U ovom odjeljku naći ćete odgovore na niz često postavljanih pitanja i druge informacije koje bi vam mogle koristiti.
Ako ovdje ne nađete informacije koje tražite, slobodno kontaktirajte s našom službom za korisnike.
EURES (Europska služba za zapošljavanje) suradnička je mreža koju tvore javne službe za zapošljavanje. Sindikati i udruženja’ poslodavaca također sudjeluju kao partneri. Cilj je EURES-ove mreže olakšati slobodno kretanje radnika unutar Europskog gospodarskog prostora (EGP) (27 država članica Europske unije te Norveška, Lihtenštajn i Island) i Švicarske.
EURES obuhvaća 31 države: Austrija, Belgija, Bugarska, Cipar, Hrvatska, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francuska, Njemačka, Grčka, Mađarska, Island, Irska, Italija, Lihtenštajn, Luksemburg, Litva, Latvija, Malta, Nizozemska, Norveška, Poljska, Portugal, Rumunjska, Slovačka, Slovenija, Španjolska, Švedska, Švicarska.
Usluge EURES-a namijenjene su tražiteljima posla iz zemalja u kojima posluje EURES koji žele ostvariti svoje pravo na slobodno kretanje u drugu zemlju radi posla ili studiranja, kao i poslodavcima koji žele zaposliti takve radnike.
EURES nudi mrežu savjetnika koji putem osobnog kontakta pružaju informacije, pomoć i savjete tražiteljima posla i poslodavcima. EURES-ovi savjetnici obučeni su stručnjaci koji pružaju tri osnovne EURES-ove usluge, tj. informacije, usmjeravanje i posredovanje pri zapošljavanjue, kako tražiteljima posla tako i poslodavcima zainteresiranima za europsko tržište rada.
Diljem Europe ima više od 900 EURES-ovih savjetnika, a njihov broj i dalje raste. Njihovi kontaktni detalji i adrese mogu se naći na stranici "Pretraživanje EURES-ovih savjetnika" u odjeljku "EURES-ove usluge" portala ili pritiskom na gumb "Kontaktiraj s EURES-ovim savjetnikom" koji je dostupan na mnogim stranicama web-portala.
EURES je besplatna usluga i za tražitelje posla i za poslodavce, a podliježe uvjetima koje određuju pojedinačni članovi EURES-a.
EURES-ova baza podataka o slobodnim radnim mjestima ažurira se svakodnevno. EURES-ovi nacionalni predstavnici redovito ažuriraju Informacije o tr endovima na tržištu rada te životnim i radnim uvjetima.
EURES portal ne pruža samo informacije o slobodnim radnim mjestima u Europskom gospodarskom prostoru i Švicarskoj, već i informacije o trendovima na tržištu rada u svim državama i regijama EGP-a, praktične informacije o uvjetima života i rada u Europi, kao i online bazu podataka koja sadrži životopise tražitelja posla.
Odjeljak portala o životu i radu sadrži detalje o nizu važnih pitanja poput onih kako pronaći smještaj i školu, o porezu, troškovima života, zdravstvu, socijalnom zakonodavstvu, usporedivosti kvalifikacija itd.
EURES-ov portal za mobilnost zapošljavanja dostupan je na dvadeset i šest jezika Europske unije/EGP-a, a to su: bugarski, hrvatski, češki, danski, njemački, estonski, grčki, engleski, španjolski, francuski, keltski, islandski, talijanski, latvijski, litavski, mađarski, nizozemski, malteški, norveški, poljski, portugalski, rumunjski, slovački, slovenski, finski i švedski.
Naš je cilj pružiti što više informacija na svih dvadeset i šest jezika, ali barem na engleskome, francuskome i njemačkome.
Informacije u odjeljku "Život i rad" dostupne na engleskome, francuskome, njemačkome i na nacionalnom jeziku predmetne države.
