Preskoči na glavno vsebino
EURES (EURopean Employment Services)
  • Novice
  • 5. december 2024
  • Evropski organ za delo, Generalni direktorat za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje
  • Predviden čas branja: 4 min

Trije načini, kako lahko podjetja v EU povečajo število zaposlenih na področju IKT

Druga iz serije treh zgodb, ki temeljijo na poročilu agencije EU, predstavlja ugotovitve o tem, kako organizacije EU izpopolnjujejo delavce za delovna mesta na področju IKT.

Three ways for EU companies to grow the ICT workforce

Glede na nedavno poročilo je povpraševanje po delavcih na področju IKT v EU večje od ponudbe. Pomanjkanje v tem sektorju je naraščalo vzporedno s širjenjem dela na daljavo med pandemijo covida-19, napovedi pa kažejo, da se bo povpraševanje še naprej povečevalo, je navedeno v Eurofoundovem poročilu „Ukrepi za odpravo pomanjkanja delovne sile: spoznanja za prihodnjo politiko“. To omejuje rast produktivnosti, inovacije in konkurenčnost. V raziskavah, opravljenih v Avstriji, Nemčiji, Belgiji, na Danskem, v Italiji, na Portugalskem ter v drugih državah, je bilo vedno znova ugotovljeno čedalje večje pomanjkanje strokovno usposobljenih delavcev, ki bi lahko zasedli prosta delovna mesta v tej gospodarski panogi. V njej so premalo zastopane zlasti ženske.

V nadaljevanju so navedeni trije glavni načini, kako si podjetja in organizacije v EU prizadevajo, da bi v to gospodarsko panogo pritegnile več ljudi.

Pritegniti je treba več žensk

  • Avstrija: usposabljanje žensk v deficitarnih poklicih, vključno v sektorju digitalne tehnologije. Avstrijski program „Ženske v obrtništvu in tehnoloških dejavnostih“ (FiT) omogoča ženskam, da se preizkusijo in nato do štiri leta usposabljajo na kvalificiranih obrtniških in tehničnih delovnih mestih, kjer predstavljajo manj kot 40 % delovne sile. Leta 2020 je v programu sodelovalo 7 000 brezposelnih žensk, njegovi stroški pa so znašali 22,7 milijona EUR. Iz teh sredstev so bila krita tudi nadomestila za brezposelnost, stroški tečajev in otroškega varstva (odvisno od regije). Raziskava iz leta 2022, v kateri je med letoma 2015 in 2020 sodelovalo 1 000 žensk, je pokazala, da se je 58 % udeleženk zaposlilo v enem mesecu po zaključku programa, njihovi dohodki pa so se v primerjavi s prejšnjimi leti povečali za 26 % do 36 %.
  • Belgija: spodbujanje prikrajšanih žensk k usposabljanju na področju digitalnih tehnologij. Pri belgijski nevladni organizaciji Interface3 je od ustanovitve leta 1987 usposabljanje na področju informacijske tehnologije in s tem povezanih znanj in spretnosti zaključilo več kot 6 000 žensk. Med udeleženkami prevladujejo ženske v starosti od 20 do 50 let z migrantskim ozadjem, ki imajo nižjo stopnjo izobrazbe ali so brez nje. Program sedaj deluje v okviru širše nacionalne strategije za ženske v digitalni dobi za obdobje 2021–2026, katere cilj je odpraviti razlike med spoloma v tej panogi. Brezplačnemu usposabljanju sledi pripravništvo, udeleženkam pa so na voljo tudi karierno svetovanje ter informativni dnevi in kampanje ozaveščanja.

Usposabljanje brezposelnih

  • Francija: usposabljanje populacije NEET. Leta 2015 je populacija NEET (mladi, ki niso zaposleni, se ne izobražujejo ali usposabljajo) v Franciji štela približno dva milijona mladih. Zaradi tega so bili izpostavljeni večjemu tveganju v zvezi z varnostjo zaposlitve, slabim duševnim zdravjem in socialnimi odnosi, kar se je še posebej zaostrilo med pandemijo. Do leta 2020 je GEN izvedel usposabljanja na področju digitalnih znanj in spretnosti za skoraj 28 000 prikrajšanih mladih. V tem letu se jih je več kot 40 % zaposlilo, 26 % pa nadaljevalo usposabljanje. Približno 80 % tistih, ki so se zaposlili, je tri mesece pozneje še vedno delalo na področju IKT.
  • Portugalska: digitalna znanja in spretnosti za regionalni razvoj. V Fundãou na portugalskem podeželju je med letoma 2017 in 2020 potekalo izobraževanje za programerje (Academia de Código Bootcamps), da bi brezposelnim osebam omogočili pridobitev znanja na področju računalniškega programiranja in v regijo privabili delodajalce s področja IT. S tem so želeli v regiji z nizko poseljenostjo zadržati talente, vključno z mlajšimi ljudmi. Izobraževanje je bilo sprva financirano iz socialnih naložb, zanimanje zanj pa je naraslo, ko je veliko francosko podjetje za IKT odprlo center v Fundãu.

Usposabljanje beguncev in migrantov

  • Nemčija: razvoj digitalnih znanj in spretnosti. Šola za digitalno integracijo ReDI, ki je neprofitna tehnološka izobraževalna ustanova, od leta 2016 usposablja migrante, prosilce za azil, begunce in druge ranljive skupine državljanov. Do leta 2022 je izvedla programe programiranja in računalniške tečaje za več kot 6 300 študentov, zaposlovala 40 zaposlenih v ekvivalentu polnega delovnega časa in delala z različnimi prostovoljci. Njeni prihodki izvirajo iz sodelovanja z vladnimi, podjetniškimi in profitnimi partnerji. V njeno mrežo je vključenih več kot 100 partnerjev, svoje prostore pa ima na desetih lokacijah v Evropi. Med njenimi diplomanti so razvijalci, inženirji, podatkovni znanstveniki, ki delajo za podjetja IKT v Nemčiji, in ustanovitelji zagonskih podjetij.

Za več informacij preberite celotno poročilo „Ukrepi za odpravo pomanjkanja delovne sile: spoznanja za prihodnjo politiko“.

 

Sorodne povezave:

Ukrepi za odpravo pomanjkanja delovne sile: spoznanja za prihodnjo politiko

Delavci na daljavo in njihova pravica do odklopa: ureditve na področju dela na daljavo v EU

Več o tem:

Evropski dnevi zaposlovanja

Poišči Euresove svetovalce

Življenjske in delovne razmere v državah Euresa

Euresova zbirka podatkov o prostih delovnih mestih

Euresove storitve za delodajalce

Euresov koledar prireditev

Prihodnji spletni dogodki

EURES naFacebooku

EURES na  omrežju X

EURES na LinkedInu

EURES na Instagramu

Teme
  • Novice s trga dela/novice mobilnosti
  • Novice/poročila/statistika
  • Trendi zaposlovanja
  • Mladina
Povezani razdelki
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Education
  • Information and communication
  • Professional, scientific and technical activities

Izjava o omejitvi odgovornosti

Članki so namenjeni zagotavljanju informacij uporabnikom portala EURES o aktualnih temah in trendih ter spodbujanju razprav in debat. Njihova vsebina ne odraža nujno stališča Evropskega urada za delo (ELA) ali Evropske komisije. Poleg tega EURES in ELA ne podpirata zgoraj omenjenih spletnih mest tretjih oseb.