Разделът е предназначен за търсещите работа от университети и политехнически висши училища, както и за всички, които имат висше образование: студенти и дипломирани висшисти, преподаватели и изследователи. В конкретни държави от ЕС има търсене на работна ръка за определени сектори — поради това висококвалифицираните кандидати имат добри шансове да си намерят работа в чужбина.
Ако имате намерение да започнете професионална кариера, да намерите нова работа или възможност за обучение в друга страна от Европейското икономическо пространство (ЕИП) и/или Швейцария, прегледайте разделите по-долу и съответните връзки.
Преход от студентския живот към професионален живот в чужбина
Преходът от училището към работата е период на несигурност. Скоро ли ще завършите (или сте завършили) обучението си? Искате ли да се преместите и да работите в друга страна от ЕИП? Ако знаете чужди езици, ако лесно се приспособявате, ако сте упорит (упорита) и мотивиран (мотивирана) да се адаптирате към нова работа и към нова страна и културна среда, вие сте подходящ (подходяща) да започнете международна кариера!
6 СТЪПКИ ПРИ ЗАПОЧВАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНА КАРИЕРА В ЧУЖБИНА
Преходът от студентския живот към професионален живот в чужбина може да бъде плашещ. Самото кандидатстване за работа често е предизвикателно занимание, което поглъща много време! По-долу са изброени 6 стъпки с полезни „съвети и идеи“, които може би е редно да обмислите, преди да се преместите в друга страна, с цел да направите прехода по-плавен. Кликнете върху всяко заглавие и прегледайте съответната страница.
Съвети и идеи...
Европейските работодатели могат да използват различни услуги и комуникационни инструменти, за да обявяват свободни работни места. В списъка по-долу е направен преглед на източниците на информация, с които разполагате на равнище Европейски съюз.
ОБЩЕСТВЕНИ СЛУЖБИ ПО ЗАЕТОСТТА И ПОРТАЛ EURES ЗА ТРУДОВА МОБИЛНОСТ
- Посетете местния или регионалния офис по заетостта и поискайте съвет. Навярно там работи съветник на EURES, който може да ви предостави допълнителна помощ според вашите нужди.
- Съветниците на EURES могат да ви консултират за възможности за работа на европейския пазар на труда, да ви насочат към потенциални работодатели и да ви предоставят подробна информация за живота и работата в чужбина.
- Посетете презентации на работодатели, участвайте в семинари за развиване на умения и в трудови борси, организирани от EURES във вашата страна. Подробности относно събитията на равнище Европейски съюз можете да намерите чрез „Календар на събитията“ на основната страницата на портала EURES.
- Друга полезна първа отправна точка, където можете да научите повече за условията на живот и труд в друга страна от ЕИП, е разделът „Условия на живот и труд“ на портала EURES. Там има подробна информация по страни.
- Търсете подходящи обяви за работа във всички страни от ЕИП чрез функцията „Търсене на работа“ на портала EURES. Получавате достъп до свободни работни места в 31 европейски страни, като информацията се обновява в реално време и обхваща широк кръг професии, с възможности за постоянна и сезонна работа. Обявите за работа в EURES, които са специално отворени за набиране на служители от чужбина, са маркирани с флаг „европейски“.
- Функцията „Търсене на работа“ на EURES има удобен за ползване интерфейс за търсене. Търсещите работа могат да избират например страна, регион, професия, тип договор, или да комбинират няколко критерия за търсене на работа. Страницата е преведена на 25 езика на ЕИП.
- Свободните работни места на портала EURES в по-голямата си част са взети директно от съответните национални бази данни. По правило само наименованието и описанието на работното място са изписани на националния език на страната източник. Други подробности за работата, като например тип договор, опит и необходимо образователно равнище, често са дадени в превод.
- Полезно е да се знае, че всеки работодател може да избира езика, на който да се представи обявата му в раздел „Търсене на работа“ на EURES. Ако работодателят желае да набира служители от чужбина, обявата може да се публикува на един или повече езици, различни от националния език на работодателя.
МЕЖДУНАРОДНИ ОРГАНИЗАЦИИ
- Обявите за работа в национални и международни обществени институции се публикуват на техните съответни интернет страници. Имайте предвид, че за повечето длъжности в обществената администрация трябва да държите тестове или изпити за предварителен подбор. Ако изберете „Връзки“ в горната лента на основната страница на портала EURES, ще намерите подробен списък с организации и институции, където също има информация и възможности за работа.
- На портала EURES няма предложения за работа в европейските институции. Те се публикуват на интернет страницата на Европейската служба за подбор на персонал (EPSO). (http://ec.europa.eu/epso).
ЧАСТНИ АГЕНЦИИ ПО ЗАЕТОСТТА И АГЕНЦИИ ЗА НАБИРАНЕ НА ПЕРСОНАЛ
- В много държави-членки има частни агенции по заетостта, специализирани конкретно в намиране на временна работа в чужбина. Също така, частните агенции за набиране на персонал във вашата страна или в чужбина могат да предложат широк кръг от информация. Те ще ви направляват по време на процедурите за кандидатстване и ще ви помогнат да разберете правните изисквания, свързани с преместването. Преди да използвате услугите им, проверете дали са надлежно регистрирани и дали услугите им са платени. Проверете също какъв тип трудови договори предлагат.
ДРУГИ ИЗТОЧНИЦИ НА ИНФОРМАЦИЯ
- Търсете подходящи събития или други обяви за работа за висшисти на специализирани интернет сайтове или чрез програми за търсене в интернет (напр. Google, Yahoo...), в национални вестници и специализирани публикации (напр. списания за кариерно развитие), както и чрез вашия университетски център за кариерно развитие или студентски асоциации/съюзи. Големите обществени библиотеки обикновено получават редовно чуждоезични вестници и публикации. Можете също да проверите препратката „Информация и работни места за завършващи“ в „Свързани препратки“, където има много полезни интернет адреси в ЕИП.