Svaki građanin EU-a ima pravo raditi i živjeti u bilo kojoj državi članici, a da ga se ne diskriminira na osnovi nacionalnosti. Sloboda kretanja osoba jedna je od temeljnih sloboda zajamčena Ugovorom o Europskoj uniji (čl. 3., 39., 40.) i pravom Zajednice.
Propisi Zajednice o slobodnom kretanju radnika primjenjuju se i na države članice Europskog gospodarskog prostora (Island, Lihtenštajn i Norvešku). Švicarska ima bilateralni sporazum s EU-om o slobodnom kretanju osoba.
Važno je napomenuti da nakon proširenja EU-a u 2004. i 2007. postoji prijelazno razdoblje od najviše sedam godina tijekom kojega se pravo Zajednice u vezi sa slobodom kretanja radnika neće još u potpunosti primjenjivati diljem proširene EU. Više informacija dostupno je u odjeljku "Život i rad", "Sloboda kretanja radnika".
Smatra se da veća mobilnost radne snage, kako među poslovima (profesionalna mobilnost) tako i među državama (zemljopisna mobilnost), pridonosi gospodarskom i društvenom napretku, visokoj razini zaposlenosti te uravnoteženom i održivom razvoju. Također omogućuje lakšu i učinkovitiju prilagodu europskog gospodarstva, zaposlenosti i radne snage promjenjivim okolnostima te pruža poticaj za promjenu u konkurentnom globalnom gospodarstvu. Veći stupanj mobilnosti među državama članicama potaknut će i prisniju političku integraciju u EU-u.
Na području EU-a postoje milijuni slobodnih radnih mjesta, a stopa nezaposlenosti umjereno je visoka (zadnjih godina kreće se između 7 % i 10 %). Osim toga, više od polovine osoba koje se za vrijeme nezaposlenosti presele u drugu zemlju nađu posao za najviše godinu dana, za razliku od onih koji ostanu u matičnim zemljama kao nezaposleni.
Europa nudi izvanredne mogućnosti svima koji se žele preseliti kako bi napredovali. Iako trend preseljenja u inozemstvo jača, Europljani i dalje radije ostaju na istom mjestu.
Mnogi su pozitivni učinci razdoblja obrazovanja ili rada u inozemstvu: stvarna promjena okruženja, novi osobni vidici, dnevni kontakti s različitom kulturom, idealna prilika za učenje novog jezika, prilika za uživanje u radu ili učenju s osobama različitog podrijetla, razmjena ideja i usporedba iskustava.
Slobodna radna mjesta dostupna na "EURES-ovoj tražilici poslova" obuhvaćaju širok spektar zanimanja i uključuju stalne ili sezonske poslove.
Svako slobodno radno mjesto sadrži informacije o tome kako se prijaviti i kome se obratiti. Kontakt može biti EURES-ov savjetnik koji će obraditi zahtjev ili, u drugim slučajevima, kontakt se može uspostaviti izravno s poslodavcem.
Poslovi oglašeni na EURES portalu dolaze od članova i partnera EURES-a, posebno Europske službe za zapošljavanje. EURES koriste za oglašavanje poslova za koje su poslodavci posebno zainteresirani za zapošljavanje radnika iz drugih europskih zemalja. Ovi "EURES poslovi" ukazuju na to da je poslodavac posebno zainteresiran za zapošljavanje radnika iz drugih europskih zemalja.
Kako bi se povećala transparentnost tržišta rada u Europi, sva radna mjesta koja oglašavaju Europski javni zavodi za zapošljavanje, s nekoliko iznimaka, postaju vidljiva na našoj web stranici.
Ne. Slobodna radna mjesta u europskim institucijama objavljuju se na internetskim stranicama Europskog ureda za odabir osoblja (EPSO): http://epso.europa.eu.
EURES-ova "tražilica poslova" ima jednostavno korisničko sučelje za pretraživanje. Tražitelji poslova mogu odabrati, primjerice, državu, regiju, profesiju, vrstu ugovora ili kombinirati nekoliko kriterija za pronalaženje posla.
