
V čase demografických zmien a prechodu na digitálne a ekologické technológie hrozí ekonomikám v celej Európe nedostatok požadovaných zručností. V tomto článku sa pozrieme na to, ktoré pracovné miesta je v Európe ťažké obsadiť, a navrhneme niektoré taktiky, ktoré zamestnávatelia môžu použiť na podporu prijímania do zamestnania.
Aké miesta je podľa zamestnávateľov zložité obsadiť?
Európska komisia identifikovala 42 povolaní s nedostatkom pracovnej sily, a to v odvetviach zdravotníctva, strojárstva, stavebníctva, cestovného ruchu a dopravy. Okrem vodičov nákladných áut, električiek a autobusov sú v zozname aj zdravotné sestry, lekári, inžinieri, vývojári softvéru a systémoví analytici, murári, kuchári, čašníci a ďalší.
Nedostatok pracovníkov narastá, pretože súčasní pracovníci odchádzajú do dôchodku, a dopyt sa zvyšuje v nových oblastiach rastu vrátane digitálneho a ekologického priemyslu. V štúdii Eurobarometra z roku 2023 sa zistilo, že 78 % MSP, ktoré tvoria 99 % európskych podnikov, uviedlo, že majú ťažkosti s náborom kvalifikovaných pracovníkov.
Podpora EÚ pre zamestnávateľov zahŕňa Pakt o zručnostiach, ktorý je od roku 2020 súčasťou Európskeho programu v oblasti zručností a ktorého poslaním je zvyšovať úroveň zručností európskej pracovnej sily. Výhody pre členské spoločnosti (7 500 v roku 2023) zahŕňajú vytváranie sietí, vedomostné a poradenské centrá, ako aj prístup k školeniam a podujatiam. Do roku 2023 využili pokročilé odborné vzdelávanie už viac ako dva milióny ľudí.
Taktiky úspešného náboru zamestnancov
V správe z roku 2024 sa uvádza, že zapojenie nových pracovníkov, pomoc pri nástupe do práce osobám, ktoré predtým nepracovali, a odborná príprava existujúcich pracovníkov na získanie nových zručností môžu pomôcť riešiť nedostatok zručností. Tu sú niektoré kľúčové taktiky a príklady toho, ako ich podniky zavádzajú do praxe, vychádzajúc zo správy.
Prilákanie nových pracovníkov do daného odvetvia: zlepšenie kvality pracovných miest a atraktívnosti odvetvia, ako aj preskúmanie možnosti mobility z iných krajín EÚ aj mimo nej môže spoločnostiam pomôcť nájsť nové zdroje talentov. Jeden chorvátsky hotel úspešne zabránil nedostatku sezónnych pracovníkov tým, že ponúkol platené nadčasy, vernostné bonusy, možnosti práce na čiastočný úväzok a flexibilné pracovné možnosti, ako aj podporu nákladov na bývanie, a využíval podporu regionálneho obchodu pre miestny, vnútroštátny a medzinárodný marketing.
Aktivácia nedostatočne využívanej pracovnej sily: odstránenie prekážok, ktoré udržujú ľudí so zdravotnými problémami alebo s opatrovateľskými povinnosťami mimo pracoviska, môže pomôcť zvýšiť ich počet na pracovisku, rovnako ako podporné opatrenia na integráciu migrantov a utečencov. Česká pobočka výskumnej spoločnosti Ipsos ponúkla materskú a otcovskú dovolenku, flexibilný pracovný čas a detské jasle na pracovisku, aby zamestnala a udržala si osoby s opatrovateľskými povinnosťami. Vo Švédsku organizovalo ukrajinské centrum odbornej podpory podujatia na nadväzovanie kontaktov a veľtrhy práce, vytvorilo databázy životopisov a poskytlo odbornú prípravu s cieľom prilákať kvalifikovaných utečencov na rôzne pracovné pozície, napríklad v oblasti zdravotníctva a sociálnej starostlivosti a IKT.
Prehlbovanie zručností miestnych pracovníkov: pracovné skúsenosti a programy odbornej prípravy môžu pomôcť zvýšiť kvalifikáciu existujúcich zamestnancov a miestnych uchádzačov o zamestnanie. Zamestnávatelia môžu tiež zistiť, že zlepšenie náborových stratégií a nástrojov (napr. sociálnych médií) môže pomôcť prilákať veľmi potrebné talenty. Cyperská verejná doprava vytvorila vlastný systém učňovskej prípravy pre vodičov autobusov, ktorý po šiestich mesiacoch pokryl náklady na vyučenie pre úspešných uchádzačov, holandská IT spoločnosť Aurai ponúkla pokročilú stáž pokrývajúcu oblasti od dátového inžinierstva až po strojové učenie a mesto Helsinki zaviedlo pružný systém odbornej prípravy na pracovisku, aby sa nezamestnaní, utečenci, migranti a iní mohli stať asistentmi v oblasti zdravotnej starostlivosti.
Ako môže pomôcť sieť EURES
Sieť EURES môže zamestnávateľom pomôcť pri prijímaní pracovníkov z iných európskych trhov. Sieť poradcov EURES v 27 krajinách EÚ, vo Švajčiarsku, na Islande, v Lichtenštajnsku a Nórsku poskytuje poradenstvo a praktickú podporu pri prijímaní do zamestnania zamestnávateľom aj uchádzačom o zamestnanie, ktorí prijmú ich ponuky. Sieť môže pomôcť určiť, kde môžu byť nadbytoční pracovníci z iných trhov k dispozícii na pracovné miesta, ktoré je ťažké obsadiť.
Kliknite sem a obráťte sa na poradcu siete EURES
Súvisiace odkazy:
Podnikové postupy na riešenie nedostatku pracovných síl
Pracovné a životné podmienky v iných krajinách EÚ
Ďalšie informácie:
Európske dni pracovných príležitostí
Vyhľadávanie poradcov EURES
Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES
Databáza pracovných miest siete EURES
Služby siete EURES pre zamestnávateľov
Kalendár podujatí siete EURES
Nadchádzajúce podujatia online
EURES na Facebooku
EURES na X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagrame
Podrobnosti
- Dátum uverejnenia
- 11. apríla 2025
- Autori/autorky
- Európsky orgán práce | Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
- Témy
- Obchod / Podnikanie
- Súbor nástrojov EÚ pre mobilitu
- EURES školenia
- Rady a tipy
- Interné správy EURES
- Správy z trhu práce/správy o mobilite
- Správy/reportáže/štatistiky
- Trendy náboru
- Súvisiace sekcie
- Služby siete EURES
- Pomoc a podpora
- Rady a tipy
- Informácie o trhu práce
- Sektor
- Accomodation and food service activities
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
- Administrative and support service activities
- Education
- Human health and social work activities
- Information and communication
- Other service activities
- Professional, scientific and technical activities
- Transportation and storage