Jautājumi un atbildes. 2. daļa. EURES padomdevēji atbild uz darba meklētāju jautājumiem - Eiropas Savienība
Pāriet uz galveno saturu
EURES (EURopean Employment Services)
  • Raksts par jaunumiem
  • 2025. gada 13. marts
  • Eiropas Darba iestāde, Nodarbinātības, sociālo lietu un iekļautības ģenerāldirektorāts
  • Lasīšanas ilgums: 5 min

Jautājumi un atbildes. 2. daļa. EURES padomdevēji atbild uz darba meklētāju jautājumiem

Darba meklētājiem nesen notikušajā Eiropas (tiešsaistes) darba dienā EURES padomdevējiem bija daudz interesantu jautājumu. Lūk, daži biežāk uzdotie jautājumi un atbildes. 

Q&A: EURES Advisers answer questions from jobseekers
(l–r) EURES padomdevēji Simone Döhner, Jan Vleugel un Lara Feller atbild uz darba meklētāju jautājumiem

Vai jums ir jautājums, ko vēlaties uzdot EURES padomdevējam? Lūk, daži jautājumi, kurus darba meklētāji uzdeva pirmajā Eiropas (tiešaistes) darba dienā Šodienas sapnis, rītdienas realitāte, kurā piedalījās padomdevēji no 31 valsts, kas ietilpst EURES tīklā. Tālāk uzziniet, kā uz tiem atbildēja EURES padomdevēji.

J. Es runāju tikai angliski. Vai es varu strādāt ES tikai ar angļu valodas zināšanām? 

A. Jan Vleugel (EURES Dānija): Jā, protams. Angļu valoda ir viena no visvairāk lietotajām valodām ES, taču tas ir atkarīgs no apstākļiem. Ja jūs plānojat strādāt lielā starptautiskā uzņēmumā, kur darba valoda ir angļu valoda, tad nav problēmu. Darbā ar kolēģiem varat sazināties angļu valodā. 

Bet pieņemsim, ka pārceļaties kopā ar ģimeni un bērni apmeklē vietējo skolu, un jums ir jādodas iepirkties uz lielveikalu. Tad tā ir lieliska doma, ja apgūsiet vietējo valodu. Par laimi, daudzās valstīs tam ir labas iespējas, un ir arī lietas, ko varat darīt iepriekš, lai apgūtu jaunu valodu.

J. Mani interesē pārrobežu darbs. Vai jums būtu kādi ieteikumi?

A. Jan Vleugel (EURES Dānija): Mums nav konkrētas pārrobežu organizācijas, bet Dānijas dienvidu daļā mums ir daudz cilvēku, kas dzīvo Dānijā un strādā Vācijā, un otrādi – ir daudz cilvēku no Zviedrijas, kas ierodas strādāt Kopenhāgenā. Piemēri pārrobežu reģioniem ir arī daudzviet citur Eiropā.

Domāju, ka darba meklētājiem vajadzētu ielūkoties EURES portālā. Viņiem arī būtu vajadzīgs specializēts EURES padomdevējs [izmantojot Tērzēt ar EURES padomdevējiem], kas var pastāstīt par darba līgumiem, nodokļiem un veselības aprūpes sistēmām dažādās valstīs. Kā ES pilsonis jūs varat ņemt līdzi Eiropas veselības apdrošināšanas karti, pārceļoties no vienas valsts uz citu, un var tikt piemēroti arī daži īpaši noteikumi par nodokļiem un veselības aprūpi. 

A. Simone Döhner (EURES Vācija): Ir daudz pārrobežu reģionu. Robežu ik dienas šķērso apmēram divi miljoni cilvēku, tāpēc šī tēma vienmēr būs aktuāla. EURES padomdevēji sadarbojas daudzos pārrobežu reģionos un pat organizē savus pārrobežu pasākumus. Viņi rīko dienas, kurām varat piereģistrēties, lai tiktos ar EURES padomdevējiem no dažādiem reģioniem, kuri sēžot pie viena galda atbild uz visiem jūs interesējošiem jautājumiem. Tas ir ļoti interesants un veiksmīgs risinājums. Jums pretī pie galda sēž pārstāvji no abām dalībvalstīm, kuriem varat uzdot jautājumus par šīm valstīm. Šādi var atrisināt daudzus jautājumus. 