Europske službe za zapošljavanje svakodnevno ažuriraju bazu podataka EURES-a za traženje posla, a oglasi za slobodna radna mjesta ostaju u sustavu sve dok su aktualni.
Točke koje morate imati na umu pri korištenju EURES-ovog traženja posla:
Iako je većina pojedinosti o poslovima, poput vrste ugovora, potrebnog iskustva i stupnja obrazovanja itd. Prevedena na sve jezike EU -a, to ne vrijedi za naslov i tekst oglasa za posao. Stoga pretraživanje ključnih riječi pomoću ključnih riječi na jednom jeziku neće nužno pozvati sva slobodna radna mjesta dostupna u bazi podataka. Ako, na primjer, pretražujete koristeći englesku riječ "konobar" kao ključnu riječ, vjerojatno nećete pronaći iste obavijesti koje biste pronašli s francuskom ključnom riječi "serveur". Unaprijed definirane kategorije pod "zanimanje", "potrebno iskustvo", "lokacija" itd. Pokrivaju sve dostupne jezične inačice.
"EURES-ovo pretraživanje poslova" dostupno je na 26 jezika EU-a/EGP-a i korisnici mogu pretraživati na bilo kojem od njih. Imajte međutim na umu da su slobodna radna mjesta objavljena na EURES-ovu portalu velikim dijelom izravno unesena iz nacionalnih baza podataka slobodnih radnih mjesta, te je tekstualni sadržaj objave (naziv i opis posla) općenito na nacionalnom jeziku izvorne države. Ostali detalji o radnom mjestu, poput vrste ugovora, iskustva i potrebne razine obrazovanja itd. prevedeni su na sve jezike.
Pretraživanje s pomoću "Ključne riječi" na jednom jeziku neće nužno povući sva dostupna slobodna radna mjesta iz baze podataka. Ako primjerice pretražujete koristeći englesku riječ "waiter" kao ključnu riječ, vjerojatno nećete pronaći iste oglase koje biste pronašli koristeći francusku ključnu riječ "serveur". Unaprijed definirane kategorije pod "profesija", "potrebno iskustvo", "mjesto" itd. ipak pokrivaju sve jezične verzije.
Imajte na umu da poslodavac odlučuje na kojem će jeziku objaviti slobodno radno mjesto unutar "EURES-ove tražilice poslova". Ako je poslodavac izričito zainteresiran za međunarodno zapošljavanje, slobodno radno mjesto može biti objavljeno na jednom ili više jezika osim nacionalnog jezika poslodavca.
Svako slobodno radno mjesto sadrži informacije o načinu prijave i s kime je potrebno kontaktirati. Osoba za kontakt može biti EURES-ov savjetnik koji će obraditi prijavu ili, u nekim slučajevima, izravno poslodavac.
Nekoliko EURES-ovih internetskih usluga slobodno je dostupno bez registracije. Možete se registrirati na portalu „Moj EURES” i tražiti posao. Međutim, EURES je alat koji olakšava povezivanje poslodavaca i radnika s pravom slobodnog kretanja na europskom unutarnjem tržištu. Pronalaženje posla putem EURES-a ne utječe na nacionalne zahtjeve prema državljanima zemalja izvan EU-a u pogledu pristupa tržištu rada (tj. postupak izdavanja radne i/ili boravišne dozvole). Za više informacija namijenjenih državljanima zemalja izvan EU-a posjetite Portal EU-a za imigraciju (europa.eu).
Informacije o mogućnostima za stažiranje i naukovanje možete pronaći u odjeljku „Radni i životni uvjeti” na portalu EURES-a. Ondje se nalaze opisi nacionalnih pravnih okvira svih zemalja za stažiranje i naukovanje, kao i opće informacije o tome gdje se mogu pronaći mogućnosti te o tome kako se mogu dobiti potpora i financijska sredstva.