- Най-добрият начин да опознаете избраната страна е да я посетите за кратко с цел обучение или работа по заместване - това ви дава също възможност да търсите работа на място. Много големи компании предлагат работа по заместване. Търсете възможности за обучения в препратката „Информация и работни места за завършващи“.
- Досега се запознахте с някои съвети за това как да търсите работа като служител. Обмисляли ли сте вариант да започнете нов бизнес в друга държава-членка? Чували ли сте за пилотния проект на Европейската комисия „ЕРАЗЪМ за млади предприемачи“? Тази програма за мобилност цели да улесни обучението (1—6 месеца престой в чужбина), създаването на контакти и обмяната на опит сред младите предприемачи чрез обучения в малки и средни предприятия в друга държава-членка на ЕС.
- Как да намеря най-съответното на моите умения свободно работно място в чужбина? Кандидатите за работа с висше образование като цяло, и по-специално студентите с по-малко възможности на пазара на труда, трябва да бъдат гъвкави по отношение на възможностите за работа. Помислете какви са вашите компетентности и доколко сте готов (готова) да усвоите нови умения — имайте вяра в себе си и във възможностите си! Често работодателите не са толкова заинтересовани от дипломите или специалностите, които сте изучавали, колкото от способността ви да поемате отговорност и да си върши добре работата.
- Ще бъдат ли признати моите академични и професионални квалификации? Едно от най-важните неща е да разберете как могат да ви се признаят квалификации в „приемащата“ страна и също дали професията е регулирана или не.
Регулирани професии Регулираните професии са професии, които могат да се упражняват само от лица с определени квалификации (напр. адвокати, счетоводители, учители, инженери, помощен медицински персонал, лекари, зъболекари, ветеринарни лекари, фармацевти и архитекти). За някои от тях е приет списък с признати и равностойни квалификации.
Нерегулирани професии По отношение на други професии единствено работодателите решават дали дадено лице е в състояние да върши работата. Равностойността се преценява за всеки отделен случай, като се отчитат продължителността и предметът на взетите курсове. В този случай можете да започнете упражняването на професията веднага, след като намерите работа, но трябва да спазите необходимите процедури, които са приложими за професията в приемащата страна, които може да се различават от това, което ви е познато. През април 2008 г. Европейският парламент и Съветът утвърдиха официално Препоръка за създаване на Европейска квалификационна рамка за обучение през целия живот (EQF). Европейската квалификационна рамка (EQF) служи като механизъм за приравняване , който да направи националните квалификационни системи по-разбираеми в цяла Европа, с цел насърчаване на мобилността на работещи и учащи между отделните страни и улесняване на тяхното обучение през целия живот. От 2012 г. всички нови квалификации следва да бъдат съотнесени към EQF, за да могат работодателите и институциите да идентифицират знанията, уменията или компетентностите на кандидатите. Намерете повече информация за признаване на академични квалификации - вижте препратката „NARIC“ към „Свързани теми“ в раздел „Завършвате ли следването?“ и раздела Европейска квалификационна рамка (EQF) на портала Europa. - Проблем ли е езикът? Когато търсите работа в друга страна, умението да говорите местния език, естествено, е предимство (може да бъде дори необходимост). Основни познания по английски език често са много полезни. От друга страна, изискванията за езикови умения се различават в зависимост от работата или страната и общо правило няма. Обмислете възможността да се запишете на езиков курс за подобряване на езиковите познания или ниво на владеене на езика.
- Мога ли да си запазя правото на обезщетение за безработица в страната на произход, докато съм в друга държава-членка на ЕИП и търся работа? Ако понастоящем сте безработен (безработна) и искате да търсите работа в друга страна от ЕИП, можете да прехвърляте обезщетения си за безработица за срок от три месеца. По отношение на прехвърлянето на обезщетения, обаче, има строги правила и условия. Преди да предприемете каквото и да е действие, се свържете с местната служба по заетостта или със съответната агенция по обезщетенията. Ако до 3 месеца не намерите работа, възможно е да ви помолят да напуснете страната, макар че властите може и да проявят благосклонност, ако успеете да докажете, че имате добри шансове да намерите работа. В раздел „Условия на живот и труд“ на портала EURES има допълнителна полезна информация по въпроса.
- Какви правни документи се изискват обикновено за преместване в чужбина? Проверете предварително дали личната ви карта или паспорт са с валиден срок на годност, за да пътувате в ЕИП. Потърсете точна информация относно изисквания за виза и/или разрешително за работа, ако ...
- по отношение на вашата страна са приложими преходни мерки относно правото на свободно движение на работниците. За повече подробности прегледайте раздел „Условия на живот и труд“ на портала EURES или се свържете с местния съветник на EURES;
- желаете да работите извън ЕИП (за подробности относно процедурата за кандидатстване се свържете с посолството във вашата страна на съответната страна, която не е член на ЕИП). - Какво става, ако не съм гражданин на ЕС? Всеки потребител с достъп до мрежата може да ползва безплатно онлайн услугите на EURES. Ако вече живеете и работите на територията на ЕИП или Швейцария, можете да потърсите съвет от местен или регионален съветник на EURES. Намирането на работа чрез EURES, обаче, не променя правните задължения и административните процедури, които е възможно да са приложими за граждани извън ЕС. Ако възнамерявате да се преместите от страна извън ЕИП (с изключение на Швейцария), за да живеете и работите в Европейското икономическо пространство или Швейцария, често Министерството на външните работи във вашата страна може да ви предостави информация за правните изисквания във връзка с преместването в чужбина или да ви насочи към полезни информационни центрове.
Как да кандидатствате?
