Z nedávné zprávy vyplývá, že poptávka po pracovnících v odvětví IKT převyšuje v EU nabídku. Nedostatek pracovníků v tomto odvětví vzrostl v souvislosti s rozšířením práce na dálku během pandemie covidu-19. Podle zprávy nadace Eurofound Opatření k řešení nedostatku pracovních sil: poučení pro budoucí politiku z prognóz vyplývá, že poptávka po těchto pracovnících nadále poroste. To má negativní dopad na produktivitu, inovace a konkurenceschopnost v ekonomikách různých států. Ve studiích provedených v Rakousku, Německu, Belgii, Dánsku, Itálii, Portugalsku a dalších státech bylo opakovaně zjištěno, že se čím dál více nedostává kvalifikovaných pracovníků pro volná pracovní místa v tomto odvětví, přičemž nedostatečně zastoupeny jsou zejména ženy.
Seznámíme vás se třemi hlavními metodami používanými společnostmi a organizacemi v EU k přilákání více lidí do tohoto odvětví.
Přivedení více žen na trh práce
- Rakousko: vzdělávání žen, včetně digitálního vzdělávání, v povoláních, která se potýkají s nedostatkem pracovníků. V rámci rakouského programu „Ženy v řemeslných a technických profesích“ (FiT) si mohou ženy vyzkoušet kvalifikovaná řemeslná a technická povolání, v rámci kterých představují méně než 40 % pracovní síly, a následně se po dobu až čtyř let vzdělávat v příslušném oboru. V roce 2020 bylo do tohoto programu investováno 22,7 milionu EUR a zúčastnilo se ho 7 000 nezaměstnaných žen. Podpora zahrnovala dávky v nezaměstnanosti a hrazení nákladů na vzdělávání a péči o děti (v závislosti na regionu). Z průzkumu z roku 2022, do kterého bylo zapojeno 1 000 žen, jež se zúčastnily tohoto programu v letech 2015–2020, vyplynulo, že 58 % žen získalo práci do jednoho měsíce po ukončení vzdělávání a jejich příjmy se oproti dřívějšku zvýšily o 26–36 %.
- Belgie: podporování znevýhodněných žen v odborné přípravě v digitálním oboru. Belgická nevládní organizace Interface3 od svého založení v roce 1987 vyškolila více než 6 000 žen v IT a souvisejících oborech. Jejích školení se obvykle účastní ženy ve věku od 20 do 50 let, které mají nízké nebo žádné vzdělání, přičemž se často jedná o migrantky. Organizace nyní působí v rámci širší národní strategie Ženy v digitálním odvětví na období 2021–2026, jejímž cílem je odstranit rozdíly mezi ženami a muži v tomto oboru. Na bezplatné vzdělávací kurzy navazují stáže. Poskytováno je také profesní poradenství a pořádají se informační a osvětové dny.
Vzdělávání nezaměstnaných
- Francie: vzdělávání osob, které nejsou zaměstnány ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy. V roce 2015 byly ve Francii za osoby, které nejsou zaměstnány ani se neúčastní vzdělávání nebo odborné přípravy, považovány přibližně dva miliony mladých lidí. To je vystavuje vyššímu riziku nejistoty zaměstnání, špatného duševního zdraví a nedostatečných sociálních vztahů, což platilo ještě více během pandemie. Do roku 2020 organizace GEN vyškolila v digitálních dovednostech téměř 28 000 znevýhodněných mladých lidí. V roce 2020 více než 40 % z nich získalo zaměstnání a 26 % jich pokračovalo v dalším vzdělávání. Přibližně 80 % mladých lidí, kteří nalezli pracovní uplatnění, pracovalo v oboru IKT i o tři měsíce později.
- Portugalsko: digitální dovednosti v zájmu regionálního rozvoje. V letech 2017–2020 se ve městě Fundão v zemědělské oblasti v Portugalsku konaly školicí tábory v kódování (pořádané organizací Academia de Código Bootcamps). Cílem bylo vyškolit nezaměstnané jako programátory a přilákat do regionu zaměstnavatele z odvětví informačních technologií. Dalším záměrem bylo udržet v tomto málo obydleném regionu talenty, včetně mladších lidí. Tábory byly původně financovány ze sociálních fondů. Zájem o ně vzrostl, když velká francouzská společnost působící v odvětví IKT otevřela ve Fundão středisko.
Vzdělávání uprchlíků a migrantů
- Německo: rozvoj digitálních dovedností. Škola pro digitální integraci ReDI, nezisková technologická škola, působí od roku 2016. Poskytuje školení pro migranty, žadatele o azyl, uprchlíky a další zranitelné osoby. Do roku 2022 vyškolila více než 6 300 osob v kódování a dalších počítačových dovednostech. V roce 2022 měla 40 zaměstnanců na plný úvazek a spolupracovala s řadou dobrovolníků. Její příjmy pocházejí ze spolupráce s vládou a se společnostmi a partnery z řad ziskových společností. Má více než 100 partnerů a v Evropě působí na deseti místech. Mezi její absolventy patří vývojáři, inženýři a odborníci na data pracující pro společnosti z odvětví IKT v Německu, jakož i zakladatelé začínajících podniků.
Více informací naleznete v úplném znění zprávy Opatření k řešení nedostatku pracovních sil: poučení pro budoucí politiku.
Související odkazy:
Opatření k řešení nedostatku pracovních sil: poučení pro budoucí politiku
Lidé pracující na dálku a jejich právo odpojit se: regulace práce na dálku v EU
Další informace:
Evropské dny pracovních příležitostí
Najděte si svého poradce EURES
Životní a pracovní podmínky v zemích sítě EURES
Databáze pracovních míst na portálu EURES
Služby sítě EURES pro zaměstnavatele
Kalendář akcísítě EURES
Připravované on-line akce
EURES na Facebooku
EURES na síti X
EURES na LinkedIn
EURES na Instagramu
Podrobnosti
- Datum zveřejnění
- 5. prosince 2024
- Autoři
- Evropský orgán pro pracovní záležitosti | Generální ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a sociální začleňování
- Témata
- Zprávy z trhu práce/zprávy o mobilitě
- Zprávy/přehledy/statistiky
- Trendy náboru
- Mládí
- Související sekce
- Pomoc a podpora
- Rady a tipy
- Informace o pracovním trhu
- Život a práce
- Sektor
- Activities of extraterritorial organisations and bodies
- Education
- Information and communication
- Professional, scientific and technical activities