Brojne zemlje isto tako pružaju mogućnosti za stažiranje i naukovanje putem EURES-ove usluge „Pronađite posao”. Kao i sve EURES-ove usluge, ta je usluga besplatna. Razmislite o tome da se registrirate na portalu EURES-a kako biste mogli upotrebljavati dodatne funkcije, kao što su spremanje profila za pretraživanje i povezivanje.
"EURES-ova tražilica poslova" dostupna je svim korisnicima, čak iako nemaju prijavljeni "Moj EURES" račun. Ipak prijava na "Moj EURES" pruža vam više usluga: - možete unijeti svoj životopis što vam pruža mogućnost da vas uoče mogući budući poslodavci. - životopis možete napisati na bilo kojem jeziku EU-a te se može jednostavno prevesti na druge jezike - možete definirati i pohraniti "Pretraživanje poslova" profile i primati dojave e-poštom uvijek kad postoje poslovi koji odgovaraju vašem profilu.
Prvo morate otvoriti "Moj EURES" račun. Nakon prijave slijedite upute iznesene korak po korak te popunite sva obvezna polja. Usluga je besplatna.
Svoj životopis možete izmijeniti u svakom trenutku. Nakon registracije s korisničkim imenom i zaporkom odaberite Moj životopis u odjeljku Tražitelji posla
Tražitelji posla trebaju redovito pregledavati svoj EURES račun kako bi njihov profil ostao dostupan poslodavcima. Ako se tražitelj posla ne prijavi u svoj EURES račun 26 tjedana, njegov životopis više neće biti dostupan poslodavcima. Ako se tražitelj posla ne prijavi u svoj EURES račun godinu dana, njegov životopis pri EURES-u se briše. Računi u koje se nitko nije prijavio dvije godine automatski se brišu.
Neograničen pristup vašem životopisu dopušten je EURES-ovim savjetnicima i poslodavcima koji su se registrirali za "EURES-ov online životopis". Možete sami odlučiti želite li da neki osobni podaci, poput imena, adrese itd., budu vidljivi ili ne.
Ako odaberete opciju "anonimnosti" za svoj "online životopis", poslodavci će još uvijek moći kontaktirati s vama, ali preko EURES-a, pa tako neće znati vaše osobne podatke.
Ako izgubite zaporku ili korisničko ime za EURES, možete ih ponovo primiti e-poštom. Kliknite na „Moj EURES” na početnoj stranici, zatim na sljedećoj stranici upišite svoju e-adresu ako trenutačno niste prijavljeni i kliknite na „Dalje”. Zatim kliknite na „Izgubili ste zaporku?” (možda ćete morati unijeti captcha tekst skriven na slici) i kliknite na „Dodjela zaporke”. Poveznica za ponovno postavljanje zaporke automatski će vam biti poslana e-poštom i trebate je upotrijebiti u roku od 24 sata. Kad kliknete na poveznicu, od vas će se tražiti da postavite novu zaporku i potvrdite je. Postupak je završen kad kliknete na „Pošalji”.
Ako ste izgubili i korisničko ime / e-adresu i zaporku, morate se obratiti EURES-ovoj službi za podršku. Podatke za kontakt možete pronaći u odjeljku „EURES-ove usluge – Obratite se Službi za podršku EURES” na portalu.
Svoje osobne informacije možete promijeniti u svakom trenutku. Registrirajte se pri EURES-u uz pomoć korisničkog imena i zaporke, zatim u odjeljku Moj profil izmijenite svoje podatke.
Nakon registracije pri EURES-u, u odjeljku Moj profil odaberite „obriši račun”. Sve informacije o vama bit će obrisane iz baze podataka. Ako kasnije želite pristupiti stranicama EURES CV-Online (životopis na EURES-ovoj mreži), morat ćete se ponovo registrirati.