- Направете си план за кариерно развитие Направете ясен план за кариерното си развитие въз основа на квалификациите, възможностите и предпочитанията си: тип работа и компания, умения, задачи и отговорности, които бихте желали да поемете. За целта опитайте да проиграете търсене на работа по критерии с помощта на търсачката и/или функцията за търсене по ключова дума в раздел „Търсене на работа“ на портала EURES. Сравнете профила си с длъжностните характеристики от областите, които ви интересуват.
- Кандидатстване по конкретна обява Изпратете кандидатурата си за работните места, обявени на този портал или на други интернет сайтове, във вестници и списания и др. Обявите съдържат информация за процедурата на кандидатстване и лицата за контакт. Много компании поддържат собствени страници за онлайн набиране на персонал, на които в някои случаи можете да подадете електронна кандидатура.
- EURES автобиография онлайн Като се регистрирате безплатно на „Моят EURES“ за търсещи работа, можете да създадете автобиографията си и да я предоставите на регистрираните работодатели и на съветниците на EURES, които помагат на работодателите да търсят подходящи кандидати. Можете да се свържете или със съветник на EURES, който ще обработи кандидатурата ви, или в някои случаи пряко с работодателя.
- Спонтанна кандидатура Разбира се, можете също да подготвите и изпратите спонтанни кандидатури (не забравяйте, че много свободни работни места не се обявяват от работодателите). Повечето интернет сайтове за висшисти предлагат съвети и насоки относно изготвянето на автобиографии и спонтанни кандидатури. Най-често срещаната процедура е да изпращате конкретизирана автобиография, приложена към мотивационно писмо до предварително набелязани работодатели.
Как да напиша автобиография?
- Europass автобиография За да представите квалификациите и опита си във вид, удобен за сравнение във всички страни от ЕИП, се препоръчва да използвате европейския формат за автобиография. Този формат понастоящем е достъпен на всички езици на ЕИП на „автобиография онлайн“ в EURES и е подходящ за лица, завършили професионални училища и университети. Europass автобиографията дава ясна представа за способностите и уменията на кандидата в границите на ЕИП. За допълнителна информация прегледайте препратката „Europass“ в „Свързани теми“ на портала EURES.
- Простота Преди да направят избор, специалистите по подбор на персонал обикновено преглеждат бегло автобиографиите. Автобиографията ви трябва да се чете лесно - за целта използвайте кратки изречения, положителен език и където е уместно технически термини. Отсейте излишната или повтаряща се информация.
- Постижения Подчертайте отговорности, поемани в миналото, които биха могли да имат отношение към желаната работа, дори да имате ограничен опит с тях. Опитайте се да използвате „активни“ глаголи, в описанието на постиженията си покажете причинно-следствената връзка и винаги изтъквайте измеримите си постижения.
- Фактологичност и изчерпателност Убедете се, че предоставената информация е фактологична, точна и целесъобразна (т.е. съобразена с нуждите на работодателите). Не забравяйте, че някои личностни аспекти и опит могат да прибавят допълнителна стойност към вашата автобиография - трудовият опит като студент, стажовете, доброволният труд и работата през лятото със сигурност са ви помогнали да усъвършенствате своите лични компетентности. Опишете накратко тези дейности и придобитите умения.
- Образование Подчертайте академичните си постижения и други способности - особено ако нямате (или имате малък) професионален опит. Запитайте се: „Какво в моето образование не се среща в тяхната страна?“.
- Дължина Опитайте да вместите автобиографията си най-много на 2 страници (за работодателите времето е ценно!). Приложете автобиографията си към мотивационно писмо, в което представяте себе си и защо ви интересува тази работа. Подчертайте, че при поискване можете да предоставите допълнителни данни.
- Яснота Напишете автобиографията си лично, но нека някой друг я провери за грешки, преди да я качите на портала EURES или да я изпратите до работодателя.
- Препоръки В много страни е обичайна практика да се прилагат препоръки — име и данни за контакт на лица, които могат да дадат на работодателя информация за кандидата. Проверявайте информацията в препоръките по два пъти, а когато предоставяте данни за лица, се уверете, че имате съгласието им.
- Варианти на автобиографии за конкртна работа Важно: адаптирайте стандартната си автобиография към интересуваща ви длъжностна характеристика Това означава, че трябва да подчертаете конкретни квалификации, умения, обучения или опит, които имат отношение към избраната длъжност.
- Полезно да се знае: - интернет сайтовете на работодателите много често дават полезна информация за целите и интересите на компанията; - някои интернет сайтове за висшисти и университетски центрове за кариерно развитие също предлагат съвети и насоки за писане на автобиография.
Как да напиша мотивационно писмо?
- Цел Освен ако в обявата не е указано друго и освен ако не се изисква специфичен формуляр за кандидатстване, кандидатурата обикновено се състои от мотивационно писмо и автобиография (за предпочитане Europass автобиография). Мотивационното писмо е документът, чрез който се представяте на работодателя и изразявате интерес от работното място.
- Особености Също като автобиографията мотивационното писмо трябва да е кратко (1 страница) и ясно. Пишете просто и обективно. Съсредоточете се върху три или четири важни неща (вж. по-долу).
- Съдържание Текстът трябва да има около 4 абзаца, всеки от които разглежда различна тема. Пример: 1) Изразете интерес от работата и обяснете откъде сте научили за свободното работно място. 2) Обяснете защо ви интересува работата и защо смятате, че сте подходящ (подходяща) за нея. 3) Подчертайте една или две лични и професионални компетентности, описани в автобиографията ви, които според вас могат да добавят стойност към вашата кандидатура. 4) Преди да завършите писмото (напр. със „С уважение“), изразете готовност да се явите на интервю и при поискване да предоставите допълнителна информация или документи.
Коя езикова версия да използвам?