Q. Kā U2 veidlapa darbojas, lai saņemtu pabalstus? 

A. Jan Vleugel (EURES Dānija): Šā dokumenta pilnais nosaukums ir “PDU2” (personal document unemployed no 2). Ja esat ES pilsonis un Norvēģijas, Islandes, Lihtenšteinas un Šveices pilsonis, tad savu bezdarbnieka pabalstu trīs mēnešus varat turpināt saņemt arī citā valstī. Tas nozīmē, ka pirmā valsts, no kuras esat ieradies, “eksportēs” jūsu bezdarbnieka pabalstu uz citu valsti. Sazinieties ar iestādi, kas jums maksā pabalstu jūsu mītnes valstī, lūdziet viņiem PDU2 veidlapu un paņemiet to līdzi uz valsti, kurā vēlaties meklēt darbu. Piemēram, pārceļoties no Dānijas uz Spāniju – nedēļas laikā jums būs jāreģistrējas attiecīgajās iestādēs Spānijā. 

Mēs saņemam daudz jautājumu: “Tagad esmu citā valstī, ko man tagad darīt?” Vieglākais ir izmantot Tērzēt ar EURES padomdevējiem, lai sameklētu EURES padomdevējus. Pēc nedēļas jūs elektroniski tiksiet reģistrēts valstī, kurā ieradīsieties. Galamērķa valsts iestāde nosūta paziņojumu, ka tagad esat ieradies un izcelsmes valsts jums izmaksās pabalstus. Ja atrašanās vietā jums neizdodas atrast darbu trīs mēnešu laikā, jums ir jāatgriežas savā izcelsmes valstī vai riskējat zaudēt bezdarbnieka pabalstu. 

A. Simone Döhner (EURES Vācija): Mēģiniet atrast darbu pirms aizbraukšanas. Attiecībā uz bezdarbnieka pabalstu, nebrauciet uz citu valsti un nemēģiniet lūgt pabalstu atrodoties tur. Pirms aizbraukšanas jums vispirms ir jāpiesaka un jāsaņem bezdarbnieka pabalsts, ko “eksportēt”. Vēl labāk – vispirms meklējiet darbu un tikai pēc tam “eksporta” iespēju. 

Skatīt EURES padomdevēju atbildes uz darba meklētāju jautājumiem 1. daļu.

Noklikšķiniet šeit, lai uzdotu savu jautājumu EURES padomdevējam.

Uzdodiet savus jautājumus un uzziniet vairāk par darbu ārzemēs tūrisma, izklaides un viesmīlības jomā vietnē Baudi vasaru ar EURES 2025.

 

Saistītās saites:

Sazināties ar EURES padomdevēju

Baudi vasaru ar EURES 2025 E(O)JD

Dzīves un darba apstākļi citās ES valstīs

Plašāka informācija:

Eiropas darba dienas

Meklēt EURES padomdevējus

Dzīves un darba apstākļi EURES valstīs

EURES darba vietu datubāze

EURES pakalpojumi darba devējiem

EURES pasākumu kalendārs

Turpmākie pasākumi tiešsaistē

EURES sociālajā tīklā Facebook

EURES platformā X

EURES sociālajā tīklā LinkedIn

EURES sociālajā tīklā Instagram

Sīkāka informācija

Temati
  • Uzņēmējdarbība
  • ES mobilitātes instrumentu kopums
  • EURES apmācība
  • Ieteikumi un padomi
  • Iekšējās EURES ziņas
  • Darba tirgus jaunumi/mobilitātes jaunumi
  • Ziņas/ziņojumi/statistika
  • Personāla atlases tendences
  • Jaunatne
Saistītā(s) sadaļa(s)
Nozare
  • Activities of extraterritorial organisations and bodies
  • Activities of households as employers, undifferentiated goods- and services
  • Administrative and support service activities
  • Arts, entertainment and recreation
  • Education
  • Financial and insurance activities
  • Human health and social work activities
  • Information and communication
  • Other service activities
  • Professional, scientific and technical activities
  • Public administration and defence; compulsory social security
  • Real estate activities
  • Transportation and storage

Atruna

Raksti ir paredzēti, lai sniegtu EURES portāla lietotājiem informāciju par aktuālām tēmām un tendencēm un rosinātu diskusijas un debates. To saturs ne vienmēr atspoguļo Eiropas Darba iestādes (ELA) vai Eiropas Komisijas viedokli. Turklāt EURES un ELA neatbalsta iepriekš minētās trešo pušu tīmekļa vietnes.