EURES-ove online usluge besplatne su i dostupne svim korisnicima koji imaju pristup internetu. Možete se prijaviti na Moj EURES i započeti potragu za poslom. Međutim, pronalaženje posla preko EURES-a ne mijenja pravne obveze i administrativne postupke primjenjive na one osobe koje nisu državljani EU-a.
Kako bi poslodavac imao pristup "EURES-ovu online životopisu", njegovo poduzeće mora imati sjedište u jednoj od 30država članica Europskog gospodarskog prostora (EGP) ili u Švicarskoj, te mora posjedovati valjani porezni broj ili nacionalni osobni identifikacijski broj. Jednom kada vam je prijava odobrena, imate besplatan pristup uslugama koje EURES pruža poslodavcima.
Nakon registracije pri EURES-u imat ćete pristup životopisima tražitelja posla u EURES-ovoj bazi podataka. Osim toga, moći ćete spremati kriterije pretraživanja koji odgovaraju vašim potrebama, primati obavijesti e-poštom čim se pojavi tražitelj posla koji odgovara vašim kriterijima te ćete im se moći obratiti osobnim porukama izravno putem EURES-a.
Poslodavci koji žele objaviti slobodno radno mjesto na EURES-u trebaju slijediti upute na stranici "Oglasite posao" u odjeljku "Poslodavci". Postupak varira od države do države. Neke države imaju "samostalnu uslugu" koja poslodavcima omogućuje samostalnu online objavu slobodnih radnih mjesta. U svakom slučaju možete uvijek kontaktirati s EURES-ovim savjetnicima te zatražiti njihovu pomoć.
Bazu podataka "EURES-ova tražilica poslova" svakodnevno ažurira Europska služba za zapošljavanje, a obavijesti o slobodnim radnim mjestima ostaju u sustavu sve dok su aktualne.
Unutar zemalja Europskog gospodarskog prostora (EGP) sloboda kretanja ljudi temeljno je pravo koje omogućuje građanima EGP-a rad bez radne dozvole u drugoj državi članici EGP-a. Sloboda kretanja radnika primijenit će se na državljane novih država članica u skladu s prijelaznim odredbama određenima ugovorima o pristupanju. Odjeljak koji slijedi nakon "Prijelaznih odredbi određenih za nove države članice" bavi se isključivo pitanjima u vezi s novim državama članicama.
Život i rad u drugoj europskoj zemlji mogu predstavljati neke prepreke, poput prilagođavanja novoj kulturi, rada na stranom jeziku i upoznavanja s nepoznatim sustavima poreza i socijalne sigurnosti. Najbolje se možete pripremiti ako ste dobro informirani o zemlji koju odaberete. Vaše vlastite osobne kvalitete i odlučnost također igraju ulogu u pronalaženju posla, kao i vaše kvalifikacije i znanje stranih jezika. Prije nego započnete traženje posla, važno je shvatiti da nije nužno lakše pronaći posao u inozemstvu nego u svojoj zemlji (ukupna stopa nezaposlenosti u Europskoj uniji i dalje je visoka). Ipak, neki sektori na europskom tržištu rada mogu ponuditi značajne mogućnosti, poput turističkog i uslužnog sektora (financijske usluge, savjetovanje o upravljanju, građevinski sektor, IT sektor i neki segmenti zdravstvenog sektora), kao i sezonski rad u poljoprivredi. Također se morate sjetiti da postoje velike razlike u mogućnostima zapošljavanja među regijama u Europskom gospodarskom prostoru i da se situacija može vrlo brzo promijeniti. Dodatne informacije o tome možete pronaći u odjeljku "Živjeti i raditi".
Kako biste lakše pronašli posao prije odlaska, trebate:
- Posjetiti EURES-ov portal za mobilnost zapošljavanja gdje ćete pronaći slobodna radna mjesta, informacije o uvjetima života i rada, informacije o tržištu rada, ali i poveznice s drugim korisnim informacijama. Ondje možete svoj životopis staviti na raspolaganje potencijalnim poslodavcima iz cijele Europe.