- Освен ако в обявата е изрично указано друго, за предпочитане е да пишете на националния език на работодателя или на езика, на който е написано предложението за работа. Както посочихме по-горе, при работните места в многонационална среда често английският език се приема за основен език на общуване (следван от френски и немски език). Ако се нуждаете от допълнителни насоки, се свържете се със съветник на EURES.
- В случай че познавате езика на страната, където възнамерявате да се преместите, за предпочитане е писмото и автобиографията да са написани лично. Ако длъжността изисква познания по конкретен език, така имате възможност да покажете езикови способности преди евентуално интервю. Преди да изпратите документите за кандидатстването си, помолете някой да ги провери за грешки.
- Ако пишете документите за кандидатстването си на чужд език, уверете се, че сте обяснили значението на терминологията, описваща специализираното ви образование и квалификации на езика на работодателя. По възможност ги опишете със сравними примери от страната на работодателя. Ако се нуждаете от допълнителна помощ, свържете се със съветник на EURES.
Тестове за подбор или официални конкурси
- Много големи фирми, международни компании и институции изискват кандидатите да полагат психометрични и технически тестове или да полагат изпити преди интервюто. Много от тях дори използват услугите на центрове за оценяване на кандидати, за да преценят как бъдещите служители биха се справили с действителни ситуации. До втори кръг (обикновено интервю) се допускат само кандидати, издържали успешно първия кръг за предварителен подбор. Когато се подготвяте за изпитите потърсете цялата налична информация за видовете тестове и практическите упражнения, използани от съответните организации. Някои интернет сайтове за висшисти и специализирани публикации посочват популярните инструменти и методи.
Подготовка за интервю
- Основна информация Проучете добре компанията и се подгответе да задавате въпроси за нея и за конкретни аспекти от работата. Сравнете квалификациите си с равностойни квалификации в страната на работодателя. Подгответе се също да отговаряте на въпроси относно вашите умения за поемане на отговорност, технически/управленски умения, способност да вземате решения и как те отговарят на длъжностната характеристика.
- Лични компетентности Възможно е да ви помолят да докажете владеене на езика на приемащата страна, както и да илюстрирате как вашите умения и качества се вписват в изискванията за работата. Ако не владеете добре езика на страната, покажете, че имате желание да го усъвършенствате (може би като се запишете езиков курс). Направете усилие и използвайте речниковия си запас, дори да е ограничен - покажете, че можете да го направите и че не се предавате лесно!
- Действителни ситуации Преди интервюто подгответе най-малко три примера на сложни ситуации, с които сте успели да се справите и бъдете готов (готова) да говорите подробно за тях. Подгответе писмен вариант на аргументираното изложение, с което смятате да убедите работодателя, че сте най-подходящият кандидат. Ако ви предстои интервю по телефона, дръжте документа под ръка и тренирайте да представяте аргументите си ясно.
- Неочаквани въпроси Не губете самообладание, когато ви задават въпроси с уловки или неочаквани въпроси. Запазете спокойствие, обмислете отговора и преди всичко бъдете честен (честна). Ако не знаете отговора, кажете го открито, но обяснете как ще потърсите този отговор или решение.
- Работа в екип Изтъкнете приноса си за постиженията на предишен екип, в който сте работили. Уменията ви да водите и управлявате екип, както и социалните ви умения също трябва да бъдат посочени и подкрепени с примери.
- Заплата и договорни разпоредби Информирайте се за средната заплата (брутна и/или чиста) за сродни професии и относно изисквания за квалификации в чуждата страна, където възнамерявате да се преместите. Също така обърнете внимание на договорните разпоредби и трудовото право в страната. За повече информация прегледайте раздел „Условия на живот и труд“ на портала EURES. Съветник на EURES също може да ви помогне.
Документи, които е препоръчително да носите на интервюто
- Автобиография Няколко копия на автобиографията ви на езика на работодателя и по възможност също и на английски език.
- Удостоверения Фотокопия на удостоверения за завършено образование, езикови курсове или други квалификации.
- Преведена диплома (преведени дипломи). За някои работни места, например в обществения сектор, може да се нуждаете от официален превод на квалификациите ви, който обикновено се предоставя от учебното заведение или съответното министерство. Обърнете се към съответната образователна институция във вашата страна.
- Документи за самоличност Носете със себе си паспорт или лична карта и по възможност също копие от акта за раждане.
- Документ за здравно осигуряване Европейската здравноосигурителна карта (или друг документ за здравно осигуряване, особено за граждани извън ЕС) може да бъде полезна в чужбина, в случай че интервюиращият ви предложи позицията веднага или ако възникнат непредвидени здравни разходи.
- Паспортни снимки Носете паспортни снимки за по-лесно разпознаване на вашата автобиография или за всякакви други изисквани формалности.
- Писмени препоръки Писмените препоръки могат да ви откроят от други кандидати. Ако нямате професионален опит, носете препоръка от вашето училище/университет.
Преди да си приготвите багажа, помислете за:
- Трудов договор Преди да заминете, уверете се, че сте получили трудов договор (или надлежно подписано писмо, с което компанията изразява ангажираност), както и потвърждение на заплатата. Носете копия от всякакви договорни разпоредби, свързани с работата.
- Документи Извадете си дубликати на важните документи, а именно застраховки, паспорт, трудови договори, актове за раждане, банкови карти и др. Проверете дали шофьорската ви книжка е с валиден срок на годност.
- Езикови курсове Запишете се на езиков курс, за предпочитане по езика на бъдещата приемаща страна или по работния език, който най-често ще използвате в ежедневната си дейност.
- Други възможности за учене Информирайте се и по възможност кандидатствайте за подходящи следдипломни/преквалификационни курсове и учебни програми в ЕИП (напр. социална работа, обучение, държавна служба, право и др.). Повечето сайтове за висшисти и местният университетски консултативен център за кариерно развитие (или студентска асоциация) могат да ви предоставят подходяща информация. Намерете повече информация в раздел „Учене“ на портала EURES.
