
Egy közelmúltbeli jelentés szerint az IKT-szakemberek iránti kereslet meghaladja a kínálatot az EU-ban. A Covid19-világjárvány idején a távmunka elterjedésével együtt nőtt a munkaerőhiány ebben az ágazatban, és az előrejelzések szerint a kereslet tovább fog nőni, amint arra az Eurofound „A munkaerőhiány kezelésére irányuló intézkedések: Tanulságok a szakpolitika jövőbeli alakításához” című jelentése rámutat. Ez korlátozza a termelékenységet, az innovációt és a versenyképességet a gazdaságokban. Ausztriában, Németországban, Belgiumban, Dániában, Olaszországban, Portugáliában és más országokban végzett tanulmányok többször megállapították, hogy egyre kevesebb az olyan szakképzett munkavállaló, aki munkát tudna vállalni ebben az ágazatban. A nők különösen alulreprezentáltak ebben az iparágban.
Az alábbiakban három kulcsfontosságú módszert ismertetünk, amelyek révén az EU-ban működő vállalatok és szervezetek arra törekednek, hogy több embert foglalkoztassanak ebben az ágazatban.
Több női munkavállaló bevonása
- Ausztria: nők képzése hiányszakmákra, beleértve a digitális szakmákat is. Az osztrák „Women in Crafts and Technology” (FiT) (Nők a kézműves és technológiai ágazatban) program lehetővé teszi nők számára, hogy kipróbálják magukat, majd akár négy évig képzésben részesüljenek olyan képzettséget igénylő kereskedelmi és technikai munkakörökben, amelyekben a munkaerő kevesebb mint 40%-át teszik ki. 2020-ban 7000 munkanélküli nő vett részt a programban 22,7 millió EUR költségen. A támogatás magában foglalta a munkanélküli ellátást, valamint a tanfolyam és gyermekgondozás (régiónként eltérő) költségeit. Egy 2015 és 2020 között, 1000 résztvevővel végzett 2022-es felmérés szerint a résztvevők 58%-a a program befejezését követő egy hónapon belül munkát kapott, és a jövedelmek 26–36%-kal emelkedtek a korábbiakhoz képest.
- Belgium: hátrányos helyzetű nők ösztönzése digitális képzésben való részvételre. A belga Interface3 nem kormányzati szervezet 1987-es alapítása óta több mint 6000 nő számára nyújtott informatikai és kapcsolódó képzést. A résztvevők jellemzően 20–50 évesek, alacsony végzettségűek vagy végzettséggel egyáltalán nem rendelkeznek, és gyakran migránsok. A program mostanra egy szélesebb körű, „Nők a digitális világban” elnevezésű, 2021–2026-os nemzeti stratégia keretében működik, amelynek célja a nemek közötti szakadék megszüntetése az ágazatban. Az ingyenes tanfolyamokat szakmai gyakorlat követi, emellett pedig pályaválasztási tanácsadást, valamint tájékoztató és ismeretterjesztő napokat is tartanak.
Munkanélküliek képzése
- Franciaország: NEET-fiatalok képzése. 2015-ben Franciaországban mintegy kétmillió fiatal minősült NEET-fiatalnak (nem foglalkoztatott, oktatásban és képzésben nem részesülő fiatalnak). Náluk nagyobb volt a kockázata a bizonytalan foglalkoztatási helyzet kialakulásának, a rossz mentális egészségnek és a társas kapcsolatok hiányának – és ez a kockázat a világjárvány idején fokozódott. 2020-ra a GEN közel 28 000 hátrányos helyzetű fiatal számára nyújtott digitális képzést. Ugyanebben az évben több mint 40%-uk elhelyezkedett, 26%-uk pedig további képzésre jelentkezett. A munkába állók mintegy 80%-a három hónap elteltével is az IKT területén dolgozott.
- Portugália: digitális készségek a regionális fejlesztéshez. 2017 és 2020 között a vidéki Portugáliában, Fundão városában kódoló kiképzőtáborokat (Academia de Código Bootcamps) indítottak, hogy munkanélkülieket képezzenek ki számítógépes programozónak, és IKT-munkáltatókat vonzzanak a régióba. Ennek célja az volt, hogy a tehetségeket, köztük a fiatalokat egy kis népességű régióban tartsák. A táborokat kezdetben szociális beruházás révén finanszírozták, és az érdeklődés megnőtt, amikor egy nagy francia IKT-vállalat Fundão városában nyitott központot.
Menekültek és migránsok képzése
- Németország: a digitális készségek fejlesztése. A ReDI (School of Digital Integration – Digitális Integrációs Iskola) nonprofit technológiai iskola 2016 óta nyújt képzést migránsok, menedékkérők, menekültek és egyéb kiszolgáltatott helyzetű polgárok számára. 2022-ig több mint 6300 diák számára szervezett kódolási és számítástechnikai tanfolyamokat, 40 teljes munkaidős személyzettel rendelkezett, és nagy számú önkéntessel dolgozott együtt. A finanszírozás a kormánnyal, vállalatokkal és profitorientált partnerekkel való együttműködésből származik. A szervezetnek több mint 100 partnerből álló hálózata van, és 10 európai helyszínen van jelen. Németországban működő IKT-vállalatok fejlesztői, mérnökei, adattudósai, valamint induló innovatív vállalkozások alapítói kerültek ki az iskola padjaiból.
További információért olvassa el a teljes jelentést: „A munkaerőhiány kezelésére irányuló intézkedések: Tanulságok a szakpolitika jövőbeli alakításához”.
Kapcsolódó linkek:
A munkaerőhiány kezelésére irányuló intézkedések: Tanulságok a szakpolitika jövőbeli alakításához
A távmunkát végző munkavállalók és a lecsatlakozáshoz való jog: a távmunka szabályozása az EU-ban
További információ:
Az Ön EURES-tanácsadója
Élet- és munkakörülmények az EURES-országokban
EURES állásadatbázis
Az EURES szolgáltatásaimunkaadóknak
Az EURES rendezvénynaptára
Közelgő online események
Az EURES a Facebookon
Az EURES az X-en
Az EURES a LinkedInen
Az EURES az Instagramon
Leírás
- Közzététel dátuma
- 2024. december 5.
- Szerzők
- Európai Munkaügyi Hatóság | A Foglalkoztatás, a Szociális Ügyek és a Társadalmi Befogadás Főigazgatósága
- Témák
- Munkaerőpiaci hírek/mobilitási hírek
- Hírek/jelentések/statisztika
- Toborzási trendek
- Ifjúság
- Kapcsolódó szakasz(ok)
- Súgó és támogatás
- Javaslatok és tippek
- Munkaerő-piaci információk
- Élet és munka
- Ágazat
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Education
- Information and communication
- Professional, scientific and technical activities