Ugrás a fő tartalomra
EURES (EURopean Employment Services)

Állásajánlatokkal kapcsolatos információk

Az alábbiakban az EURES-adatokat tartalmazó irányítópultokra mutató linkeket talál, amelyek a munkaerőpiacról, a foglalkozásokról és a készségekről nyújtanak tájékoztatást. Fedezze fel az interaktív műszerfalakat.

(A linkekre kattintva Ön a Cedefop, az Európai Szakképzésfejlesztési Központ (EU Ügynökség) SkillsOVATE weboldalára kerül. Ha szeretné az aktuális EURES-portál oldalát is nyitva hagyni, kattintson a jobb egérgombbal a linkre, és válassza az „új lapon történő megnyitás” opciót.)

Irányítópultok

Ez az irányítópult tájékoztatást nyújt az elmúlt négy negyedévben az EURES állásajánlatokban keresett foglalkozásokról. Ezek az átfogó makrocsoportokra és az alábbiakban található, részletesebb foglalkozási csoportokra vannak lebontva.

Ez az irányítópult a foglalkozások iránti kereslet országonkénti különbségeit mutatja. A kiválasztott foglalkozásokra vonatkozó EURES-álláshirdetések arányát mutatja az adott országban az összes EURES-álláshirdetésen belül.

Ez az irányítópult azt mutatja, hogy a foglalkozási csoportok (2 számjegyű ISCO kód) milyen arányt jelentenek az egyes ágazatokban és országokban az EURES-ajánlatok teljes keresletéhez képest. A térkép az ágazat/foglalkozás kombinációk iránti keresletet mutatja be a különböző országokban. A kiválasztott foglalkozásokra vonatkozó EURES-állásajánlatok arányát mutatja az adott országban közzétett EURES-állásajánlatok teljes számához képest.

Ez az irányítópult az EURES-állásajánlatokban szereplő, az ágazatokon belül keresett foglalkozásokat és készségeket mutatja. Az információ megjeleníthető a foglalkozási csoportok (2 számjegyű ISCO kód) és a készségek osztályozásának két szintje szerint.

Ez az irányítópult az EURES-álláshirdetésekben keresetteknek megfelelő foglalkozásokhoz kapcsolódó elvárt készségeket és tapasztalatokat mutatja be. Az információk a foglalkozási csoportokra (2 számjegyű ISCO kód), a készségek részleteire és a szükséges tapasztalatra vonatkozóan jeleníthetők meg.

Glosszárium – Fogalommeghatározások

OJAs

Online álláshirdetések

LMI

Munkaerő-piaci információk

ISCO

A foglalkozások egységes nemzetközi osztályozási rendszere (International Standard Classification of Occupations, ISCO) a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet (ILO) alá tartozó nemzetközi osztályozás, amely arra szolgál, hogy az adott munkakörrel járó feladatok és kötelezettségek alapján a munkaköröket egyértelműen meghatározott csoportokba szervezze.

ESCO

Az ESCO (Európai készségek, kompetenciák, képesítések és foglalkozások) a készségek, kompetenciák és foglalkozások európai többnyelvű osztályozása. 

Az ESCO egyfajta szótár, amely leírja, azonosítja és osztályozza az EU-s munkaerőpiac, oktatás és szakképzés szempontjából releváns szakmai foglalkozásokat és készségeket. Ezek a fogalmak és a köztük lévő kapcsolatok elektronikus rendszereken keresztül érthetők, amelyek lehetővé teszik a különböző online platformok számára, hogy az ESCO-t olyan szolgáltatásokhoz használják, mint az álláskeresők készségeik alapján történő megfeleltetése az adott állásokkal, képzések javasolása az átképzést vagy továbbképzést kérők számára stb.

NACE

A NACE az 1970 óta az Európai Unióban (EU) kidolgozott gazdasági tevékenységek különböző statisztikai osztályozásainak megjelölésére használt rövidítés. A NACE keretet biztosít a gazdasági tevékenység szerinti statisztikai adatok széles körének összegyűjtéséhez és bemutatásához a gazdaságstatisztika (pl. vállalkozási statisztika, munkaerőpiac, nemzeti számlák) és más statisztikai területeken.

A NACE alapján készített statisztikák európai és általában globális szinten összehasonlíthatók. A NACE használata az európai statisztikai rendszeren belül kötelező.

Az ELA és a Cedefop közötti együttműködés

2023 januárjában az Európai Munkaügyi Hatóság (ELA, az EURES portál rendszergazdája) és az Európai Szakképzés-fejlesztési Központ (Cedefop) egyetértési megállapodást írt alá. Ennek célja megállapodás a két szervezet közötti együttműködésről annak érdekében, hogy a felhasználók az online elérhető álláshirdetésekkel kapcsolatban érdemi és egyértelmű tájékoztatást kapjanak.

Az online álláshirdetésekből származó adatok rendkívül értékes információforrást jelentenek a munkaerő-felvételről és a munkáltatók képzettségi igényeiről. 2016 óta a Cedefop egy sajátos rendszert fejlesztett és épített ki az OJA-adatok gyűjtésére és elemzésére, valamint egy online webes eszközt az OJA-adatok terjesztésére (SkillsOVATE). Az EURES az OJA-adatok alapvető kiegészítő forrásának tekinthető.