- Банкови сметки Проверете колко пари трябва да имате в бъдещата си банкова сметка при пристигане в страната по местоназначение. Запишете си данните на банкова сметка, която имате в момента. Те ще ви трябват в чужбина, за да правите банкови преводи.
- Застраховки Не забравяйте да вземете валиден документ за здравно осигуряване. Обмислете също възможността да си направите туристическа застраховка.
- Настаняване/жилище Потърсете варианти за настаняване и разгледайте цените на квартирите в бъдещата страна на пребиваване (напр. търсене по интернет, асоциации на младежки хостели за временно настаняване и др.). Проверете също изискванията и ценовите разчети за преместване на покъщнина.
- Социално осигуряване Преди да заминете, се свържете с вашата социално-осигурителна институция, за да получите необходимата информация и изискваните формуляри и/или европейска здравноосигурителна карта (за вас и вашето семейство, ако е приложимо). Информирайте се за междудържавни споразумения и други формалности, уреждащи прехвърлянето на социално-осигурителни права (социални обезпечения, обезщетения за безработица).
- Данъчно облагане Свържете се със съответните органи в страната на произход, за да получите конкретен съвет относно споразуменията за данъчно облагане със страната на местоназначение.
- Семейство Като мобилен работник, вие и вашето семейство ползвате еднакви права с националните работници. Членовете на вашето семейство могат да ви придружат и имат право да работят и посещават училище в новата страна на пребиваване. EURES може също да ви помогне да намерите работа за вашата съпруга или партньор. За повече информация се свържете със съветник на EURES.
- Училище за децата Най-добрият начин да се запознаете с училищата и образователната система в страната на местоназначение е да се свържете с местен съветник на EURES. Потърсете информация на уебсайта на съответния образователен орган. Можете също да се свържете с вашия национален образователен орган и/или с посолството на чуждата страна, за да научите повече за образователната система и еквивалентните изисквания за следване.
Разделът е предназначен за търсещите работа от университети и политехнически висши училища, както и за всички, които имат висше образование: студенти и дипломирани висшисти, преподаватели и изследователи. В конкретни държави от ЕС има търсене на работна ръка за определени сектори — поради това висококвалифицираните кандидати имат добри шансове да си намерят работа в чужбина.
Ако имате намерение да започнете професионална кариера, да намерите нова работа или възможност за обучение в друга страна от Европейското икономическо пространство (ЕИП) и/или Швейцария, прегледайте разделите по-долу и съответните връзки.
Преход от студентския живот към професионален живот в чужбина
Преходът от училището към работата е период на несигурност. Скоро ли ще завършите (или сте завършили) обучението си? Искате ли да се преместите и да работите в друга страна от ЕИП? Ако знаете чужди езици, ако лесно се приспособявате, ако сте упорит (упорита) и мотивиран (мотивирана) да се адаптирате към нова работа и към нова страна и културна среда, вие сте подходящ (подходяща) да започнете международна кариера!
6 СТЪПКИ ПРИ ЗАПОЧВАНЕ НА ПРОФЕСИОНАЛНА КАРИЕРА В ЧУЖБИНА Преходът от студентския живот към професионален живот в чужбина може да бъде плашещ. Самото кандидатстване за работа често е предизвикателно занимание, което поглъща много време! По-долу са изброени 6 стъпки с полезни „съвети и идеи“, които може би е редно да обмислите, преди да се преместите в друга страна, с цел да направите прехода по-плавен. Кликнете върху всяко заглавие и прегледайте съответната страница. Съвети и идеи...
I. Как да намерите информация за работа в чужбина
II. Практически и правни аспекти на мобилността
III. Кандидатстване за работа в чужбина
Как да кандидатствате?
- Направете си план за кариерно развитие Направете ясен план за кариерното си развитие въз основа на квалификациите, възможностите и предпочитанията си: тип работа и компания, умения, задачи и отговорности, които бихте желали да поемете. За целта опитайте да проиграете търсене на работа по критерии с помощта на търсачката и/или функцията за търсене по ключова дума в раздел „Търсене на работа“ на портала EURES. Сравнете профила си с длъжностните характеристики от областите, които ви интересуват.
- Кандидатстване по конкретна обява Изпратете кандидатурата си за работните места, обявени на този портал или на други интернет сайтове, във вестници и списания и др. Обявите съдържат информация за процедурата на кандидатстване и лицата за контакт. Много компании поддържат собствени страници за онлайн набиране на персонал, на които в някои случаи можете да подадете електронна кандидатура.
- EURES автобиография онлайн Като се регистрирате безплатно на „Моят EURES“ за търсещи работа, можете да създадете автобиографията си и да я предоставите на регистрираните работодатели и на съветниците на EURES, които помагат на работодателите да търсят подходящи кандидати. Можете да се свържете или със съветник на EURES, който ще обработи кандидатурата ви, или в някои случаи пряко с работодателя.
- Спонтанна кандидатура Разбира се, можете също да подготвите и изпратите спонтанни кандидатури (не забравяйте, че много свободни работни места не се обявяват от работодателите). Повечето интернет сайтове за висшисти предлагат съвети и насоки относно изготвянето на автобиографии и спонтанни кандидатури. Най-често срещаната процедура е да изпращате конкретизирана автобиография, приложена към мотивационно писмо до предварително набелязани работодатели.
Как да напиша автобиография?
- Europass автобиография За да представите квалификациите и опита си във вид, удобен за сравнение във всички страни от ЕИП, се препоръчва да използвате европейския формат за автобиография. Този формат понастоящем е достъпен на всички езици на ЕИП на „автобиография онлайн“ в EURES и е подходящ за лица, завършили професионални училища и университети. Europass автобиографията дава ясна представа за способностите и уменията на кандидата в границите на ЕИП. За допълнителна информация прегледайте препратката „Europass“ в „Свързани теми“ на портала EURES.