- Obratite se za savjet lokalnoj ili regionalnoj službi za zapošljavanje. Možda imaju EURES-ova savjetnika koji vam može pomoći osobnijim savjetima. On/ona može vam pomoći provjeriti poslovne ponude u EURES-ovu sustavu te s EURES-ovim savjetnicima u državi u koju želite ići.
- Provjerite oglase za slobodna radna mjesta u novinama "države" domaćina (veće javne knjižnice obično ih redovito primaju). Zapamtite da mnogi specijalizirani časopisi oglašuju slobodna radna mjesta za određena profesionalna područja.
- Kontaktirajte s javnom službom za zapošljavanje države domaćina koja bi vam trebala pružiti savjete; upamtite da kao građanin EGP-a imate ista prava u drugoj državi članici kao i državljani te zemlje. Zatražite razgovor s EURES-ovim savjetnikom koji ima iskustva u pomaganju stranim državljanima.
Zapamtite da je najčešći put dobivanja informacija o slobodnim radnim mjestima preko javne službe za zapošljavanje.
Ipak, vrijedi isprobati i sljedeće:
- U mnogim državama članicama postoje privatne agencije posebno osposobljene za pronalaženje privremenog zaposlenja. Provjerite naplaćuju li svoje usluge i unaprijed saznajte prirodu njihovih ugovora o zapošljavanju.
- Postoje i privatne agencije za odabir zaposlenika, ali najčešći su im cilj poslovi na menadžerskoj razini ili posebni sektori poput računarstva ili financija.
- Za studente važnu ulogu u pronalaženju posla mogu imati sajmovi poslova i centri za upravljanje karijerom.
- Sve je popularnije slanje spontanih prijava tvrtkama. Trebate saznati što je više moguće detalja o tvrtci jer uspjeh može ovisiti o vašoj sposobnosti da pokažete koliko biste se dobro uklopili u njihovu strukturu i zahtjeve. Prijavu biste trebali podnijeti u pismu u kojem navodite svoje kvalifikacije, iskustva i razloge interesa za tvrtku. S druge strane mnoga poduzeća imaju svoje online stranice za zapošljavanje na kojima ponekad možete podnijeti online obrazac za prijavu.
- Umrežavanje je vrlo važno u većini država jer se prva objava o mnogim slobodnim radnim mjestima najčešće prenosi usmeno.
- Provesti neko vrijeme u državi po vašem izboru na stažu ili praksi idealan je način upoznavanja zemlje i pruža mogućnost potrage za poslom na licu mjesta. Mnoga velika poduzeća organiziraju takvu praksu.
Jedan od najvažnijih elemenata jest saznati kako vaše kvalifikacije priznaje država domaćin. Ključno je, za one s profesionalnim kvalifikacijama, je li njihova profesija regulirana ili nije. Regulirane profesije su one profesije ograničene za osobe s određenim kvalifikacijama (primjerice pravnici, računovođe, učitelji, inženjeri, medicinsko osoblje, liječnici, zubari, veterinari, farmaceuti i arhitekti). U nekim od tih profesija ustanovljen je popis priznatih i istovrijednih kvalifikacija, dok se u drugima istovrijednost procjenjuje od slučaja do slučaja uzimajući u obzir trajanje i sadržaj obrazovanja. Ako vaša profesija nije regulirana, možete započeti s radom čim dobijete posao, ali morate se pridržavati svih potrebnih postupaka primjenjivih na tu profesiju u državi domaćinu, a koji se mogu razlikovati od onoga na što ste navikli.
