
V času demografskih sprememb ter prehajanja na digitalno in okolju prijazno tehnologijo v gospodarstvih po vsej Evropi grozi pomanjkanje ustrezno usposobljenih kadrov. V tem članku raziskujemo, katera delovna mesta je v Evropi težko zapolniti, in predlagamo nekaj taktik, s katerimi lahko delodajalci spodbudijo zaposlovanje.
Katera delovna mesta delodajalci težko zapolnijo?
Evropska komisija je sestavila seznam 42 deficitarnih poklicev, in sicer v zdravstvenem, inženirskem, gradbenem, turističnem in prometnem sektorju. Na seznamu so med drugim vozniki tovornih vozil, tramvajev in avtobusov, medicinske sestre, zdravniki, inženirji, razvijalci programske opreme in sistemski analitiki, zidarji, kuharji in natakarji.
Pomanjkanje delavcev je čedalje večje, saj se obstoječi delavci upokojujejo, povpraševanje na novih področij rasti, vključno z digitalno in zeleno industrijo, pa naglo narašča. Študija Eurobarometra iz leta 2023 je pokazala, da ima 78 % malih in srednjih podjetij, ki predstavljajo 99 % evropskih podjetij, težave pri zaposlovanju ustrezno usposobljenih delavcev.
Podpora EU delodajalcem vključuje pakt za spretnosti, ki je od leta 2020 del evropskega programa spretnosti in je namenjen strokovnemu izpopolnjevanju evropske delovne sile. Sodelujoča podjetja (v letu 2023 jih je bilo 7 500) so deležna številnih koristi, med katere spadajo središča za mreženje, znanje in usmerjanje ter dostop do usposabljanja in dogodkov. Do leta 2023 je bilo v napredno usposabljanje vključenih že več kot dva milijona oseb.
Taktike za uspešno zaposlovanje
Vključevanje novih delavcev, pomoč brezposelnim, da se zaposlijo, in usposabljanje obstoječih delavcev, da bi usvojili nova znanja in spretnosti, lahko prispevajo k reševanju problematike pomanjkanja strokovne usposobljenih kadrov, kot je predlagano v poročilu iz leta 2024. V nadaljevanju je predstavljenih nekaj ključnih taktik, predstavljenih v poročilu, in primerov, kako jih podjetja izvajajo v praksi.
Privabljanje novih delavcev v sektor: z izboljšanjem kakovosti delovnih mest in privlačnosti sektorja ter raziskovanjem možnosti za mobilnost iz drugih držav EU in zunaj nje bi lahko podjetjem pomagali najti nove vire talentov. En hrvaški hotel se je pomanjkanju sezonskih delavcev uspešno izognil z zagotavljanjem plačanih nadur, dodatkov za zvestobo, možnosti skrajšanega delovnega časa in fleksibilnega dela ter pomoči pri plačilu stanovanjskih stroškov in z uporabo regionalne trgovinske podpore za lokalno, nacionalno in mednarodno trženje.
Aktiviranje premalo izkoriščene delovne sile: zmanjševanje ovir, ki preprečujejo dostop do delovnih mest osebam z zdravstvenimi težavami ali obveznostmi oskrbe, lahko prispeva k spodbujanju zaposlovanja večjega števila ljudi, prav tako pa lahko podpira ukrepe za vključevanje migrantov in beguncev. Češka podružnica podjetja za raziskave Ipsos je ponudila porodniški in očetovski dopust, fleksibilno delo ter vrtec na delovnem mestu, da bi zaposlila in zadržala osebe z obveznostmi oskrbe. Na Švedskem je center za karierno podporo, namenjen Ukrajincem (Professional Support Center), organiziral dogodke za mreženje in zaposlitvene sejme, ustvaril podatkovne zbirke življenjepisov ter zagotovil usposabljanje za privabljanje usposobljenih beguncev na raznolika delovna mesta, npr. na področju zdravstvenega in socialnega varstva ter IKT.
Strokovno izpopolnjevanje lokalnih delavcev: delovne izkušnje in programi usposabljanja lahko pomagajo pri izpopolnjevanju obstoječega osebja ter lokalnih iskalcev zaposlitve. Delodajalci utegnejo spoznati tudi, da lahko izboljšanje strategij in orodij za zaposlovanje (npr. družbenih medijev) pripomore k privabljanju prepotrebnih talentov. Ciprsko javno prevozno podjetje je vzpostavilo lasten program vajeništva za voznike avtobusov, ki je uspešno zaposlenim voznikom po šestih mesecih kril stroške usposabljanja, nizozemsko podjetje Aurai, ki se ukvarja z informacijsko tehnologijo, je ponujalo napredna vajeništva, ki so zajemala področja od podatkovnega inženiringa do strojnega učenja, mesto Helsinki pa je uvedlo program usposabljanja na podlagi fleksibilnega dela, ki brezposelnim, beguncem, migrantom in drugim osebam omogoča, da postanejo pomočniki v zdravstvu.
Kako lahko EURES pomaga?
EURES lahko delodajalcem pomaga pri zaposlovanju delavcev z drugih evropskih trgov. Euresova mreža svetovalcev v 27 državah članicah EU, Švici in Lihtenštajnu ter na Islandiji in Norveškem nudi svetovanje in praktično podporo pri zaposlovanju tako delodajalcem kot iskalcem zaposlitve, ki sprejmejo njihove ponudbe. Mreža lahko pomaga ugotoviti, kje so za delovna mesta, ki jih je težko zapolniti, na voljo presežni delavci z drugih trgov.
Kliknite tukaj, da stopite v stik z Euresovim svetovalcem.
Sorodne povezave:
Klepet z Euresovimi svetovalci
Prakse podjetij za reševanje problematike pomanjkanja delovne sile
Življenjske in delovne razmere v drugih državah članicah EU
Več o tem:
Poišči Euresove svetovalce
Življenjske in delovne razmere v državah Euresa
Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih
Euresove storitve za delodajalce
Euresov koledar dogodkov
Prihodnji spletni dogodki
EURES na Facebooku
EURES na omrežju X
EURES na LinkedInu
EURES na Instagramu
Več informacij
- Datum objave
- 11. april 2025
- Avtorji
- Evropski organ za delo | Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
- Teme
- Poslovanje/podjetništvo
- Zbirka orodij EU za mobilnost
- EURES usposabljanje
- Namigi in nasveti
- Interne novice EURES
- Novice s trga dela/novice mobilnosti
- Novice/poročila/statistika
- Trendi zaposlovanja
- Povezani razdelki
- Euresove storitve
- Pomoč in podpora
- Namigi in nasveti
- Informacije o trgu dela
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Education
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Transportation and storage