- Простота Преди да направят избор, специалистите по подбор на персонал обикновено преглеждат бегло автобиографиите. Автобиографията ви трябва да се чете лесно - за целта използвайте кратки изречения, положителен език и където е уместно технически термини. Отсейте излишната или повтаряща се информация.
- Постижения Подчертайте отговорности, поемани в миналото, които биха могли да имат отношение към желаната работа, дори да имате ограничен опит с тях. Опитайте се да използвате „активни“ глаголи, в описанието на постиженията си покажете причинно-следствената връзка и винаги изтъквайте измеримите си постижения.
- Фактологичност и изчерпателност Убедете се, че предоставената информация е фактологична, точна и целесъобразна (т.е. съобразена с нуждите на работодателите). Не забравяйте, че някои личностни аспекти и опит могат да прибавят допълнителна стойност към вашата автобиография - трудовият опит като студент, стажовете, доброволният труд и работата през лятото със сигурност са ви помогнали да усъвършенствате своите лични компетентности. Опишете накратко тези дейности и придобитите умения.
- Образование Подчертайте академичните си постижения и други способности - особено ако нямате (или имате малък) професионален опит. Запитайте се: „Какво в моето образование не се среща в тяхната страна?“.
- Дължина Опитайте да вместите автобиографията си най-много на 2 страници (за работодателите времето е ценно!). Приложете автобиографията си към мотивационно писмо, в което представяте себе си и защо ви интересува тази работа. Подчертайте, че при поискване можете да предоставите допълнителни данни.
- Яснота Напишете автобиографията си лично, но нека някой друг я провери за грешки, преди да я качите на портала EURES или да я изпратите до работодателя.
- Препоръки В много страни е обичайна практика да се прилагат препоръки — име и данни за контакт на лица, които могат да дадат на работодателя информация за кандидата. Проверявайте информацията в препоръките по два пъти, а когато предоставяте данни за лица, се уверете, че имате съгласието им.
- Варианти на автобиографии за конкртна работа Важно: адаптирайте стандартната си автобиография към интересуваща ви длъжностна характеристика Това означава, че трябва да подчертаете конкретни квалификации, умения, обучения или опит, които имат отношение към избраната длъжност.
- Полезно да се знае: - интернет сайтовете на работодателите много често дават полезна информация за целите и интересите на компанията; - някои интернет сайтове за висшисти и университетски центрове за кариерно развитие също предлагат съвети и насоки за писане на автобиография.
Как да напиша мотивационно писмо?
- Цел Освен ако в обявата не е указано друго и освен ако не се изисква специфичен формуляр за кандидатстване, кандидатурата обикновено се състои от мотивационно писмо и автобиография (за предпочитане Europass автобиография). Мотивационното писмо е документът, чрез който се представяте на работодателя и изразявате интерес от работното място.
- Особености Също като автобиографията мотивационното писмо трябва да е кратко (1 страница) и ясно. Пишете просто и обективно. Съсредоточете се върху три или четири важни неща (вж. по-долу).
- Съдържание Текстът трябва да има около 4 абзаца, всеки от които разглежда различна тема. Пример: 1) Изразете интерес от работата и обяснете откъде сте научили за свободното работно място. 2) Обяснете защо ви интересува работата и защо смятате, че сте подходящ (подходяща) за нея. 3) Подчертайте една или две лични и професионални компетентности, описани в автобиографията ви, които според вас могат да добавят стойност към вашата кандидатура. 4) Преди да завършите писмото (напр. със „С уважение“), изразете готовност да се явите на интервю и при поискване да предоставите допълнителна информация или документи.
Коя езикова версия да използвам?
- Освен ако в обявата е изрично указано друго, за предпочитане е да пишете на националния език на работодателя или на езика, на който е написано предложението за работа. Както посочихме по-горе, при работните места в многонационална среда често английският език се приема за основен език на общуване (следван от френски и немски език). Ако се нуждаете от допълнителни насоки, се свържете се със съветник на EURES.
- В случай че познавате езика на страната, където възнамерявате да се преместите, за предпочитане е писмото и автобиографията да са написани лично. Ако длъжността изисква познания по конкретен език, така имате възможност да покажете езикови способности преди евентуално интервю. Преди да изпратите документите за кандидатстването си, помолете някой да ги провери за грешки.
- Ако пишете документите за кандидатстването си на чужд език, уверете се, че сте обяснили значението на терминологията, описваща специализираното ви образование и квалификации на езика на работодателя. По възможност ги опишете със сравними примери от страната на работодателя. Ако се нуждаете от допълнителна помощ, свържете се със съветник на EURES.
IV. Изпитни тестове и интервю
Тестове за подбор или официални конкурси
- Много големи фирми, международни компании и институции изискват кандидатите да полагат психометрични и технически тестове или да полагат изпити преди интервюто. Много от тях дори използват услугите на центрове за оценяване на кандидати, за да преценят как бъдещите служители биха се справили с действителни ситуации. До втори кръг (обикновено интервю) се допускат само кандидати, издържали успешно първия кръг за предварителен подбор. Когато се подготвяте за изпитите потърсете цялата налична информация за видовете тестове и практическите упражнения, използани от съответните организации. Някои интернет сайтове за висшисти и специализирани публикации посочват популярните инструменти и методи.
Подготовка за интервю
- Основна информация Проучете добре компанията и се подгответе да задавате въпроси за нея и за конкретни аспекти от работата. Сравнете квалификациите си с равностойни квалификации в страната на работодателя. Подгответе се също да отговаряте на въпроси относно вашите умения за поемане на отговорност, технически/управленски умения, способност да вземате решения и как те отговарят на длъжностната характеристика.
