Tri spôsoby, ako môžu podniky v EÚ zlepšiť svoje personálne kapacity v oblasti IKT - Európska únia
Prejsť na hlavný obsah
EURES (EURopean Employment Services)
  • Novinový článok
  • 5. decembra 2024
  • Európsky orgán práce, Generálne riaditeľstvo pre zamestnanosť, sociálne záležitosti a začlenenie
  • Odhadovaný čas čítania: 4 min

Tri spôsoby, ako môžu podniky v EÚ zlepšiť svoje personálne kapacity v oblasti IKT

V druhom z troch príbehov, ktoré vychádzajú z jednej správy agentúry EÚ, sú predstavené zistenia o tom, ako organizácie v EÚ zvyšujú úroveň zručností pracovníkov v oblasti IKT.

Three ways for EU companies to grow the ICT workforce

Podľa najnovších údajov u EÚ je dopyt po odborníkoch v oblasti IKT vyšší ako ponuka. Nedostatok pracovných síl v tomto sektore sa zvýšil s rozmachom práce na diaľku počas pandémie COVID-19 a prognózy naznačujú, že dopyt bude naďalej rásť, uvádza sa v správe nadácie Eurofound Opatrenia na boj proti nedostatku pracovných síl: ponaučenie pre budúce politické opatrenia. Obmedzuje sa tým produktivita, inovácie a konkurencieschopnosť vo všetkých ekonomikách. V Rakúsku, Nemecku, Belgicku, Dánsku, Taliansku a Portugalsku, ako i ďalších krajinách štúdie opakovane zistili rastúci nedostatok kvalifikovaných uchádzačov o pracovné miesta v tomto odvetví. Najmä ženy sú v týchto povolaniach nedostatočne zastúpené.

Tu sú tri možné spôsoby, akými sa podniky a organizácie EÚ snažia prilákať viac ľudí do tohto odvetvia.

Zvýšiť počet žien v odvetví

  • Rakúsko: odborná príprava žien v nedostatkových profesiách, aj digitálnych Rakúsky program Ženy v technických povolaniach (Frauen in Technik und Handwerk, FiT) umožňuje ženám vyskúšať si remeselné a technické povolania, v ktorých tvoria menej ako 40 % pracovnej sily, a absolvovať potom až štvorročnú odbornú prípravu. V roku 2020 sa na ňom zúčastnilo 7 000 nezamestnaných žien, čo predstavovalo náklady vo výške 22,7 milióna EUR. Podpora zahŕňala dávky v nezamestnanosti, náklady na školenia a starostlivosť o deti (v závislosti od regiónu). Prieskum v roku 2022, ktorého sa zúčastnilo 1 000 účastníčok v rokoch 2015 až 2020, ukázal, že 58 % z nich si našlo prácu do jedného mesiaca po ukončení a ich príjmy sa v porovnaní s predchádzajúcim obdobím zvýšili o 26 % až 36 %.
  • Belgicko: motivovanie znevýhodnených žien k odbornej príprave v digitálnej oblasti. Belgická mimovládna organizácia Interface3 od svojho založenia v roku 1987 vyškolila viac ako 6 000 žien v oblasti IT a súvisiacich odbornostiach. Účastníčky sú zvyčajne vo veku od 20 do 50 rokov s minimálnym vzdelaním alebo bez ukončeného vzdelania a často sú migrantky. V súčasnosti organizácia pôsobí v rámci širšej národnej stratégie Ženy v digitálnej oblasti na roky 2021 – 2026, ktorej cieľom je odstrániť rodové rozdiely v tomto odvetví. Po bezplatných kurzoch odbornej prípravy nasledujú praktické stáže, ako aj kariérne poradenstvo a informačné dni.

Vyškoliť nezamestnaných ľudí

  • Francúzsko: odborná príprava NEET. Približne dva milióny mladých ľudí vo Francúzsku bolo v roku 2015 považovaných za NEET (nie sú zamestnaní, ani v procese vzdelávania alebo odbornej prípravy). Znamená to, že sú vystavení väčšiemu riziku neistoty zamestnania, psychickým problémom a spoločenskej izolácie, čo sa počas pandémie ešte zhoršilo. Do roku 2020 GEN vyškolil takmer 28 000 znevýhodnených mladých ľudí v oblasti digitálnych zručností. V tom roku sa viac ako 40 % zamestnalo a 26 % pokračovalo v odbornom vzdelávaní. Približne 80 % z tých, ktorí nastúpili do zamestnania, pracovalo v IKT aj po troch mesiacoch.
  • Portugalsko: digitálne zručnosti pre regionálny rozvoj. V meste Fundão, vo vidieckom regióne v Portugalsku, v rokoch 2017 až 2020 prebiehali programovacie skupinové školenia (Academia de Código Bootcamps), zamerané na rekvalifikáciu nezamestnaných na počítačových programátorov a prilákanie zamestnávateľov v oblasti informačných technológií do regiónu. Cieľom bolo udržať talenty, hlavne mladších ľudí v riedko osídlenom regióne. Skupinové školenia boli spočiatku financované zo sociálnych investícií a keď veľká francúzska IKT spoločnosť otvorila centrum vo Fundão, záujem o ne prudko stúpol.

Vyškoľte utečencov a migrantov

  • Nemecko: rozvoj digitálnych zručností. Od roku 2016 škola digitálnej integrácie ReDI, nezisková technologická škola, školí migrantov, žiadateľov o azyl, utečencov a iných zraniteľných občanov. Do roku 2022 zorganizovala programovacie a počítačové kurzy pre viac ako 6 300 študentov, mala 40 zamestnancov na plný úväzok a spolupracovala s veľkým počtom dobrovoľníkov. Jej príjmy pochádzajú zo spolupráce s vládou a od korporátnych a ziskových zainteresovaných partnerov. Organizácia má sieť viac ako 100 partnerov a prítomnosť v 10 európskych mestách. Vývojári, inžinieri, dátoví vedci pracujúci pre spoločnosti pôsobiace v oblasti IKT v Nemecku a zakladatelia startupov patria medzi jeho absolventov.

Viac informácií nájdete v úplnom znení správy Opatrenia na boj proti nedostatku pracovných síl: ponaučenie pre budúce politické opatrenia.

 

Súvisiace odkazy:

Opatrenia na boj proti nedostatku pracovných síl: ponaučenie pre budúce politické opatrenia

Zamestnanci pracujúci na diaľku a ich právo na odpojenie: regulácia telepráce v EÚ

Ďalšie informácie:

Európske dni pracovných príležitostí

Vyhľadať poradcov siete EURES

Pracovné a životné podmienky v krajinách siete EURES

Databáza pracovných miest siete EURES

Služby siete EURES pre zamestnávateľov

Kalendár podujatí siete EURES

Nadchádzajúce podujatia online

Sieť EURES na Facebooku

EURES na X

Sieť EURES na LinkedIne

Sieť EURES na Instagrame

Témy
  • Správy z trhu práce/správy o mobilite
  • Správy/reportáže/štatistiky
  • Trendy náboru
  • Mladosti
Súvisiace sekcie
Sektor
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Education
  • Information and communication
  • Professional, scientific and technical activities

Vylúčenie zodpovednosti

Články majú používateľom portálu EURES poskytnúť informácie o aktuálnych témach a trendoch a podnietiť diskusiu a diskusiu. Ich obsah nemusí nevyhnutne odrážať názor Európskeho úradu práce (ELA) alebo Európskej komisie. Okrem toho, EURES a ELA nepodporujú vyššie uvedené webové stránky tretích strán.