Klausimų ir atsakymų 2 dalis. EURES konsultantai atsako į darbo ieškančių asmenų klausimus - Europos Sąjunga
Pereiti prie pagrindinio turinio
Oficiali Europos Sąjungos interneto svetainėOficiali ES interneto svetainė
EURES (EURopean Employment Services)
  • Naujienų straipsnis
  • 2025 m. kovo 13 d.
  • Europos darbo institucija, Užimtumo, socialinių reikalų ir įtraukties generalinis direktoratas
  • Skaitymo laikas: 3 min

Klausimų ir atsakymų 2 dalis. EURES konsultantai atsako į darbo ieškančių asmenų klausimus

Neseniai vykusiame Europos (internetiniame) darbo dienų renginyje darbo ieškantys asmenys EURES konsultantams pateikė daug įdomių klausimų. Čia rasite keletą dažniausiai užduotų klausimų ir atsakymų į juos. 

Q&A: EURES Advisers answer questions from jobseekers
(Iš kairės į dešinę) EURES konsultantai Simone Döhner, Jan Vleugel ir Lara Feller atsako į darbo ieškančių asmenų klausimus

Ar norėtumėte ko nors paklausti EURES konsultanto? Štai keletas klausimų, kuriuos darbo ieškantys asmenys uždavė pirmajame Europos (internetiniame) darbo dienų renginyje „Today's Dream, Tomorrow's Reality“, kuriame dalyvavo konsultantai iš 31 EURES tinklui priklausančios šalies. Toliau pateikiami EURES konsultantų atsakymai į juos. 

Klausimas. Kalbu tik angliškai. Ar galiu dirbti ES mokėdamas tik anglų kalbą? 

A. Jan Vleugel (Danijos EURES tarnyba): Taip, žinoma – anglų kalba yra viena iš dažniausiai ES vartojamų kalbų, tačiau reikia atsižvelgti į aplinkybes. Jei dirbsite didelėje tarptautinėje įmonėje, kurioje darbo kalba yra anglų, tuomet puiku. Darbe su kolegomis galite bendrauti angliškai. 

Tačiau, tarkime, kad persikraustote su šeima, vaikai eina į mokyklą ir jūs turite keliauti apsipirkti į prekybos centrą. Tuomet būtų šaunu mokytis vietos kalbos. Laimei, daugelyje šalių tam sudaromos geros galimybės, be to, kažką nuveikti galite ir prieš mokydamiesi naujos kalbos.

Q. Domiuosi tarpvalstybinio darbo galimybe. Kokių patarimų turėtumėte šiuo klausimu?

A. Jan Vleugel (Danijos EURES tarnyba): Mes neturime specialios tarpvalstybinės organizacijos, tačiau Danijos pietuose daugybė žmonių gyvena Danijoje ir dirba Vokietijoje, ir atvirkščiai, be to, daug švedų atvyksta dirbti Kopenhagoje. Pasienio regionų yra ir daugelyje įvairių Europos vietų.

Manau, kad darbo ieškantys asmenys turėtų apsilankyti EURES portale. Jie taip pat turėtų susisiekti su EURES konsultantu specialistu [per pokalbių su EURES konsultantais langą], kuris galėtų papasakoti apie darbo sutartis, mokesčių ir sveikatos priežiūros sistemas įvairiose šalyse. Jei esate ES pilietis, įvairiose šalyse galite naudotis Europos sveikatos draudimo kortele, be to, gali būti taikomos konkrečios mokesčius ir sveikatos priežiūrą reglamentuojančios taisyklės. 

A. Simone Döhner (Vokietijos EURES tarnyba): Yra daug pasienio regionų ir apie 2 mln. sieną kertančių tarpvalstybinių darbuotojų, tad ši tema visada aktuali. Daugelio pasienio regionų EURES konsultantai tarpusavyje bendradarbiauja ir net vykdo savo tarpvalstybinę veiklą. Jie rengia dienas, į kurias užsiregistravę galite susitikti su skirtingų regionų EURES konsultantais, sėdinčiais prie vieno stalo ir pasirengusiais atsakyti į visus jums kylančius klausimus. Šis pasiekimas – labai įdomus ir sėkmingas. Sėdite, užduodate klausimus apie abi valstybes nares, į kuriuos atsako priešais sėdintys abiejų valstybių atstovai. Taip galima išspręsti daugybę klausimų. 