- Лични компетентности Възможно е да ви помолят да докажете владеене на езика на приемащата страна, както и да илюстрирате как вашите умения и качества се вписват в изискванията за работата. Ако не владеете добре езика на страната, покажете, че имате желание да го усъвършенствате (може би като се запишете езиков курс). Направете усилие и използвайте речниковия си запас, дори да е ограничен - покажете, че можете да го направите и че не се предавате лесно!
- Действителни ситуации Преди интервюто подгответе най-малко три примера на сложни ситуации, с които сте успели да се справите и бъдете готов (готова) да говорите подробно за тях. Подгответе писмен вариант на аргументираното изложение, с което смятате да убедите работодателя, че сте най-подходящият кандидат. Ако ви предстои интервю по телефона, дръжте документа под ръка и тренирайте да представяте аргументите си ясно.
- Неочаквани въпроси Не губете самообладание, когато ви задават въпроси с уловки или неочаквани въпроси. Запазете спокойствие, обмислете отговора и преди всичко бъдете честен (честна). Ако не знаете отговора, кажете го открито, но обяснете как ще потърсите този отговор или решение.
- Работа в екип Изтъкнете приноса си за постиженията на предишен екип, в който сте работили. Уменията ви да водите и управлявате екип, както и социалните ви умения също трябва да бъдат посочени и подкрепени с примери.
- Заплата и договорни разпоредби Информирайте се за средната заплата (брутна и/или чиста) за сродни професии и относно изисквания за квалификации в чуждата страна, където възнамерявате да се преместите. Също така обърнете внимание на договорните разпоредби и трудовото право в страната. За повече информация прегледайте раздел „Условия на живот и труд“ на портала EURES. Съветник на EURES също може да ви помогне.
Документи, които е препоръчително да носите на интервюто
- Автобиография Няколко копия на автобиографията ви на езика на работодателя и по възможност също и на английски език.
- Удостоверения Фотокопия на удостоверения за завършено образование, езикови курсове или други квалификации.
- Преведена диплома (преведени дипломи). За някои работни места, например в обществения сектор, може да се нуждаете от официален превод на квалификациите ви, който обикновено се предоставя от учебното заведение или съответното министерство. Обърнете се към съответната образователна институция във вашата страна.
- Документи за самоличност Носете със себе си паспорт или лична карта и по възможност също копие от акта за раждане.
- Документ за здравно осигуряване Европейската здравноосигурителна карта (или друг документ за здравно осигуряване, особено за граждани извън ЕС) може да бъде полезна в чужбина, в случай че интервюиращият ви предложи позицията веднага или ако възникнат непредвидени здравни разходи.
- Паспортни снимки Носете паспортни снимки за по-лесно разпознаване на вашата автобиография или за всякакви други изисквани формалности.
- Писмени препоръки Писмените препоръки могат да ви откроят от други кандидати. Ако нямате професионален опит, носете препоръка от вашето училище/университет.
V. Преместване в чужбина
Преди да си приготвите багажа, помислете за:
- Трудов договор Преди да заминете, уверете се, че сте получили трудов договор (или надлежно подписано писмо, с което компанията изразява ангажираност), както и потвърждение на заплатата. Носете копия от всякакви договорни разпоредби, свързани с работата.
- Документи Извадете си дубликати на важните документи, а именно застраховки, паспорт, трудови договори, актове за раждане, банкови карти и др. Проверете дали шофьорската ви книжка е с валиден срок на годност.
- Езикови курсове Запишете се на езиков курс, за предпочитане по езика на бъдещата приемаща страна или по работния език, който най-често ще използвате в ежедневната си дейност.
- Други възможности за учене Информирайте се и по възможност кандидатствайте за подходящи следдипломни/преквалификационни курсове и учебни програми в ЕИП (напр. социална работа, обучение, държавна служба, право и др.). Повечето сайтове за висшисти и местният университетски консултативен център за кариерно развитие (или студентска асоциация) могат да ви предоставят подходяща информация. Намерете повече информация в раздел „Учене“ на портала EURES.
- Банкови сметки Проверете колко пари трябва да имате в бъдещата си банкова сметка при пристигане в страната по местоназначение. Запишете си данните на банкова сметка, която имате в момента. Те ще ви трябват в чужбина, за да правите банкови преводи.
- Застраховки Не забравяйте да вземете валиден документ за здравно осигуряване. Обмислете също възможността да си направите туристическа застраховка.
- Настаняване/жилище Потърсете варианти за настаняване и разгледайте цените на квартирите в бъдещата страна на пребиваване (напр. търсене по интернет, асоциации на младежки хостели за временно настаняване и др.). Проверете също изискванията и ценовите разчети за преместване на покъщнина.
- Социално осигуряване Преди да заминете, се свържете с вашата социално-осигурителна институция, за да получите необходимата информация и изискваните формуляри и/или европейска здравноосигурителна карта (за вас и вашето семейство, ако е приложимо). Информирайте се за междудържавни споразумения и други формалности, уреждащи прехвърлянето на социално-осигурителни права (социални обезпечения, обезщетения за безработица).
- Данъчно облагане Свържете се със съответните органи в страната на произход, за да получите конкретен съвет относно споразуменията за данъчно облагане със страната на местоназначение.
- Семейство Като мобилен работник, вие и вашето семейство ползвате еднакви права с националните работници. Членовете на вашето семейство могат да ви придружат и имат право да работят и посещават училище в новата страна на пребиваване. EURES може също да ви помогне да намерите работа за вашата съпруга или партньор. За повече информация се свържете със съветник на EURES.
- Училище за децата Най-добрият начин да се запознаете с училищата и образователната система в страната на местоназначение е да се свържете с местен съветник на EURES. Потърсете информация на уебсайта на съответния образователен орган. Можете също да се свържете с вашия национален образователен орган и/или с посолството на чуждата страна, за да научите повече за образователната система и еквивалентните изисквания за следване.
Малко преди да заминете...