Trebate se pobrinuti da je vaš životopis jasan, dobro strukturiran i usmjeren na konkretan posao. Trebali biste ga prevesti, kao i potvrde o svojim kvalifikacijama (vidi gore), na jezik države domaćina. Većina država članica očekuje da je vaš studijski program izravno povezan s poslom za koji se prijavljujete, dok drugi tome pridaju manju važnost. U EU-u je usvojen standardizirani europski životopis. Prikladan za stručne i za akademske diplomante, ovaj EUROPASS životopis u cijeloj Europskoj uniji pruža jasnu sliku o kandidatu i njegovim sposobnostima i vještinama. Ovaj format životopisa trenutačno je dostupan na 20 jezika EU-a na EURES-ovu online životopisu (EURES CV-Online).
Kao i u domovini, trebate se temeljito pripremiti za razgovor za posao. Pribavite dodatne informacije o poduzeću i budite spremni postavljati pitanja i o poduzeću i o posebnim aspektima posla. Također će se od vas očekivati da dokažete vladanje jezikom zemlje domaćina te da pokažete kako se vaše ključne vještine i osobine uklapaju u zahtjeve poslodavca za taj određeni posao. Mnoga velika poduzeća diljem EU-a koriste centre za procjenu kako bi prosudili kako će potencijalni zaposlenici reagirati u stvarnim situacijama.
Koje dokumente trebate ponijeti na razgovor?
Obično će vam biti potrebno:
- nekoliko primjeraka životopisa na odgovarajućem jeziku;
- ovjereni prijevod diplome (najčešće dostupan u vašoj obrazovnoj ustanovi ili relevantnom ministarstvu);
- preslike školskih potvrda, sveučilišnih diploma ili drugih kvalifikacija;
- vaša putovnica ili važeća osobna isprava;
- primjerak rodnog lista;
- odgovarajući e-obrazac s kojim imate pravo na zdravstveno osiguranje (npr. E111); te
- nekoliko fotografija veličine za putovnicu.
Ako ste trenutačno nezaposleni i želite tražiti posao u nekoj drugoj državi EGP-a, možete prenijeti svoju naknadu za nezaposlene tri mjeseca. Ipak, postoje stroga pravila i uvjeti prijenosa naknade i stoga vam savjetujemo da kontaktirate s lokalnom službom za zapošljavanje ili odgovarajućom agencijom za naknade prije no što poduzmete daljnje korake. Ako nakon tri mjeseca niste pronašli posao, može se od vas tražiti da napustite državu, iako vlasti mogu biti popustljive ako možete dokazati da su vam šanse za pronalaženje posla dobre. Ostali odjeljci poput "Život i rad" sadrže daljnje korisne informacije o ovom pitanju.
Dodatne upute i savjeti, kao i preporuke stručnjaka te priče koje mogu poslužiti kao nadahnuće dostupni su u odjeljku „Novosti” na EURES-ovu portalu. Ako želite redovito primati nove vijesti izravno u svoj pretinac e-pošte, registrirajte se za primanje biltena „EURES i Vi”.
Kao državljanin članice EU-a, Islanda, Lihtenštajna ili Norveške imate određena prava dok radite nešto u drugim europskim zemljama, što uključuje preseljenje, boravak, studiranje ili poslovanje.
Ako tražite dodatne informacije o pitanjima EU-a, trebate osobnu pomoć ili savjet o određenom pitanju EU-a ili vam je potrebno rješenje problema na razini EU-a, na ovoj stranici možete naći brz i izravan pristup uslugama vezanima za vaše pitanje.
EU za građane i poslovne subjekte: kontaktna točka
Od ponedjeljka do petka 8.30-18.00 sati (po srednjoeuropskom vremenu)
Izravni servis na engleskom, francuskom, njemačkom, talijanskom i španjolskom jeziku
Selim se u drugu državu u Europi – kako mogu dobiti boravišnu dozvolu? Koja su pravila naplaćivanja roaming usluga? Let mi je otkazan - koja su moja prava? Za koje se programe novčane potpore EU-a može prijaviti moja organizacija? Za odgovore na ova i druga pitanja obratite se središnjoj informacijskoj službi Europe Direct.
Kontaktirajte EURES savjetnika