Q. Kaip naudotis U2 forma išmokoms gauti? 

A. Jan Vleugel (Danijos EURES tarnyba): Visas šio dokumento pavadinimas yra asmens nedarbo dokumentas Nr. 2. (angl. PDU2). Jei esate ES, Norvegijos, Islandijos, Lichtenšteino ir Šveicarijos pilietis, savo nedarbo išmokas galite persivesti į kitą šalį ir jas gauti tris mėnesius. Tai reiškia, kad šalis, iš kurios atvykote, perduos jūsų nedarbo išmokas kitai šaliai. Kreipkitės į išmoką jums mokančią savo šalies instituciją, paprašykite jos PDU2 ir persiveskite ją į šalį, kurioje ieškosite darbo. Tarkime, iš Danijos vykstate dirbti į Ispaniją: per savaitę turėsite užsiregistruoti atitinkamose Ispanijos institucijose. 

Sulaukiame daugybės tokių klausimų kaip: „Šiuo metu esu kitoje šalyje, ką man daryti?“ Paprasčiausias būdas yra susirasti EURES konsultantą per pokalbių su EURES konsultantais langą. Per savaitę būsite užregistruoti elektroniniu būdu šalyje, į kurią ketinate vykti. Šalies, į kurią atvykote, institucija atsiųs pranešimą nurodydama, kad dabar, kai jau esate šalyje, kilmės šalis jums mokės išmokas. Jei per tris mėnesius ten, kur esate, nerasite darbo, turėsite grįžti į kilmės šalį arba rizikuojate netekti nedarbo pašalpos. 

A. Simone Döhner (Vokietijos EURES tarnyba): Stenkitės susirasti darbą prieš išvykdami. Be to, kalbant apie nedarbo išmokas, nevažiuokite į kitą šalį galvodami prašyti išmokų tuo metu, kai esate užsienio šalyje. Prieš išvykdami pirmiausia turite paprašyti ir gauti nedarbo išmokas, kurias galite persivesti į kitą šalį. Dar geriau – pirmiausia susiraskite darbą, o tada – pasirūpinkite išmokų perkėlimu. 

Skaitykite EURES konsultantų atsakymų į darbo ieškančių asmenų klausimus 1 dalį  .

Spustelėkite čia, jei norite užduoti klausimą EURES konsultantui.

„Seize the Summer with EURES 2025“užduokite savo klausimus ir sužinokite daugiau apie darbą užsienyje turizmo, pramogų ir svetingumo srityse .

 

Susijusios nuorodos

Pasikalbėkite su EURES konsultantu

„Seize the Summer with EURES 2025 E(O)JD“

Gyvenimo ir darbo sąlygos kitose EURES šalyse

Išsamesnė informacija

Europos darbo dienos

EURES konsultantų paieška

Gyvenimo ir darbo sąlygos EURES šalyse

EURES darbo vietų duomenų bazė

EURES paslaugos darbdaviams

EURES renginių kalendorius

Būsimi internetiniai renginiai

EURES tinkle „Facebook“

EURES tinkle X

EURES tinkle „LinkedIn“

EURES tinkle „Instagram“

Išsamūs duomenys

Temos
  • Verslas / Verslumas
  • ES mobilumo priemonių rinkinys
  • EURES mokymai
  • Nurodymai ir patarimai
  • Vidinės EURES naujienos
  • Darbo rinkos naujienos/mobilumo naujienos
  • Naujienos/pranešimai/statistika
  • Įdarbinimo tendencijos
  • Jaunimas
Susijusios skiltys
Sektorius
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage

Atsisakymas

Straipsniai skirti EURES portalo vartotojams teikti informaciją apie aktualias temas ir tendencijas bei paskatinti diskusijas ir diskusijas. Jų turinys nebūtinai atspindi Europos darbo institucijos (ELA) ar Europos Komisijos požiūrį. Be to, EURES ir ELA neremia pirmiau minėtų trečiųjų šalių svetainių.