tanácsadóval 

 

Kapcsolódó linkek:

Chatbeszélgetés egy EURES-tanácsadóval

A munkaerőhiány kezelésére irányuló vállalati gyakorlatok

Élet- és munkakörülmények más uniós országokban

További információ:

Európai Foglalkoztatási Napok

Az Ön EURES tanácsadója

Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban

EURES állásadatbázis

Az EURES szolgáltatásai munkaadóknak

Az EURES rendezvénynaptára

Közelgő online események

Az EURES a Facebookon

Az EURES az X-en

Az EURES a LinkedInen

Az EURES az Instagramon

Témák
  • Üzlet / Vállalkozás
  • EU mobilitási eszköztár
  • EURES képzés
  • Javaslatok és tippek
  • Belső EURES hírek
  • Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
  • Hírek/jelentések/statisztika
  • Toborzási trendek
Kapcsolódó szakasz(ok)
Ágazat
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Education
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Transportation and storage

Jogi nyilatkozat

A cikkek célja az EURES portál felhasználóinak tájékoztatása az aktuális témákról és trendekről, valamint viták és viták ösztönzése. Tartalmuk nem feltétlenül tükrözi az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA) vagy az Európai Bizottság álláspontját. Ezenkívül az EURES és az ELA nem támogatja a fent említett harmadik felek webhelyeit.