
Търсенето на работници и служители в областта на ИКТ надвишава предлагането в ЕС, сочи скорошен доклад. Недостигът на работна ръка в този сектор нарасна заедно с навлизането на работата от разстояние по време на пандемията от COVID-19, а прогнозите сочат, че търсенето ще продължи да нараства, се казва в доклада на Eurofound „Мерки за справяне с недостига на работна ръка: Поуки за бъдещата политика“. Това ограничава производителността, иновациите и конкурентоспособността в различните икономики. От Австрия и Германия до Белгия, Дания, Италия и Португалия и отвъд тях проучванията многократно установяват нарастващ недостиг на квалифициран персонал, който да заема работни места в този сектор. По-специално жените са недостатъчно представени.
Ето три ключови начина, по които предприятията и организациите от ЕС работят за привличането на повече хора в този сектор.
Включване на повече жени в работната сила
- Австрия: обучение на жени за професии, в които има недостиг на работна ръка, включително в сферата на цифровите технологии. Австрийската програма „Жените в занаятите и технологиите“ (FiT) дава възможност на жените да се пробват и след това да се обучават до четири години в квалифицирани занаятчийски и технически професии, където те съставляват по-малко от 40 % от работната сила. През 2020 г. участие са взели 7000 безработни жени, като разходите за това са възлезли на 22,7 милиона евро. Подкрепата е включвала обезщетения за безработица, разходи за курсове и грижи за деца (варира в зависимост от региона). В публикувано през 2022 г. проучване, при 1 000 участници за периода 2015 г.— 2020 г. е установено, че 58 % са намерили работа в рамките на един месец след завършването си, а доходите им са се увеличили с между 26 % и 36 % в сравнение с предходни периоди.
- Белгия: насърчаване на жените в неравностойно положение да се обучават в областта на цифровите технологии. Белгийската неправителствена организация Interface3 е обучила повече от 6000 жени в областта на информационните технологии и свързаните с тях умения, откакто е основана през 1987 г. Участничките обикновено са на възраст между 20 и 50 години с малка или никаква образователна квалификация и често са мигранти. Понастоящем тя е включена в рамките на по-широка национална стратегия „Жените в областта на цифровите технологии“ за периода 2021—2026 г., която има за цел да премахне неравнопоставеността между половете в сектора. Безплатните курсове за обучение са последвани от стажове, като се провеждат и консултации за професионално развитие, информационни дни и дни за повишаване на осведомеността.
Обучаване на безработни лица
- Франция: обучение на незаети с работа, учене или обучение лица. През 2015 г. около два милиона младежи във Франция са определени като NEET (незаети с работа, учене или обучение). Това ги излага на по-голям риск от несигурност на работното място, лошо психично здраве и социални отношения — и още повече по време на пандемията. До 2020 г. GEN е обучил близо 28 000 младежи в неравностойно положение в областта на цифровите умения. През същата година над 40% от тях са намерили работа, а 26% са продължили обучението си. Около 80 % от лицата, които са намерили работа, все още са работили в областта на ИКТ три месеца по-късно.
- Португалия: цифрови умения за регионално развитие. В периода 2017—2020 г. във Фундао, селски район в Португалия, са организирани интензивни обучения по кодиране (Academia de Código Bootcamps) с цел обучение на безработни лица като компютърни програмисти и привличане на ИТ работодатели в региона. Целта тук е да се задържат квалифицираните лица, включително по-младите хора, в слабо населена област. Първоначално тези обучения са финансирани чрез социални инвестиции, а интересът към тях нараства, когато голяма френска ИКТ компания открива филиал във Фундао.
Обучение на бежанци и мигранти
- Германия: развиване на цифрови умения. От 2016 г. насам училището за цифрова интеграция ReDI — технологично училище с нестопанска цел — обучава мигранти, лица, търсещи убежище, бежанци и други граждани в уязвимо положение. До 2022 г. са проведени курсове по програмиране и компютри за повече от 6 300 учащи, с 40 служители в еквивалент на пълно работно време и в сътрудничество с редица доброволци. Приходите идват от съвместна работа с правителството, партньори от големи фирми и партньори със стопанска цел. Организацията има мрежа от над 100 партньори и представителства на 10 места в Европа. Сред възпитаниците й са програмисти, инженери, специалисти по данни, работещи в компании от сектора на ИКТ в Германия, и основатели на стартиращи предприятия.
За повече информация прочетете пълния текст на доклада "Мерки за справяне с недостига на работна ръка: Поуки за бъдещата политика".
Връзки по темата:
Мерки за справяне с недостига на работна ръка: Поуки за бъдещата политика
Допълнителна информация:
Намерете съветници на EURES
Условия на живот и труд в страните от EURES
База данни с работни места в EURES
Услуги на EURES за работодатели
Календар на събитията на EURES
Предстоящи онлайн събития
EURES във Facebook
EURES в X
EURES в LinkedIn
EURES в Instagram
Данни
- Дата на публикуване
- 5 Декември 2024 г.
- Автори
- Европейски орган по труда | Генерална дирекция „Трудова заетост, социални въпроси и приобщаване“
- Теми
- Новини от пазара на труда/новини за мобилността
- Новини/доклади/статистика
- Тенденции при набиране на персонал
- Младост
- Свързан раздел(и)
- Помощ и съдействие
- Препоръки и съвети
- Информация за трудовия пазар
- Условия на живот и труд
- Сектор
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Education
- Information and communication
- Professional, scientific and technical activities