- Уверете се, че сте приключили в юридическо отношение и по съответния ред всичките си договорни взаимоотношения с вашите доставчици на услуги: квартира, вода, газ, телефон, интернет, телевизия и др: Може да помислите също дали да запазите банката и застрахователната компания (обикновено при продължителен престой или окончателно преместване в страната на местоназначение).
- Информирайте местните органи във вашата страна, че се премествате в чужбина, ако това се изисква.
- Променете пощенския си адрес във всички институции или организации, с които имате установени отношения.
- Уведомете данъчната и социално-осигурителната администрация в страната на произход, че заминавате.
Не забравяйте също...
- Валиден паспорт и/или лична карта за вас и за членовете на вашето семейство.
- Виза за вас и/или за членовете на вашето семейство, ако не сте граждани на ЕИП (или възнамерявате да се преместите в страна извън ЕИП).
- Жилищно настаняване Дори още преди да напуснете страната на произход да сте проучили възможностите за настаняване, може да срещнете трудности в намирането на подходяща квартира, преди да пристигнете на новото място. Ако работодателят не може да ви помогне, започнете с временно решение и продължете търсенето, след като сте вече на място. Търсете информация за правните разпоредби и правата и задълженията на двете страни, приложими при наемане на жилище в новата страна на пребиваване.
- Правни и административни формалности В повечето случаи някои правни формалности по регистрирането ви в новата страна се уреждат от новия работодател (регистрация за социално осигуряване, регистрация в данъчната служба и др.). Във всеки случай не забравяйте, че имате права и задължения. Свържете се със съветник на EURES или с местните власти, за да научите повече.
- Социално осигуряване Всички граждани на ЕС/ЕИП се ползват еднакво от всички социално-осигурителни обезщетени, свързани с трудовите договори в страната. Социалното осигуряване включва отпуск по болест и майчинство, обезщетения за безработица и семейни помощи, помощи при трудови злополуки и професионални заболявания, пенсии при инвалидност и за прослужени години.
- Данъчно облаган Европейските страни са сключили двустранни данъчни споразумения, за да се избегнат случаи, при които гражданите плащат два пъти за една и съща дейност или доход в друга страна.
- Регистриране в съответната служба Регистрирайте се и си извадете лична карта в новата приемаща страна.
- Банкова сметка Отворете си нова банкова сметка и информирайте работодателя (с цел превод на заплати).
- Застраховки Ако наемате или купувате къща или ако станете собственик на кола, задължително е да сключите застраховка за пожар и други рискове. Потърсете информация за препоръчани застрахователни компании.
- Образование и училище за децата Потърсете информация за училищата и изискванията за записване на децата. Национални интернет сайтове, местните органи и дори работодателят могат да ви помогнат да намерите най-подходящото училище за вашите деца.
- Езиково и/или професионално обучение Полезно е да се включите по собствена инициатива или съгласувано с новия работодател в специализирани курсове, целящи усъвършенстване на езиковите ви познания и/или професионални умения.
- Местен транспор При пристигане и в зависимост от разстоянието между новото жилище и местоработата потърсете най-икономичния и добре работещ транспорт. Проверете цените на билетите и месечните абонаменти.
- Културни развлечения и свободно време Организацията на работодателя, местната административна служба, новите съседи и колеги, както и национални интернет сайтове могат да ви помогнат да намерите най-интересните места и събития в новото място на пребиваване.
Помислете също за ... завръщането в страната на произход
- Поддържайте връзка с мрежа от хора в родната страна и/или от вашата професия. Търсете съвет, по възможност от съветник на EURES, за най-добрия начин да подчертаете какъв опит сте натрупали в чужбина и да започнете да търсите работа много преди завръщането си. EURES може да ви помогне да намерите професионален път и в страната на произход.
- Не забравяйте да си поискате европейските формуляри доста преди да напуснете страната на пребиваване (E205 за пенсиониране, E301 / E303 за обезщетения за безработица, Европейска здравноосигурителна карта и др.).
Please note: the steps to find a job in your country of origin while you are living and working in a foreign country are to a large extent similar to those applied when you move(d) abroad!
За допълнителна информация и възможности, които биха ви помогнали да осъществите прехода от студентския към професионалния живот, прегледайте други уебсайтове, като изберете „Информация и работни места за завършващи“ в „Свързани препратки“.
Не на последно място: повече от 1000 съветници на EURES са готови да ви консултират и да ви помогнат по всички въпроси, свързани с европейския пазар на труда. Започнете, като се свържете със съветник на EURES в страната ви на пребиваване. Данни за контакт със съветниците на EURES можете да намерите, като изберете „Свържете се със съветник от EURES“.
Изследователски кариери
Изследователите могат да се възползват от възможности за обучение или работа в други държави-членки, както и от Европейския портал за мобилност на изследователите. На разположение на потребителите е нов уебсайт — „EURAXESS - Мобилни изследователи“ — с разширен обхват на услугите. Това е „едно гише“ за изследователи, които се стремят да напреднат в кариерата и личното развитие чрез преместване в други страни. Целта на тази безплатна персонализирана услуга е да ви предостави обстойна и актуална информация за свободни работни места и възможности за финансиране във всички изследователски области в Европа. Друга нейна функция е да служи като първа отправна точка по въпросите на вашите права и правата на изследователски и финансиращи институции, както и да посочи препратки, които ще ви бъдат в помощ преди и след преместването. За допълнителна информация вижте „Свързани теми“.
БЕЛЕЖКА
Обърнете внимание, че раздел „Условия на живот и труд“ на портала EURES предоставя допълнителни подробности за отделните страни-членки на EURES в справочния раздел „Съвети и идеи“.
Отговори на други въпроси относно Европейския съюз и свободното движение на граждани с цел живот, учене и работа в друга държава-членка можете да намерите на портала EUROPA.