Põhisisu juurde
EURES (EURopean Employment Services)
  • Artikkel
  • 11. aprill 2025
  • Euroopa Tööjõuamet, Tööhõive, sotsiaalküsimuste ja sotsiaalse kaasatuse peadirektoraat
  • 3 min lugemist

Kuidas värvata ametikohtadele, mida on keeruline täita?

Töökohale õige kandidaadi leidmine või koolitamine võib aidata suurendada tootlikkust ajal, mil paljude Euroopa tööandjate jaoks on töötajate värbamine keeruline.

How to recruit for hard-to-fill positions

Ajal, mil toimuvad demograafilised muutused ning üleminek digi- ja keskkonnahoidlikule tehnoloogiale, ähvardab oskuste nappus majandust kogu Euroopas. Siinkohal uurime, milliseid ametikohti on Euroopas keeruline täita, ning pakume välja teatud strateegiad, mida tööandjad saavad kasutada, et värbamine oleks edukam. 

 

Mis ametikohti on tööandjatel keeruline täita? 

Euroopa Komisjon on kindlaks teinud 42 tööjõupuudusega kutseala tervishoiu-, tehnika-, ehitus-, turismi- ja transpordisektoris. Loetelu hõlmab lisaks veoauto-, trammi- ja bussijuhtidele ka meditsiiniõdesid, arste, insenere, tarkvaraarendajaid ja süsteemianalüütikuid, müürseppi, kokki, ettekandjaid jt. 

Tööjõupuudus suureneb, sest olemasolevad töötajad jäävad pensionile, ning nõudlus suureneb uutes kasvuvaldkondades, sealhulgas digi- ja rohetööstuses. 2023. aasta Eurobaromeetri uuringus märkis 78% VKEdest, kes moodustavad 99% Euroopa ettevõtetest, et neil on raskusi kvalifitseeritud töötajate värbamisega.

ELi toetus tööandjatele hõlmab oskuste pakti, mis on alates 2020. aastast osa Euroopa oskuste tegevuskavast ja mille eesmärk on täiendada Euroopa tööjõu oskusi. Liikmesettevõtete (2023. aastal 7500) eelised hõlmavad võrgustumist, teadmiste ja juhendamise kontaktpunkte ning juurdepääsu koolitusele ja üritustele. 2023. aastaks oli täiendkoolitusest kasu saanud juba üle kahe miljoni inimese. 

Eduka värbamise strateegiad

Uute töötajate töölevõtt, varasema töökogemuseta inimeste värbamise toetamine ja olemasolevate töötajate täiendkoolitamine uute oskuste omandamiseks võib aidata oskuste nappust vähendada, selgub 2024. aasta aruandest. Allpool on aruandele tuginedes esitatud mõned peamised strateegiad ja näited, kuidas ettevõtted neid praktikas rakendavad.

Uute töötajate meelitamine sektorisse: töökohtade kvaliteedi ja sektori atraktiivsuse parandamine ning võimaluste uurimine, mis on seotud liikuvusega teistest ELi riikidest ja mujalt, võib aidata ettevõtetel leida uusi talente. Üks Horvaatia hotell vältis edukalt hooajatöötajate nappust, pakkudes tasustatud ületunnitööd, lojaalsuspreemiaid, osaajatööd ja paindlikke töövõimalusi, samuti eluasemekulude hüvitamist, kasutades kohalikuks, riiklikuks ja rahvusvaheliseks turustamiseks ettenähtud piirkondlikku kaubandustoetust.

Alakasutatud tööjõu aktiveerimine: selliste takistuste vähendamine, mis hoiavad terviseprobleemidega või hoolduskohustustega inimesi töökohalt eemal, samuti rändajate ja pagulaste integreerimise toetusmeetmed võivad julgustada rohkem inimesi tööle naasma. Uuringufirma Ipsos Tšehhi filiaal pakkus ema- ja isapuhkust, paindlikku töötamist ja kohapealset lastesõime, et värvata ja hoida hoolduskohustustega töötajaid. Rootsis korraldas Ukraina töötajate toe keskus võrgustikuüritusi ja töömesse, lõi CVde andmebaase ja pakkus koolitust, et meelitada kvalifitseeritud pagulasi selliste valdkondade ametikohtadele nagu tervishoid ja sotsiaalhoolekanne ning IKT.

Kohalike töötajate oskuste täiendamine: töökogemus- ja koolitusprogrammid võivad aidata täiendada olemasolevate töötajate ja kohalike tööotsijate oskusi. Tööandjad võivad ka leida, et värbamisstrateegiate ja -vahendite (nt sotsiaalmeedia) ajakohastamine võib aidata meelitada ligi vajalikke talente. Küprose ühistransport võttis kasutusele bussijuhtide praktikakava, mis kattis kuue kuu möödudes edukalt töölevõetute õppetundide kulud; Madalmaade IT-ettevõte Aurai pakkus edasijõudnute praktikat, mis hõlmas valdkondi andmetöötlusest kuni masinõppeni; ning Helsingi linn käivitas paindliku tööpõhise koolituskava, et töötutel, pagulastel, sisserändajatel ja muudel huvilistel oleks võimalik saada tervishoiuassistentideks. 

Kuidas saab EURES aidata?

EURES saab aidata tööandjatel värvata töötajaid teistelt Euroopa turgudelt. EURESe nõustajate võrgustik 27 ELi liikmesriigis, Šveitsis, Islandil, Liechtensteinis ja Norras pakub nõustamist ja praktilist abi töölevõtmisel nii tööandjatele kui ka tööotsijatele, kes nende pakkumisi vastu võtavad. Võrgustik võib aidata leida teisi turge, kus on üle töötajaid, keda saab värvata ametikohtadele, mida on keeruline täita. 

Klõpsa siin, et võtta ühendust EURESe nõustajaga. 

 

Seotud lingid

Vestle EURESe nõustajaga

Ettevõtete tavad tööjõupuuduse vähendamiseks

Elamine ja töötamine teistes ELi riikides

Lisateave

Euroopa tööhõivepäevad

EURESe nõustajad

Elamine ja töötamine EURESe riikides

EURESe töökohtade andmebaas

EURESe teenused tööandjatele

EURESe ürituste kalender

Eelseisvad veebiüritused

EURES Facebookis

EURES X-is

EURES LinkedInis

EURES Instagramis

Teemad
  • Ettevõtlus
  • ELi liikuvuse tööriistakast
  • EURESe koolitus
  • Nõuanded ja soovitused
  • EURESe siseuudised
  • Tööturuuudised/liikumisuudised
  • Uudised/aruanded/statistika
  • Värbamistrendid
Seotud jaotis(ed)
Sektor
  • Accomodation and food service activities
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Education
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Transportation and storage

Vastutusest loobumine

Artiklite eesmärk on anda EURESe portaali kasutajatele teavet aktuaalsete teemade ja suundumuste kohta ning ergutada arutelu ja arutelu. Nende sisu ei pruugi kajastada Euroopa Tööameti (ELA) ega Euroopa Komisjoni seisukohta. Lisaks ei toeta EURES ja ELA ülalnimetatud kolmandate isikute veebisaite.